Nor Am/Calforex Cup #2 - AM Sprint | Zone4.ca



Nor Am/Calforex Cup #2 - AM Sprint

Date: Dec 1, 2013
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  10:00:20 
End Time:  11:30:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Senior Girls 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff CFX
1 5 Bryn ROBERTSON Foothills Nordic 0:07:05.0 0:07:23.7 0 1 0:19:58.2   50
2 9 Claire LAPOINTE Caledonia Nordic 0:07:33.9 0:07:14.4 1 0 0:20:32.1 +33.8 46
3 3 Megan BANKES Foothills Nordic 0:07:48.0 0:07:38.7 2 2 0:20:57.4 +59.2 43
4 16 Kirsten CHICOINE Foothills Nordic 0:07:00.9 0:08:35.5 0 3 0:21:04.3 +1:06.0 40
5 20 Reagan CHICOINE Foothills Nordic 0:07:38.7 0:08:01.7 1 2 0:21:21.7 +1:23.5 37
6 1 Darya SEPANDJ Foothills Nordic 0:07:55.9 0:08:11.0 3 3 0:21:29.1 +1:30.9 34
7 7 India MCISAAC Rocky Mountain Racers 0:07:39.8 0:08:23.7 2 3 0:21:33.2 +1:35.0 32
8 2 Katrine GILLETT Canmore Nordic 0:07:48.8 0:07:56.5 1 1 0:21:38.5 +1:40.2 30
9 11 Saidy COYNE Canmore Nordic 0:07:59.9 0:08:00.6 2 2 0:21:39.6 +1:41.4 28
10 23 Jennah SMAILES Telemark 0:07:28.5 0:08:09.5 0 1 0:21:49.1 +1:50.9 26
11 19 Gillian GOWLING Calgary Biathlon Racers 0:07:05.0 0:08:58.1 0 3 0:22:02.5 +2:04.2 24
12 17 Tekarra BANSER Telemark 0:07:57.8 0:08:11.0 1 2 0:22:10.4 +2:12.1 22
13 22 Sydney NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 0:07:58.7 0:08:51.1 0 1 0:23:18.9 +3:20.6 20
14 21 Kyra TEETZEN Cariboo Ski & Touring Club 0:09:07.0 0:08:40.8 3 2 0:24:09.2 +4:11.0 18
15 18 Mackenzie SAVILL Biathlon Ontario 0:08:34.1 0:09:21.4 1 3 0:24:23.5 +4:25.3 16
16 12 Madison ROLL Cariboo Ski & Touring Club 0:09:24.8 0:08:40.6 3 1 0:24:44.1 +4:45.8 15
17 15 Jordyn LEIGHTON Biathlon Ontario 0:09:09.1 0:09:22.0 2 2 0:25:10.6 +5:12.3 14
18 4 Hailee FRIESEN Telemark 0:09:11.9 0:09:37.1 2 2 0:25:47.4 +5:49.1 13
19 10 Mackenzie TURNER Biathlon Ontario 0:09:43.3 0:09:13.0 3 1 0:25:54.8 +5:56.6 12
20 14 Hanne STADNYK Biathlon Saskatchewan 0:09:05.5 0:10:09.0 1 2 0:26:03.5 +6:05.3 10
21 8 Tia BENNETT Edmonton Nordic 0:10:31.0 0:09:46.8 5 4 0:27:05.7 +7:07.5 8
22 6 Sophie VOGEL-NAKAMURA West Coast Nordics 0:10:30.5 0:10:16.7 3 2 0:28:00.7 +8:02.5 7
23 13 Devon STRILCHUK Telemark 0:10:19.0 0:11:25.3 3 5 0:29:00.3 +9:02.1 6

Youth Women 6 km. Sprint    
PL Bib Name SubCat Club Lap1 Lap2 P S Time Diff NorAm CFX
1 30 Emily DICKSON Youth Women Caledonia Nordic 0:06:38.9 0:07:10.4 0 1 0:19:28.2   60 50
2 26 Chloe SELERIER Youth Women BATC/ACBQ 0:06:55.1 0:07:08.5 1 1 0:20:01.9 +33.7 56 46
3 28 Siena ELLINGSON Youth Women LNR/Ginger Biathlon 0:07:44.9 0:06:55.0 2 0 0:20:33.6 +1:05.4 53 43
4 32 Danielle VRIELINK Youth Women Rocky Mountain Racers 0:07:35.8 0:07:19.0 3 2 0:20:37.2 +1:09.0 50 40
5 42 Mikaela PALUSZEK Youth Women Maine Winter Sports Center 0:07:24.2 0:07:51.8 2 2 0:21:10.0 +1:41.7 47 37
6 37 Maddie PHANEUF Youth Women Maine Winter Sports Center 0:07:56.8 0:08:34.2 3 4 0:22:24.5 +2:56.3 44 34
7 39 Elyse EWERT Youth Women Foothills Nordic 0:07:19.0 0:08:35.4 0 2 0:22:28.4 +3:00.1 42 32
8 25 Kendall CHONG Youth Women Foothills Nordic 0:08:28.8 0:08:30.6 3 3 0:23:20.8 +3:52.5 40 30
9 36 Alexandria HYNDS Youth Women Chelsea Nordiq 0:07:34.5 0:08:55.8 0 2 0:23:23.0 +3:54.8 38 28
10 34 Caroline BISSON Para Women Biathlon Ontario 0:07:57.4 0:08:30.1 0 1 0:23:23.9 +3:55.6 36 26
11 35 Louisa TSANG Youth Women West Coast Nordics 0:08:14.6 0:08:58.9 1 2 0:23:45.6 +4:17.3 34 24
12 31 Tu CLOTHIER Youth Women Biathlon Saskatchewan 0:08:14.1 0:08:37.5 0 0 0:24:04.2 +4:36.0 32 22
13 33 Leah CLOTHIER Youth Women Biathlon Saskatchewan 0:08:46.5 0:09:06.8 2 2 0:24:22.1 +4:53.8 30 20
14 24 Elise PUTNAM Youth Women Methow Valley Biathlon 0:08:21.9 0:09:53.5 3 5 0:24:35.1 +5:06.8 28 18
15 27 Kathleen I ALEXANDER Youth Women Wapiti Nordic 0:08:58.8 0:09:00.6 1 1 0:25:07.6 +5:39.3 26 16
16 40 Ashley RUNNALLS Youth Women Calgary Biathlon Racers 0:08:45.0 0:09:25.8 2 3 0:25:15.5 +5:47.3 25 15
17 41 Kayla HARTLEY Youth Women Camrose Vikings 0:08:41.5 0:09:40.3 0 1 0:26:28.6 +7:00.3 24 14
18 38 Kimberley BULLER Youth Women West Coast Nordics 0:08:52.0 0:11:52.7 0 5 0:28:38.2 +9:10.0 23 13
DNF 29 Heather BOYLE Youth Women Biathlon Saskatchewan *** *** 1 0 *** ***    

Junior Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff NorAm CFX
1 44 Sarah BEAUDRY BATC/Caledonia 0:07:31.6 0:07:43.3 0 0 0:22:11.4   60 50
2 47 Anna KUBEK Mt. Itasca 0:07:41.1 0:08:09.2 0 1 0:22:51.1 +39.7 56 46
3 46 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 0:08:46.1 0:09:16.3 0 1 0:25:52.9 +3:41.5 53 43
4 43 Erin YUNGBLUT BATC/Biathlon Ontario 0:08:20.3 0:10:10.2 1 4 0:25:59.8 +3:48.4 50 40
5 45 Sarah GAUDETTE Biathlon Ontario 0:11:05.8 0:12:38.2 1 4 0:33:03.9 +10:52.5 47 37

Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff NorAm CFX
1 54 Katrina HOWE Maine Winter Sports Center 0:07:26.1 0:08:28.1 0 2 0:22:45.4   60 50
2 53 Emma LODGE BATC/Canmore Nordic 0:07:49.5 0:08:10.3 0 1 0:22:50.8 +5.4 56 46
3 51 Emma LUNDER Rocky Mountain Racers 0:08:40.7 0:07:54.4 2 1 0:23:17.8 +32.3 53 43
4 52 Keely MACCULLOCH Camrose Vikings 0:09:08.9 0:09:21.8 2 2 0:26:01.9 +3:16.5 50 40
5 49 Betsy MAWDSLEY Rocky Mountain Racers 0:08:14.0 0:10:25.7 0 3 0:27:14.3 +4:28.8 47 37
6 48 Jennifer PATERSON Edmonton Nordic 0:10:02.1 0:09:48.5 3 2 0:27:38.0 +4:52.6 44 34
DNS 50 Tracy BARNES Colorado Biathlon *** *** 0 0 *** ***    

Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff NorAm CFX
1 67 Raleigh GOESSLING Maine Winter Sports Center 0:08:53.3 0:09:29.6 0 1 0:26:51.6   60 50
2 65 Casey SMITH Maine Winter Sports Center 0:08:53.0 0:09:43.6 0 2 0:27:04.8 +13.1 56 46
3 63 Matthew NEUMANN Rocky Mountain Racers 0:09:24.6 0:09:46.0 1 2 0:27:18.7 +27.1 53 43
4 55 Russell CURRIER Maine Winter Sports Center 0:09:17.8 0:09:55.0 1 3 0:27:26.7 +35.1 50 40
5 56 Jasper MACKENZIE Telemark 0:09:14.2 0:09:38.9 0 1 0:27:37.2 +45.6 47 37
6 64 Robin CLEGG Foothills Nordic 0:09:06.3 0:10:05.5 0 3 0:27:40.3 +48.7 44 34
7 66 Vincent BLAIS BATC/ACBQ 0:09:53.8 0:10:05.8 2 1 0:29:15.4 +2:23.8 42 32
8 61 Ryan BURLINGAME Camrose Vikings 0:10:02.1 0:10:18.5 0 0 0:29:39.8 +2:48.1 40 30
9 60 Andrew CHISHOLM BATC/Canmore Nordic 0:10:40.5 0:10:12.2 3 1 0:29:59.5 +3:07.9 38 28
10 58 Kai SKINSTAD Rocky Mountain Racers 0:10:14.3 0:10:52.3 2 3 0:30:03.2 +3:11.5 36 26
11 62 Beau THOMPSON Rocky Mountain Racers 0:09:35.4 0:11:24.5 0 4 0:30:27.5 +3:35.9 34 24
12 57 Elijah MACCULLOCH BATC/Foothills Nordic 0:11:52.8 0:10:59.4 4 1 0:32:34.8 +5:43.1 32 22
DNS 59 Wynn ROBERTS National Guard Biathlon *** *** 0 0 *** ***    

Junior Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff NorAm CFX
1 76 Carsen CAMPBELL BATC/BPEI 0:09:39.8 0:09:51.8 0 1 0:27:52.1   60 50
2 74 Stuart HARDEN Rocky Mountain Racers 0:09:19.4 0:10:10.3 0 2 0:27:52.4 +0.3 56 46
3 77 Menno ARENDZ Rocky Mountain Racers/PEI 0:09:38.1 0:09:38.5 0 0 0:28:06.0 +13.9 53 43
4 80 Matthew HUDEC BATC/Biathlon Saskatchewan 0:09:55.8 0:09:37.7 1 0 0:28:14.7 +22.6 50 40
5 79 Brett DAVIE BATC/Biathlon Ontario 0:09:25.0 0:10:22.5 0 2 0:28:42.3 +50.2 47 37
6 81 Jordan MCELROY National Guard Biathlon 0:09:52.1 0:10:42.0 1 2 0:29:37.5 +1:45.4 44 34
7 71 Jakob ELLINGSON LNR/MN Biathlon 0:10:15.7 0:10:57.1 2 2 0:30:11.9 +2:19.8 42 32
8 68 Jacob DALBERG National Guard Biathlon 0:10:44.3 0:10:28.6 3 1 0:30:22.0 +2:29.9 40 30
9 70 Arthur ROOTS BATC/Biathlon BC 0:10:30.0 0:10:59.7 2 3 0:30:46.7 +2:54.5 38 28
10 72 Seamus BOYD-PORTER Avalon Biathlon Club 0:11:45.3 0:11:13.0 3 2 0:32:20.5 +4:28.3 36 26
11 73 Sasha ECCLESTON Camrose Vikings 0:12:02.8 0:11:47.8 2 1 0:34:40.8 +6:48.6 34 24
12 78 Eric SCHRYER Biathlon Ontario 0:12:03.1 0:12:15.9 2 1 0:35:23.7 +7:31.6 32 22
13 75 Nick LENKO Camrose Vikings 0:11:20.8 0:12:35.4 0 2 0:35:24.8 +7:32.6 30 20
14 69 Grant NOVAK Rocky Mountain Racers 0:12:35.1 0:13:35.8 2 3 0:38:17.6 +10:25.5 28 18

Youth Men 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff NorAm CFX
1 89 Matt STRUM Canmore Nordic 0:07:25.0 0:07:22.3 1 1 0:21:00.1   60 50
2 94 Aidan MILLAR Canmore Nordic 0:07:06.2 0:08:14.6 0 3 0:21:37.5 +37.3 56 46
3 82 Paul EVERETT Methow Valley Biathlon 0:07:14.8 0:07:55.4 0 2 0:21:40.7 +40.6 53 43
4 91 Brian HALLIGAN Maine Winter Sports Center 0:07:04.5 0:08:20.0 1 3 0:21:46.7 +46.6 50 40
5 95 Alexandre DUPUIS Biathlon Ontario 0:07:23.2 0:08:23.9 1 3 0:22:16.3 +1:16.2 47 37
6 97 Nicholas SVAIKAUSKAS Biathlon Ontario 0:07:54.8 0:08:08.2 1 1 0:22:51.9 +1:51.7 44 34
7 83 David SINGLETON Edmonton Nordic 0:07:50.2 0:08:35.7 1 2 0:23:10.8 +2:10.6 42 32
8 88 Reid CREASY Camrose Vikings 0:07:53.9 0:08:52.5 1 2 0:23:51.9 +2:51.8 40 30
9 84 Emile VOGEL-NAKAMURA West Coast Nordics 0:08:26.1 0:08:30.2 2 2 0:23:53.2 +2:53.0 38 28
10 86 Jason REIMER Biathlon Saskatchewan 0:08:29.6 0:08:52.5 2 2 0:24:34.0 +3:33.9 36 26
11 92 Reagan MILLS Biathlon Nova Scotia 0:09:51.6 0:08:19.0 4 0 0:25:40.8 +4:40.6 34 24
12 87 Joseph PASCUZZO Biathlon Ontario 0:08:36.1 0:09:58.1 1 3 0:26:39.3 +5:39.1 32 22
13 96 Dalton HERTZ Biathlon Ontario 0:10:00.4 0:09:38.4 3 1 0:27:47.7 +6:47.6 30 20
14 90 Sean CLEMENT Biathlon Ontario 0:10:19.3 0:11:24.0 1 2 0:30:56.4 +9:56.2 28 18
DSQ 85 Pearce HANNA Edmonton Nordic *** *** 4 1 *** ***    
DNS 93 Sam WEST Wapiti Nordic *** *** 0 0 *** ***    

Senior Boys 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff CFX
1 129 Ben CHURCHILL Calgary Biathlon Racers 0:06:53.6 0:07:03.7 2 2 0:19:05.8   50
2 122 Jakob CHAMBERS Calgary Biathlon Racers 0:06:43.0 0:07:29.1 1 3 0:19:21.1 +15.3 46
3 99 Mark SINGLETON Edmonton Nordic 0:06:25.8 0:07:48.2 0 3 0:19:26.8 +21.0 43
4 108 Cole ECCLESTON Hinton Nordic Skiers 0:07:03.1 0:07:35.5 1 2 0:19:54.4 +48.6 40
5 118 Chad BERLING Calgary Biathlon Racers 0:07:16.9 0:07:25.2 2 2 0:19:59.1 +53.2 37
6 105 Sergey BOCHKARNIKOV Calgary Biathlon Racers 0:07:41.5 0:07:12.1 3 2 0:20:03.5 +57.7 34
7 124 Brad SAUNDERS Foothills Nordic 0:07:20.0 0:07:19.3 2 1 0:20:09.5 +1:03.7 32
8 125 Adam RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 0:06:54.6 0:07:57.9 1 3 0:20:10.5 +1:04.7 30
9 98 Tobias QUINN Biathlon Ontario 0:06:59.8 0:07:52.6 1 3 0:20:23.6 +1:17.7 28
10 123 Wesley MUNRO Calgary Biathlon Racers 0:07:36.1 0:07:39.6 2 2 0:20:28.5 +1:22.7 26
11 112 Gabriel CORBEIL Hinton Nordic Skiers 0:07:33.3 0:07:45.4 2 2 0:20:39.5 +1:33.7 24
12 121 Jarod ALGRA West Coast Nordics 0:07:09.8 0:07:51.8 1 2 0:20:41.1 +1:35.2 22
13 100 Colin RIEGER Biathlon Saskatchewan 0:07:28.7 0:07:58.7 2 2 0:21:04.2 +1:58.4 20
14 101 Joey LONGWORTH Rocky Mountain Racers 0:07:42.9 0:07:51.1 2 2 0:21:05.6 +1:59.7 18
15 104 Hunter SONES Callaghan Valley Sports Club 0:07:49.4 0:07:44.5 2 1 0:21:12.9 +2:07.0 16
16 106 Brett PENNINGTON Calgary Biathlon Racers 0:07:43.3 0:07:50.2 1 2 0:21:14.9 +2:09.0 15
17 103 Connor EGAN Calgary Biathlon Racers 0:07:46.1 0:08:22.0 3 4 0:21:42.9 +2:37.0 14
18 119 Bobby KREITZ Caledonia Nordic 0:07:59.1 0:08:12.7 3 3 0:21:47.5 +2:41.6 13
19 114 Angus TWEEDIE Bulkley Valley Biathlon 0:08:10.3 0:08:01.1 3 2 0:21:53.3 +2:47.5 12
20 113 Lucas FABBRI Canmore Nordic 0:08:32.3 0:07:50.3 4 2 0:21:54.8 +2:49.0 10
21 107 Stephane BRIAND Hinton Nordic Skiers 0:07:53.2 0:08:26.8 1 3 0:22:00.2 +2:54.4 8
21 130 Samuel RUSE Telemark 0:08:12.7 0:07:53.7 2 2 0:22:00.2 +2:54.4 8
23 126 Branden NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 0:07:31.1 0:09:00.8 1 4 0:22:29.7 +3:23.9 6
24 117 Josiah FISHER Caledonia Nordic 0:07:44.8 0:09:29.8 2 5 0:22:40.0 +3:34.1 5
25 116 Jérôme GOBEIL Calgary Biathlon Racers 0:07:28.3 0:09:08.2 0 4 0:22:41.9 +3:36.0 4
26 120 Mark HARTLEY Caledonia Nordic 0:08:07.2 0:08:41.0 1 2 0:23:03.8 +3:58.0 3
27 128 Logan SHERBA Caledonia Nordic 0:07:56.7 0:09:23.8 3 5 0:23:20.7 +4:14.9 2
28 102 Calum REID Wapiti Nordic 0:08:42.2 0:08:38.5 3 2 0:23:38.9 +4:33.1 1
29 111 Simon BEYER Biathlon Saskatchewan 0:09:00.3 0:09:33.2 3 4 0:24:47.0 +5:41.1  
30 115 Tate CREASY Camrose Vikings 0:09:06.8 0:09:43.7 4 5 0:24:52.2 +5:46.3  
31 127 Kieran GOLDHAWK Wapiti Nordic 0:08:59.7 0:09:58.5 3 5 0:27:30.8 +8:25.0  
32 110 Colton MAC DOUGALL Caledonia Nordic 0:09:22.7 0:11:24.1 2 5 0:28:05.6 +8:59.7  
DNS 109 Carson HVENEGAARD Camrose Vikings *** *** 0 0 *** ***  
Jury Decisions - Time Adjustments
Bib: 127 Penalty: 0:02:00.0 Reason: 5.5.A - One missed penalty loop.

Masters Men 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff CFX
1 138 James PROUDFOOT Wapiti Nordic 0:07:37.0 0:08:25.0 0 2 0:22:14.1   50
2 131 Ray CISLO Edmonton Nordic 0:07:38.9 0:08:31.3 1 2 0:22:26.2 +12.0 46
3 139 Bryan SINGLETON Edmonton Nordic 0:09:07.6 0:09:25.7 3 4 0:24:39.7 +2:25.5 43
4 133 Richard HARTLEY Biathlon Saskatchewan 0:08:23.3 0:09:28.5 0 2 0:24:46.0 +2:31.9 40
5 132 Greg POIRIER Wapiti Nordic 0:08:45.8 0:09:57.2 3 5 0:25:06.2 +2:52.0 37
6 137 Andrew SKARSGARD Foothills Nordic 0:09:59.6 0:10:50.7 4 5 0:27:47.5 +5:33.3 34
7 135 Glen CREASY Camrose Vikings *** *** 4 4 0:29:12.6 +6:58.5 32
8 136 Chris HOHM Camrose Vikings 0:10:21.3 0:12:01.9 2 5 0:29:38.9 +7:24.8 30
9 134 Brian BORGLUM Foothills Nordic 0:10:11.3 0:12:40.9 3 5 0:30:11.9 +7:57.8 28
DNS 140 Eric SCHMADTKE Foothills Nordic *** *** 0 0 *** ***  

Sport Men 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff CFX
1 141 Keegan BROOKS Edmonton Nordic/Track 'N Trail 0:09:25.1 0:09:51.1 4 4 0:25:15.8   50
2 142 Danylo KOLOS Foothills Nordic 0:08:45.8 0:10:24.3 1 4 0:26:42.0 +1:26.2 46

Master Women 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 P S Time Diff CFX
1 145 Julia KEENLISIDE Edmonton Nordic *** *** 1 3 0:27:37.3   50
2 143 Deborah HALL Foothills Nordic 0:10:01.0 0:11:20.2 1 3 0:29:21.6 +1:44.2 46
3 144 Cori JANES Wapiti Nordic 0:10:17.4 0:11:08.1 1 3 0:29:22.3 +1:45.0 43


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4