Trois-Rivières - Finale régionale Jeux du Québec | Zone4.ca



Trois-Rivières - Finale régionale Jeux du Québec

Date: Jan 18, 2014
StartList
Location: Trois-Rivières
Host Club: Mauriski

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Hélène Lavoie 
Chief of Course:  Brigitte Guay 
Coach:  François Trudeau 
Coach:  Courchesne Stéphane 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: 10:00 Snow Cond:

Midget H 3 km. Free  (1999-2001) Patin 3km (1X piste rouge)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
1 Jérémy Marchand MH 2 1999 Canoe-Kayakk 10:00:30.0
2 Félix Houde MH 1 2000 et 2001 Défi TM 10:00:45.0
3 Antoine Martin MH 1 2000 et 2001 Mauriski 10:01:00.0
4 Emmanuel Rainville MH 1 2000 et 2001 Mâchoires - Montagnes coupée 10:01:15.0
5 Leo Roy MH 1 2000 et 2001 St-François 10:01:30.0
6 Simon Leroux MH 1 2000 et 2001 Mauriski 10:01:45.0
7 Charles-Émile Gagnon MH 1 2000 et 2001 Skinergie de la mauricie 10:02:00.0
8 William Brisebois MH 1 2000 et 2001 Défi TM 10:02:15.0
9 Alexis Courchesne MH 1 2000 et 2001 Skinergie de la Mauricie 10:02:30.0
10 William Lépine MH 1 2000 et 2001 Défi TM 10:02:45.0
11 xavier proulx MH 1 2000 et 2001 ski st francois 10:03:00.0
12 Émile Breault MH 1 2000 et 2001 Défi TM 10:03:15.0
13 Alec Myles MH 2 1999 canoe-kayak 10:03:30.0
14 Joel Domingue MH 1 2000 et 2001 Sport-études 10:03:45.0
15 edouard proulx MH 1 2000 et 2001 ski st francois 10:04:00.0

MIDGET F 3 km. Free  (2000-2002) Patin 3km (1X piste rouge)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
16 Corine Lajeunesse MF 2  2000 Machoires - Montagne Coupee 10:04:15.0
17 Lea Domingue MF 1  2001 et 2002 Mauriski 10:04:30.0
18 Clémence  Crytes MF 1  2001 et 2002 Défi TM 10:04:45.0
19 Claire-Hélène Piuze MF 2  2000 Défi TM 10:05:00.0
20 Myriam Roche-Garon MF 1  2001 et 2002 Machoires - Montagne Coupee 10:05:15.0
21 Liliane Gagnon MF 1  2001 et 2002 Skinergie de la Mauricie 10:05:30.0
22 Jeanne Carabin MF 2  2000 Machoires - Montagne Coupee 10:05:45.0
23 Joel Houde MF 1  2001 et 2002 Machoires - Montagne Coupee 10:06:00.0
24 Marie-Pierre Dufresne MF 1  2001 et 2002 Mauriski 10:06:15.0

Junior B masculin 6 km. Free  (1996-1997) Patin 6km (2X piste rouge)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
25 Renaud Maurice JBH 1 1997 Mauriski 10:11:15.0
26 Félix Boudreau JBH 2 1996 Indépendant 10:11:30.0
27 nicolas Gauthier JBH 1 1997 skinergie de la mauricie 10:11:45.0

Juvénile masculin 6 km. Free  (1998-1999) Patin 6km (2X piste rouge)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
28 Ulysse Lachance JVH 1998-1999 Défi TM 10:12:00.0
29 Matisse Vadnais JVH 1998-1999 Défi TM 10:12:15.0
30 Noah Robert de Massy JVH 1998-1999 Défi TM 10:12:30.0
31 laurent beauregard JVH 1998-1999 St-François Drummondville 10:12:45.0
32 Vincent Bouchard JVH 1998-1999 Défi TM 10:13:00.0
33 Alexandre Gauthier JVH 1998-1999 Défi TM 10:13:15.0
34 Shannon Myles JVH 1998-1999 canoe-kayak 10:13:30.0
35 Edmond Roy JVH 1998-1999 St-François 10:13:45.0

Junior B féminin 6 km. Free  (1996-1997) Patin 6km (2X piste rouge)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
36 Jeanne Lavoie-Trudeau JBF 1 1996-1997 Mauriski 10:14:00.0
37 Audrey-Anne Dufresne JBF 1 1996-1997 Mauriski 10:14:15.0

Juvénile féminin 6 km. Free  (1998-99-2000) Patin 6km (2X piste rouge)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
38 Béatrice Giguère JUVF 2 1998 Canoe-Kayak 10:14:30.0
39 Ophelie Dufresne-Briere JUVF 1 1999-2000 Académie Les Estacades 10:14:45.0
40 Florence Despins JUVF 1 1999-2000 Mauriski 10:15:00.0
41 Lauriane Grégoire JUVF 2 1998 Défi TM 10:15:15.0
42 Augustine Masson JUVF 1 1999-2000 Machoires - Montagne Coupée 10:15:30.0
43 Anne-Sophie Lavoie-Parent JUVF 2 1998 Canoe-Kayak 10:15:45.0

Junior A masculin 12 km. Free  (1994-1995) Patin 12km (4X piste rouge)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
44 Victor Maurice JAH 1 1994-1995 Mauriski 10:18:45.0

U23 masculin 12 km. Free  (1991-1993) Patin 12km (4X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
45 Jimmy Pellerin Skimau 10:19:00.0

Séniors masculin 12 km. Free  (1983-1990) Patin 12km (4X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
46 Tommy Pellerin Skimau 10:19:15.0

Maîtres 1 masculin 12 km. Free  (1973-1982) Patin 12km (4X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
47 Alex Blais-Montpetit XCZone 10:19:30.0
48 Nicholas Berrouard Skimau 10:19:45.0
49 Guillem Vachon Mauriski 10:20:00.0
50 Hugo Fournier Ind 10:20:15.0
51 Philippe Gagnon www.philippegagnon.com 10:20:30.0
52 Charles B. Ostiguy Independant 10:20:45.0
53 Yohann Deshaies castor-kanik 10:21:00.0
54 Keven Tremblay Skimau 10:21:15.0

Maîtres 2 masculin 12 km. Free  (1963-1972) Patin 12km (4X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
55 Eric Charbonneau Club de Trail 3R 10:21:30.0
56 Stéphane Courchesne Skinergie de la Mauricie 10:21:45.0
57 Guy Germain Skimau 10:22:00.0
58 Benoit Berthelot N/A 10:22:15.0
59 Erick Gosselin Rossignol Canada 10:22:30.0
60 Kevin Lantz Mauriski 10:22:45.0
61 Stéphane Martel Skimau 10:23:00.0
62 Yves Joncas skimau 10:23:15.0
63 Stephane Caron Mauriski 10:23:30.0

Maîtres 3 masculin 12 km. Free  (1953-1962) Patin 12km (4X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
64 Michel Labrie Skimco 10:23:45.0
65 Eric Martin Indépendant 10:24:00.0
66 Stéphane Lemaire Skimau 10:24:15.0
67 Yvon Fiset Mauriski 10:24:30.0

Maîtres 4 masculin 12 km. Free  (1943-1952) Patin 12km (4X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
68 Junior Martin Skimau 10:24:45.0

Maître 5 masculin 9 km. Free  (1942 et moins) Patin 9km (3X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
69 jean-claude duchesne skimau 10:25:00.0

Défi masculin 6 km. Free  (Classe ouverte) Patin 6km (2X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
70 Réjean Gélinas Skimau 10:25:15.0

Maîtres 1 féminin 9 km. Free  (1973-1982) Patin 9km (3X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
71 Dominique Lapointe Skinergie de la mauricie 10:27:15.0

Maîtres 3 féminin 9 km. Classic  (1953-1962) Patin 9km (3X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
72 Louise Martineau XC-Zone/Rossignol/Orford 10:27:30.0

Défi féminin 6 km. Free  (Classe ouverte) Patin 6km (2X piste rouge)  
Bib Name Club Start Time
73 Julie Bordeleau Indépendant 10:27:45.0

Para.comp. assis 5 km. Classic Mass Start  Classique 5km (4X piste jaune)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
74 Yves Bourque Para.comp. assis H Mauriski 11:20:00.0

Pee wee masculin 1 km. Classic Mass Start  (2001-2004) Classique 1km (2X piste bleue)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
75 Etiene Dugre-Arcand PWH 2 2003 Mauriski 11:00:00.0
76 Remi Cote PWH 3 2002 Machoires - Montagne Coupee 11:00:00.0
77 Anthony Rondeau PWH 3 2002 Machoires - Montagne Coupee 11:00:00.0
78 Thomas St-Onge PWH 1 2004 Mauriski 11:00:00.0
79 Victor Roy PWH 1 2004 St-François 11:00:00.0
80 Alexis Lecours PWH 1 2004 Mauriski 11:00:00.0
81 Charles Lecours PWH 4 2001 Mauriski 11:00:00.0
82 Anthony Truffer PWH 3 2002 Mauriski 11:00:00.0
83 Remi Domingue PWH 1 2004 Mauriski 11:00:00.0
84 Étienne Courchesne PWH 2 2003 Skinergie de la Mauricie 11:00:00.0
85 Maxime Leroux PWH 3 2002 Mauriski 11:00:00.0
86 Liam Varin-Gregoire PWH 3 2002 Club Defi TM 0004 11:00:00.0
87 Alexis Rondeau PWH 1 2004 Machoires - Montagne Coupee 11:00:00.0
88 Simon Lantz PWH 3 2002 Mauriski 11:00:00.0
89 Alexis Delisle PWH 1 2004 Skinergie 11:00:00.0
90 Antoine Lauzon PWH 3 2002 Machoires - Montagne Coupee 11:00:00.0
91 Jeremy Lantz PWH 1 2004 Mauriski 11:00:00.0
92 Aubert Tremblay PWH 4 2001 Machoires - Montagne Coupee 11:00:00.0
93 William Grégoire PWH 1 2004 Défi TM 11:00:00.0
94 Guillaume Chartier PWH 3 2002 Mauriski 11:00:00.0

Pee wee féminin 1 km. Classic Mass Start  (2002-2004) Classique 1km (2X piste bleue)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
95 Emelyne Langlois PWF 1 2003-2004 Mauriski 11:00:30.0
96 Rose Berthelot PWF 1 2003-2004 Mauriski 11:00:30.0
97 Morgane Drouin PWF 1 2003-2004 Mauriski 11:00:30.0
98 Sandrine Martin PWF 2 2002 Mauriski 11:00:30.0
99 catherine truffer PWF 2 2002 independant 11:00:30.0

Atome masculin 0.5 km. Classic Mass Start   (2005-2008) Classique 500m (1X piste bleue)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
100 carl truffer ATH 2 2006 independant 11:01:00.0
101 Laurent Tétreault ATH 3 2005 club de ski St-François 11:01:00.0
102 Justin Courchesne ATH 1 2007-2008 Skinergie de la Mauricie 11:01:00.0
103 Mael Patry ATH 1 2007-2008 Mauriski 11:01:00.0
104 Louka Morin ATH 2 2006 Mauriski 11:01:00.0
105 Antoine Duval ATH 3 2005 Mauriski 11:01:00.0
106 Charles Delisle ATH 1 2007-2008 Skinergie 11:01:00.0
107 Xavier Simoneau ATH 2 2006 Mauriski 11:01:00.0

Atome féminin 0.5 km. Classic Mass Start  (2005-2008) Classique 500m (1X piste bleue)  
Bib Name SubCategory Club Start Time
108 Lalou Soubrier ATF 2 2006 Mauriski 11:01:30.0
109 Marguerite Gayton ATF 1 2007-2008 Mauriski 11:01:30.0
110 Elodie Chartier ATF 3 2005 Mauriski 11:01:30.0
111 Delphine Soubrier ATF 1 2007-2008 Mauriski 11:01:30.0
112 Elyane Cote ATF 2 2006 Mauriski 11:01:30.0
113 vanessa truffer ATF 2 2006 independant 11:01:30.0
114 Clarence Drouin ATF 2 2006 Mauriski 11:01:30.0
115 Sarah Moore ATF 2 2006 Mauriski 11:01:30.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4