2013 Haywood Ski Nationals Interval Start-Classic | Zone4.ca



2013 Haywood Ski Nationals  Interval Start-Classic

Date: Mar 26, 2013
Official  Results
Host Club: Callaghan Valley Cross Country
Location: Whistler Olympic Park

Jury
Technical Delegate:  Mike Norton 
Chief of Competition:  Dirk Rohde 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Assistant TD  Claude Chabot 
Obs. Time: 9:00 am
Wind Vel:  0 Wind Dir:
Air Temp: +2 Snow Temp: -2
Weather: Sunny Snow Cond: MCH GRM PWD

Juvenile Girls 5 km. Classic  2 x 2.5 km Course Info:  MC: 25m   HD: 34m   TC: 80m 
PL Bib Name YOB PR Nat CCC FIS Club Team / University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 129 Katie Weaver 1997 BC CAN 26344   Hollyburn BC Development Squad 0:07:33.2 (1) 0:08:23.2 (1) 0:15:56.5  
2 126 Annika Richardson 1998 BC CAN 27417   Hollyburn   0:07:37.3 (2) 0:08:29.5 (2) 0:16:06.9 +10.4
3 146 Gabrielle Sarthou 1997 QC CAN 24492   Monteriski   0:07:40.2 (4) 0:08:36.4 (4) 0:16:16.7 +20.1
4 142 Lauren Turcot 1997 AB CAN 27067   Canmore   0:08:03.9 (14) 0:08:30.6 (3) 0:16:34.6 +38.1
5 147 Laurence Dumais 1997 QC CAN 25753 3105213 Fondeurs-Laurentides   0:07:38.8 (3) 0:09:00.7 (14) 0:16:39.6 +43.1
6 98 Gina Cinelli 1997 BC CAN 27408   Larch Hills   0:08:00.4 (9) 0:08:41.1 (5) 0:16:41.5 +45.0
7 112 Erica Kreitz 1997 BC CAN 29471   Caledonia   0:07:53.3 (6) 0:08:48.8 (9) 0:16:42.2 +45.7
8 125 Eliza-Jane Kitchen 1997 BC CAN 25739   Hollyburn   0:07:55.4 (7) 0:08:47.5 (6) 0:16:43.0 +46.5
9 138 Sara McLean 1998 AB CAN 27098   Foothills Nordic Alberta Development Team 0:08:01.2 (12) 0:08:48.3 (8) 0:16:49.5 +53.0
10 137 Alyssa Stowe 1997 ON CAN 27371   Nakkertok   0:08:03.2 (13) 0:08:48.0 (7) 0:16:51.3 +54.7
11 134 Lauriane Grégoire 1998 QC CAN 30245   DÉFI-TM   0:07:44.5 (5) 0:09:06.8 (19) 0:16:51.4 +54.8
12 140 Molly-Jane Strum 1998 AB CAN 27388   Canmore   0:08:01.1 (11) 0:08:56.0 (12) 0:16:57.2 +1:00.7
13 108 Bryn Robertson 1997 AB CAN 29439   Foothills Nordic   0:08:09.6 (18) 0:08:51.2 (10) 0:17:00.9 +1:04.4
14 143 Zoë Williams 1997 QC CAN 27366   Nakkertok   0:08:04.7 (15) 0:09:03.5 (16) 0:17:08.3 +1:11.7
15 128 Soren Meeuwisse 1997 ON CAN 27404   Team Hardwood   0:07:59.8 (8) 0:09:10.4 (21) 0:17:10.3 +1:13.7
16 117 Darya Sepandj 1997 AB CAN 29438   Foothills Nordic   0:08:18.4 (22) 0:08:55.9 (11) 0:17:14.4 +1:17.9
17 114 Hannah Mehain 1998 BC CAN 29487   Sovereign Lake   0:08:00.9 (10) 0:09:14.1 (25) 0:17:15.1 +1:18.5
18 97 Megan Bankes 1997 AB CAN 29300   Foothills Nordic   0:08:11.8 (19) 0:09:03.4 (15) 0:17:15.3 +1:18.7
19 77 Jenna Sim 1999 BC CAN 28153   Hollyburn BC Talent Squad 0:08:20.7 (28) 0:08:57.8 (13) 0:17:18.6 +1:22.0
20 141 Marie Corriveau 1997 QC CAN 25806 3105203 Mont Ste-Anne   0:08:06.0 (16) 0:09:14.3 (26) 0:17:20.4 +1:23.9
21 144 Florence Dostie-Ménard 1997 QC CAN 28652   Skinouk   0:08:07.8 (17) 0:09:19.6 (34) 0:17:27.5 +1:31.0
22 78 Anna Goodwin 1999 BC CAN 29456   Hollyburn   0:08:18.4 (22) 0:09:09.8 (20) 0:17:28.3 +1:31.7
23 115 Alix Stephen 1997 AB CAN 29440   Foothills Nordic   0:08:18.4 (22) 0:09:10.7 (23) 0:17:29.2 +1:32.7
24 135 Erika Mihell 1997 ON CAN 28155   Soo Finnish   0:08:19.2 (26) 0:09:15.3 (29) 0:17:34.6 +1:38.0
25 76 Rachel May 1999 BC CAN 29419   Larch Hills   0:08:22.2 (30) 0:09:12.6 (24) 0:17:34.9 +1:38.4
26 133 Alison Pouw 1998 ON CAN 29262   Nakkertok   0:08:19.8 (27) 0:09:15.6 (30) 0:17:35.5 +1:39.0
27 124 Anna Zimmerman 1997 AB CAN 27475   Red Deer Nordic   0:08:29.5 (32) 0:09:06.2 (17) 0:17:35.8 +1:39.2
28 145 Laura Leclair 1997 QC CAN 27396   Chelsea Nordiq   0:08:21.0 (29) 0:09:18.2 (32) 0:17:39.3 +1:42.7
29 106 Katrine Gillett 1998 AB CAN 29451   Canmore   0:08:33.8 (38) 0:09:06.2 (17) 0:17:40.1 +1:43.5
30 94 Elena Bruns 1997 BC CAN 25747   Larch Hills   0:08:30.3 (33) 0:09:10.4 (21) 0:17:40.8 +1:44.2
31 131 Heidi Ohrling 1998 ON CAN 29435   Highlands   0:08:27.7 (31) 0:09:16.5 (31) 0:17:44.3 +1:47.7
32 121 Claire Grall-Johnson 1997 ON CAN 27379   Nakkertok   0:08:30.4 (34) 0:09:14.6 (28) 0:17:45.1 +1:48.5
33 95 Tayla Koerber 1997 BC CAN 27407   Revelstoke Nordic   0:08:34.3 (40) 0:09:19.5 (33) 0:17:53.9 +1:57.4
34 75 Annika Ackermann 1999 BC CAN 29415   Kimberley Nordic   0:08:39.5 (43) 0:09:14.5 (27) 0:17:54.1 +1:57.5
35 122 Audrey-Anne Dufresne 1997 QC CAN 27438   Mauriski   0:08:13.0 (20) 0:09:44.4 (42) 0:17:57.5 +2:01.0
36 123 Katherine Marshall 1998 ON CAN 29288   Nakkertok   0:08:33.7 (37) 0:09:23.9 (36) 0:17:57.7 +2:01.2
37 120 Jessica Kuzik 1998 AB CAN 29428   Canmore Alberta Development Team 0:08:33.9 (39) 0:09:24.9 (37) 0:17:58.9 +2:02.4
37 127 Laura Inkila 1997 ON CAN 25805   Lappe Nordic   0:08:17.3 (21) 0:09:41.5 (40) 0:17:58.9 +2:02.4
39 139 Emmy Phillips 1997 AB CAN 27071   Canmore Alberta Development Team 0:08:18.5 (25) 0:09:41.8 (41) 0:18:00.4 +2:03.9
40 111 Zoe Pekos 1998 ON CAN 29275   Team Hardwood   0:08:32.9 (36) 0:09:27.6 (39) 0:18:00.6 +2:04.0
41 132 Catherine Reed-Métayer 1998 QC CAN 27395 3105210 Mont Ste-Anne   0:08:40.5 (44) 0:09:26.4 (38) 0:18:07.0 +2:10.5
42 70 Maxine Forder 2000 BC CAN 31009   Hollyburn   0:08:52.5 (52) 0:09:20.1 (35) 0:18:12.7 +2:16.1
43 107 Sage Bialuski 1998 BC CAN 27505   Caledonia   0:08:36.7 (41) 0:09:46.4 (44) 0:18:23.2 +2:26.6
44 99 Avalon Wasteneys 1997 BC CAN 29387   Strathcona Nordics   0:08:30.6 (35) 0:09:56.3 (50) 0:18:27.0 +2:30.5
45 100 Erin Cays 1998 ON CAN 28174   Team Hardwood   0:08:37.9 (42) 0:09:49.9 (45) 0:18:27.9 +2:31.4
46 88 Glynis Sim 1998 BC CAN 27412   Larch Hills   0:08:47.7 (48) 0:09:45.8 (43) 0:18:33.5 +2:37.0
47 113 Georgia Turcot 1998 AB CAN 28198   Canmore   0:08:50.9 (51) 0:09:55.6 (48) 0:18:46.6 +2:50.0
48 92 Veronika Dimova 1998 BC CAN 29485   Telemark   0:08:46.3 (47) 0:10:02.0 (54) 0:18:48.4 +2:51.9
49 101 Sarah Hill 1997 ON CAN 25571   Team Hardwood Team Hardwood 0:08:54.6 (53) 0:09:56.6 (51) 0:18:51.2 +2:54.6
50 105 Elora Adamson 1997 MB CAN 27507   Red River Nordic Team Manitoba 0:08:43.5 (45) 0:10:09.5 (58) 0:18:53.1 +2:56.5
51 74 Michaela McLean 1999 BC CAN 29447   Black Jack   0:08:57.8 (56) 0:09:55.7 (49) 0:18:53.5 +2:57.0
52 89 Morgan Meckert 1998 BC CAN 28160   Strathcona Nordics   0:08:56.7 (55) 0:09:58.7 (52) 0:18:55.4 +2:58.9
53 136 Leanne Weller 1997 QC CAN 27378   Chelsea Nordiq   0:08:45.7 (46) 0:10:12.3 (61) 0:18:58.1 +3:01.5
54 110 Makaila Hudson 1998 NF CAN 29407   Menihek Nordic XCNL 0:08:49.1 (49) 0:10:09.6 (59) 0:18:58.8 +3:02.3
55 102 Dot Forder 1998 BC CAN 28159   Hollyburn   0:09:08.8 (60) 0:09:50.8 (46) 0:18:59.7 +3:03.1
56 104 Nicola Goldsmith 1997 ON CAN 29280   Nakkertok   0:09:00.7 (57) 0:10:01.7 (53) 0:19:02.5 +3:06.0
57 81 Madeleine Ertel 1998 BC CAN 29476   Telemark   0:09:17.5 (66) 0:09:51.9 (47) 0:19:09.5 +3:13.0
58 118 Lisle Compton 1998 ON CAN 27487   Kenora Nordic Team Manitoba 0:08:55.7 (54) 0:10:13.9 (63) 0:19:09.7 +3:13.1
59 116 Beth Fowler 1998 AB CAN 27386   Foothills Nordic Alberta Development Team 0:08:50.5 (50) 0:10:22.9 (66) 0:19:13.4 +3:16.9
60 91 Mackenzie Cameron 1998 ON CAN 29492   Highlands   0:09:07.5 (59) 0:10:08.0 (57) 0:19:15.6 +3:19.0
61 73 Kaia Barth-Lessard 1999 BC CAN 29417   Kimberley Nordic   0:09:14.2 (62) 0:10:06.0 (56) 0:19:20.3 +3:23.8
62 103 Emma Holmes 1998 AB CAN 29422   Foothills Nordic   0:09:15.1 (63) 0:10:05.6 (55) 0:19:20.8 +3:24.3
63 86 Alyssa Manhard 1998 BC CAN 29272   Overlander   0:09:16.8 (65) 0:10:11.8 (60) 0:19:28.7 +3:32.1
64 96 Allie Crowley 1998 NF CAN 29404   Avalon Nordic XCNL 0:09:13.0 (61) 0:10:24.2 (67) 0:19:37.3 +3:40.8
65 85 Sarah Manhard 1998 BC CAN 29273   Overlander   0:09:20.8 (67) 0:10:17.5 (64) 0:19:38.4 +3:41.9
66 119 Kennedy Howatt 1998 AB CAN 28184   Canmore   0:09:01.2 (58) 0:10:38.8 (71) 0:19:40.1 +3:43.5
67 84 Pippa Roots 1997 BC CAN 30237   Caledonia   0:09:31.1 (69) 0:10:13.5 (62) 0:19:44.7 +3:48.1
68 87 Michelle Metza 1998 BC CAN 29474   Sovereign Lake   0:09:15.3 (64) 0:10:33.0 (69) 0:19:48.4 +3:51.9
69 93 Dana Allen 1997 BC CAN 27399   Telemark Telemark 0:09:35.9 (70) 0:10:18.5 (65) 0:19:54.5 +3:58.0
70 109 Hanna Smith 1998 ON CAN 29265   Nakkertok   0:09:22.2 (68) 0:10:35.3 (70) 0:19:57.6 +4:01.0
71 72 Madeleine Guimond 1999 BC CAN 29311   Strathcona Nordics   0:09:37.9 (71) 0:10:24.8 (68) 0:20:02.8 +4:06.3
72 90 Charlotte Cormier 1997 NB CAN 28644   Boules de Neige   0:09:47.7 (73) 0:11:00.7 (74) 0:20:48.5 +4:52.0
73 82 Sally Brown 1998 BC CAN 28175   Strathcona Nordics   0:10:11.6 (74) 0:10:48.7 (73) 0:21:00.4 +5:03.8
74 79 Sage Robine 1998 BC CAN 29444   Black Jack   0:10:22.3 (75) 0:10:46.4 (72) 0:21:08.8 +5:12.3
75 83 Heather Vermey 1998 BC CAN 29399   Overlander   0:09:44.8 (72) 0:11:27.6 (75) 0:21:12.5 +5:16.0
76 130 Morgan Rogers 1997 AB CAN 27068   Canmore Alberta Development Team 0:10:41.0 (77) 0:12:01.5 (76) 0:22:42.5 +6:46.0
77 80 Marie-Pier Pelletier-Millette 1997 QC CAN 29301   Skinouk   0:10:37.6 (76) 0:12:12.9 (77) 0:22:50.6 +6:54.1
78 71 Maya Swift 1999 BC CAN 29313   Strathcona Nordics   0:11:07.1 (78) 0:12:30.4 (78) 0:23:37.6 +7:41.1


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4