Canadian Biathlon Championship 2014 | Zone4.ca

Canadian Biathlon Championship 2014

Date: Mar 12, 2014
StartList
Location: 
Host Club: 

Race Info
Start Time:  1000 
End Time:  1420 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men: 21+ 10 km. Sprint  Blue  
Bib Name Start Time P S
1 Burlingame RYAN 0:00:30.0 0 1
2 Guillaume BERTRAND 0:01:00.0 2 2
3 Jasper MACKENZIE 0:01:30.0 4 1
4 Elijah MACCULLOCH 0:02:00.0 1 2
5 Kevin HEPPELL 0:02:30.0 1 3
6 Scott PERRAS 0:03:00.0 0 3
7 Vincent BLAIS 0:03:30.0 1 3
8 Beau THOMPSON 0:04:00.0 1 3
9 Andrew CHISHOLM 0:04:30.0 1 2
10 Matthew NEUMANN 0:05:00.0 2 2
12 J-P LEGUELLEC 0:06:00.0 3 3
13 Marc-André BEDARD 0:06:30.0 2 3

Junior Men: 19/20 10 km. Sprint  Blue  
Bib Name Start Time P S
11 William POFFENROTH 0:05:30.0 3 2
14 Arthur ROOTS 0:07:00.0 1 3
15 Antoine ST-LOUIS 0:07:30.0 2 0
16 Matthew HUDEC 0:08:00.0 2 4
17 Seamus BOYD-PORTER 0:08:30.0 2 2
18 Menno ARENDZ 0:09:00.0 0 0
19 Eric SCHRYER 0:09:30.0 3 0
20 Martin BOISSONNAULT 0:10:00.0 1 3
21 Carsen CAMPBELL 0:10:30.0 3 1
22 Samuel GALLANT-LEMAY 0:11:00.0 2 1
23 Felix HAMEL 0:11:30.0 4 0
24 Christian GOW 0:12:00.0 2 0
25 Isaac SHOULDICE 0:12:30.0 5 2
26 Evan GIRARD 0:13:00.0 4 4
150 Brett DAVIE 0:13:15.0 1 0

Women: 21 + 7.5 km. Sprint  Green  
Bib Name Start Time P S
27 Keely MACCULLOCH 0:13:30.0 0 3
28 Betsy MAWDSLEY 0:14:00.0 0 2
29 Claude GODBOUT 0:14:30.0 0 1
30 Emma LODGE 0:15:00.0 1 3
31 Audrey VAILLANCOURT 0:15:30.0 1 2

Junior Women: 19/20 7.5 km. Sprint  Green  
Bib Name Start Time P S
32 Julia RANSOM 0:16:00.0 2 2
33 Brighid WOODMAN 0:16:30.0 0 2
34 Erin YUNGBLUT 0:17:00.0 3 2
35 Gina HEPPELL 0:17:30.0 3 1
36 Rebecca SENTNER 0:18:00.0 2 3
37 Sarah BEAUDRY 0:18:30.0 0 0
38 Rose-Marie COTE 0:19:00.0 1 0

Youth Women: 17/18 6 km. Sprint  Red  
Bib Name Start Time P S
39 Alexandria HYNDS 0:19:30.0 1 2
40 Marigold BENOIT 0:20:00.0 3 1
41 Heather BOYLE 0:20:30.0 0 0
42 Lindsay ARSENEAULT 0:21:00.0 2 5
43 Nicola DAVIES 0:21:30.0 1 1
44 Elyse EWERT 0:22:00.0 3 1
45 Charlotte HAMEL 0:22:30.0 1 1
46 Kendall CHONG 0:23:00.0 2 4
47 Caitlin CAMPBELL 0:23:30.0 2 3
48 Gabrielle LANDRY 0:24:00.0 1 2
50 Danielle VRIELINK 0:25:00.0 0 0
49 Chloé SELERIER 0:24:30.0 0 0
51 Katrena THOMAS 0:25:30.0 2 4

Senior Girls: 15/16 6 km. Sprint  Red  
Bib Name Start Time P S
52 Mackenzie SAVILL 0:26:00.0 2 3
53 Claire LAPOINTE 0:26:30.0 2 1
54 Nadia MOSER 0:27:00.0 1 4
55 Emily DICKSON 0:27:30.0 3 2
56 Tekarra BANSER 0:28:00.0 1 2
57 Reagan CHICOINE 0:28:30.0 3 0
58 Jordyn LEIGHTON 0:29:00.0 0 4
59 Emma SEPTON 0:29:30.0 5 0
60 Clémence PELLETIER 0:30:00.0 3 4
61 Kirsten CHICOINE 0:30:30.0 3 2
62 Jana ARSENEAULT 0:31:00.0 3 4
63 Chloe BARGEN 0:31:30.0 2 2
64 India MCISAAC 0:32:00.0 0 1
65 Piaper VEINOTTE 0:32:30.0 2 4
66 Megan BANKES 0:33:00.0 2 4
67 Hailee FRIESEN 0:33:30.0 2 2
68 Gillian GOWLING 0:34:00.0 0 2
69 Lauren MARTIN 0:34:30.0 2 2
70 Rachael WOODMAN 0:35:00.0 1 1
71 Kate HENNESSEY 0:35:30.0 2 4
72 Katrine GILLETT 0:36:00.0 3 2
73 Jennah SMAILES 0:36:30.0 3 1
74 Mackenzie TURNER 0:37:00.0 1 3
75 Maria PETERS 0:37:30.0 3 3
76 Sarah POISSON-GREGOIRE 0:38:00.0 1 1
77 Sydney NOTSCHAELE 0:38:30.0 1 3
78 Jasmin TUHKASAARI 0:39:00.0 4 3
79 Bryn ROBERTSON 0:39:30.0 1 2

Youth Men :17/18 7.5 km. Sprint  Green  
Bib Name Start Time P S
81 Mathieu TREMBLAY-GRAVEL 3:00:30.0 2 4
82 Reid CREASY 3:01:00.0 2 4
83 David SINGLETON 3:01:30.0 2 4
84 Denis ST GERMAIN 3:02:00.0 0 1
85 Jason REIMER 3:02:30.0 3 2
86 Charles PEPIN 3:03:00.0 1 3
87 Emile VOGEL-NAKAMURA 3:03:30.0 4 1
88 Nicholas SVAIKAUSKAS 3:04:00.0 1 2
89 Ryan LANGDON 3:04:30.0 1 5
91 Austin BOVENIZER 3:05:30.0 1 0
92 Laurent MERCIER-ROY 3:06:00.0 4 3
93 Reagan MILLS 3:06:30.0 2 1
94 David SHOULDICE 3:07:00.0 0 0
95 Jesse BYRNE 3:07:30.0 2 4
96 Jules BURNOTTE 3:08:00.0 2 3
97 Aidan MILLAR 3:08:30.0 0 1
98 Andrew FRASER 3:09:00.0 1 1
99 Félix BERUBE-LAROCHELLE 3:09:30.0 1 2
100 Joseph PASCUZZO 3:10:00.0 1 3
101 Matt STRUM 3:10:30.0 1 2
102 Nate GERWING 3:11:00.0 2 1
103 Félix TREMBLAY 3:11:30.0 3 2
104 Philippe HAMEL 3:12:00.0 1 3

Master Men: 35+ 6 km. Sprint  Red  
Bib Name Start Time P S
105 Johan ARENDZ 3:12:30.0 5 4
106 Jean BEDARD 3:13:00.0 3 5
107 James CURRIE 3:13:30.0 2 5
108 Tim WEHNER 3:14:00.0 3 0
109 David Sr. SHOULDICE 3:14:30.0 3 3
110 Jim KETTERLING 3:15:00.0 2 4

Master Women: 35+ 6 km. Sprint  Red  
Bib Name Start Time P S
111 Alexandra JONES 3:15:30.0 3 3
112 Natalie LANDRY 3:16:00.0 4 4
113 Johanne LEPAGE-GREGAN 3:16:30.0 3 4
114 Dolores BERUBE 3:17:00.0 3 2
115 Anne BENOIT-LEBLANC 3:17:30.0 4 4
116 Claudette MALTAIS 3:18:00.0 3 4

Senior Boys: 15/16 6 km. Sprint  Red  
Bib Name Start Time P S
117 Teo SANCHEZ 3:18:30.0 1 1
118 Chad BERLING 3:19:00.0 2 3
119 Jarod ALGRA 3:19:30.0 2 1
120 Connor EGAN 3:20:00.0 3 4
121 Jason LAWTON 3:20:30.0 1 2
122 Zachari BOLDUC 3:21:00.0 2 1
123 Mark SINGLETON 3:21:30.0 2 3
124 Leo GRANDBOIS 3:22:00.0 3 1
125 Ryan SNYDER 3:22:30.0 3 3
126 Josh RICHARD 3:23:00.0 0 4
127 Angus TWEEDIE 3:23:30.0 0 1
128 Nicholas ST GERMAIN 3:24:00.0 1 2
129 Branden NOTSCHAELE 3:24:30.0 2 4
130 Brett PENNINGTON 3:25:00.0 2 4
131 Tristan SPARKS 3:25:30.0 1 2
132 Wesley MUNRO 3:26:00.0 3 5
133 Hunter SONES 3:26:30.0 0 4
134 Tobias QUINN 3:27:00.0 0 2
135 Ben CHURCHILL 3:27:30.0 0 1
136 Jakob CHAMBERS 3:28:00.0 1 3
137 Sam RUSE 3:28:30.0 3 0
138 Noah PATRIQUIN 3:29:00.0 2 2
139 Dominik TESSIER 3:29:30.0 3 2
140 Bobby KREITZ 3:30:00.0 4 4
141 Emrik AUGER 3:30:30.0 2 4
142 Brad SAUNDERS 3:31:00.0 2 5
143 Colin RIEGER 3:31:30.0 2 2
144 Adam RUNNALLS 3:32:00.0 3 1
145 Keegan TREMBLAY 3:32:30.0 2 3
146 Andre BOUDREAU 3:33:00.0 2 2
147 Sergey BOCHKARNIKOV 3:33:30.0 1 2
148 Lucas BOUDREAU 3:34:00.0 3 1


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4