Teck BC Midget Championships 2014 - Int CL | Zone4.ca



Teck BC Midget Championships 2014 - Int CL

Date: Feb 8, 2014
Official  Results
Location: Larch Hills Ski Area
Host Club: Larch Hills Nordics

Jury
Technical Advisor:  Nancy Flood 
Chief of Competition:  Alan Corbett 
Chief of Course:  Dave Wallensteen 
Chief of Timing:  Keith Hepburn/Luke Heckrodt 
Race Secretary:  Rob Nash 
Chief of Stadium:  Al Hardy 
Obs. Time: 10:07am
Wind Vel:  None Weather: Cloudy
Air Temp: -14.5 deg.C Snow Temp: -13 deg.C
Snow Cond: Dry

2001 Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 82 Molly Miller Kimberley Nordic 0:06:47.0  
2 79 Novie McCabe Methow Valley 0:07:39.5 +52.5
3 94 Julia Brown Larch Hills Nordic 0:07:47.6 +1:00.6
4 99 Zoe Hallman Bulkley Valley 0:07:54.4 +1:07.4
5 81 Rachel Bates Larch Hills Nordic 0:08:02.6 +1:15.6
6 89 Sally Haaheim Telemark 0:08:09.5 +1:22.5
7 78 Danica Ariano Sovereign Lake 0:08:10.0 +1:23.0
8 80 Clara Hardy Sovereign Lake 0:08:28.3 +1:41.3
9 92 Megan Hart Larch Hills Nordic 0:08:29.3 +1:42.3
10 115 Michelle Kraetzer Telemark 0:08:35.4 +1:48.4
11 84 Gretta Scholz Methow Valley 0:08:37.1 +1:50.1
12 113 Kate Milne Larch Hills Nordic 0:08:38.8 +1:51.8
13 96 Miika Park Revelstoke 0:08:40.2 +1:53.2
14 90 Leah Nash Larch Hills Nordic 0:08:47.8 +2:00.8
15 93 Sakura Kawano Spud Valley 0:08:49.5 +2:02.5
16 100 Aria Izik-Dzurko Larch Hills Nordic 0:08:51.9 +2:04.9
17 104 Madison Land Sovereign Lake 0:08:57.7 +2:10.7
18 112 Kristyn Tamelin Toby Creek Nordic 0:08:58.4 +2:11.4
19 77 Claire Lesawich Bulkley Valley 0:08:59.4 +2:12.4
20 85 Haley Hanchard Bulkley Valley 0:09:03.8 +2:16.8
21 97 Danika Fiala Caledonia Nordic 0:09:08.3 +2:21.3
22 103 Sophie Edney Black Jack 0:09:11.8 +2:24.8
23 91 Flora Meihuizen Hollyburn 0:09:18.9 +2:31.9
24 86 Natalie Sokol-Snyder Hollyburn 0:09:19.1 +2:32.1
25 109 Grace Decker Larch Hills Nordic 0:09:25.9 +2:38.9
26 95 Annika Ariano Sovereign Lake 0:09:34.1 +2:47.1
27 107 Abigail Ertel Telemark 0:09:34.8 +2:47.8
28 108 Emma Levins Larch Hills Nordic 0:09:39.8 +2:52.8
29 110 Fiona Davies Spud Valley 0:09:41.3 +2:54.3
30 98 Hanna Schleppe Black Jack 0:09:41.4 +2:54.4
31 106 Natalya Ariano Sovereign Lake 0:09:42.1 +2:55.1
32 111 Rachel Cuell Bulkley Valley 0:09:48.3 +3:01.3
33 114 Julia Mamen Hollyburn 0:09:57.6 +3:10.6
34 87 Sylvie Johnston Strathcona Nordic 0:10:05.3 +3:18.3
35 102 Natalie Wilkie Larch Hills Nordic 0:10:36.8 +3:49.8
36 101 Claire Engel Larch Hills Nordic 0:10:37.8 +3:50.8
37 88 Holly Bartels Larch Hills Nordic 0:11:00.3 +4:13.3
38 83 Annika Torrie Sovereign Lake 0:11:17.4 +4:30.4
39 105 Tyra Hallgren Telemark 0:12:05.9 +5:18.9


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4