Sask Cup #1 (2011-2012) Free Technique Dist. | Zone4.ca

Sask Cup #1 (2011-2012) Free Technique Dist.

Date: Dec 10, 2011
Official  Results
Location: Don Allen Trails
Host Club: La Ronge Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Dan Brisbin 
Chief of Competition:  Sid Robinson 
Chief of Course:   
Coach:  Joan Jeffrey 
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel: 9 km/hr Wind Dir: East
Air Temp: -- 9 C. Snow Temp: n/a
Weather: Snowing Snow Cond: 2 cm new snow

Atom Girls 2 (04) 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 100 Paige Haydukewich 2/3 La Ronge 0:06:47.0  

Atom Girls 3 (03) 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 101 Alexus Halland 1/3 La Ronge 0:06:14.0  
2 102 Yasmin Bird 3/3 Stanley Mission 0:09:20.0 +3:06.0

Atom Boys 1 (05+) 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 108 Luke Sampson 5/5 La Ronge 0:09:02.0  

Atom Boys 2 (04) 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 107 Milton Schinbein 2/5 Sturgeon River 0:07:05.0  

Atom Boys 3 (03) 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 103 Alex Wilson 1/5 Sturgeon River 0:06:54.0  
2 105 Kees Carriere 3/5 La Ronge 0:07:25.0 +31.0
3 104 Jaxson Carter 4/5 Sturgeon River 0:07:27.0 +33.0
DNS 106 Kane Ratt * La Ronge *** ***

PW Girls 1 ((02) 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 204 Taryn Hamilton 2/6 La Ronge 0:14:24.0  

PW Girls 2 (01) 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 200 Taylor Harrington 4/6 La Ronge 0:16:43.0  
2 201 Joey McLeod 5/6 Stanley Mission 0:19:57.0 +3:14.0

PW Girls 3 (00) 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 219 Cheyanne Broussie 1/6 La Ronge 0:13:09.0  
2 225 Harmony McKenzie 3/6 La Ronge 0:15:27.0 +2:18.0
3 218 Hannah Green 6/6 La Ronge 0:23:39.0 +10:30.0
DNS 202 Taralynn Roberts * La Ronge *** ***

PW Boys 1 (02) 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 205 Zackary Halland 7/13 La Ronge 0:11:29.0  
2 214 Eithan Gale 8/13 La Ronge 0:11:31.0 +2.0
3 213 Malachi Finlayson 13/13 La Ronge 0:19:05.0 +7:36.0

PW Boys 2 (01) 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 216 Deondray Natomagan 9/13 La Ronge 0:11:38.0  
2 206 Adam  Crosby 10/13 Sturgeon River 0:12:44.0 +1:06.0
3 212 Zoey Charles 11/13 Stanley Mission 0:15:59.0 +4:21.0
4 211 Justice Worm 12/13 Stanley Mission 0:16:16.0 +4:38.0

PW Boys 3 (00) 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 215 Matthew Gill 1/13 Sturgeon River 0:07:53.0  
2 210 Josh Sanderson 4/13 La Ronge 0:09:09.0 +1:16.0
3 217 Reiley Pauliuk 6/13 Sturgeon River 0:10:14.0 +2:21.0

PW Boys 4 (99) 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 209 Ryan Potts 2/13 Sturgeon River 0:08:59.0  
2 208 Yves Anderson 3/13 La Ronge 0:09:02.0 +3.0
3 207 Michio Green 5/13 La Ronge 0:10:00.0 +1:01.0

Midget Girls 1 (99) 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 305 Jenna Beaulieu 4/9 Sturgeon River 0:18:45.0  
2 302 Madison Abbott Halland 5/9 La Ronge 0:18:47.0 +2.0
3 301 Tristen Clarke 6/9 La Ronge 0:21:09.0 +2:24.0
4 303 Cassandra Crosby 7/9 Sturgeon River 0:22:20.0 +3:35.0

Midget Girls 2 (98) 3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 308 Hannah  Miller 1/9 Sturgeon River 0:13:00.0  
2 306 Taryn Moe 2/9 Sturgeon River 0:13:48.0 +48.0
3 300 Miranda Crosby 3/9 Sturgeon River 0:14:55.0 +1:55.0
4 304 April Ross 8/9 Hall Lake 0:25:48.0 +12:48.0
5 307 Dianna McCallum 9/9 La Ronge 0:26:45.0 +13:45.0

Midget Boys 1 (98) 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 502 Ashley Halkett 4/4 Hall Lake 0:45:36.0  

Midget Boys 2 (97) 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 501 Nicholas Novosel 1/4 Flin Flon 0:23:48.0  
2 503 Isaac Dufour-Jarvis 2/4 Flin Flon 0:26:08.0 +2:20.0
3 504 Evan Beaulieu 3/4 Sturgeon River 0:30:57.0 +7:09.0

Juv Girls 1 (97) 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 505 Mackenzie Grove 1/5 Flin Flon 0:21:53.0  
2 510 Anna  Sigurdson 2/5 Sturgeon River 0:25:19.0 +3:26.0
3 506 Darlene Ross 3/5 Hall Lake 0:35:42.0 +13:49.0
4 511 Carly Fraser 4/5 Sturgeon River 0:40:35.0 +18:42.0
5 507 Angelique Eninew 5/5 Hall Lake 0:53:43.0 +31:50.0
DNS 508 Lexy Vincent * Regina *** ***

Juv Girls 2 (96) 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
DNS 509 Emma Smallwood * La Ronge *** ***

Juvenile Boys 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 706 Dylan Stryde La Ronge 0:18:14.0 (1) 0:10:39.0 (1) 0:28:53.0  
2 702 Nicholas Martin Flin Flon 0:19:35.0 (2) 0:11:00.0 (2) 0:30:35.0 +1:42.0
3 701 Toshio Green La Ronge 0:20:03.0 (3) 0:13:46.0 (3) 0:33:49.0 +4:56.0
DNF 705 Wendell Ratt Hall Lake  0:33:47.0 (*) *** (*) *** ***

Junior Girls 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 707 Christine Martinuk Carlton Trail 0:22:34.0 (1) 0:13:15.0 (1) 0:35:49.0  
2 708 Kaila Larsen La Ronge 0:32:46.0 (2) 0:21:26.0 (2) 0:54:12.0 +18:23.0

Junior Boys 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 2 Callum Spencer Flin Flon 0:19:00.0 (2) 0:19:35.0 (1) 0:38:35.0  
2 4 Evan Stryde La Ronge 0:18:53.0 (1) 0:20:02.0 (2) 0:38:55.0 +20.0
3 5 Michael  Fraser Sturgeon River 0:26:23.0 (3) 0:29:12.0 (3) 0:55:35.0 +17:00.0
4 1 Simon Crosby Sturgeon River 0:27:39.0 (4) 0:31:31.0 (4) 0:59:10.0 +20:35.0
5 3 McIvor  Eninew Hall Lake 0:31:11.0 (5) 0:32:12.0 (5) 1:03:23.0 +24:48.0

Junior Men 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 6 Donald Erikson La Ronge 0:23:10.0 (1) 0:25:59.0 (1) 0:49:09.0  

Under 23 Men 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 7 William  Urton La Ronge 0:19:07.0 (1) 0:18:45.0 (1) 0:37:52.0  

Senior Women 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
DNF 11 Catherine Abrametz La Ronge *** (*) *** (*) *** ***
DNF 12 Natasha Ivanochko La Ronge 0:25:09.0 (*) *** (*) *** ***

Senior Men 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 8 Nathan Sedgewick Saskatoon 0:16:28.0 (2) 0:16:11.0 (1) 0:32:39.0  
2 9  Barrett  Dunbar Saskatoon 0:16:27.0 (1) 0:16:13.0 (2) 0:32:40.0 +1.0
3 10 Brett Unrau Flin Flon 0:19:29.0 (3) 0:18:52.0 (3) 0:38:21.0 +5:42.0

Masters Women 1 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 22 Camille Sperling 1/2 Saskatoon 0:22:18.0 (1) 0:22:49.0 (1) 0:45:07.0  

Masters Women 2 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
DNF 21 Roseanne Dery * La Ronge *** (*) *** (*) *** ***

Masters Women 5 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 23 Hilary Johnstone 2/2 La Ronge 0:24:48.0 (1) 0:25:24.0 (1) 0:50:12.0  

Masters Men 1 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
DNF 13 Gabriel Thompson * La Ronge *** (*) *** (*) *** ***

Masters Men 5 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 17 Rob MacKenzie 4/7 La Ronge 0:29:07.0 (3) 0:26:02.0 (1) 0:55:09.0  
2 15 Duane  Davis 5/7 Flin Flon 0:27:12.0 (2) 0:28:12.0 (2) 0:55:24.0 +15.0
3 16 Dean Grove 7/7 Flin Flon 0:27:10.0 (1) 0:30:44.0 (3) 0:57:54.0 +2:45.0

Masters Men 6 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 18 Sid Robinson 2/7 La Ronge *** () *** () 0:47:47.0  
2 14 Tim Trottier 6/7 La Ronge 0:27:19.0 (1) 0:28:17.0 (1) 0:55:36.0 +7:49.0

Masters Men 7 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 19 Bill Jeffrey 1/7 Sturgeon River 0:18:56.0 (1) 0:19:38.0 (1) 0:38:34.0  
2 24 Amund  Otterson 3/7 Sturgeon River 0:24:15.0 (2) 0:26:23.0 (2) 0:50:38.0 +12:04.0
DNS 20 Bob  Jarvis * Flin Flon *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4