NorAm/Calforex Cup #2 - AM Individual | Zone4.ca



NorAm/Calforex Cup #2 - AM Individual

Date: Nov 30, 2013
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  10:00:30 
End Time:  12:00:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Senior Boys 7.5 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 25 Ben CHURCHILL Calgary Biathlon Racers 0:24:36.8 1 0 0 1 2 0:26:36.8  
2 23 Joey LONGWORTH Rocky Mountain Racers 0:27:26.2 1 2 0 0 3 0:30:26.2 +3:49.4
3 27 Hunter SONES Callaghan Valley Sports Club 0:28:19.6 1 1 0 2 4 0:32:19.6 +5:42.8
4 1 Lucas FABBRI Canmore Nordic 0:27:22.0 1 1 1 3 6 0:33:22.0 +6:45.1
5 32 Connor EGAN Calgary Biathlon Racers 0:26:22.7 1 2 2 2 7 0:33:22.7 +6:45.8
6 19 Brad SAUNDERS Foothills Nordic 0:25:46.4 1 3 0 4 8 0:33:46.4 +7:09.6
7 9 Adam RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 0:25:47.7 4 0 0 4 8 0:33:47.7 +7:10.8
8 24 Brett PENNINGTON Calgary Biathlon Racers 0:28:51.8 1 1 0 3 5 0:33:51.8 +7:15.0
9 8 Jakob CHAMBERS Calgary Biathlon Racers 0:25:04.8 1 2 4 2 9 0:34:04.8 +7:28.0
10 11 Cole ECCLESTON Hinton Nordic Skiers 0:26:19.1 2 3 1 2 8 0:34:19.1 +7:42.3
11 22 Bobby KREITZ Caledonia Nordic 0:26:25.1 1 3 2 2 8 0:34:25.1 +7:48.3
12 2 Vasek CERVENKA Mt. Itasca 0:26:28.6 2 3 2 1 8 0:34:28.6 +7:51.8
13 6 Sergey BOCHKARNIKOV Calgary Biathlon Racers 0:25:38.5 3 2 2 2 9 0:34:38.5 +8:01.6
14 34 Colin RIEGER Biathlon Saskatchewan 0:27:00.5 2 2 2 2 8 0:35:00.5 +8:23.6
15 21 Jarod ALGRA West Coast Nordics 0:27:18.8 2 3 3 0 8 0:35:18.8 +8:42.0
16 18 Josiah FISHER Caledonia Nordic 0:28:53.6 2 2 1 2 7 0:35:53.6 +9:16.7
17 30 Mark SINGLETON Edmonton Nordic 0:26:26.9 2 3 2 3 10 0:36:26.9 +9:50.1
17 15 Gabriel CORBEIL Hinton Nordic Skiers 0:27:26.9 1 1 5 2 9 0:36:26.9 +9:50.1
19 28 Angus TWEEDIE Bulkley Valley Biathlon 0:27:27.8 2 2 4 1 9 0:36:27.8 +9:51.0
20 26 Tobias QUINN Biathlon Ontario 0:27:39.5 0 4 3 3 10 0:37:39.5 +11:02.7
21 5 Wesley MUNRO Calgary Biathlon Racers 0:26:54.1 3 1 2 5 11 0:37:54.1 +11:17.2
22 16 Chad BERLING Calgary Biathlon Racers 0:25:58.9 3 3 3 3 12 0:37:58.9 +11:22.1
23 7 Calum REID Wapiti Nordic 0:29:21.1 1 5 1 2 9 0:38:21.1 +11:44.2
24 31 Samuel RUSE Telemark 0:27:24.7 2 4 3 2 11 0:38:24.7 +11:47.8
25 4 Simon BEYER Biathlon Saskatchewan 0:31:58.4 1 2 1 3 7 0:38:58.4 +12:21.6
26 29 Stephane BRIAND Hinton Nordic Skiers 0:28:58.7 3 2 1 4 10 0:38:58.7 +12:21.8
27 10 Branden NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 0:28:44.6 2 3 2 4 11 0:39:44.6 +13:07.7
28 3 Logan SHERBA Caledonia Nordic 0:28:52.9 4 2 3 2 11 0:39:52.9 +13:16.1
29 20 Mark HARTLEY Caledonia Nordic 0:30:51.9 3 3 2 3 11 0:41:51.9 +15:15.1
30 17 Tate CREASY Camrose Vikings 0:29:01.9 4 3 3 4 14 0:43:01.9 +16:25.1
31 14 Kieran GOLDHAWK Wapiti Nordic 0:31:04.0 2 5 3 2 12 0:43:04.0 +16:27.2
32 33 Colton MACDOUGALL Caledonia Nordic 0:34:21.4 4 2 2 3 11 0:43:41.4 +17:04.5
33 13 Jérôme GOBEIL Calgary Biathlon Racers 0:28:54.4 4 5 2 5 16 0:44:54.4 +18:17.5
DNS 12 Carson HVENEGAARD Camrose Vikings *** 0 0 0 0   *** ***
Jury Decisions - Time Adjustments
Bib: 33 Penalty: 0:-1:-40.0 Reason: Range credit

Youth Men 12.5 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 41 Alexandre DUPUIS Biathlon Ontario 0:36:18.3 2 2 0 1 5 0:41:18.3  
2 40 Aidan MILLAR Canmore Nordic 0:36:26.8 1 1 2 3 7 0:43:26.8 +2:08.5
3 46 Paul EVERETT Methow Valley Biathlon 0:37:35.3 3 1 2 1 7 0:44:35.3 +3:17.0
4 45 Matt STRUM Canmore Nordic 0:37:29.2 0 1 2 5 8 0:45:29.2 +4:10.9
5 35 Emile VOGEL-NAKAMURA West Coast Nordics 0:41:29.6 1 1 1 1 4 0:45:29.6 +4:11.3
6 43 Brian HALLIGAN Maine Winter Sports Center 0:36:02.6 4 1 4 2 11 0:47:02.6 +5:44.3
7 39 Jason REIMER Biathlon Saskatchewan 0:41:20.0 1 1 2 2 6 0:47:20.0 +6:01.6
8 36 Reagan MILLS Biathlon Nova Scotia 0:42:02.4 0 1 4 2 7 0:49:02.4 +7:44.1
9 47 David SINGLETON Edmonton Nordic 0:39:31.5 1 3 3 3 10 0:49:31.5 +8:13.1
10 38 Sam WEST Wapiti Nordic 0:43:43.3 2 1 2 1 6 0:49:43.3 +8:25.0
11 48 Reid CREASY Camrose Vikings 0:40:55.4 1 4 2 2 9 0:49:55.4 +8:37.1
12 44 Nicholas SVAIKAUSKAS Biathlon Ontario 0:41:21.5 0 4 4 2 10 0:51:21.5 +10:03.2
13 37 Dalton HERTZ Biathlon Ontario 0:46:04.6 0 1 2 3 6 0:52:04.6 +10:46.2
14 42 Sean CLEMENT Biathlon Ontario 0:53:26.2 5 2 4 3 14 1:07:26.2 +26:07.9
DNS 49 Joseph PASCUZZO Biathlon Ontario *** 0 0 0 0   *** ***

Junior Men 15 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 64 Menno ARENDZ Rocky Mountain Racers/PEI 0:41:31.9 1 1 0 0 2 0:43:31.9  
2 52 Carsen CAMPBELL BATC/BPEI 0:41:09.1 1 1 2 0 4 0:45:09.1 +1:37.2
3 62 Stuart HARDEN Rocky Mountain Racers 0:42:25.9 1 1 0 1 3 0:45:25.9 +1:54.0
4 55 Arthur ROOTS BATC/Biathlon BC 0:43:27.6 2 0 0 0 2 0:45:27.6 +1:55.7
5 56 Brett DAVIE BATC/Biathlon Ontario 0:41:50.9 1 1 2 0 4 0:45:50.9 +2:19.0
6 66 Jordan MCELROY National Guard Biathlon 0:41:33.3 2 2 1 1 6 0:47:33.3 +4:01.4
7 65 Jakob ELLINGSON LNR/MN Biathlon 0:42:40.0 2 1 2 1 6 0:48:40.0 +5:08.1
8 57 Matthew HUDEC BATC/Biathlon Saskatchewan 0:41:21.6 2 2 3 1 8 0:49:21.6 +5:49.6
9 50 Jacob DALBERG National Guard Biathlon 0:42:22.2 2 2 1 2 7 0:49:22.2 +5:50.3
10 59 Eric SCHRYER Biathlon Ontario 0:49:10.7 1 0 0 3 4 0:53:10.7 +9:38.7
11 60 Nick LENKO Camrose Vikings 0:49:48.9 1 1 1 2 5 0:54:48.9 +11:17.0
12 51 Seamus BOYD-PORTER Avalon Biathlon Club 0:44:56.7 4 2 3 1 10 0:54:56.7 +11:24.7
13 54 Grant NOVAK Rocky Mountain Racers 0:51:25.5 1 4 1 2 8 0:59:25.5 +15:53.6
14 53 Sasha ECCLESTON Camrose Vikings 0:49:52.6 3 3 3 2 11 1:00:52.6 +17:20.7

Para Men 15 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 58 Mark ARENDZ Rocky Mountain Racers 0:41:44.8 1 2 1 0 4 0:45:44.8  
2 61 Keiichi SATO Avex 0:42:24.9 1 2 1 1 5 0:47:24.9 +1:40.0
3 63 Omar BERNEJO Maine Winter Sports Center 0:51:49.7 2 1 2 2 7 0:58:49.7 +13:04.8

Men 20 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 73 Matthew NEUMANN Rocky Mountain Racers 0:54:10.7 1 0 2 1 4 0:58:10.7  
2 70 Wynn ROBERTS National Guard Biathlon 0:55:49.0 2 1 2 0 5 1:00:49.0 +2:38.3
3 75 Casey SMITH Maine Winter Sports Center 0:54:37.6 1 3 1 2 7 1:01:37.6 +3:26.9
4 69 Andrew CHISHOLM BATC/Canmore Nordic 0:59:46.5 0 1 0 2 3 1:02:46.5 +4:35.8
5 77 Russell CURRIER Maine Winter Sports Center 0:52:57.0 3 3 2 2 10 1:02:57.0 +4:46.3
6 72 Kai SKINSTAD Rocky Mountain Racers 0:57:08.3 0 2 3 1 6 1:03:08.3 +4:57.6
7 68 Raleigh GOESSLING Maine Winter Sports Center 0:55:26.1 2 3 2 2 9 1:04:26.1 +6:15.3
8 67 Ryan BURLINGAME Camrose Vikings 1:00:44.2 1 0 2 2 5 1:05:44.2 +7:33.5
9 76 Jasper MACKENZIE Telemark 0:59:34.7 1 1 3 2 7 1:06:34.7 +8:24.0
10 74 Elijah MACCULLOCH BATC/Foothills Nordic 1:02:46.2 1 3 1 2 7 1:09:46.2 +11:35.5
11 78 Beau THOMPSON Rocky Mountain Racers 1:03:44.2 2 1 3 2 8 1:11:44.2 +13:33.5

Youth Women 10 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 82 Danielle VRIELINK Rocky Mountain Racers 0:33:57.3 2 0 0 1 3 0:36:57.3  
2 81 Chloe SELERIER BATC/ACBQ 0:33:52.0 0 3 0 1 4 0:37:52.0 +54.7
3 91 Emily DICKSON Caledonia Nordic 0:34:40.5 0 2 1 1 4 0:38:40.5 +1:43.2
4 89 Maddie PHANEUF Maine Winter Sports Center 0:34:16.1 2 1 3 1 7 0:41:16.1 +4:18.8
5 84 Louisa TSANG West Coast Nordics 0:40:52.0 0 1 0 0 1 0:41:52.0 +4:54.6
6 92 Siena ELLINGSON LNR/Ginger Biathlon 0:35:52.5 0 1 3 3 7 0:42:52.5 +5:55.1
7 88 Elise PUTNAM Methow Valley Biathlon 0:39:05.8 0 2 1 2 5 0:44:05.8 +7:08.5
8 80 Mikaela PALUSZEK Maine Winter Sports Center 0:34:50.0 2 4 2 2 10 0:44:50.0 +7:52.6
9 79 Kendall CHONG Foothills Nordic 0:36:05.5 2 4 0 3 9 0:45:05.5 +8:08.1
10 85 Elyse EWERT Foothills Nordic 0:39:29.0 1 2 2 1 6 0:45:29.0 +8:31.6
11 95 Alexandria HYNDS Chelsea Nordiq 0:41:43.3 0 1 3 1 5 0:46:43.3 +9:46.0
12 83 Kathleen I ALEXANDER Wapiti Nordic 0:44:47.3 1 0 2 0 3 0:47:47.3 +10:50.0
13 93 Ashley RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 0:41:05.6 3 3 2 3 11 0:52:05.6 +15:08.2
14 87 Heather BOYLE Biathlon Saskatchewan 0:48:41.6 0 3 1 2 6 0:54:41.6 +17:44.2
15 94 Leah CLOTHIER Biathlon Saskatchewan 0:41:10.8 4 4 3 3 14 0:55:10.8 +18:13.5
16 90 Kayla HARTLEY Camrose Vikings 0:47:27.5 1 1 2 4 8 0:55:27.5 +18:30.2
17 86 Tu CLOTHIER Biathlon Saskatchewan 0:43:55.0 4 2 3 3 12 0:55:55.0 +18:57.7

Junior Women 12.5 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 98 Anna KUBEK Mt. Itasca 0:39:42.7 1 1 1 0 3 0:42:42.7  
2 99 Sarah BEAUDRY BATC/Caledonia 0:40:20.2 0 3 0 0 3 0:43:20.2 +37.5
3 100 Erin YUNGBLUT BATC/Biathlon Ontario 0:43:33.1 0 3 0 0 3 0:46:33.1 +3:50.4
4 97 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 0:46:35.6 0 1 1 1 3 0:49:35.6 +6:52.8
5 96 Sarah GAUDETTE Biathlon Ontario 0:55:51.4 1 4 3 3 11 1:06:51.4 +24:08.7

Para Women 12.5 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 101 Caroline BISSON Biathlon Ontario 0:54:47.8 0 1 0 1 2 0:56:47.8  

Women 15 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 102 Emma LODGE BATC/Canmore Nordic 0:47:08.4 1 0 1 1 3 0:50:08.4  
2 103 Emma LUNDER Rocky Mountain Racers 0:46:21.3 1 3 1 1 6 0:52:21.3 +2:12.9
3 106 Katrina HOWE Maine Winter Sports Center 0:48:51.4 0 2 1 1 4 0:52:51.4 +2:43.0
4 104 Tracy BARNES Colorado Biathlon 0:46:11.0 2 3 1 1 7 0:53:11.0 +3:02.5
5 107 Jennifer PATERSON Edmonton Nordic 0:53:36.3 0 1 1 0 2 0:55:36.3 +5:27.8
6 108 Keely MACCULLOCH Camrose Vikings 0:51:17.0 1 2 2 2 7 0:58:17.0 +8:08.6
DNF 105 Betsy MAWDSLEY Rocky Mountain Racers *** 2 2 0 0 4 *** ***

Senior Girls 7.5 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 111 Bryn ROBERTSON Foothills Nordic 0:28:15.5 0 0 1 3 4 0:32:15.5  
2 110 Reagan CHICOINE Foothills Nordic 0:30:45.9 2 1 0 1 4 0:34:45.9 +2:30.4
3 127 Tekarra BANSER Telemark 0:29:58.3 2 2 0 3 7 0:36:58.3 +4:42.8
4 114 Jennah SMAILES Telemark 0:31:04.8 3 1 1 1 6 0:37:04.8 +4:49.3
5 128 Sydney NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 0:33:22.8 1 1 0 2 4 0:37:22.8 +5:07.3
6 121 Claire LAPOINTE Caledonia Nordic 0:29:28.8 1 3 2 2 8 0:37:28.8 +5:13.3
7 115 Gillian GOWLING Calgary Biathlon Racers 0:30:29.7 2 2 2 2 8 0:38:29.7 +6:14.1
8 123 Kirsten CHICOINE Foothills Nordic 0:28:18.2 2 4 3 2 11 0:39:18.2 +7:02.6
9 116 Megan BANKES Foothills Nordic 0:28:26.6 2 4 2 3 11 0:39:26.6 +7:11.1
10 119 Kyra TEETZEN Cariboo Ski & Touring Club 0:32:47.6 1 3 1 2 7 0:39:47.6 +7:32.1
11 109 Mackenzie SAVILL Biathlon Ontario 0:32:51.1 2 1 1 3 7 0:39:51.1 +7:35.6
12 112 India MCISAAC Rocky Mountain Racers 0:29:14.8 2 4 1 4 11 0:40:14.8 +7:59.3
13 124 Katrine GILLETT Canmore Nordic 0:30:35.3 1 2 2 5 10 0:40:35.3 +8:19.8
14 129 Saidy COYNE Canmore Nordic 0:28:51.3 3 2 3 4 12 0:40:51.3 +8:35.7
15 122 Hailee FRIESEN Telemark 0:33:49.9 2 2 1 3 8 0:41:49.9 +9:34.3
16 117 Jordyn LEIGHTON Biathlon Ontario 0:32:53.3 5 2 1 1 9 0:41:53.3 +9:37.7
17 126 Madison ROLL Cariboo Ski & Touring Club 0:34:46.5 2 2 3 2 9 0:43:46.5 +11:31.0
18 120 Mackenzie TURNER Biathlon Ontario 0:36:03.3 2 2 3 3 10 0:46:03.3 +13:47.7
19 125 Hanne STADNYK Biathlon Saskatchewan 0:36:35.7 3 3 3 2 11 0:47:35.7 +15:20.2
20 118 Devon STRILCHUK Telemark 0:36:41.3 3 5 3 5 16 0:52:41.3 +20:25.7
21 113 Sophie VOGEL-NAKAMURA West Coast Nordics 0:38:05.1 4 5 4 4 17 0:55:05.1 +22:49.5


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4