Zone4 - Results - Haywood Noram CEC 2013 Open Sprints
Home


Haywood Noram CEC 2013 Open Sprints

Date: Feb 1, 2013
Official  Results
Location: Nakkertok
Host Club: EOC2013

Jury
Technical Delegate:  Alan White 
Assistant TD:  Shawn Leamon 
Co-chief of Competitions:  Jacques Dumont 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Obs. Time:
       Wind Sp:  3 m/s      Wind Dir:
      Air Temp: -15C      Snow Temp: -10C
     Weather: Sunny Snow Condition Icy

Multi-S Senior (M) 1.6 km. Classic  Sprint  
PL Bib Name DOB CCC FIS SFQ Prov Club Team Qual Round
1 103 Philip Widmer 1983 13040 3100024   AB Canmore Nordic AWCA 0:03:38.13 A Final
2 102 Patrick Stewart-Jones 1991 14471 3100222   QC Nakkertok AWCA 0:03:37.76 A Final
3 101 Brent McMurtry 1986 13103 3100079   AB Foothills AWCA 0:03:35.05 A Final
4 117 Jesse Cockney 1989 13931 3100137   AB Foothills AWCA/NST 0:03:47.07 A Final
5 104 Colin Abbott 1990 14227 3100191   YT Whitehorse Yukon Elite 0:03:38.24 A Final
6 109 Knute Johnsgaard 1992 21623 3100217   YT Whitehorse Yukon Elite 0:03:43.30 A Final
7 111 Raphaël Couturier 1993 18415 3100185   QC Skibec CNEPH 0:03:44.31 B Final
8 107 Andy Shields 1991 14504 3100232   ON Lappe Nordic NDC TBay 0:03:41.84 B Final
9 110 Matt Wylie 1989 13679 3100163   BC Sovereign Lake AWCA 0:03:44.20 B Final
10 105 Yannick Lapierre 1992 14579 3100202 15129 QC Nakkertok NDC CV 0:03:41.59 B Final
11 108 Graham Nishikawa 1983 12673 3100034   YT Whitehorse AWCA/NST 0:03:42.75 B Final
12 106 sebastien townsend 1992 18484 3100262 p14750 QC skinouk NDC CV 0:03:41.72 B Final
13 119 Kevin Sandau 1988 13504 3100128   AB Foothills AWCA/NST 0:03:47.65 Quarterfinal
14 125 Russell Kennedy 1991 25625 3100268   AB Canmore Nordic AWCA 0:03:49.86 Quarterfinal
15 128 Chris Hamilton 1989 13690 3100186   AB Big Thunder Nordic AWCA 0:03:53.91 Quarterfinal
16 112 Michael Somppi 1988 13526 3100160   ON Lappe Nordic AWCA/NST 0:03:45.48 Quarterfinal
17 114 Bob Thompson 1991 14312 3100227   ON Team Hardwood NDC TBay 0:03:45.83 Quarterfinal
18 115 Thomsen D'Hont 1988 12916 3100122   NT Yellowknife SC   0:03:46.55 Quarterfinal
19 121 David Greer 1989 13738 3100149   YT Whitehorse Yukon Elite 0:03:48.75 Quarterfinal
20 123 Gerard Garnier 1989 13932 3100148   AB Canmore Nordic   0:03:49.77 Quarterfinal
21 113 Simon Lapointe 1993 19621 3100267   QC skinouk CNEPH 0:03:45.74 Quarterfinal
22 116 Graeme Killick 1989 14133 3100175   AB Ptarmigan Nordic AWCA 0:03:47.05 Quarterfinal
23 124 Frédéric Touchette 1988 13497 3100118   QC Club Nordique MSA CNEPH 0:03:49.81 Quarterfinal
24 129 Geoffrey Richards 1992 18425 3100260   BC Black Jack NDC CV 0:03:54.27 Quarterfinal
25 130 Steffan Lloyd 1990 14503 3100196 12224 QC Nakkertok CNEPH 0:03:54.71 Quarterfinal
26 118 Lee Hawkings 1991 21019 3100215   YT Whitehorse XC Ottawa 0:03:47.08 Quarterfinal
27 120 Peter Beisel 1991 18419 3100226   ON XC Ottawa XC Ottawa 0:03:47.88 Quarterfinal
28 122 Matthias Purdon 1989 14209 3100259   ON XC Ottawa XC Ottawa 0:03:49.57 Quarterfinal
29 126 Alex Mahoney 1992 14608 3100250 3100250 AB RMR   0:03:53.55 Quarterfinal
30 127 Dudley Coulter 1990 18443 3100213   ON Big Thunder Nordic NDC TBay 0:03:53.83 Quarterfinal
31   Samuel Fournier Lacombe 1990 21591 3100299 13018 QC Skinouk   0:03:56.00 Qualification
32   riel allain 1992 19562 3100233 24228 QC skinouk   0:03:56.12 Qualification
33   Karl Saidla 1977 4843 1288936   ON XC Ottawa XC Ottawa 0:03:56.52 Qualification
34   Jordan Cascagnette 1991 14334 3100224   ON Team Hardwood NDC TBay 0:03:56.81 Qualification
35   Andre Marchand 1990 14171 3100205   QC XC Ottawa XC Ottawa 0:03:57.15 Qualification
36   Jimmy Gunka 1991 14417 3100201   ON Big Thunder Nordic NDC TBay 0:03:58.00 Qualification
37   John Parry 1988 14228 3100178   YT Whitehorse Yukon Elite 0:03:58.28 Qualification
38   Logan Potter 1991 14475     YT Whitehorse XC Ottawa 0:04:00.10 Qualification
39   Kai Lukowiak 1991 14564     AB Foothills   0:04:00.17 Qualification
40   Pate Neumann 1987 14218 3100156   AB Canmore Nordic   0:04:00.65 Qualification
41   Alexis Turgeon 1993 19686 3100234 p2346 QC Skinouk CNEPH/JrNST 0:04:01.79 Qualification
42   Konrad Wiltmann 1990 14138 3100264   ON Big Thunder Nordic   0:04:02.32 Qualification
43   Ben Jones 1992 23645 3100269   ON Big Thunder Nordic   0:04:03.06 Qualification
44   Greg Kilroy 1990 14386 3100247   ON Big Thunder Nordic   0:04:03.07 Qualification
45   Aidan Lennie 1989 14235 3100176   QC Nakkertok CNEPH 0:04:03.31 Qualification
46   Hugo Fontaine 1992 20525 3100278 19443 QC Orford   0:04:03.70 Qualification
47   Kyle Power 1990 14517 3100219   NF Menihek XC Ottawa 0:04:05.55 Qualification
48   Matt Brown 1992 21550     ON Mono Nordic   0:04:05.83 Qualification
49   Martin Schrama 1992 18392 3100199   BC Whistler Nordic NDC CV 0:04:15.50 Qualification
50   Oliver Conway-White 1992 19670     ON Waterloo Region   0:04:16.19 Qualification
51   Ian Weir 1991 23008     ON Wildwood Polecats   0:04:17.53 Qualification
52   Aaron Barter 1989 13744 3100326   ON XC Ottawa XC Ottawa 0:04:18.01 Qualification
53   Julien Dorais 1978 28865   26851 QC Orford   0:04:18.49 Qualification
54   Christopher McMahon 1992 19586 3100203   QC Nakkertok   0:04:18.98 Qualification
55   Patrick Monette 1991 14585     ON Team Hardwood   0:04:19.59 Qualification
56   Simon Beaudet 1985 12901 3100063 1499 QC Club Nordique MSA   0:04:20.70 Qualification
57   Petri Bailey 1992 14333     ON Laurentian Nordic   0:04:21.15 Qualification
58   Philippe Côté 1992 18487   25945 QC Orford   0:04:23.26 Qualification
59   Jan Rossiter 1987 25634 3270008   ON XC Chelsea Masters   0:04:23.50 Qualification
60   Jacob Porter 1990 13507     ON Laurentian Nordic   0:04:24.34 Qualification
61   Nicholas Clifford 1988 18878     ON     0:04:31.53 Qualification
62   Erik Charron 1983 24480 3100238   NF Avalon   0:04:32.24 Qualification
63   Mathieu Maltais 1986 25702   21016 QC Orford   0:04:36.84 Qualification
64   Frédérick Tessier-Brassard 1991 25699   19775 QC Skibec   0:04:42.29 Qualification
65   Etienne Lavoie-Trudeau 1991 14302   1876 QC Mauriski   0:04:42.74 Qualification
66   Andrew Kendall 1992 14381     ON Laurentian Nordic   0:04:44.37 Qualification
67   JD Spence 1991 25707     ON U of Toronto   0:04:47.20 Qualification
68   Brad Keast 1978       ON     0:04:48.68 Qualification
69   Trevor Plestid 1964       ON XC Chelsea Masters   0:05:04.98 Qualification
70   Noah Latchem 1992 30266     QC Carleton   0:05:10.84 Qualification
DNF   David Lomas 1989 28860     ON Soo Finnish   *** Qualification


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2014 - Zone4 Systems www.zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy    Terms of Service    Contact Zone4