Teck Kootenay Cup #2 - Interval Start Cl | Zone4.ca



Teck Kootenay Cup #2 - Interval Start Cl

Date: Dec 15, 2013
Official  Results
Location: Rossland, BC
Host Club: Black Jack

Jury
Technical Delegate:  Claude Chabot 
Chief of Competition:  Ian Sibbald 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Asst. TD  Sharon Clarke 
Obs. Time:
Wind Vel:  5mph Wind Dir:
Air Temp: 0 C Snow Temp: -1.5C
Weather: Overcast Snow Cond: Soft

Atom 0.8 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 9 Ryan Tamelin 2006   Toby Creek Nordic   0:02:02.1  
2 8 Tarn Bazley 2007   Black Jack   0:02:19.2 +17.1
3 15 Marek Krampl 2006   Black Jack   0:02:22.8 +20.6
4 10 Hanna Krampl 2007   Black Jack   0:02:35.9 +33.7
5 4 Oliver Bell 2006   Black Jack   0:02:36.0 +33.8
6 2 Henri Cryer-Garneau 2006   Black Jack   0:02:58.5 +56.3
7 5 Ines Boiridy-Graves 2006   Black Jack   0:03:08.1 +1:06.0
8 1 Caitlyn Adams 2007   Black Jack   0:03:18.8 +1:16.7
9 11 Jonathan Gardner 2006   Black Jack   0:03:34.0 +1:31.9
10 13 Ellie Kermode 2007   Black Jack   0:03:38.2 +1:36.0
11 12 Hannah Jangula 2006   Black Jack   0:03:59.4 +1:57.2
12 17 Emmit Lucin 2008   Black Jack   0:04:54.2 +2:52.0
DNS 3 Anise Bazley 2009   Black Jack   *** ***
DNS 6 Taeo Bednarz 2007   Black Jack   *** ***
DNS 7 Casey Dueck 2007   Black Jack   *** ***
DNS 14 Jane Klein 2006   Black Jack   *** ***
DNS 16 Fionn Miller 2007   Black Jack   *** ***
DNS 18 Sofia Maturo 2006   Black Jack   *** ***
DNS 19 Kaitlyn Langman 2006   Black Jack   *** ***

Peewee Boy 1.4 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 22 Nikhil Filatow 2004   Telemark   0:05:41.8  
2 33 Radek Krampl 2004   Black Jack   0:07:17.6 +1:35.7
3 26 Johann Taylor-Gregg 2004   Black Jack   0:07:30.0 +1:48.2
4 27 Adam Heale 2005   Black Jack   0:07:31.8 +1:50.0
5 23 Keegan Taylor 2005   Black Jack   0:07:34.4 +1:52.5
6 31 Samuel Owatz 2004   Black Jack   0:07:37.0 +1:55.2
7 30 Rowan Wink 2004   Black Jack   0:07:40.1 +1:58.2
8 24 Loic Weber 2004   Fernie Nordic   0:08:08.3 +2:26.5
9 32 Ethan Lucin 2005   Black Jack   0:10:07.6 +4:25.8
10 21 Evan Connolly 2005   Black Jack   0:16:29.4 +10:47.6
DNS 20 Xander Bankes 2005   Black Jack   *** ***
DNS 25 Vanier Weber 2004   Fernie Nordic   *** ***
DNS 28 Ben Jangula 2004   Black Jack   *** ***
DNS 29 Rowan Klein 2005   Black Jack   *** ***

Peewee Girl 1.4 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 39 Abbey McLean 2004   Black Jack   0:06:11.5  
2 38 Jordan Grialou 2004   Methow Valley Nordic MVNT 0:06:23.0 +11.5
3 37 Dashe McCabe 2006   Methow Valley Nordic MVNT 0:06:38.6 +27.1
4 43 India Nornes 2005   Black Jack   0:07:36.4 +1:24.9
5 41 Cedar Wink 2005   Black Jack   0:07:38.7 +1:27.2
6 35 Lea Boiridy-Graves 2004   Black Jack   0:08:44.5 +2:33.0
7 42 Emily Gardner 2004   Black Jack   0:08:56.6 +2:45.0
8 34 Ava Schleppe 2005   Black Jack   0:09:04.9 +2:53.4
DNS 36 Stella Scholz 2005   Methow Valley Nordic MVNT *** ***
DNS 40 Eileen Zheng 2005   Black Jack   *** ***
DNS 44 Grace Miller 2005   Black Jack   *** ***
DNS 45 Maya Maturo 2004   Black Jack   *** ***

Bantam Boy 2 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 49 Ian DeLong 2002   Methow Valley Nordic MVNT 0:07:21.1  
2 47 Ian Mayer 2003   Telemark   0:07:33.1 +12.0
3 48 Zane Strome 2003   Methow Valley Nordic MVNT 0:07:37.5 +16.3
4 46 Gregor Graham 2003   Telemark   0:07:48.4 +27.3
5 50 Travis Grialou 2002   Methow Valley Nordic MVNT 0:08:00.3 +39.2
6 51 Evan Taylor 2003   Black Jack   0:10:05.1 +2:44.0
DNS 52 Samuel King 2003   Black Jack   *** ***

Bantam Girl 2 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 58 Liv Aspholm 2003   Methow Valley Nordic MVNT 0:07:27.2  
2 61 Kolibri Drobish 2002   Hills Nordic   0:08:12.0 +44.7
3 53 Sophia van Varseveld 2003   Larch Hills   0:08:13.7 +46.5
4 56 Lindsay Worrell 2003   Methow Valley Nordic MVNT 0:08:16.6 +49.3
5 62 Charlotte Gibson 2002   Black Jack   0:08:21.0 +53.7
6 63 Sydney Wilson 2002   Kimberley   0:09:11.9 +1:44.7
7 54 Sabien Edney 2003   Black Jack   0:11:04.8 +3:37.5
8 59 Carolyn McCleary 2002   Toby Creek Nordic   0:12:04.8 +4:37.6
9 64 Margaret Moore 2003   Black Jack   0:16:53.9 +9:26.7
DNS 55 Margaret Moore 2003   Black Jack   *** ***
DNS 57 Sophie Lachapelle 2002   Telemark   *** ***
DNS 60 Grace Zheng 2003   Black Jack   *** ***

Senior Men 10 km. Classic  2 x 5km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 65 Liam Quinlan 1991   Crowsnest Pass   0:20:03.9 (1) 0:20:13.6 (1) 0:40:17.6  

Master Men 30-39 10 km. Classic  2 x 5km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 66 Matthew Tonner 1981   Black Jack   0:20:25.0 (1) 0:21:59.7 (1) 0:42:24.7  

Master Men 40-49 10 km. Classic  2 x 5km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 71 Aaron Scott 1967   Black Jack   0:19:19.6 (1) 0:19:25.8 (1) 0:38:45.5  
2 72 Seth Bitting 1972   Black Jack   0:20:02.2 (2) 0:19:40.4 (2) 0:39:42.6 +57.1
3 67 Robert van Varseveld 1970   Larch Hills   0:25:30.3 (3) 0:25:31.2 (4) 0:51:01.6 +12:16.1
4 69 Mark Filatow 1971   Telemark   0:26:42.1 (4) 0:25:29.0 (3) 0:52:11.1 +13:25.6
DNS 68 Alistair Graham 1968   Telemark   *** (*) *** (*) *** ***
DNS 70 Aric Bishop 1972   Nelson Nordic   *** (*) *** (*) *** ***

Master Men 50-59 10 km. Classic  2 x 5km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 73 George Edney 1962   Nelson Nordic   0:20:21.8 (1) 0:20:21.4 (1) 0:40:43.3  
2 75 Kip Drobish 1959   Hills Nordic   0:21:35.8 (2) 0:22:46.3 (2) 0:44:22.2 +3:38.9
DNS 74 Hanz Scholz 1961   Methow Valley Nordic MVNT *** (*) *** (*) *** ***

Master Women 30-39 5 km. Classic  1 x 5km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 76 Kelly Geisheimer 1983   Black Jack   0:19:44.6  

Junior Boy 7.5 km. Classic  2 x 3.75km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 78 Alexander McDonald 1996 26929 Overlander   0:10:21.1 (1) 0:10:41.7 (1) 0:21:02.9  
2 79 Daniel Merlo 1997 26909 Black Jack Black jack 0:11:20.1 (3) 0:11:08.7 (2) 0:22:28.8 +1:25.9
2 80 Kayden Sim 1997 27437 Hollyburn BCDS 0:11:14.0 (2) 0:11:14.8 (3) 0:22:28.8 +1:25.9
4 77 Matthew Bull 1998 31491 Sovereign Lake   0:12:05.2 (4) 0:12:59.8 (4) 0:25:05.0 +4:02.0

Junior Girl 7.5 km. Classic  2 x 3.75km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 84 Chiaki Yamamoto 1997 31442 Black Jack   0:12:40.0 (1) 0:13:19.1 (1) 0:25:59.1  
2 87 Hannah Mehain 1998 29487 Sovereign Lake   0:13:12.6 (2) 0:13:28.6 (2) 0:26:41.2 +42.1
3 88 Katie Weaver 1997 26344 Hollyburn BCST 0:13:14.9 (3) 0:13:44.8 (4) 0:26:59.8 +1:00.7
4 83 Elise Putnam 1996   Methow Valley Nordic MVNT 0:13:37.4 (5) 0:13:36.9 (3) 0:27:14.3 +1:15.2
5 81 Ella Hall 1997   Methow Valley Nordic MVNT 0:13:41.5 (6) 0:13:58.6 (6) 0:27:40.1 +1:41.0
6 85 Marin Coletta   DL Bridger Ski Foundation   0:13:27.2 (4) 0:14:13.1 (7) 0:27:40.4 +1:41.2
7 82 Claire Waichler 1997   Methow Valley Nordic MVNT 0:14:20.9 (8) 0:13:57.4 (5) 0:28:18.3 +2:19.1
8 86 Elizabeth McKenzie-Case 1996 26925 Overlander   0:14:01.9 (7) 0:15:33.4 (8) 0:29:35.3 +3:36.1

Juvenile Boy 7.5 km. Classic  2 x 3.75km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Juvenile Girl 7.5 km. Classic  2 x 3.75km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 95 Molly Miller 2001 31431 Kimberley   0:12:53.5 (1) 0:12:19.3 (1) 0:25:12.8  
2 97 Mackenzie McLean 2000 29484 Kimberley   0:13:56.4 (2) 0:13:29.0 (2) 0:27:25.4 +2:12.5
3 93 Jenna Sim 1999 28153 Hollyburn BCTS 0:14:26.4 (5) 0:13:55.2 (3) 0:28:21.7 +3:08.9
4 91 Taya DeLong 1999   Methow Valley Nordic MVNT 0:14:06.9 (3) 0:14:18.9 (5) 0:28:25.8 +3:13.0
5 98 Sage Robine 1998 29444 Black Jack   0:14:18.6 (4) 0:14:08.8 (4) 0:28:27.5 +3:14.6
6 102 Alyssa Manhard 1998 29272 Overlander   0:14:30.0 (6) 0:14:56.8 (7) 0:29:26.8 +4:14.0
7 92 Danielle Mott 1999   Methow Valley Nordic MVNT 0:14:57.3 (9) 0:14:46.6 (6) 0:29:44.0 +4:31.1
8 99 Michaela McLean 1999 29447 Black Jack   0:14:45.8 (7) 0:15:19.4 (9) 0:30:05.2 +4:52.3
9 100 Madeleine Ertel 1998 29476 Telemark   0:14:55.6 (8) 0:15:19.3 (8) 0:30:14.9 +5:02.1
10 101 Sarah Manhard 1998 29273 Overlander   0:14:59.2 (10) 0:15:53.9 (10) 0:30:53.2 +5:40.3
11 90 Lorea Zabaleta 1999   Bridger ski foundation   0:15:52.0 (11) 0:16:06.0 (11) 0:31:58.0 +6:45.1
12 89 Bronwyn Moore 1999   Black Jack   0:16:50.9 (12) 0:21:21.2 (12) 0:38:12.1 +12:59.2
DNF 103 Anna Goodwin 1999 29456 Hollyburn   0:15:32.9 (*) *** (*) *** ***
DSQ 94 Lydia Youkey 1999   Leavenworth Winter Sports   *** (*) *** (*) *** ***
DNS 96 Lorea Zabaleta   DL Bridger Ski Foundation   *** (*) *** (*) *** ***

Midget Boy 3.75 km. Classic  1 x 3.75km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 104 Remi Drolet 2000   Black Jack   0:11:35.1  
2 111 Konrad Van Varseveld 2000 31447 Larch Hills   0:12:25.7 +50.6
3 106 Walker Hall 2002   Methow Valley Nordic MVNT 0:13:03.7 +1:28.5
4 105 Emerson Worrell 2001   Methow Valley Nordic MVNT 0:13:31.2 +1:56.0
5 107 Peter Aspholm 2001   Methow Valley Nordic MVNT 0:13:58.0 +2:22.9
6 109 Hamish Graham 2001   Telemark   0:14:11.5 +2:36.4
7 108 Oliver McDougall-Eisele 2001   Telemark   0:17:26.2 +5:51.1
DNS 110 Ian Williams 2000 31405 Telemark   *** ***

Midget Girl 3.75 km. Classic  1 x 3.75km  
PL Bib Name DOB CCCLicence Club Team Time Diff
1 118 Novie McCabe 2001   Methow Valley Nordic MVNT 0:13:40.5  
2 123 India McIsaac 2000 31036 Rocky Mountain Racers   0:13:49.0 +8.5
3 120 Gretta Scholz 2001   Methow Valley Nordic MVNT 0:15:13.0 +1:32.5
4 119 Michelle Kraetzer 2001   Telemark   0:15:51.8 +2:11.3
5 117 Leah Nash 2001   Larch Hills   0:16:17.1 +2:36.5
6 116 Erin Kubian 2000   Toby Creek Nordic   0:16:31.0 +2:50.5
7 113 Hanna Schleppe 2001   Black Jack   0:17:03.7 +3:23.1
8 115 Kristyn Tamelin 2001   Toby Creek Nordic   0:18:02.9 +4:22.3
9 114 Abigail Ertel 2001   Telemark   0:18:24.7 +4:44.1
10 121 Sophie Edney 2001   Black Jack   0:18:33.0 +4:52.5
11 122 Maelle Weber 2000   Fernie NOrdic   0:22:43.2 +9:02.7
DNS 112 Clare Snelgrove 2001   Black Jack   *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4