Ont Cup #1-2013 Dec - Sprint Qualifier | Zone4.ca



Ont Cup #1-2013 Dec -  Sprint Qualifier

Date: Dec 28, 2013
Official  Results
Location: Highlands Nordic, Duntroon
Host Club: Highlands Trailblazers

Jury
Technical Delegate:  Len Pizzey 
Chief of Competition:  Richard Lemoine 
Ontario Coach:  Pavlina Sudrich 
Race start time:  10:00 a.m. 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel:  0 -5 KM Wind Dir: Variable
Air Temp: +1C Snow Temp: 0C
Weather: Overcast Snow Cond: Mach Grm Powder

Junior Boy 0.8 km. Free  Sprint, free technique  
PL Bib Name CCCLicence FISLicence DOB Club Team Time Diff
1 311 Joey Foster 28653   1996 Team Hardwood   0:01:39.24  
2 315 Brendon Howard 25712   1996 Nakkertok-ON OST 0:01:41.48 +2.24
3 312 Julian Smith 25614 3100332 1996 Georgian Bay Nordic   0:01:41.88 +2.64
4 313 Samuel Greer 25709   1996 Highland Trailblazer   0:01:42.30 +3.60
5 328 Maks Zechel 27387   1997 Nakkertok-ON   0:01:43.56 +4.32
6 332 Austin Valjas 29263   1997 Team Hardwood   0:01:44.27 +5.30
7 326 Julian Alexander-Cook 27369   1997 Nakkertok-ON   0:01:44.89 +5.65
8 324 Ryan Jackson 28149   1997 Team Hardwood   0:01:45.20 +5.96
9 322 Geoffrey Way-Nee 29401   1996 Kawartha Nordic   0:01:45.49 +6.25
10 314 Aaron Birosh 21415   1996 North Bay   0:01:46.19 +6.95
11 318 Avery Vreugdenhil-Beaucler 25715   1996 Nakkertok-ON Carleton 0:01:46.29 +7.40
12 316 Brady Harkonen 23621   1996 Lappe   0:01:49.09 +9.84
13 317 Kieran Jones 26355   1996 Team Hardwood   0:01:49.50 +10.25
14 319 Christopher Blakeney 27398   1996 Nakkertok-ON   0:01:49.52 +10.27
15 335 Colton Labine 23761   1996 Porcupine   0:01:51.51 +12.26
16 321 Nicholas Lanctot 25681   1996 North Bay   0:01:51.96 +12.72
17 330 Timothy Austen 26342   1996 Nakkertok-ON   0:01:53.16 +13.92
18 325 David Laurie 30238   1996 Kawartha Nordic   0:01:54.07 +14.83
19 336 Kieran Tomlinson 27393   1997 Nakkertok-ON   0:01:55.08 +15.83
20 323 Tristan Markov 29496   1996 Team Hardwood   0:01:56.36 +17.12
21 331 Nathan Johnston 25609   1996 Walden Nordic   0:01:57.61 +18.37
22 320 Anthony Burgess 30216   1997 Mono   0:01:58.21 +18.96
23 333 Rod Bottrell 27484   1997 Georgian Bay Nordic   0:01:59.56 +20.32
24 341 Jacob Heroux 27485   1996 Temiskaming   0:02:00.59 +21.35
25 343 Andrew Ladouceur DL47   1997 Team Hardwood   0:02:01.41 +22.17
26 329 Andreas Zbogar 25596   1996 Team Hardwood   0:02:01.62 +22.37
27 340 Patrick Marshall 27374   1997 Nakkertok-ON   0:02:02.94 +23.69
28 338 Jason Greer 28650   1996 Georgian   0:02:03.18 +23.94
29 339 Jacob Hanson 28161   1997 Walden Nordic   0:02:03.66 +24.42
30 334 Andrew Cays 26357     Team Hardwood   0:02:03.73 +24.48
31 337 Nolan Scheier 27363   1997 Nakkertok-ON   0:02:04.34 +25.10
32 342 Eric Zolis 30236   1997 Mono   0:02:19.83 +40.59
33 344 Sean Clement DL38   1996 Soo Finnish   0:02:26.19 +46.95
34 327 Marcus Nussbaum 27384   1997 Nakkertok-ON   0:03:24.20 +1:44.95


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4