2 ième tranche - Circuit JH Lamontagne Sports | Zone4.ca



2 ième tranche - Circuit JH Lamontagne Sports

Date: Jan 25, 2014
StartList
Endroit: Station Touristique Duchesnays
Club Hôte: Hus-Ski

Jury
Délégué Technique:  Gilles Laliberté 
Directrice:   
Chef de stade/pistes:  Yvan Boilard 
Chef Chrono:  Gilles Laliberté 
Secrétaire d'épreuve:  Natalie-Anne Papineau 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

AG 1.2 km. Classic  Atome Garcon  
Bib Name Club Start Time
1 Xavier Normandin Hus-Ski 10:00:15.0
2 Éliot Bonnier Vermette La Balade 10:00:30.0
3 Félix Duhaime La Balade 10:00:45.0
4 Félix Olivier Swix Fischer du Moulin 10:01:00.0
5 Jules Lapointe La Balade 10:01:15.0
6 Joseph Perreault La Balade 10:01:30.0
7 Louis-Philippe Labbe La Balade 10:01:45.0
8 Nathan Levasseur La Balade 10:02:00.0
9 Frédéric Audet Swix Fischer du Moulin 10:02:15.0
10 Arnaud Lapointe La Balade 10:02:30.0
11 Louis-Félix Savard Hus-Ski 10:02:45.0
12 Thierry Olivier Swix Fischer du Moulin 10:03:00.0

AF 1.2 km. Classic  Atome Fille  
Bib Name Club Start Time
13 Justine Plamondon La Balade 10:03:15.0
14 Alysse Laverdière Swix Fischer du Moulin 10:03:30.0
15 beatrice landry La Balade 10:03:45.0
16 Alix Lachance La Balade 10:04:00.0
17 Geneviève Colgan indépendant 10:04:15.0
18 Sophie Coulombe La Balade 10:04:30.0
19 Élyse Bergeron Swix Fischer du Moulin 10:04:45.0
20 Florence Harrisson Swix Fischer du Moulin 10:05:00.0
21 Josiane laliberté La Balade 10:05:15.0
22 Ella  Handfield Castor Kanik 10:05:30.0
23 Laïla Brochu Castor Kanik 10:05:45.0
24 Clara Giguere Swix Fischer du Moulin 10:06:00.0
25 Juliane Dorval Club Nordique MSA 10:06:15.0
26 Maelle Souveton Swix Fischer du Moulin 10:06:30.0
27 anne girard Hus-Ski 10:06:45.0
28 Emmanuelle Moreau Club Nordique MSA 10:07:00.0
29 Léa Laflammne La Balade 10:07:15.0
30 Ève Labbé La Balade 10:07:30.0
31 Anna Charbonneau Club Nordique MSA 10:07:45.0

PG 1.7 km. Classic  Pee Wee Garçon  
Bib Name Club Start Time
32 Félix-Olivier Moreau Club Nordique MSA 10:15:30.0
33 Maxime Dorval Club Nordique MSA 10:15:45.0
34 Justin Genest Club Nordique MSA 10:16:00.0
35 Aimé Perreault La Balade 10:16:15.0
36 Charles-Olivier Lachance La Balade 10:16:30.0
37 Antoine Labbé La Balade 10:16:45.0
38 Frédéric Laforte-Levesque Hus-Ski 10:17:00.0
39 Nicolas Laflamme La Balade 10:17:15.0
40 Nicolas levesque Castor kanik 10:17:30.0
41 Laurent Fortin Lacroix Hus-Ski 10:17:45.0
42 Ismael Thomas La Balade 10:18:00.0
43 Rémi Boilard Hus-Ski 10:18:15.0
44 Alec Charbonneau Club Nordique MSA 10:18:30.0
45 Fabrice Lemieux Swix Fischer du Moulin 10:18:45.0
46 Alexis Paquet Hus-Ski 10:19:00.0
47 Thomas Paradis Club Nordique MSA 10:19:15.0
48 jerome lafreniere La Balade 10:19:30.0
50 Philippe-Emmanuel Jamet Hus-Ski 10:20:00.0
52 Edward Laforte Hus-Ski 10:20:30.0
53 Christoph Martin La Balade 10:20:45.0
54 Joël Vaillancourt Étincelle 10:21:00.0
55 godbout bordeleau philippe Hus-Ski 10:21:15.0
56 Ludovic Pelletier La Balade 10:21:30.0
57 Alexandre Mathieu Swix Fischer du Moulin 10:21:45.0
58 philippe lafreniere La Balade 10:22:00.0
59 Liam Handfield Castor Kanik 10:22:15.0
60 Marc-Antoine Berthiaume Castor Kanik 10:22:30.0
61 Émilien  Juneau La Balade 10:22:45.0

PF 1.7 km. Classic  Pee Wee Fille  
Bib Name Club Start Time
49 Sophie Audet Swix Fischer du Moulin 10:19:45.0
62 Rosemarie Paulhus Swix Fischer du Moulin 10:23:00.0
63 Anna  Levesque Castor Kanik 10:23:15.0
64 Virginie Magnan Hus-Ski 10:23:30.0
65 Anaève Buell La Balade 10:23:45.0
66 Marion  Turenne Swix Fischer du Moulin 10:24:00.0
67 Maggie Auger Castor Kanik 10:24:15.0
68 Anais Paradis Club Nordique MSA 10:24:30.0
69 Annina Roy Club Nordique MSA 10:24:45.0
70 Marie Audet Swix Fischer du Moulin 10:25:00.0
71 Audrey St-Hilaire Étincelle 10:25:15.0
72 Liliane Gagnon Skinergie de la Mauricie 10:25:30.0
73 Victoria Simard Swix Fischer du Moulin 10:25:45.0
74 Florence Morin-Boily Swix Fischer du Moulin 10:26:00.0
75 Stella Duncan indépendant 10:26:15.0
76 Mathilde Laroche Hus-Ski 10:26:30.0
77 Gaëlle Brochu Castor Kanik 10:26:45.0
78 Anne-sophie Ratté La Balade 10:27:00.0
79 Mia Roy Club Nordique MSA 10:27:15.0
80 Juliette Turenne Swix Fischer du Moulin 10:27:30.0
81 Guay Raphaelle Hus-Ski 10:27:45.0
82 Nellie Laflamme Hus-Ski 10:28:00.0
83 Rmy Sinotte La Balade 10:28:15.0
84 Maé Sinotte La Balade 10:28:30.0
85 Julia Gosselin Swix Fischer du Moulin 10:28:45.0
86 Marie Gagné La Balade 10:29:00.0
87 Simone Gosselin Swix Fischer du Moulin 10:29:15.0
88 Rachel Frechette La Balade 10:29:30.0
89 Andréanne Powers Club Nordique MSA 10:29:45.0
90 Juliette Caron La Balade 10:30:00.0
91 Moïra  Coulombe La Balade 10:30:15.0
92 Frédérique Paulhus Swix Fischer du Moulin 10:30:30.0
93 Florence Duhaime La Balade 10:30:45.0
94 Léa Giguere Swix Fischer du Moulin 10:31:00.0
95 Juliette Jamet Hus-Ski 10:31:15.0
96 Anaïs Lefebvre La Balade 10:31:30.0
97 Béatrice Beaupré La Balade 10:31:45.0
98 Marguerite Beaupré  La Balade 10:32:00.0
99 Claudine Laliberté Hus-Ski 10:32:15.0
100 Emmanuelle Simard Hus-Ski 10:32:30.0
101 Frédérique Durocher  Hus-Ski 10:32:45.0
102 Fannie Blais La Balade 10:33:00.0
103 Lorie-Ann Drolet Club Nordique MSA 10:33:15.0

MG 3.4 km. Classic  Midget Garçon  
Bib Name Club Start Time
51 Charles Grenier Club Nordique MSA 10:20:15.0
104 Vincent Poitras Castor Kanik 10:35:15.0
105 Antoine Lemire Castor Kanik 10:35:30.0
106 Jérémie Giguere Club Nordique MSA 10:35:45.0
107 Julien Ouellet La Balade 10:36:00.0
108 Charles Duhaime La Balade 10:36:15.0
109 Alexandre BOILY Castor Kanik 10:36:30.0
110 Étienne Fournier La Balade 10:36:45.0
111 Alexis Rochette La Balade 10:37:00.0
112 Alexis Denault-Lemaire La Balade 10:37:15.0
113 Thomas Durocher  Hus-Ski 10:37:30.0

MF 3.4 km. Classic  Midget Fille  
Bib Name Club Start Time
114 chloé landry La Balade 10:37:45.0
115 Stephanie Bégin-Dion Club Nordique MSA 10:38:00.0
116 Julianne Harrisson Swix Fischer du Moulin 10:38:15.0
117 Clara Genest Club Nordique MSA 10:38:30.0
118 Alice Tremblay La Balade 10:38:45.0
119 Léa Grenier Hus-Ski 10:39:00.0
120 Roxane Doiron La Balade 10:39:15.0
121 Alyssia Hamel La Balade 10:39:30.0
122 Julia Ahern Castor Kanik 10:39:45.0
123 Mahée Brochu Castor Kanik 10:40:00.0
124 Anne-Catherine Blais La Balade 10:40:15.0
125 Manon Bissonnette Castor Kanik 10:40:30.0
126 Alycia Boucher La Balade 10:40:45.0
127 Gabrielle Laquerre La Balade 10:41:00.0
128 Mathilde Proulx La Balade 10:41:15.0
129 Anne-Marie Petitclerc Club Nordique MSA 10:41:30.0
130 Roxane Vermette Club Nordique MSA 10:41:45.0

JVG 6.4 km. Classic  Juvénile Garçon  
Bib Name Club Start Time
131 Félix Longpré Club Nordique MSA 10:43:15.0
132 Emile Chamard Swix Fischer du Moulin 10:43:30.0
133 vincent landry La Balade 10:43:45.0
134 Thomas Grenier Club Nordique MSA 10:44:00.0
135 Raphael Giguere Club Nordique MSA 10:44:15.0
136 Antoine Laforte Hus-Ski 10:44:30.0
137 Mathieu Comeau Club Nordique MSA 10:44:45.0
138 Frédéric Berthiaume Castor Kanik 10:45:00.0
139 Jean-Félix Martineau Club Nordique MSA 10:45:15.0

JVF 6.4 km. Classic  Juvénile Fille  
Bib Name Club Start Time
140 Marianne Scherrer La Balade 10:45:30.0
141 Elizabeth Petitclerc Club Nordique MSA 10:45:45.0
142 Catherine Reed-Métayer Castor Kanik 10:46:00.0
143 Florence Despins Mauriski 10:46:15.0
144 Leya Masson Club Nordique MSA 10:46:30.0
145 Julie Mathieu Trottier Castor Kanik 10:46:45.0
146 Marie-Philippe Paquet La Balade 10:47:00.0
147 Flora Handfield Castor Kanik 10:47:15.0
148 Gaële Allard La Balade 10:47:30.0
149 Karina-Maude St-Cyr Club Nordique MSA 10:47:45.0
150 Marilou Boilard Hus-Ski 10:48:00.0

JBF 6.4 km. Classic  Junior B Fille  
Bib Name Club Start Time
151 Gabrielle Petitclerc Club Nordique MSA 10:48:15.0
152 charlotte lemay La Balade 10:48:30.0
153 Marianne St-Louis-Morneau La Balade 10:48:45.0
154 Josiane Mottard Hus-Ski 10:49:00.0
155 félicia  laliberté La Balade 10:49:15.0
156 Sarah Harvey Castor Kanik 10:49:30.0
157 Ariane cyr Swix Fischer du Moulin 10:49:45.0
158 Virginie Provencher La balade 10:50:00.0
159 Sarah-Jane  Couture Hus-Ski 10:50:15.0

JAF 6.4 km. Classic  Junior A Femme  
Bib Name Club Start Time

Maître H1 31-40 14.4 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
160 Jean-Michel Viau Fondeurs des Laurentides 11:19:15.0
161 Patrick Levasseur La Balade 11:19:30.0
162 Gino Beauchamp La vie sportive 11:19:45.0
163 Louis Turenne Swix Fischer du Moulin 11:20:00.0
164 Louis Audet Swix Fischer du Moulin 11:20:15.0
165 Benoit Cyr Swix Fischer du Moulin 11:20:30.0
166 Francis Michaud Castor Kanik 11:20:45.0
167 Louis St-Laurent Castor Kanik 11:21:00.0
168 Yves St-Louis Opticité 11:21:15.0
169 Yohann Deshaies Castor Kanik 11:21:30.0
170 David Gagné La Balade 11:21:45.0
171 Philippe Gingras Swix Fischer du Moulin 11:22:00.0
172 Mathieu Bergeron Swix Fischer du Moulin 11:22:15.0
173 Jimmy Gagné Swix Fischer du Moulin 11:22:30.0
174 Nicolas Letarte Opticité 11:22:45.0
175 Sébastien Villeneuve Swix Fischer du Moulin 11:23:00.0
176 Jean-Sebastien Lapointe La Balade 11:23:15.0
177 bruno turcotte Castor Kanik 11:23:30.0
178 Pascal Desjardins  Castor Kanik 11:23:45.0
179 Martin Noel Aucun 11:24:00.0
180 Govinda St-Pierre La vie sportive 11:24:15.0

Maître H2 41-50 14.4 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
181 Guy Germain Skimau 11:24:30.0
182 Vincent Bonneau Castor Kanik 11:24:45.0
183 Patrick Blais La Balade 11:25:00.0
184 dave brisson Swix Fischer du Moulin 11:25:15.0
185 Claude Gauvin La Balade 11:25:30.0
186 Jocelyn Vézina La vie sportive 11:25:45.0
187 Michel Huot Castor Kanik 11:26:00.0
188 Eric Hamel La Balade 11:26:15.0
189 Sylvain Poitras Castor Kanik 11:26:30.0
190 Stéphane Croft Swix Fischer du Moulin 11:26:45.0
191 françois piuze Opticité 11:27:00.0
192 Luc Blanchard Swix Fischer du Moulin 11:27:15.0
193 Alain Juneau La Balade 11:27:30.0
194 David  Durocher  Indépendant 11:27:45.0
195 Claude Morneau La Balade 11:28:00.0
196 Stéphane Tanguay Swix Fischer du Moulin 11:28:15.0
197 Paul Berthiaume Castor Kanik 11:28:30.0
198 François Boily Swix Fischer du Moulin 11:28:45.0
199 Marc Lemieux Swix Fischer du Moulin 11:29:00.0
200 Eric Genest Club Nordique MSA 11:29:15.0
201 daniel lafreniere indépendant 11:29:30.0
202 dominique fiset indépendant 11:29:45.0
203 Jacques  Bigaouette Hus-Ski 11:30:00.0
204 philippe gauthier Viking ski club 11:30:15.0
205 Gilles Beaupré La Balade 11:30:30.0
206 Pascal Rochette La Balade 11:30:45.0
207 Pierrot Bernier Castor Kanik 11:31:00.0
208 martin leblond indépendant 11:31:15.0
209 Fabien Claveau Castor Kanik 11:31:30.0
210 David Paré Castor Kanik 11:31:45.0
211 Stephane Martel Skimau 11:32:00.0
212 Stéfan Desfossés espresso-sports Salomon-Suunto 11:32:15.0
213 Guy Allard La Balade 11:32:30.0
299 Maxime Babin Swix Fischer du Moulin 11:39:15.0

Maître H3 51-60 14.4 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
214 Louis Belzile La vie sportive 11:32:45.0
215 claude chaput indépendant 11:33:00.0
216 Alain Roseberry La Balade 11:33:15.0
217 Roger Blais AMSFQ 11:33:30.0
218 Luc Samson La Balade 11:33:45.0
219 Stéphane Lemaire Skimau 11:34:00.0
220 Alain Beaudoin La Balade 11:34:15.0
221 Marc Sinotte La Balade 11:34:30.0
222 Pierre LaRue AMSFQ 11:34:45.0
223 Charles-André Guay indépendant 11:35:00.0
224 Nelson Allard Castor Kanik 11:35:15.0
225 yvon tremblay indépendant 11:35:30.0
226 Steve Boivin AMSFQ 11:35:45.0
227 Guy Métayer Castor Kanik 11:36:00.0
228 Claude Lapierre Swix Fischer du Moulin 11:36:15.0
229 Rock Ouimet AMSFQ 11:36:30.0
230 Mario Brochu Castor Kanik 11:36:45.0
231 Robert Bédard Swix Fischer du Moulin 11:37:00.0
232 marc belhumeur Swix Fischer du Moulin 11:37:15.0
233 Alain Trottier Castor Kanik 11:37:30.0

Maître H4 61-70 14.4 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time
234 Yvon Breton La Balade 11:37:45.0
235 Jean Dufresne Orford 11:38:00.0
236 Stephen Behr Castor Kanik 11:38:15.0
237 Rénald Desharnais   11:38:30.0
238 Bernard Carré Indépendant 11:38:45.0
239 Yvon Morel Skimau 11:39:00.0

Maître H5 71 et plus 10.4 km. Classic  Maitre H  
Bib Name Club Start Time

Senior Homme 14.4 km. Classic  Open Homme  
Bib Name Club Start Time
240 Tomas Kysilka Indépendant 11:40:15.0
241 William Goodfellow indépendant 11:40:30.0
242 Frédéric Brochu Castor Kanik 11:40:45.0
243 Jérémie Bonneau Castor Kanik 11:41:00.0
244 Philippe Asselin Castor Kanik 11:41:15.0
245 Yanick Lajeunesse Fondeurs des Laurentides 11:41:30.0
246 Jimmy Pellerin Skimau 11:41:45.0
247 Vincent Ruel Opticité 11:42:00.0
248 Simon Beaudet Castor Kanik 11:42:15.0
249 Jonathan Bernard Swix Fischer du Moulin 11:42:30.0

Senior Femme 10.4 km. Classic  Open Femme  
Bib Name Club Start Time
250 Annie Boisvert indépendant 11:42:45.0
251 Jade Cyr Swix Fischer du Moulin 11:43:00.0
252 Gabrielle Lemire Swix Fischer du Moulin 11:43:15.0
253 Geneviève Masson indépendant 11:43:30.0
254 Alexe  Tremblay La Balade 11:43:45.0
255 Andrée-Anne Théberge La Balade 11:44:00.0
256 Rosalie Vézina Castor Kanik 11:44:15.0
257 Geneviève Tremblay-Bugeaud La Balade 11:44:30.0

JBH 10.4 km. Classic  Junior B Homme  
Bib Name Club Start Time
258 Félix-Antoine Vézina Castor Kanik 11:44:45.0
259 Edouard Reed-Métayer Castor Kanik 11:45:00.0
260 Philippe Boucher La Balade 11:45:15.0
261 Xavier Parent Swix Fischer du Moulin 11:45:30.0
262 Maxime Raymond La Balade 11:45:45.0
263 Renaud Maurice Mauriski 11:46:00.0
264 William Gourgues La Balade 11:46:15.0
297 Pierre Alexandre Vézina Castor Kanik 11:47:15.0

JAH 10.4 km. Classic  Junior A Homme  
Bib Name Club Start Time
265 Frédéric Samson La Balade 11:46:30.0
266 Thomas Reed-Métayer Castor Kanik 11:46:45.0
267 Victor Maurice Mauriski 11:47:00.0
298 Hughes Bergeron Castor Kanik 11:47:30.0

Maître F1 31-40 10.4 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time
268 Rachel Martel Hus-Ski 11:49:15.0
269 Marlène Walsh Indépendant 11:49:30.0
270 Josée Latulippe Castor Kanik 11:49:45.0
271 Julie Therrien Swix Fischer du Moulin 11:50:00.0
272 Isabelle Larouche Swix Fischer du Moulin 11:50:15.0
273 Amélie Beaulieu Castor Kanik 11:50:30.0

Maître F2 41-50 10.4 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time
274 Linda Jacques La Balade 11:50:45.0
275 Lyne Olivier Swix Fischer du Moulin 11:51:00.0
276 Pascale Blais La Balade 11:51:15.0
277 Marie-Christine Gauvreau La Balade 11:51:30.0
278 Line Paradis La Balade 11:51:45.0
279 Céline Caron Castor Kanik 11:52:00.0
280 Annie St-Louis La Balade 11:52:15.0
281 Brigitte Rodrigue La Balade 11:52:30.0
282 anne labbé skimco 11:52:45.0
283 Brigitte de Montigny La Balade 11:53:00.0
284 Camilla Josey Castor Kanik 11:53:15.0
285 Nathalie Laflamme Swix Fischer du Moulin 11:53:30.0
286 Isabelle  Langevin La Balade 11:53:45.0
287 Carole Roth Swix Fischer du Moulin 11:54:00.0
288 Katherine Guay La Balade 11:54:15.0
292 Elisabeth Tessier  La Balade 11:55:15.0

Maître F3 51-60 10.4 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time
289 Linda Perron La Balade 11:54:30.0
290 Anne Poisson Castor Kanik 11:54:45.0
291 Louise Martineau XC-Zone/Rossignol/Orford 11:55:00.0
293 Helene D'Avignon AMSFQ 11:55:30.0
294 Louise Dumont La Balade 11:55:45.0
295 Claudette  Collin La Balade 11:56:00.0
296 Julie Samson  Castor Kanik 11:56:15.0

Maître F4 61-70 10.4 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time

Maître F5 71 et plus 10.4 km. Classic  Maitre F  
Bib Name Club Start Time


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4