2ième tranche du Circuit JH Lamontagne Sports 2013 | Zone4.ca



2ième tranche du Circuit JH Lamontagne Sports 2013

Date: Jan 19, 2013
StartList
Location: Lac Beauport
Host Club: Sentier du Moulin

Jury
Technical Delegate:  Robert Bédard 
Chief of Competition:  Robert Bédard / Claude Lapierre 
Chief of Course:  Gilles Laliberté 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time: 10:00
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -8 Snow Temp: -5
Weather: Neige Snow Cond: Nouvelle neige

AG 1 km. Classic  Atome Garcon  
Bib Name SubCategory Club Start Time
1 Joseph Perreault AG2 2005 La Balade 10:00:00.0
2 Félix Duhaime AG2 2005 La Balade 10:00:15.0
3 Frédéric Audet AG1 2006-2007 Subway du Moulin 10:00:30.0
4 Jerome Lafreniere AG3 2004 La Balade 10:00:45.0
5 Philippe-Emmanuel Jamet AG3 2004 Hus-ski 10:01:00.0
6 Rémi Boilard AG3 2004 Hus-ski 10:01:15.0
7 Charles-Olivier Lachance AG3 2004 La Balade 10:01:30.0
8 Nicolas Laflammne AG3 2004 La Balade 10:01:45.0
9 Maxime Harvey AG2 2005 Subway du Moulin 10:02:00.0
10 Derek Paris AG1 2006-2007 Subway du Moulin 10:02:15.0
11 Nathan Levasseur AG1 2006-2007 La Balade 10:02:30.0
12 Alexis Girard AG3 2004 Castor Kanik 10:02:45.0
13 Joshua Fortin AG1 2006-2007 Subway du Moulin 10:03:00.0
14 Gabriel Gagnon AG3 2004 Étincelle 10:03:15.0
15 Philippe Godbout Bordeleau AG3 2004 Hus-ski 10:03:30.0
16 Vincent Gagnon AG1 2006-2007 Étincelle 10:03:45.0

AF 1 km. Classic  Atome Fille  
Bib Name SubCategory Club Start Time
26 Emmanuelle Moreau AF1 2006-2007 CNMSA 0:00:00.0
17 Juliette Turenne AF3 2004 Subway du Moulin 10:05:00.0
18 Romy Sinotte AF3 2004 La Balade 10:05:15.0
19 Alix Lachance AF1 2006-2007 La Balade 10:05:30.0
20 Léa Laflammne AF1 2006-2007 La Balade 10:05:45.0
21 Mélodie Giroux AF2 2005 Étincelle 10:06:00.0
22 Sophie Audet AF3 2004 Subway du Moulin 10:06:15.0
23 Anna Charbonneau AF1 2006-2007 Independant 10:06:30.0
24 Juliette Jamet AF3 2004 Hus-ski 10:06:45.0
25 Geneviève Colgan AF2 2005 Castor Kanik 10:07:00.0
27 Maelle Souveton AF1 2006-2007 Subway du Moulin 10:07:30.0
28 Florence Harrisson AF2 2005 Subway du Moulin 10:07:45.0
29 Clara Giguère AF2 2005 Subway du Moulin 10:08:00.0
30 Julia Gosselin AF3 2004 Subway du Moulin 10:08:15.0
31 Anna  Levesque AF3 2004 Castor Kanik 10:08:30.0
32 Sara Boily AF2 2005 Castor Kanik 10:08:45.0
33 Marianne Brillant AF1 2006-2007 Subway du Moulin 10:09:00.0
34 Béatrice Landry AF1 2006-2007 La Balade 10:09:15.0
35 Alysse Laverdière AF2 2005 Subway du Moulin 10:09:30.0
36 Marianne Rioux AF2 2005 Subway du Moulin 10:09:45.0
37 Laïla Brochu AF2 2005 Castor Kanik 10:10:00.0
38 Virginie Magnan AF3 2004 Hus-ski 10:10:15.0

PG 1 km. Classic  Pee Wee Garçon  
Bib Name SubCategory Club Start Time
39 Antoine Lemire PG4 2000 Castor Kanik 10:13:30.0
40 Edward Laforte PG2 2002 Hus-ski 10:13:45.0
41 Rochette Alexis PG4 2000 La Balade 10:14:00.0
42 Hugo Vermette PG2 2002 CNMSA 10:14:15.0
43 Alexis Denault-Lemaire PG4 2000 La Balade 10:14:30.0
44 Jeremy Breton PG3 2001 La Balade 10:14:45.0
45 Jérémie Giguère PG3 2001 CNMSA 10:15:00.0
46 Alec Charbonneau PG2 2002 Independant 10:15:15.0
47 Justin Genest PG1 2003 CNMSA 10:15:30.0
48 Louis-Alexandre Colgan PG4 2000 Castor Kanik 10:15:45.0
49 Joseph Bertrand PG1 2003 Subway du Moulin 10:16:00.0
50 Philippe Lafreniere PG3 2001 La Balade 10:16:15.0
51 Charles Grenier PG3 2001 CNMSA 10:16:30.0
52 Philippe Bégin PG1 2003 Castor Kanik 10:16:45.0
53 Nicolas Levesque PG3 2001 Castor Kanik 10:17:00.0
54 Marc-Antoine Berthiaume PG2 2002 Castor Kanik 10:17:15.0
55 Benjamin Gagnon-Vachon PG2 2002 Étincelle 10:17:30.0
56 Enrick Normand PG4 2000 Étincelle 10:17:45.0
57 Félix-Olivier Moreau PG2 2002 CNMSA 10:18:00.0
58 Frédéric Levesque-Laforte PG3 2001 Hus-ski 10:18:15.0
59 Laurent Fortin Lacroix PG2 2002 Hus-ski 10:18:30.0
60 Maxime Theriault PG3 2001 La Balade 10:18:45.0
61 Émilien Juneau PG2 2002 La Balade 10:19:00.0
62 Alexis Paquet PG1 2003 Hus-ski 10:19:15.0
63 Antoine Giroux PG2 2002 Étincelle 10:19:30.0
64 Alexandre Mathieu PG2 2002 Subway du Moulin 10:19:45.0
65 aimé Perreault PG1 2003 La Balade 10:20:00.0
66 loic paris PG1 2003 Subway du Moulin 10:20:15.0
67 Ludovic Pelletier PG3 2001 Étincelle 10:20:30.0

PF 1 km. Classic  Pee Wee Fille  
Bib Name SubCategory Club Start Time
87 Lorie-Ann Drolet PF1 2003-2004 CNMSA 10:32:15.0
110 Anaïs Paradis PF2 2002 CNMSA 0:00:00.0
68 Émelyne Langlois PF1 2003-2004 Subway du Moulin 10:21:45.0
69 Florence Duhaime PF1 2003-2004 La Balade 10:22:00.0
70 Marie Gagné PF2 2002 La Balade 10:22:15.0
71 Emmanuelle Simard PF2 2002 Hus-ski 10:22:30.0
72 Ann-Pascale  Cantin PF3 2001 Étincelle 10:22:45.0
73 Emy Dubois PF1 2003-2004 Subway du Moulin 10:23:00.0
74 Éloïse Cantin PF1 2003-2004 Étincelle 10:23:15.0
75 Maya Fortin PF1 2003-2004 Subway du Moulin 10:23:30.0
76 Léa Giguère PF2 2002 Subway du Moulin 10:23:45.0
77 Maé Sinotte PF2 2002 La Balade 10:24:00.0
78 Mathilde Laroche PF2 2002 Hus-ski 10:24:15.0
79 Alyssia Hamel PF3 2001 La Balade 10:24:30.0
80 Nadine Charron PF1 2003-2004 La Balade 10:24:45.0
81 Lea Colgan PF3 2001 Castor Kanik 10:25:00.0
82 Marion  Turenne PF2 2002 Subway du Moulin 10:25:15.0
83 Anne-Marie Petitclerc PF3 2001 CNMSA 10:25:30.0
84 Manon Bissonnette PF3 2001 Castor Kanik 10:25:45.0
85 Léa Grenier PF3 2001 Hus-ski 10:26:00.0
86 Julia Ahern PF3 2001 Castor Kanik 10:26:15.0
88 Fannie Blais PF2 2002 La Balade 10:26:45.0
89 Raphaëlle Guay PF1 2003-2004 Hus-ski 10:27:00.0
90 Josèphe Charron PF3 2001 La Balade 10:27:15.0
91 Mahée Brochu PF3 2001 Castor Kanik 10:27:30.0
92 Marie Audet PF2 2002 Subway du Moulin 10:27:45.0
93 Simone Gosselin PF2 2002 Subway du Moulin 10:28:00.0
94 Maggie Auger PF2 2002 Castor Kanik 10:28:15.0
95 Victoria Simard PF2 2002 Subway du Moulin 10:28:30.0
96 Juliette Caron PF1 2003-2004 La Balade 10:28:45.0
97 Béatrice Beaupré PF2 2002 La Balade 10:29:00.0
98 Charlotte Bilodeau PF3 2001 Subway du Moulin 10:29:15.0
99 Rachel Fréchette PF3 2001 La Balade 0:00:00.0
100 Gaëlle Brochu PF1 2003-2004 Castor Kanik 10:29:45.0
101 Anaïs Lefebvre PF2 2002 La Balade 10:30:00.0
102 Anne-Sophie Ratté PF2 2002 La Balade 10:30:15.0
103 Eve Dubois PF3 2001 Subway du Moulin 10:30:30.0
104 Marie-Jeanne Morin PF2 2002 Castor Kanik 10:30:45.0
105 Stephanie Begin-Dion PF3 2001 CNMSA 10:31:00.0
106 Claudine Laliberté PF2 2002 Hus-ski 10:31:15.0
107 Marguerite Beaupré PF1 2003-2004 La Balade 10:31:30.0
108 Julianne Harrisson PF3 2001 Subway du Moulin 10:31:45.0
109 Chloé Landry PF3 2001 La Balade 10:32:00.0

MG 3.75 km. Classic  Midget Garçon  
Bib Name SubCategory Club Start Time
111 Alexandre Boily MG1 1999-2000 Castor Kanik 10:37:30.0
112 Vincent Landry MG1 1999-2000 La Balade 10:37:45.0
113 Charles Duhaime MG1 1999-2000 La Balade 10:38:00.0
114 Raphaël Giguère MG2 1998 CNMSA 10:38:15.0
115 Vincent Poitras MG1 1999-2000 Castor Kanik 10:38:30.0
116 Thomas Grenier MG1 1999-2000 CNMSA 10:38:45.0
117 Frédéric Berthiaume MG1 1999-2000 Castor Kanik 10:39:00.0
118 Antoine Laforte MG1 1999-2000 Hus-ski 10:39:15.0
119 Ludovic de Repentigny MG1 1999-2000 Subway du Moulin 10:39:30.0
120 Victor Lepage MG1 1999-2000 Hus-ski 10:39:45.0
121 Julien Ouellet MG1 1999-2000 La Balade 10:40:00.0
122 Emile Chamard MG1 1999-2000 Subway du Moulin 10:40:15.0

MF 3.75 km. Classic  Midget Fille  
Bib Name SubCategory Club Start Time
128 Roxane Doiron MF1 2000-2001 La Balade 0:00:00.0
123 Clara  Genest MF1 2000-2001 CNMSA 10:40:30.0
124 Mathilde Proulx MF1 2000-2001 La Balade 10:40:45.0
125 Alycia Boucher MF1 2000-2001 La Balade 10:41:00.0
126 Leya Masson MF2 1999 CNMSA 10:41:15.0
127 Roxane Vermette MF1 2000-2001 CNMSA 10:41:30.0
129 Camille Boucher-Bégin MF2 1999 La Balade 10:42:00.0
130 Karina-Maude St-Cyr MF2 1999 CNMSA 10:42:15.0
131 Gaële Allard MF2 1999 La Balade 10:42:30.0
132 Alice Tremblay MF1 2000-2001 La Balade 10:42:45.0
133 Elisabeth Petitclerc MF2 1999 CNMSA 10:43:00.0
134 Flora Handfield MF2 1999 Castor Kanik 10:43:15.0
135 Gabrielle Laquerre MF1 2000-2001 La Balade 10:43:30.0
136 Anne-Cathrerine Blais MF1 2000-2001 La Balade 10:43:45.0
137 Laury-Eve St-Cyr MF1 2000-2001 CNMSA 10:44:00.0

JVG 7.5 km. Classic  Juvénile Garçon  
Bib Name SubCategory Club Start Time
138 Dominic Gallant JVG1 1997-1998 La Balade 10:46:15.0
139 Antoine Blais JVG1 1997-1998 La Balade 10:46:30.0
140 Félix Longpré JVG1 1997-1998 CNMSA 10:46:45.0
141 Xavier Parent JVG1 1997-1998 Subway du Moulin 10:47:00.0
142 William Gourgues JVG1 1997-1998 La Balade 10:47:15.0
143 Philippe Boucher JVG1 1997-1998 La Balade 10:47:30.0
144 Félix-Antoine Vézina JVG1 1997-1998 CNMSA 10:47:45.0
145 Mathieu Comeau JVG1 1997-1998 CNMSA 10:48:00.0

JVF 7.5 km. Classic  Juvénile Fille  
Bib Name SubCategory Club Start Time
153 Amélie Vien JVF2 1997 La Balade 0:00:00.0
146 Florence Cormier JVF1 1998-1999 CNMSA 10:49:15.0
147 Catherine Reed-Métayer JVF1 1998-1999 CNMSA 10:49:30.0
148 Marilou Boilard JVF1 1998-1999 Hus-ski 10:49:45.0
149 Marie Corriveau JVF2 1997 CNMSA 10:50:00.0
150 Félicia Laliberté JVF2 1997 La Balade 10:50:15.0
151 Julie Mathieu-Trottier JVF1 1998-1999 Castor Kanik 10:50:30.0
152 Marie-Pier Vincent JVF2 1997 CNMSA 10:50:45.0
154 Marie-Philippe Paquet JVF1 1998-1999 La Balade 10:51:15.0
155 Virginie Provencher JVF2 1997 La Balade 10:51:30.0
156 Sarah Harvey JVF2 1997 Castor Kanik 10:51:45.0
157 Marianne Scherrer JVF1 1998-1999 La Balade 10:52:00.0
158 Charlotte Lemay JVF2 1997 La Balade 10:52:15.0

JBH 11.25 km. Classic  Junior B Homme  
Bib Name SubCategory Club Start Time
162 Olivier Hamel JBH1 1996 La Balade 0:00:00.0
159 Frédéric Samson JBH2 1995 La Balade 10:52:30.0
160 Alexis Dumas JBH2 1995 Castor Kanik 10:52:45.0
161 Maxime Raymond JBH1 1996 La Balade 10:53:00.0
163 Pierre-Alexandre Vézina JBH1 1996 CNMSA 10:53:30.0
164 Antoine Briand JBH2 1995 Castor Kanik 10:53:45.0

JBF 7.5 km. Classic  Junior B Fille  
Bib Name SubCategory Club Start Time
167 Josiane Mottard JBF1 1996-1997 Hus-ski 0:00:00.0
165 Laurie Turcotte JBF1 1996-1997 Hus-ski 10:54:00.0
166 Sarah-jane Couture JBF1 1996-1997 Hus-ski 10:54:15.0
168 Rosalie Vézina JBF2 1995 CNMSA 10:54:45.0
169 Ariane Cyr JBF1 1996-1997 Subway du Moulin 10:55:00.0
170 Alexandra Bernier JBF2 1995 Castor Kanik 10:55:15.0
171 Marianne St-Louis-Morneau JBF1 1996-1997 La Balade 10:55:30.0
172 Gabrielle Petitclerc JBF1 1996-1997 CNMSA 10:55:45.0

JAH 11.25 km. Classic  Open Homme  
Bib Name SubCategory Club Start Time
173 Hughes Bergeron JAH1 1994-1995 Castor Kanik 10:56:00.0
174 Jérémie Bonneau JAH2 1993 Castor Kanik 10:56:15.0
175 Alexis Morin JAH2 1993 Castor Kanik 10:56:30.0

JAF 7.5 km. Classic  Open Femme  
Bib Name SubCategory Club Start Time
176 Alexe Tremblay JAF1 1994-1995 La Balade 0:00:00.0
181 Gabrielle Lemire JAF1 1994-1995 Subway du Moulin 0:00:00.0
177 Christel Pichard-Jolicoeur JAF1 1994-1995 CNMSA 10:57:00.0
178 Marie-Michèle Fiset JAF2 1993 La Balade 10:57:15.0
179 Alexia Rancourt JAF2 1993 CNMSA 10:57:30.0
180 Camille Côté-Laroche JAF1 1994-1995 CNMSA 10:57:45.0
182 Marilie Samson JAF2 1993 La Balade 10:58:15.0
183 Andrée-Anne Théberge JAF1 1994-1995 La Balade 10:58:30.0

Senior Homme 15 km. Classic  Open Homme  
Bib Name SubCategory Club Start Time
188 Jonathan Bernard Senior H Subway du Moulin 0:00:00.0
184 Frédéric Brochu Senior H Castor Kanik 11:01:45.0
185 Simon Beaudet Senior H CNMSA 11:02:00.0
186 Frédérick Tessier-Brassard Senior U23 H La Balade 11:02:15.0
187 Vincent Ruel Senior H Madshus / Apogee Opti Cité 11:02:30.0

Maître H1 31-40 15 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
189 Pierre Lefebvre La Balade 11:03:00.0
190 Yves St-Louis Opti Cité - La Vie Sportive 11:03:15.0
191 Daniel Lafreniere independant 11:03:30.0
192 Patrick Béland Maîtres la Vie Sportive 11:03:45.0
193 Bruno Turcotte Castor Kanik 11:04:00.0
194 Pascal Guillemette Subway du Moulin 11:04:15.0
195 Yohann Deshaies Castor kanik 11:04:30.0
196 Patrick Levasseur La Balade 11:04:45.0
197 Frédéric Bégin Castor Kanik 11:05:00.0
198 Christian Lachance La Balade 11:05:15.0
199 Gino Beauchamp La Vie Sportive 11:05:30.0
200 Gabriel Babin La Vie Sportive 11:05:45.0
201 Alexandre Blais-Montpetit Mouski 11:06:00.0
202 Pascal Desjardins Castor Kanik 11:06:15.0
203 Sébastien Villeneuve Subway du Moulin 11:06:30.0
204 Benoit Cyr Subway du Moulin 11:06:45.0

Maître H2 41-50 15 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
230 Luc Samson La Balade 0:00:00.0
205 Alain Juneau Independant 11:07:00.0
206 Maxime Babin Subway du Moulin 11:07:15.0
207 Robert Bédard Subway du Moulin 11:07:30.0
208 David Paré Castor Kanik 11:07:45.0
209 Paul Berthiaume Castor Kanik 11:08:00.0
210 Claude Morneau La Balade 11:08:15.0
211 Jean-Francois Magnan Hus-ski 11:08:30.0
212 Richard Turcotte Independant 11:08:45.0
213 Charles Huot Subway du Moulin 11:09:00.0
214 Nicolas Roy Subway du Moulin 11:09:15.0
215 Bruno Bégin La Balade 11:09:30.0
216 Claude Gauvin La Balade 11:09:45.0
217 Vincent Bonneau Castor Kanik 11:10:00.0
218 Dominick Frechette La Balade 11:10:15.0
219 Michel Leblanc independant 11:10:30.0
220 Nelson Allard Castor Kanik 11:10:45.0
221 Martin Guay Hus-ski 11:11:00.0
222 Eric Genest CNMSA 11:11:15.0
223 Sylvain Poitras Castor Kanik 11:11:30.0
224 Marc Belhumeur Subway du Moulin 11:11:45.0
225 Guy Allard La Balade 11:12:00.0
226 Jacques Bigaouette Hus-ski 11:12:15.0
227 Pierrot Bernier Castor Kanik 11:12:30.0
228 Stéphane Croft Subway du Moulin 11:12:45.0
229 Jean-francois Harvey independant 11:13:00.0
231 Marc Perron La balade 11:13:30.0
232 Côme Desrochers independant 11:13:45.0

Maître H3 51-60 15 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
233 Alain Plouffe La Balade 0:00:00.0
246 René Levesque Castor Kanik 0:00:00.0
234 Guy Métayer CNMSA 11:15:15.0
235 Marc Sinotte La Balade 11:15:30.0
236 Bruno Pedneault Castor Kanik 11:15:45.0
237 Mario Brochu Castor Kanik 11:16:00.0
238 Réjean Fortin Subway du Moulin 11:16:15.0
239 Claude Chaput independant 11:16:30.0
240 Louis Belzile La Vie sportive 11:16:45.0
241 Pierre Harvey CNMSA 11:17:00.0
242 Pierre LaRue AMSFQ 11:17:15.0
243 Alain Trottier Castor Kanik 11:17:30.0
244 André Gauvin Subway du Moulin 11:17:45.0
245 Martin Vézina CNMSA 11:18:00.0
247 Gaetan Beaulieu la vie sportive 11:18:30.0
248 Rock Ouimet AMSFQ 11:18:45.0
279 Gilbert Bissonnette Castor Kanik 11:19:00.0

Maître H4 61-70 15 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
249 Bernard Carré none 11:19:15.0
250 Yvon Breton Independant 11:19:30.0
251 Richard Dufresne independant 11:19:45.0
252 Michel Coulombe Castor Kanik 11:20:00.0
253 François Thériault La vie sportive 11:20:15.0
254 Jean Dufresne independant 11:20:30.0
255 Yvon Morel Independant 11:20:45.0
256 Jean-Yves  Babin La Vie Sportive 11:21:00.0

Maître H5 71 et plus 15 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time

Senior Femme 11.25 km. Classic  Open Femme  
Bib Name SubCategory Club Start Time
257 Cassandre Olivier-Lapierre Senior U23 F Subway du Moulin 11:23:15.0
258 Jade Cyr Senior F Subway du Moulin 11:23:30.0
259 Amélie Beaulieu Senior F Castor Kanik 11:23:45.0
260 Annie Boisvert Senior U23 F CNMSA 11:24:00.0
261 Geneviève Tremblay-Bugeaud Senior U23 F La Balade 11:24:15.0
262 Camille Pepin Senior U23 F CNMSA 11:24:30.0

Maître F1 31-40 11.25 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time
263 Catherine Daigle Subway du Moulin 11:24:45.0
264 Isabelle Genest Subway du Moulin 11:25:00.0
265 Camilla Josey Castor Kanik 11:25:15.0
266 Rachel Martel Hus-ski 11:25:30.0
267 Carole Prévost Castor Kanik 11:25:45.0
268 Julie Therrien Subway du Moulin 11:26:00.0
269 Maude Beaulieu La Vie Sportive 11:26:15.0

Maître F2 41-50 11.25 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time
271 Nathalie  Godbout CNMSA 0:00:00.0
270 Kathleen Laroche Hus-ski 11:26:30.0
272 Anne Labbé skimco 11:27:00.0
273 Dominique Laforte Hus-ski 11:27:15.0
274 Carole Roth Subway du Moulin 11:27:30.0
275 Céline Caron Castor Kanik 11:27:45.0
276 Lyne Olivier Subway du Moulin 11:28:00.0

Maître F3 51-60 11.25 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time
281 Michèle Leboeuf La Balade 0:00:00.0
284 Denise Dubeau Castor Kanik 0:00:00.0
277 Helene D'Avignon AMSFQ 11:28:15.0
278 Julie Samson Castor Kanik 11:28:30.0
280 Anne Poisson Castor Kanik 11:28:45.0
282 France Côté Subway du Moulin 11:29:15.0
283 Linda Perron La Balade 11:29:30.0

Maître F4 61-70 11.25 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time

Maître F5 71 et plus 11.25 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time

Participation H 3.75 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
285 Louis Turenne Subway du Moulin 11:30:00.0

Participation F 3.75 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
286 Julie Vézina Castor Kanik 11:30:15.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4