2014 Ontario Midget Championship | Zone4.ca

2014 Ontario Midget Championship

Date: Mar 1, 2014
Official  Results
Location: Coleman Towhship, ON
Host Club: Temiskaming Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Al White 
Chief of Competition:  Barrie Story 
Coach:  Marylin Suke 
Race Start:  10:00 
Obs. Time: 09:00
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Para-nordic boy/garç 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 351 Flannigan Caelan 1999 Temiskaming 0:09:49.2  

Midget boy/garçon 3k 3 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 370 Alexander Maycock 1999 Mono Nordic 0:09:48.9  
2 375 Hudson McCubbin 1999 North Bay Nordic 0:10:18.1 +29.2
3 371 Malcolm Thompson 2000 Georgian Nordic 0:10:27.9 +39.0
4 365 Finn Dodgson 1999 Team Hardwood 0:10:31.4 +42.5
5 357 Alec Maclean 1999 Team Hardwood 0:10:32.1 +43.2
6 374 Isaac Rondeau-McNair 1999 Porcupine Ski Runners 0:10:43.6 +54.7
7 372 Sebastien Gingras 1999 Soo Finnish 0:10:48.8 +59.9
8 359 Graham Shearing 1999 Arrowhead Nordic 0:11:13.4 +1:24.5
9 355 Declan Barber 1999 Team Hardwood 0:11:14.6 +1:25.7
10 361 Spencer Vreugdenhil Beaucler 2000 Georgian Bay 0:11:19.7 +1:30.8
11 356 Gavin Bottrell 1999 Georgian Bay 0:11:29.7 +1:40.8
12 373 Erik Ohrling 2000 Highland Trailblazer 0:11:30.2 +1:41.3
13 358 James Beck 1999 Georgian Bay 0:11:30.4 +1:41.5
14 363 Nicholas Randall 2000 Big Thunder Nordic 0:11:36.5 +1:47.6
15 367 Travis Halls 2000 Lappe Nordic 0:12:06.6 +2:17.7
16 376 Niklas Harkonen 2000 Lappe Nordic 0:12:11.0 +2:22.1
17 360 Aleksi Luoma 2000 Big Thunder Nordic 0:12:12.8 +2:23.9
18 366 Max Guerout 1999 Deep River XC 0:12:13.3 +2:24.4
19 364 Thomas Csisztu 1999 pembroke nordic 0:12:17.3 +2:28.4
20 368 William Gordon 2000 Team Hardwood 0:12:51.4 +3:02.5
21 369 Alexander Peterson 2000 Kawartha Nordic 0:12:58.7 +3:09.8
22 352 Gareth Bellinger 1999 Soo Finnish 0:13:13.7 +3:24.8
23 354 Eamon MacDougall 1999 Soo Finnish 0:14:32.0 +4:43.1
24 362 Bentzi Claassen 2000 Horseshoe NExt 0:17:25.9 +7:37.0
25 353 Daniel Graham 2000 Georgian Bay 0:18:35.4 +8:46.5

Midget girl/fille 3k 3 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 409 Shilo Rousseau 2000 Soo Finnish 0:11:37.8  
2 404 Heidi Stewart 2000 Big Thunder Nordic 0:11:45.6 +7.8
3 395 Milla Tarnopolsky 2000 Highland Trailblazer 0:12:30.5 +52.7
4 401 Colleen Beck 2001 Georgian Bay 0:12:33.1 +55.3
5 384 kristen kornell 2001 Porcupine 0:12:53.3 +1:15.5
6 386 Anna Vigneron 2000 Kanata Nordic 0:12:57.5 +1:19.7
7 397 Olivia Westbrooke 2000 Highlands Nordic 0:13:12.8 +1:35.0
8 402 Ashley Hortis 2001 Lappe Nordic 0:13:14.6 +1:36.8
9 391 Trinity Komar 2000 Highland Trailblazer 0:13:17.5 +1:39.7
10 398 Shaylynn Loewen 2000 Georgian Nordic Ski and Canoe Club 0:13:18.5 +1:40.7
11 403 Alex Wood 2000 Big Thunder Nordic 0:13:24.6 +1:46.8
12 381 Tessa Schwar 2001 Lappe Nordic 0:13:25.3 +1:47.5
13 387 Claudia De Fazio 2001 Team Hardwood 0:13:32.5 +1:54.7
14 405 Audra Nicholson 2000 Geogian Nordic 0:13:43.4 +2:05.6
15 394 Hannah Skelton 2000 Highland Trailblazer 0:13:47.9 +2:10.1
16 393 Emma McAvoy 2000 Kanata 0:13:51.6 +2:13.8
17 399 Stephanie Svaikauskas 2001 Highland Trailblazer 0:14:11.0 +2:33.2
18 408 Sofia Czerny 2000 Highland Trailblazer 0:14:21.7 +2:43.9
19 389 Charlotte Johnston 2001 Big Thunder Nordic 0:14:22.9 +2:45.1
20 382 Miranda Cole 2000 Georgian 0:14:37.5 +2:59.7
21 406 Anna Foley 2001 Highland Trailblazer 0:14:43.3 +3:05.5
22 392 JENNIFER PERREAULT 2001 PORCUPINE SKI RUNNERS 0:15:04.9 +3:27.1
23 400 Klara Jones 2000 Kawartha Nordic 0:15:38.9 +4:01.1
24 383 Erika Dabek 2001 Georgian Nordic 0:15:54.4 +4:16.6
25 388 Quinlan Czerny 2001 Highland Trailblazer 0:16:06.9 +4:29.1
26 396 Hannah Cutler 2001 Georgian Nordic 0:16:36.0 +4:58.2
27 407 Majken Bergstrom 2001 Highland Trailblazer 0:16:52.6 +5:14.8
28 390 K V 2000 Team Hardwood 0:17:26.6 +5:48.8
29 385 Stefanie Nolet 2000 Temiskaming 0:20:25.2 +8:47.4

Pee-Wee boy/garçon 3 3 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 416 Tomaz Cigler 2001 Georgian Nordic 0:11:45.1  
2 422 Declan MacDougall 2001 Soo Finnish 0:12:23.4 +38.3
3 439 Guillaume Pelchat 2002 pembroke Nordic 0:12:25.5 +40.4
4 431 Luka Cigler 2003 Georgian Nordic 0:12:39.0 +53.9
5 412 River McCubbin 2001 North Bay Nordic 0:12:50.7 +1:05.6
6 427 Isaac Story-Korman 2003 Temiskaming 0:12:52.9 +1:07.8
7 446 Max Hollmann 2002 Lappe Nordic 0:12:59.7 +1:14.6
8 413 Dylan Beck 2001 Georgian Bay 0:13:06.8 +1:21.7
9 421 Jack Moryto 2001 Pembroke Nordic 0:13:09.0 +1:23.9
10 442 Wesley Schlenker 2001 Georgian Bay 0:13:10.7 +1:25.6
11 433 Nicholas Poole 2001 Georgian 0:13:19.7 +1:34.6
12 411 Brett Stoppa 2001 North Bay Nordic 0:13:22.7 +1:37.6
13 451 Alexander Randall 2002 Big Thunder Nordic 0:13:26.4 +1:41.3
14 445 Raphael Guerout 2002 Deep River XC 0:13:46.5 +2:01.4
15 441 Edwynn Schwar 2003 Lappe Nordic 0:13:49.8 +2:04.7
16 420 Colin Welsh 2001 Arrowhead Nordic 0:13:51.9 +2:06.8
17 418 Riley de Gans 2002 Arrowhead Nordic 0:13:52.5 +2:07.4
17 415 Marco DiDiodato 2002 Team Hardwood 0:13:52.5 +2:07.4
19 450 Liam O'Brien 2001 Georgian Nordic 0:14:00.3 +2:15.2
20 419 Daelin Henschel 2001 North Bay Nordic 0:14:00.6 +2:15.5
21 432 Gavan Barrett 2002 Soo Finnish 0:14:11.1 +2:26.0
22 443 Reid Kidner 2002 Team Hardwood 0:14:14.9 +2:29.8
23 435 Ben Walker 2001 Georgian Nordic Parry Sound 0:14:16.1 +2:31.0
24 424 Adrian Grocott 2004 Highland Trailblazer 0:14:19.4 +2:34.3
25 447 James Gordon 2002 Team Hardwood 0:14:23.5 +2:38.4
26 437 Michael Anderson 2002 Georgian Nordic 0:14:24.6 +2:39.5
27 448 Thomas Poole 2003 Georgian 0:14:29.1 +2:44.0
28 426 Alek Blain-Rogers 2004 North Bay Nordic 0:14:40.7 +2:55.6
29 449 Eric Koski-Harja 2002 North Bay Nordic 0:15:26.5 +3:41.4
30 438 Lukas Hortis 2004 Lappe Nordic 0:15:37.2 +3:52.1
31 414 Matthew Randall 2004 Big Thunder Nordic 0:15:59.6 +4:14.5
32 423 Oliver Czerny 2003 Highland Trailblazer 0:16:04.0 +4:18.9
33 425 Derek Jones 2001 North Bay Nordic Ski Club 0:16:11.0 +4:25.9
34 436 Isaac Bergstrom 2003 Highland Trailblazer 0:16:16.9 +4:31.8
35 444 Christian Lefebvre 2002 Temiskaming 0:16:27.4 +4:42.3
36 417 Paul Leger 2001 Porcupine 0:16:43.2 +4:58.1
37 440 Alex De Fazio 2003 Team Hardwood 0:16:53.6 +5:08.5
38 429 Dylan Halls 2004 Lappe Nordic 0:17:35.1 +5:50.0
39 428 Brandon Lefevre 2001 Georgian Nordic ski Club 0:17:47.7 +6:02.6
40 434 Caleb Rondeau-McNair 2002 Porcupine Ski Runners 0:18:02.8 +6:17.7
41 430 Gordon Gauthier 2003 Temiskaming 0:18:43.8 +6:58.7

Pee-Wee girl/fille 3 3 km. Free    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 462 Cara Pekos 2002 Team Hardwood 0:12:18.2  
2 464 Anna Stewart 2003 Big Thunder Nordic 0:13:23.7 +1:05.5
3 482 Fiona Shearing 2002 Arrowhead Nordic 0:13:38.1 +1:19.9
4 476 Jillian Cutler 2003 Georgian Nordic 0:13:56.4 +1:38.2
5 468 Sophie Levasseur 2002 Pembroke Nordic 0:14:00.2 +1:42.0
6 469 Samantha Csisztu 2003 Pembroke Nordic 0:14:00.5 +1:42.3
7 477 Leyla Barber 2002 Team Hardwood 0:14:06.6 +1:48.4
8 475 Monica Foley 2003 Highland Trailblazer 0:14:17.8 +1:59.6
9 487 Sofie Ohrling 2002 Highland Trailblazer 0:14:26.4 +2:08.2
10 483 Chandra Rousseau 2002 Soo Finnish 0:14:26.9 +2:08.7
11 466 Jenica Whitla 2002 Team Hardwood 0:14:34.3 +2:16.1
12 463 Emma Cornell 2003 Highland Trailblazer 0:14:42.3 +2:24.1
13 480 Sierra Macdonald 2002 Horseshoe Nordic 0:14:56.3 +2:38.1
14 481 Nadine Oliynyk 2002 Highland Trailblazer 0:15:03.7 +2:45.5
15 485 Courtney Gingras 2002 Soo Finnish 0:15:06.8 +2:48.6
16 461 Rachel Anderson 2003 Georgian Nordic 0:15:15.9 +2:57.7
17 471 Allison Westbroek 2002 Kawartha Nordic 0:15:43.8 +3:25.6
18 486 Sadie Campbell 2003 Highlands Trailblazers 0:15:54.2 +3:36.0
19 479 Sophia Marshall 2003 Arrowhead Nordic 0:16:10.3 +3:52.1
20 484 Katie Wood 2002 Big Thunder Nordic 0:16:30.3 +4:12.1
21 473 Isabel Lewin 2003 North Highlands Nordic 0:17:20.4 +5:02.2
22 474 Lily Stibbards-Lyle 2002 Kawartha Nordic 0:17:25.2 +5:07.0
23 472 Minnie Barbaro 2002 Horseshoe NExT 0:17:53.3 +5:35.1
24 488 Sloane Fabbro 2002 Temiskaming 0:18:08.7 +5:50.5
25 465 Molly Trayling 2002 Horseshoe 0:18:26.9 +6:08.7
26 470 Erin Doble 2004 Horseshoe NExT 0:20:49.6 +8:31.4
27 467 Sarah D'Hondt 2004 temiskaming nordic ski club 0:22:46.1 +10:27.9
28 478 Lourena D'Hondt 2003 Temiskaming Nordic ski club 0:28:59.6 +16:41.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4