Haywood NorAm Buff Sprint #1-Qual | Zone4.ca



Haywood NorAm Buff Sprint #1-Qual

Date: Jan 8, 2014
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Alberta World Cup Society

Jury
Technical Delegate:  Jim McCarthy 
Chief of Competition:  Mike Norton 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst. TD  Rod Somppi 
Obs. Time: 09:00
Wind Vel:  15 kph Wind Dir: NW
Air Temp: -4 Snow Temp: -6
Weather: Overcast Snow Cond: Hard pack

Open Women 1.3 km. Free   Course Info:  MC: 13m   HD: 27m   TC: 37m 
PL Bib Name DOB CCCLic FISLic Club Team Time Diff
1 2 Heidi Widmer 1991 14175 3105114 Foothills Nordic AWCA-NST 0:03:10.98  
2 4 Andrea Dupont 1980 5573 3105105 Rocky Mtn Racers   0:03:11.20 +0.22
3 26 Zina Kocher 1982 31005 3105029 Biathlon AB TC   0:03:14.45 +3.47
4 1 Chandra Crawford 1983 13242 3105013 Canmore Nordic NST 0:03:16.64 +5.66
5 6 Emily Nishikawa 1989 13646 3105095 Whitehorse AWCA-NST 0:03:18.09 +7.11
6 5 Amanda Ammar 1986 12889 3105023 Canmore Nordic Team NINJA 0:03:18.81 +7.83
7 3 Alysson Marshall 1988 13482 3105084 Larch Hills Nordic AWCA-NST 0:03:22.12 +11.14
8 7 Erin Tribe 1989 13652 3105145 Team Hardwood NDC TBay 0:03:24.83 +13.84
9 9 Marlis Kromm 1990 14211 3105093 Foothills Nordic AWCA 0:03:25.80 +14.82
10 12 Zoe Roy 1987 13631 3105090 Foothills Nordic Team NINJA 0:03:26.78 +15.80
11 10 Jennifer Jackson 1995 21582 3105217 Team Hardwood NDC TBay 0:03:29.08 +18.10
12 8 Alana Thomas 1988 13353 3105089 Team Hardwood Team NINJA 0:03:29.55 +18.57
13 15 Anne-Marie Comeau 1996 23595 3105184 Club Nordique MSA CNEPH 0:03:30.19 +19.21
14 13 Alannah Maclean 1993 19646 3105169 Walden Nordic NDC TBay 0:03:30.61 +19.62
15 14 Maja Zimmermann 1990 14589 3105176 Rocky Mtn Racers   0:03:31.97 +20.98
16 16 Kajsa Heyes 1992 14562 3105181 Hollyburn BCST 0:03:39.58 +28.60
17 22 Isabella Howden 1996 27493 3105221 Team Hardwood   0:03:39.68 +28.69
18 27 Kathryn Stone 1988 SMDL   Biathlon AB TC BATC 0:03:41.86 +30.87
19 18 Sheila Kealey 1964 3485 3105048 XC Ottawa XC Ottawa 0:03:44.76 +33.78
20 23 Liza Rozina 1989 28163   XC Ottawa XC Ottawa 0:03:47.33 +36.35
21 25 Holly Jones 1992 27359   XC Ottawa XC Ottawa 0:03:51.62 +40.64
22 19 Emma Camicioli 1993 25732 3105206 Edmonton Nordic   0:03:53.24 +42.25
23 20 Ingrid Hagberg 1991 18900 3105164 XC Ottawa XC Ottawa 0:03:55.73 +44.75
24 24 Holly Brown 1995 28645 3105227 Nakkertok-ON   0:04:02.51 +51.53
25 21 Kaitlyn McMahon 1990 19587 3105142 XC Ottawa XC Ottawa 0:04:10.40 +59.42
DNS 11 Olivia Bouffard-Nesbitt 1992 19676 3105179 F. Laurentides RMR *** ***
DNS 17 Lauren Brookes 1991 25727 3105229 Rocky Mtn Racers   *** ***

Open Men 1.7 km. Free   Course Info:  MC: 23m   HD: 27m   TC: 59m 
PL Bib Name DOB CCCLic FISLic Club Team Time Diff
1 32 Philip Widmer 1983 13040 3100042 Canmore Nordic AWCA-NST 0:03:24.71  
2 39 Alexis Turgeon 1993 19686 3100234 Skinouk CNEPH 0:03:26.62 +1.90
3 33 Jesse Cockney 1989 13931 3100137 Foothills Nordic AWCA-NST 0:03:26.87 +2.16
4 35 Graham Nishikawa 1983 12673 3100034 Whitehorse NST 0:03:27.19 +2.48
5 41 Michael Somppi 1988 13526 3100160 Lappe Nordic AWCA-NST 0:03:27.64 +2.93
6 34 Raphaël Couturier 1993 18415 3100185 Skibec CNEPH-NST 0:03:28.60 +3.89
7 36 Knute Johnsgaard 1992 21623 3100217 Whitehorse YTST 0:03:28.68 +3.97
8 38 Andy Shields 1991 14504 3100232 Lappe Nordic NDC TBay 0:03:29.08 +4.37
9 42 Russell Kennedy 1991 25625 3100268 Canmore Nordic AWCA 0:03:29.20 +4.49
10 48 Sébastien Dandurand 1993 28197   Canmore Nordic CVTC 0:03:29.86 +5.15
11 45 Yannick Lapierre 1992 14579 3100202 Nakkertok Nordique AWCA 0:03:32.38 +7.67
12 44 Sébastien Townsend 1992 18484 3100262 Nakkertok Nordique AWCA 0:03:32.78 +8.70
13 37 Colin Abbott 1990 14227 3100191 Whitehorse YTST 0:03:33.48 +8.76
14 47 Simon Lapointe 1993 19621 3100267 Skinouk CNEPH-NST 0:03:33.58 +8.86
14 46 Julien Locke 1993 21432 3100248 Black Jack Black Jack 0:03:33.58 +8.86
16 52 Alex Mahoney 1992 14608 3100250 Rocky Mtn Racers AWCA 0:03:34.40 +9.68
17 40 Patrick Stewart-Jones 1991 14471 3100222 Nakkertok Nordique AWCA 0:03:35.64 +10.92
18 51 Bob Thompson 1991 14312 3100227 Team Hardwood NDC TBay 0:03:36.31 +11.59
19 71 Robin Clegg 1977     Foothills Nordic   0:03:37.18 +12.47
20 53 Dominique Moncion-Groulx 1993 19561 3100251 Nakkertok Nordique QCST 0:03:38.39 +13.67
21 70 Christian Gow 1993 SMDL   Rocky Mtn Racers Biath NST 0:03:38.81 +14.90
22 55 Alexis Morin 1993 24486 3100297 Skibec QCST 0:03:39.82 +15.10
23 50 Christopher Hamilton 1989 13690 3100186 Big Thunder Nordic AWCA 0:03:40.11 +15.40
24 59 Andrew Brisbin 1990 14594 3100300 Rocky Mtn Racers   0:03:42.53 +17.82
25 58 Jimmy Gunka 1991 14417 3100201 Big Thunder Nordic   0:03:42.84 +18.12
26 57 Kai Lukowiak 1991 14564 3100330 Foothills Nordic   0:03:44.57 +19.85
27 56 Paul Dupuis 1993 14604 3100240 Canmore Nordic CVTC 0:03:44.79 +20.70
28 61 Nick Monette 1993 19580 3100252 Team Hardwood NDC TBay 0:03:45.15 +20.44
29 54 Kieran Baird 1990 14542   Rocky Mtn Racers   0:03:45.61 +20.89
30 63 André Marchand 1990 14171 3100205 XC Ottawa XC Ottawa 0:03:46.40 +21.69
31 64 Jack Carlyle 1993 19782 3100266 Soo Finnish NDC TBay 0:03:48.86 +24.14
32 67 Carrington Pomeroy 1993 19604 3100290 Nakkertok Nordique Carleton U 0:03:49.02 +24.30
33 66 Riel Allain 1992 19562   XC Ottawa XC Ottawa 0:03:50.06 +25.35
34 68 Matt Brown 1992 21550 3100335 Mono Nordic XC Ottawa 0:03:53.28 +28.57
35 65 Scott Fraser 1993 18509   Canmore Nordic SASK 0:03:53.89 +29.17
36 69 Simon Beaudet 1985 12901 3100063 Skibec   0:03:55.24 +30.53
37 60 Steffan Lloyd 1990 14503 3100196 Nakkertok Nordique XC Ottawa 0:03:56.85 +32.14
DNF 31 Len Valjas 1988 13610 3100097 Team Hardwood NST *** ***
DNF 43 Graeme Killick 1989 14133 3100175 Ptarmigan Nordic AWCA *** ***
DNF 49 Brian McKeever 1979 5880 1282146 Lifesport NPNST *** ***
DNF 62 Erik Carleton 1978 5398 1327154 Rocky Mtn Racers NPNST *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4