2014 LSSD OCup3 Sprint Heats | Zone4.ca

2014 LSSD OCup3 Sprint Heats

Date: Feb 15, 2014
Official  Results
Location: Lappe Ski Centre
Host Club: Lakehead Superior Nordic Association

Jury
Technical Delegate:  Al White 
Chief of Competition:  Grant Hall 
Coach:  Eric Bailey 
Obs. Time: 12:30pm
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -14.4 Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men 1.4 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 301 Harry Seaton 13737 1987 Team Hardwood A Final 0:03:56.30
2 306 Angus Foster 23596 1995 Big Thunder Nordic A Final 0:04:09.48
3 307 Greg Kilroy 14386 1990 Big Thunder Nordic A Final 0:04:10.11
4 304 Gavin Shields 19224 1994 Lappe Nordic A Final 0:04:07.85
5 303 David Askwith 25804 1995 Georgian Bay B Final 0:04:07.18
6 308 Colin Pendziwol   1994 Big Thunder Nordic B Final 0:04:12.70
7 305 Leif Lennie 14616 1990 Big Thunder Nordic B Final 0:04:09.45
8 302 Jimmy Gunka 14417 1991 Big Thunder Nordic B Final 0:04:06.04
9 309 Petri Bailey   1992 Lappe Nordic Quarterfinal 0:04:15.79
10 310 Isaac Alexander-Cook 27368 1995 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:04:19.71
11 311 Sean Carter 23618 1995 Red River Nordic Quarterfinal 0:04:20.17
12 312 Werner Schwar 307 1966 Lappe Nordic Quarterfinal 0:04:29.65
13 313 Scott Gillam 31835 1995 Kawartha Nordic Quarterfinal 0:04:41.25
DNF   Jack Carlyle 19782 1993 Soo Finnish Qualification ***
DNF   Benjamin Wilkinson-Zan 21479 1994 Nakkertok-ON Qualification ***
DNF   Scott Hill 19642 1994 Team Hardwood Qualification ***

Women 1.2 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 331 Jennifer Jackson 21582 1995 Team Hardwood A Final 0:03:34.33
2 332 Alannah Maclean 19646 1993 Walden Nordic A Final 0:03:45.44
3 333 Erin Tribe 13652 1989 Team Hardwood A Final 0:03:49.42
4 334 Alexandra Slobodian 23717 1995 Nakkertok-ON A Final 0:03:52.46
5 335 Moira Haggarty 14538 1993 Big Thunder Nordic B Final 0:03:56.06
6 336 Daphne Haggarty 14363 1991 Big Thunder Nordic B Final 0:03:58.33
7 338 Katherine Hall   1989 Lappe Nordic B Final 0:04:02.35
8 337 Kara Jaspers 14298 1991 Big Thunder Nordic B Final 0:04:00.65
9 339 Kelly Henry 13366 1983 Lappe Nordic Quarterfinal 0:04:02.63
10 340 Holly Brown 28645 1995 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:04:04.73
11 341 Bryana Van Leeuwen 25586 1994 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:04:13.92
12 342 Barbara Gunka   1994 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:04:16.30
13 343 Maya Boivin 26905 1995 Kenora-MB Quarterfinal 0:04:17.27
14 344 Britt Bailey   1990 Lappe Nordic Quarterfinal 0:04:18.28

Junior Boy 1.2 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 401 Joey Foster 28653 1996 Team Hardwood A Final 0:03:04.27
2 402 Aaron Birosh 21415 1996 North Bay Nordic A Final 0:03:09.33
3 403 Julian Smith 25614 1996 Georgian Bay A Final 0:03:15.22
4 404 Samuel Greer 25709 1996 Highland Trailblazer A Final 0:03:16.84
5 407 Brendon Howard 25712 1996 Nakkertok-ON A Final 0:03:20.80
6 408 Ryan Jackson 28149 1997 Team Hardwood A Final 0:03:21.18
7 406 Maks Zechel 27387 1997 Nakkertok-ON B Final 0:03:20.74
8 405 Julian Alexander-Cook 27369 1997 Nakkertok-ON B Final 0:03:17.82
9 411 Tristan Markov 29496 1996 Team Hardwood B Final 0:03:28.72
10 410 Marcus Nussbaum 27384 1997 Nakkertok-ON B Final 0:03:26.28
11 409 Konrad Kuhne 23589 1996 Menihek Nordic B Final 0:03:25.81
12 412 Geoffrey Way-Nee 29401 1996 Kawartha Nordic B Final 0:03:29.12
13 413 Avery Vreugdenhil-Beaucler 25715 1996 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:29.88
14 414 Christopher Blakeney 27398 1996 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:31.25
15 425 Jason Greer 28650 1996 Georgian Nordic Quarterfinal 0:03:48.17
16 418 Brady Harkonen 23621 1996 Lappe Nordic Quarterfinal 0:03:36.13
17 419 David Laurie 30238 1996 Kawartha Nordic Quarterfinal 0:03:37.03
18 420 Nathan Johnston 25609 1996 Walden Nordic Quarterfinal 0:03:38.22
19 424 Kieran Tomlinson 27393 1997 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:43.35
20 426 Nolan Scheier 27363 1997 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:59.81
21 415 Fergus Foster 25591 1997 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:31.42
22 417 Antony Gunka 27099 1997 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:34.82
23 421 Mikell Blain-Rogers 29312 1997 North Bay Nordic Quarterfinal 0:03:39.46
24 422 Patrick Marshall 27374 1997 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:41.64
25 423 Leo Dube 27420 1997 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:42.78
26 416 Timothy Austen 26342 1996 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:32.38
27 427 Andrew Ladouceur   1997 Team Hardwood Quarterfinal 0:04:03.25

Junior Girl 1 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 431 Camille Hamm 23768 1996 Big Thunder Nordic A Final 0:03:05.37
2 435 Madison Fraser 21418 1996 North Bay Nordic A Final 0:03:14.91
3 433 Sadie White 23767 1996 Big Thunder Nordic A Final 0:03:11.79
4 432 Mia Serratore 23769 1996 Big Thunder Nordic A Final 0:03:09.26
5 439 Claire Grall-Johnson 27379 1997 Nakkertok-ON B Final 0:03:24.91
6 437 Katherine Denis 25762 1996 Temiskaming B Final 0:03:22.79
7 436 Alexandra Stukator 30265 1997 Highland Trailblazer B Final 0:03:20.19
8 442 Shayna Herr 25701 1996 Georgian Nordic B Final 0:03:30.39
9 438 Logan Hong 23715 1996 Georgian Bay Quarterfinal 0:03:23.35
10 440 Erika Mihell 28155 1997 Soo Finnish Quarterfinal 0:03:25.73
11 441 Laura Inkila 25805 1997 Lappe Nordic Quarterfinal 0:03:29.86
12 443 Marie-Claire Henry 25704 1996 Georgian Nordic Quarterfinal 0:03:34.27
13 444 Sarah Hill 25571 1997 Team Hardwood Quarterfinal 0:03:39.00
14 445 Roxanna Kemp 28185 1997 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:41.52
15 446 Keira Niemi 25728 1996 Skinouk Ontario Quarterfinal 0:03:42.11
16 447 Nicola Goldsmith 29280 1997 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:50.19
17 448 Krista Buckner 23765 1996 Soo Finnish Quarterfinal 0:03:52.26
18 434 Soren Meeuwisse 27404 1997 Team Hardwood Quarterfinal 0:03:13.09
DNF   Alyssa Stowe 27371 1997 Nakkertok-ON Qualification ***

Juvenile Boy 1 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 501 Noah Thompson 29393 1998 Georgian Nordic A Final 0:02:52.87
2 502 Kyle Reinhardt 29299 1998 Walden Nordic A Final 0:02:53.08
3 504 Martti Muzyka 27389 1999 Big Thunder Nordic A Final 0:02:57.48
4 503 Nicholas Schute 29281 1998 Nakkertok-ON A Final 0:02:53.31
5 505 Tobias Quinn   1998 Big Thunder Nordic A Final 0:02:58.08
6 507 Hudson McCubbin 31808 1999 North Bay Nordic A Final 0:03:00.67
7 510 Mitchell Slobodian 29267 1998 Nakkertok-ON B Final 0:03:03.39
8 506 Emile Hamm 27365 1999 Big Thunder Nordic B Final 0:03:00.26
9 509 Finn Dodgson   1999 Team Hardwood B Final 0:03:03.07
10 508 Matteo Reich 29478 1998 Soo Finnish B Final 0:03:01.93
11 511 Alec Maclean 31416 1999 Team Hardwood B Final 0:03:05.25
12 514 Sebastien Gingras 29495 1999 Soo Finnish B Final 0:03:07.57
13 515 Aidan Carr 31481 1998 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:08.18
14 518 Simon Smith 30262 1998 Georgian Bay Quarterfinal 0:03:09.61
15 519 Aidan Kirkham 31823 1998 Kanata Quarterfinal 0:03:10.49
16 512 Anton Demetrakopoulos 30218 1998 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:05.26
17 513 Frederick Serratore 30220 1999 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:07.08
18 516 Dawson Lyon 29291 1998 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:08.46
19 517 Declan Barber 31417 1999 Team Hardwood Quarterfinal 0:03:09.01
20 521 Isaac Rondeau-McNair 31888 1999 Porcupine Ski Runners Quarterfinal 0:03:14.82
21 520 Aidan Johnston 31477 1999 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:11.78
22 522 Nicolas Lum 29271 1998 Nakkertok-ON Quarterfinal 0:03:16.22
23 523 Nicholas Randall 31037 2000 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:26.06
24 524 Keegan Tremblay   1999 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:28.96
25 525 Aleksi Luoma 31785 2000 Big Thunder Nordic Quarterfinal 0:03:55.06
DNF   Matjaz Cigler 31796 1999 Georgian Nordic Qualification ***

Juvenile Girl 1 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 531 Alison Pouw 29262 1998 Nakkertok-ON A Final 0:03:14.50
2 538 Heidi Stewart 27375 2000 Big Thunder Nordic A Final 0:03:38.25
3 533 Hannah Story-Korman 29416 1999 Temiskaming A Final 0:03:28.46
4 532 Hanna Smith 29265 1998 Nakkertok-ON A Final 0:03:26.01
5 537 Katherine Marshall 29288 1998 Nakkertok-ON B Final 0:03:36.43
6 534 Erin Cays 28174 1998 Team Hardwood B Final 0:03:29.71
7 536 Shelby Howard 29274 1998 Nakkertok-ON B Final 0:03:35.81
8 542 Nina Lennie 29269 1998 Nakkertok-ON B Final 0:03:48.87
9 539 Mackenzie Cameron 29492 1998 Highland Trailblazer Quarterfinal 0:03:41.29
10 540 Shilo Rousseau 31427 2000 Soo Finnish Quarterfinal 0:03:43.24
11 541 Dylan Magner 27405 1998 Team Hardwood Quarterfinal 0:03:44.87
12 543 Katja Zbogar 30231 1998 Team Hardwood Quarterfinal 0:03:54.22
13 535 Zoe Pekos 29275 1998 Team Hardwood Quarterfinal 0:03:31.61
14 544 Kristen Kornell 31882 2001 Porcupine Ski Runners Quarterfinal 0:03:58.40
15 545 Ashley Hortis   2001 Lappe Nordic Quarterfinal 0:04:03.81
16 546 Milla Tarnopolsky 31861 2000 Highland Trailblazer Quarterfinal 0:04:11.38
DNF   Heidi Ohrling 29435 1998 Highland Trailblazer Qualification ***

PN Standing Men 1 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 561 Christopher Barclay 28196 1996 Walden Nordic A Final 0:04:03.66

PN Standing Women 1 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 573 Margarita Gorbounova 14409 1984 Kanata A Final 0:04:09.82
2 572 Robbi Weldon 14577 1975 Lappe Nordic A Final 0:04:06.90
3 571 Christine Henry 24888 1991 Walden Nordic A Final 0:04:02.50

PN Sit Women 0.6 km. Classic    
PL Bib Name CCC DOB Club Round QualifyTime
1 581 Tanya Quesnel 25798 1996 Walden Nordic Qualification 0:03:01.84


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4