Haywood NorAm WJ/U23Trials - Heat Official Results | Zone4.ca

Haywood NorAm WJ/U23Trials - Heat Official Results

Date: Jan 5, 2013
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Host Club: Lakehead Superior Nordic Association 

Jury
Technical Delegate:  Richard Lemoine 
Assistant Technical Delegate:  Shawn Sinclair 
Chief of Competition:  Grant Hall 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel:  
Air Temp: Snow Temp:
Weather:

Junior Men 1.4 km. Classic  FIS Official 30 Racer Format with B-Final.bsl  
PL Bib Name CCC FIS DOB Prov Club Team Round Qualifying
1 301 Alexis Turgeon 19686 3100234 1993 QC Skinouk NST A Final 0:03:30.50
2 304 Ezekiel Williams 14195 3100263 1993 QC Nakkertok Nordique QCST A Final 0:03:37.76
3 307 Dominique Moncion-Groulx 19561 3100251 1993 QC Nakkertok Nordique NST A Final 0:03:42.03
4 303 Julien Locke 21432 3100248 1993 BC Black Jack BCST A Final 0:03:36.48
5 309 Paul Dupuis 14604 3100240 1993 AB Canmore CVTC A Final 0:03:43.17
6 305 Alexis Morin 24486 3100297 1993 QC Skibec QCST A Final 0:03:38.72
7 306 Colin Ferrie 19558 3100293 1993 BC Kimberley CVTC B Final 0:03:39.48
8 310 Sebastien Dandurand 28197   1993 AB Canmore Nordic CVTC B Final 0:03:44.71
9 315 Scott Hill 19642 3100296 1994 ON Team Hardwood NDC TBay B Final 0:03:47.93
10 313 Matthew Vrielink 27092   1993 AB Rocky Mountain   B Final 0:03:46.93
11 308 Julian Freitag 21586 3100265 1994 ON Big Thunder NDC TBay B Final 0:03:42.09
12 312 Ricardo Izquierdo-Bernier 24467 3100287 1995 QC Fondeurs-Laurentides   B Final 0:03:46.90
13 302 Simon Lapointe 19621 3100267 1993 QC Skinouk CNEPH Quarterfinal 0:03:34.81
14 311 Matthew Saurette 19576 3100271 1994 AB Rocky Mountain   Quarterfinal 0:03:45.71
15 317 Benjamin Wilkinson-Zan 21479 3100325 1994 ON Nakkertok-ON OST Quarterfinal 0:03:49.62
16 318 Stefan Sander-Green 19549 3100274 1993 BC Kimberley CVTC Quarterfinal 0:03:49.96
17 319 Nick MONETTE 19580 3100252 1993 ON Team Hardwood NDC TBay Quarterfinal 0:03:50.30
18 321 Antoine Briand 23624 3100314 1995 QC Skibec   Quarterfinal 0:03:50.98
19 324 Thomas REED-METAYER 21601 3100304 1994 QC M.S.A.   Quarterfinal 0:03:52.14
20 325 Jack Carlyle 19782 3100266 1993 ON Soo Finnish NDC TBay Quarterfinal 0:03:52.30
21 316 Olivier Hamel 25623 3100316 1996 QC Skibec   Quarterfinal 0:03:48.90
22 320 Anders Cowper 25607   1996 AB Rocky Mountain   Quarterfinal 0:03:50.85
23 322 Fabian Brook 22987 3100319 1994 YT Whitehorse   Quarterfinal 0:03:51.70
24 327 Colin Pendziwol 21469   1994 ON Big Thunder   Quarterfinal 0:03:53.37
25 328 Fred Weaver 21018 3100289 1994 BC Hollyburn CVTC Quarterfinal 0:03:53.61
26 323 Frédéric Samson 23581 3100323 1995 QC Skibec   Quarterfinal 0:03:52.08
27 326 Nicholas Pigeon 24518 3100298 1995 QC Skinouk   Quarterfinal 0:03:53.34
28 329 Sam Morris 23638 3100317 1995 BC Hollyburn BCST Quarterfinal 0:03:54.65
29 330 Symon Stowe 21466   1994 ON Nakkertok-ON   Quarterfinal 0:03:55.03
30 314 David Palmer 18506 3100292 1993 BC Black Jack BCST Quarterfinal 0:03:47.69
31   Carrington Pomeroy 19604   1993 QC Nakkertok Nordique   Qualification 0:03:55.24
32   Colin Christophe 21489   1994 QC Orford   Qualification 0:03:55.28
33   Gavin Shields 19224   1994 ON Lappe   Qualification 0:03:55.35
34   Eli Heyden-Thomas 19624 3100284 1994 ON Big Thunder   Qualification 0:03:55.54
35   Thomas Hardy 23611   1995 BC Larch Hills BCST Qualification 0:03:55.97
36   Colin Foley 23746   1995 ON Nakkertok-ON OST Qualification 0:03:56.52
37   Maxime Raymond 25618 3100320 1996 QC Skibec   Qualification 0:03:56.90
38   Alexis Dumas 23580 3100321 1995 QC Skibec QCST Qualification 0:03:57.09
39   Christopher Weller 21451   1994 QC Nakkertok Nordique   Qualification 0:03:57.33
40   Benjamin Osorio 22606   1993 ON Arrowhead SOTC Qualification 0:03:57.53
41   Edouard REED-METAYER 25622 3100303 1996 QC M.S.A.   Qualification 0:03:58.59
42   Nelson Allan 21483   1995 AB Canmore AST Qualification 0:03:58.94
43   Victor Hopper 21412   1994 ON Big Thunder   Qualification 0:04:00.31
44   Julien Lamoureux 21454 3100301 1994 QC Montériski QCST Qualification 0:04:00.71
45   Philip Marshall 21577   1994 ON Nakkertok-ON   Qualification 0:04:01.41
46   Sean Carter 23618   1995 MB Red River MBST Qualification 0:04:01.50
47   Hugues BERGERON 22616 3100272 1994 QC Skibec   Qualification 0:04:01.52
48   Peter Hicks 25580   1996 AB Canmore AST Qualification 0:04:02.23
49   Angus Foster 23596   1995 ON Big Thunder   Qualification 0:04:02.78
50   Lucas Shewen 23000   1993 ON Kawartha Nordic   Qualification 0:04:02.79
51   Eloi Lemay 25772   1995 QC Fondeurs-Laurentides   Qualification 0:04:03.67
52   Conor Thompson 22614 3100302 1994 QC Montériski QCST Qualification 0:04:04.86
53   Curtis Marchand 24470 3100295 1995 QC Skinouk   Qualification 0:04:07.69
54   Kieran Armstrong 23729   1994 ON Big Thunder   Qualification 0:04:08.03
55   Alex Druwe 20540   1994 MB Red River MBST Qualification 0:04:08.26
56   Tate MacDonald 25740   1996 AB Univ of Alberta   Qualification 0:04:09.36
57   Jordan Baird 22983   1993 ON Big Thunder   Qualification 0:04:11.06
58   Kevin Durkee 20518   1993 ON North Bay   Qualification 0:04:14.60
59   Ryley Hilker 23001   1993 ON Kawartha Nordic   Qualification 0:04:14.96
60   Matt Chalmers 28634   1993 ON North Bay   Qualification 0:04:16.56
61   Zachary Cristofanilli 25576 3100291 1996 QC Orford   Qualification 0:04:17.68
62   Erik Charabin 20508   1993 MB Red River   Qualification 0:04:22.97
63   James Isaacs 25811   1993 ON Soo Finnish   Qualification 0:04:42.85
64   August Myers 27358 3100277 1996 QC Orford   Qualification 0:04:56.63
DNS   Cameron Raynor 22607   1993 ON Arrowhead SOTC Qualification ***
DNS   Evan Palmer-Charrette 22598 3100283 1994 ON Lappe NDC TBay Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4