2014 LSSD OCup3 Int St Classic - combined | Zone4.ca

2014 LSSD OCup3 Int St Classic - combined

Date: Feb 16, 2014
Unofficial  Results
Location: Lappe Ski Centre
Host Club: Lakehead Superior Nordic Association

Jury
Technical Delegate:  Al White 
Chief of Competition:  Grant Hall 
Coach:  Eric Bailey 
Obs. Time: 11:30am
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -17 Snow Temp:
Weather: sunny Snow Cond:

Open Female 7.5 km. Classic  7.5K x 1 lap  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCC DOB Club Team Time Diff
1 186 Alannah Maclean Senior Women 1/11 19646 1993 Walden Nordic NDC TBay 0:25:01.8  
2 177 Jennifer Jackson Junior Women 1/6 21582 1995 Team Hardwood NDC TBay 0:25:03.9 +2.1
3 185 Daphne Haggarty Senior Women 2/11 14363 1991 Big Thunder Nordic Lakehead 0:25:09.0 +7.2
4 179 Erin Tribe Senior Women 3/11 13652 1989 Team Hardwood NDC TBay 0:25:39.8 +38.0
5 167 Moira Haggarty Senior Women 4/11 14538 1993 Big Thunder Nordic Lakehead 0:25:49.6 +47.8
6 181 Mia Serratore Junior Girl 1/19 23769 1996 Big Thunder Nordic OST 0:25:55.6 +53.8
7 183 Madison Fraser Junior Girl 2/19 21418 1996 North Bay Nordic OST 0:26:21.9 +1:20.1
8 184 Alexandra Slobodian Junior Women 2/6 23717 1995 Nakkertok-ON OST 0:26:32.9 +1:31.1
9 180 Holly Brown Junior Women 3/6 28645 1995 Nakkertok-ON   0:26:35.7 +1:33.9
10 182 Sadie White Junior Girl 3/19 23767 1996 Big Thunder Nordic OST 0:26:42.3 +1:40.5
11 168 Camille Hamm Junior Girl 4/19 23768 1996 Big Thunder Nordic   0:26:44.4 +1:42.6
12 172 Erika Mihell Junior Girl 5/19 28155 1997 Soo Finnish OST 0:26:48.5 +1:46.7
13 174 Soren Meeuwisse Junior Girl 6/19 27404 1997 Team Hardwood OST 0:26:52.7 +1:50.9
14 163 Kelly Henry Senior Women 5/11 13366 1983 Lappe Nordic   0:27:00.3 +1:58.5
15 169 Alyssa Stowe Junior Girl 7/19 27371 1997 Nakkertok-ON OST 0:27:04.6 +2:02.8
16 175 Amie Mathews Senior Women 6/11 14557 1991 Big Thunder Nordic Lakehead 0:27:14.9 +2:13.1
17 178 Bryana Van Leeuwen Junior Women 4/6 25586 1994 Big Thunder Nordic OST 0:27:19.7 +2:17.9
18 160 Alexandra Stukator Junior Girl 8/19 30265 1997 Highland Trailblazer   0:27:39.2 +2:37.4
19 173 Katherine Denis Junior Girl 9/19 25762 1996 Temiskaming OST 0:27:39.8 +2:38.0
20 171 Logan Hong Junior Girl 10/19 23715 1996 Georgian Bay   0:27:45.4 +2:43.6
21 162 Shayna Herr Junior Girl 11/19 25701 1996 Georgian Nordic   0:28:07.2 +3:05.4
22 151 Katherine Hall Senior Women 7/11   1989 Lappe Nordic   0:28:15.8 +3:14.0
23 176 Laura Inkila Junior Girl 12/19 25805 1997 Lappe Nordic   0:28:20.2 +3:18.4
24 159 Maya Boivin Junior Women 5/6 26905 1995 Kenora-MB   0:28:26.5 +3:24.7
25 155 Britt Bailey Senior Women 8/11   1990 Lappe Nordic Lakehead 0:28:29.3 +3:27.5
26 170 Claire Grall-Johnson Junior Girl 13/19 27379 1997 Nakkertok-ON   0:28:29.5 +3:27.7
27 158 Marie-Claire Henry Junior Girl 14/19 25704 1996 Georgian Nordic   0:28:59.7 +3:57.9
28 165 Roxanna Kemp Junior Girl 15/19 28185 1997 Nakkertok-ON   0:29:11.0 +4:09.2
29 153 Barbara Gunka Junior Women 6/6   1994 Big Thunder Nordic Lakehead 0:29:34.1 +4:32.3
30 164 Nicola Goldsmith Junior Girl 16/19 29280 1997 Nakkertok-ON   0:29:43.3 +4:41.5
31 161 Sarah Hill Junior Girl 17/19 25571 1997 Team Hardwood   0:31:06.6 +6:04.8
32 157 Krista Buckner Junior Girl 18/19 23765 1996 Soo Finnish   0:31:25.4 +6:23.6
33 156 Keira Niemi Junior Girl 19/19 25728 1996 Skinouk Ontario   0:31:39.3 +6:37.5
34 166 Lynsey Bialkowski Senior Women 9/11 23603 1991 North Bay Nordic   0:32:18.1 +7:16.3
35 152 Laura Thibodeau Senior Women 10/11   1993 Soo Finnish Algoma  0:40:01.4 +14:59.6
36 154 Laerke Linndemann Senior Women 11/11   1988 Soo Finnish Algoma 0:40:50.3 +15:48.5

Master Men 10 km. Classic  5K x 2 laps  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 188 Paul Inkila   1960 Lappe Nordic   0:34:40.8  
2 187 Mark Thomas   1957 Lappe Nordic   0:39:55.7 +5:14.9

Open Male 10 km. Classic  5K x 2 laps  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCC DOB Club Team Time Diff
1 228 Harry Seaton Senior Men 1/7 13737 1987 Team Hardwood   0:29:24.9  
2 227 Greg Kilroy Senior Men 2/7 14386 1990 Big Thunder Nordic Lakehead 0:30:02.9 +38.0
3 225 Joey Foster Junior Boy 1/28 28653 1996 Team Hardwood   0:30:05.2 +40.3
4 223 Ryan Jackson Junior Boy 2/28 28149 1997 Team Hardwood OST 0:30:25.3 +1:00.4
5 214 Maks Zechel Junior Boy 3/28 27387 1997 Nakkertok-ON OST 0:30:42.4 +1:17.5
6 233 David Askwith Junior Men 1/7 25804 1995 Georgian Bay OST 0:30:53.4 +1:28.5
7 217 Leif Lennie Senior Men 3/7 14616 1990 Big Thunder Nordic Lakehead 0:30:56.4 +1:31.5
8 220 Angus Foster Junior Men 2/7 23596 1995 Big Thunder Nordic   0:31:06.9 +1:42.0
9 191 Petri Bailey Senior Men 4/7   1992 Lappe Nordic Laurentian 0:31:15.2 +1:50.3
10 224 Julian Alexander-Cook Junior Boy 4/28 27369 1997 Nakkertok-ON OST 0:31:20.2 +1:55.3
11 218 Aaron Birosh Junior Boy 5/28 21415 1996 North Bay Nordic   0:31:26.9 +2:02.0
12 230 Samuel Greer Junior Boy 6/28 25709 1996 Highland Trailblazer   0:31:31.6 +2:06.7
13 216 Kieran Jones Junior Boy 7/28 26355 1996 Team Hardwood   0:31:36.0 +2:11.1
14 219 Brendon Howard Junior Boy 8/28 25712 1996 Nakkertok-ON OST 0:31:37.1 +2:12.2
15 209 Fergus Foster Junior Boy 9/28 25591 1997 Big Thunder Nordic   0:31:38.2 +2:13.3
16 221 Isaac Alexander-Cook Junior Men 3/7 27368 1995 Nakkertok-ON   0:31:51.0 +2:26.1
17 234 Julian Smith Junior Boy 10/28 25614 1996 Georgian Bay OST 0:31:52.8 +2:27.9
18 229 Gavin Shields Junior Men 4/7 19224 1994 Lappe Nordic OST 0:32:19.1 +2:54.2
19 222 Konrad Kuhne Junior Boy 11/28 23589 1996 Menihek Nordic XCNL 0:32:25.4 +3:00.5
20 208 Marcus Nussbaum Junior Boy 12/28 27384 1997 Nakkertok-ON   0:32:25.9 +3:01.0
21 205 Timothy Austen Junior Boy 13/28 26342 1996 Nakkertok-ON   0:32:40.9 +3:16.0
22 215 Avery Vreugdenhil-Beaucler Junior Boy 14/28 25715 1996 Nakkertok-ON Carleton 0:32:53.7 +3:28.8
23 210 Sean Carter Junior Men 5/7 23618 1995 Red River Nordic Lakehead 0:32:56.0 +3:31.1
24 198 Werner Schwar Senior Men 5/7 307 1966 Lappe Nordic   0:32:56.6 +3:31.7
25 200 Tristan Markov Junior Boy 15/28 29496 1996 Team Hardwood   0:33:02.9 +3:38.0
26 192 Colin Pendziwol Junior Men 6/7   1994 Big Thunder Nordic Lakehead 0:33:11.8 +3:46.9
27 211 Christopher Blakeney Junior Boy 16/28 27398 1996 Nakkertok-ON   0:33:25.0 +4:00.1
28 196 Patrick Marshall Junior Boy 17/28 27374 1997 Nakkertok-ON   0:33:32.1 +4:07.2
29 206 Daniel Kerr Senior Men 6/7 30255 1993 Team Hardwood Team Hardwood 0:33:49.1 +4:24.2
30 212 Geoffrey Way-Nee Junior Boy 18/28 29401 1996 Kawartha Nordic   0:34:15.0 +4:50.1
31 204 David Laurie Junior Boy 19/28 30238 1996 Kawartha Nordic   0:34:44.7 +5:19.8
32 202 Scott Gillam Junior Men 7/7 31835 1995 Kawartha Nordic   0:34:56.4 +5:31.5
33 213 Nathan Johnston Junior Boy 20/28 25609 1996 Walden Nordic   0:35:27.6 +6:02.7
34 194 Kieran Tomlinson Junior Boy 21/28 27393 1997 Nakkertok-ON   0:35:40.5 +6:15.6
35 199 Mikell Blain-Rogers Junior Boy 22/28 29312 1997 North Bay Nordic   0:36:04.6 +6:39.7
36 207 Brady Harkonen Junior Boy 23/28 23621 1996 Lappe Nordic   0:36:40.1 +7:15.2
37 203 Nolan Scheier Junior Boy 24/28 27363 1997 Nakkertok-ON   0:36:54.9 +7:30.0
38 197 Jason Greer Junior Boy 25/28 28650 1996 Georgian Nordic   0:37:03.3 +7:38.4
39 201 Antony Gunka Junior Boy 26/28 27099 1997 Big Thunder Nordic   0:37:43.2 +8:18.3
40 195 Leo Dube Junior Boy 27/28 27420 1997 Big Thunder Nordic   0:38:26.3 +9:01.4
41 189 Andrew Ladouceur Junior Boy 28/28   1997 Team Hardwood   0:39:27.3 +10:02.4
42 190 Roberto (Alex) Lake Senior Men 7/7   1993 Soo Finnish   0:46:16.0 +16:51.1

Juvenile Boy 7.5 km. Classic  3.75K x 2 laps  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 244 Noah Thompson 29393 1998 Georgian Nordic   0:23:31.9  
2 246 Nicholas Schute 29281 1998 Nakkertok-ON   0:23:52.2 +20.3
3 251 Matteo Reich 29478 1998 Soo Finnish   0:24:02.3 +30.4
4 250 Kyle Reinhardt 29299 1998 Walden Nordic   0:24:20.1 +48.2
5 248 Mitchell Slobodian 29267 1998 Nakkertok-ON   0:24:20.8 +48.9
6 242 Aidan Carr 31481 1998 Big Thunder Nordic   0:24:31.0 +59.1
7 240 Martti Muzyka 27389 1999 Big Thunder Nordic   0:24:34.6 +1:02.7
8 235 Tobias Quinn   1998 Big Thunder Nordic   0:24:49.1 +1:17.2
9 238 Emile Hamm 27365 1999 Big Thunder Nordic   0:25:12.1 +1:40.2
10 243 Aidan Kirkham 31823 1998 Kanata   0:25:14.9 +1:43.0
11 239 Frederick Serratore 30220 1999 Big Thunder Nordic   0:25:16.2 +1:44.3
12 249 Dawson Lyon 29291 1998 Nakkertok-ON   0:25:21.6 +1:49.7
13 247 Simon Smith 30262 1998 Georgian Bay   0:25:25.4 +1:53.5
14 245 Nicolas Lum 29271 1998 Nakkertok-ON   0:25:45.1 +2:13.2
15 237 Anton Demetrakopoulos 30218 1998 Big Thunder Nordic   0:25:49.3 +2:17.4
16 241 Aidan Johnston 31477 1999 Big Thunder Nordic   0:27:19.7 +3:47.8
17 236 Matjaz Cigler 31796 1999 Georgian Nordic   0:30:00.4 +6:28.5

Juvenile Girl 7.5 km. Classic  3.75K x 2 laps  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 263 Alison Pouw 29262 1998 Nakkertok-ON   0:26:06.1  
2 261 Heidi Ohrling 29435 1998 Highland Trailblazer   0:26:59.7 +53.6
3 262 Katherine Marshall 29288 1998 Nakkertok-ON   0:27:52.0 +1:45.9
4 252 Shelby Howard 29274 1998 Nakkertok-ON   0:28:08.1 +2:02.0
5 259 Hannah Story-Korman 29416 1999 Temiskaming   0:28:08.8 +2:02.7
6 260 Hanna Smith 29265 1998 Nakkertok-ON   0:28:14.3 +2:08.2
7 256 Heidi Stewart 27375 2000 Big Thunder Nordic   0:28:27.7 +2:21.6
8 264 Zoe Pekos 29275 1998 Team Hardwood   0:28:37.5 +2:31.4
9 254 Mackenzie Cameron 29492 1998 Highland Trailblazer   0:28:46.1 +2:40.0
10 258 Dylan Magner 27405 1998 Team Hardwood   0:30:20.2 +4:14.1
11 255 Katja Zbogar 30231 1998 Team Hardwood   0:32:11.7 +6:05.6
12 253 Nina Lennie 29269 1998 Nakkertok-ON   0:32:31.9 +6:25.8

PN Standing Men 7.5 km. Classic  3.75K x 2 laps  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 265 Christopher Barclay 28196 1996 Walden Nordic   0:38:26.3  

PN Standing Women 7.5 km. Classic  3.75K x 2 laps  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 266 Christine Henry 24888 1991 Walden Nordic PONST 0:35:45.4  

Midget Boy 2.4 km. Classic  2.4K x 1 lap  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 283 Sebastien Gingras 29495 1999 Soo Finnish   0:07:29.1  
2 267 Finn Dodgson   1999 Team Hardwood   0:07:30.4 +1.3
3 285 Hudson McCubbin 31808 1999 North Bay Nordic   0:07:36.2 +7.1
4 284 Alec Maclean 31416 1999 Team Hardwood   0:07:38.7 +9.6
5 277 Isaac Rondeau-McNair 31888 1999 Porcupine Ski Runners   0:07:46.9 +17.8
6 278 Kai Meekis 25593 2000 Big Thunder Nordic   0:07:51.5 +22.4
7 286 Declan Barber 31417 1999 Team Hardwood   0:07:59.4 +30.3
8 282 Nicholas Randall 31037 2000 Big Thunder Nordic   0:08:15.9 +46.8
9 273 Travis Halls   2000 Lappe Nordic   0:08:55.2 +1:26.1
10 270 Erik Schlyter   2001 Big Thunder Nordic   0:09:04.6 +1:35.5
11 279 Aleksi Luoma 31785 2000 Big Thunder Nordic   0:09:09.6 +1:40.5
12 268 Keegan Tremblay   1999 Big Thunder Nordic   0:09:22.1 +1:53.0
13 275 Eli Greenwood   2000 Lappe Nordic   0:09:27.6 +1:58.5
14 281 Niklas Harkonen 31826 2000 Lappe Nordic   0:09:39.2 +2:10.1
15 280 Alexander Randall 31038 2002 Big Thunder Nordic   0:10:00.8 +2:31.7
16 269 Max Hollmann   2002 Lappe Nordic   0:10:03.0 +2:33.9
17 271 Isaac Story-Korman   2003 Temiskaming   0:10:51.1 +3:22.0
18 274 Lukas Hortis   2004 Lappe Nordic   0:11:43.2 +4:14.1
19 272 Matthew Randall   2004 Big Thunder Nordic   0:12:14.5 +4:45.4
20 276 Dylan Halls   2004 Lappe Nordic   0:14:00.4 +6:31.3

Midget Girl 2.4 km. Classic  2.4K x 1 lap  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 292 Shilo Rousseau 31427 2000 Soo Finnish   0:08:52.5  
2 291 Ashley Hortis   2001 Lappe Nordic   0:09:54.8 +1:02.3
3 293 Kristen Kornell 31882 2001 Porcupine Ski Runners   0:09:59.9 +1:07.4
4 294 Milla Tarnopolsky 31861 2000 Highland Trailblazer   0:10:08.2 +1:15.7
5 295 Cara Pekos 29276 2002 Team Hardwood   0:10:12.3 +1:19.8
6 296 Anna Stewart 30212 2003 Big Thunder Nordic   0:10:44.0 +1:51.5
7 287 Alex Wood   2000 Big Thunder Nordic   0:11:26.6 +2:34.1
8 289 Emma Hansen   2000 Big Thunder Nordic   0:11:54.1 +3:01.6
9 297 Charlotte Johnston 31478 2001 Big Thunder Nordic   0:11:57.5 +3:05.0
10 290 Olivia Demetrakopoulos   2002 Big Thunder Nordic   0:12:06.8 +3:14.3
11 288 Katie Wood   2002 Big Thunder Nordic   0:13:54.5 +5:02.0

PN Sit Women 4.8 km. Classic  1.6K x 3 laps  
PL Bib Name CCC DOB Club Team Time Diff
1 298 Tanya Quesnel 25798 1996 Walden Nordic OPNST 0:34:39.7  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4