Haywood Ski Nationals 2014 Long Sprint Qualifier | Zone4.ca



Haywood Ski Nationals 2014 Long Sprint Qualifier

Date: Mar 20, 2014
StartList
Location: Corner Brook, NL
Host Club: Blow Me Down Trails

Jury
Chief of Competition  Gordon Brewer 
Technical Delegate:  Richard Lemoine 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst. Technical Delegate  Pierre Millette 
Obs. Time: 10:00
-Wind Vel:  6 Weather Overcast
Air Temp: -5 Snow Temp: -4
Wind Dir: S Snow Cond: Hard packed

Open Women/Femmes 1.4 km. Free  Sprint Qualifier  
Bib Start Time Name SubCategory Club Team/University
1 10:00:15.00 Daria Gaiazova Sr Women/Femmes M.S.A. NST
2 10:00:30.00 Perianne Jones Sr Women/Femmes Nakkertok-ON NST
3 10:00:45.00 Alysson Marshall Sr Women/Femmes Larch Hills AWCA-NST
4 10:01:00.00 Heidi Widmer Sr Women/Femmes Foothills AWCA-NST
5 10:01:15.00 Jennifer Jackson Jr Women/Femmes Team Hardwood NDC TBay/Lakehead
6 10:01:30.00 Olivia Bouffard-Nesbitt Sr Women/Femmes Fondeurs RMR
7 10:01:45.00 Emily Nishikawa Sr Women/Femmes Whitehorse AWCA-NST
8 10:02:00.00 Cendrine Browne Sr Women/Femmes Fondeurs CNEPH-NST
9 10:02:15.00 Dahria Beatty Jr Women/Femmes Whitehorse AWCA
10 10:02:30.00 Sophie Carrier-Laforte Jr Women/Femmes Skinouk QCST
11 10:02:45.00 Amanda Ammar Sr Women/Femmes Canmore  
12 10:03:00.00 Maya Macisaac-Jones Jr Women/Femmes RMR CNEPH
13 10:03:15.00 Marlis Kromm Sr Women/Femmes Foothills  
14 10:03:30.00 Erin Tribe Sr Women/Femmes Team Hardwood NDC TBay/Lakehead
15 10:03:45.00 Katherine Stewart-Jones Jr Women/Femmes Nakkertok Nordique  
16 10:04:00.00 Chisa Obayashi Sr Women/Femmes Madshus Japan  
17 10:04:15.00 Anne-Marie Comeau Jr Women/Femmes M.S.A. NST
18 10:04:30.00 Maja Zimmermann Sr Women/Femmes RMR RMR
19 10:04:45.00 Alannah Maclean Sr Women/Femmes Walden Nordic NDC TBay/Lakehead
20 10:05:00.00 Camille Pepin Sr Women/Femmes Laval Laval
21 10:05:15.00 Ember Large Jr Women/Femmes Edmonton  
22 10:05:30.00 Brittany Webster Sr Women/Femmes Highland Trailblazer  
23 10:05:45.00 Kajsa Heyes Sr Women/Femmes Hollyburn BCST/Nipissing
24 10:06:00.00 Myriam Paquette Sr Women/Femmes Laval Laval
25 10:06:15.00 Frédérique Vézina Jr Women/Femmes M.S.A. CNEPH
26 10:06:30.00 Lauren Brookes Sr Women/Femmes RMR  
27 10:06:45.00 Kendra Murray Sr Women/Femmes Whitehorse Carleton
28 10:07:00.00 Sarah Beaudry Jr Women/Femmes Caledonia  
29 10:07:15.00 Gabrielle Lemire Jr Women/Femmes Skibec QCST
30 10:07:30.00 Andrée-Anne Théberge Jr Women/Femmes Skibec  
31 10:07:45.00 Emilie Stewart-Jones Jr Women/Femmes Nakkertok Nordique  
32 10:08:00.00 Caroline Drolet Sr Women/Femmes Laval Laval
33 10:08:15.00 Sheila Kealey Sr Women/Femmes XC Ottawa XC Ottawa
34 10:08:30.00 Alexandra Slobodian Jr Women/Femmes Nakkertok-ON OST/Carleton
35 10:08:45.00 Camille Burbidge Izquierdo Sr Women/Femmes Laval U de Laval
36 10:09:00.00 Annah Hanthorn Jr Women/Femmes Whitehorse YTST
37 10:09:15.00 Marilie Samson Sr Women/Femmes Laval Laval
38 10:09:30.00 Shelby Dickey Jr Women/Femmes Highland Trailblazer OST/Nipissing
39 10:09:45.00 Emma Camicioli Sr Women/Femmes Edmonton  
40 10:10:00.00 Ingrid Hagberg Sr Women/Femmes XC Ottawa XC Ottawa
41 10:10:15.00 Natasha Harvey Jr Women/Femmes Canmore  
42 10:10:30.00 Candace Ball Sr Women/Femmes Walden Nordic Laurentian
43 10:10:45.00 Évelyne Bellerose Sr Women/Femmes Laval U de Laval
44 10:11:00.00 Liza Rozina Sr Women/Femmes XC Ottawa XC Ottawa/Carleton
45 10:11:15.00 Bryana Van Leeuwen Jr Women/Femmes Big Thunder OST/Lakehead
46 10:11:30.00 Holly Brown Jr Women/Femmes Nakkertok-ON  
47 10:11:45.00 Kelly Henry Sr Women/Femmes Lappe  
48 10:12:00.00 Ashley Huet Sr Women/Femmes Highland Trailblazer U of G
49 10:12:15.00 Holly Jones Sr Women/Femmes XC Ottawa XC Ottawa/Carleton
50 10:12:30.00 Nicole Perrin Jr Women/Femmes Black Jack  
51 10:12:45.00 Isabelle Maclean Jr Women/Femmes Walden Nordic Carleton
52 10:13:00.00 Elise Huet Jr Women/Femmes Highland Trailblazer U of G
53 10:13:15.00 Rosalie Vézina Jr Women/Femmes Skibec  
54 10:13:30.00 Kaitlyn McMahon Sr Women/Femmes XC Ottawa XC Ottawa
55 10:13:45.00 Kyla Vanderzwet Sr Women/Femmes XC Ottawa XC Ottawa/Carleton
56 10:14:00.00 Lynsey Bialkowski Sr Women/Femmes North Bay Nipissing
57 10:14:15.00 Alexe Tremblay Jr Women/Femmes Skibec  
58 10:14:30.00 Annika Hicks Sr Women/Femmes Canmore AWCA
59 10:14:45.00 Katie Madden Sr Women/Femmes Team Hardwood U of W
60 10:15:00.00 Amie Mathews Sr Women/Femmes Big Thunder Lakehead

Open Men/Hom 1.6 km. Free  Sprint Qualifier  
Bib Start Time Name SubCategory Club Team/University
71 10:20:15.00 Philip Widmer Sr Men/Hom Canmore  
72 10:20:30.00 Raphaël Couturier Sr Men/Hom Skibec CNEPH-NST
73 10:20:45.00 Jesse Cockney Sr Men/Hom Foothills AWCA-NST
74 10:21:00.00 Alexis Turgeon Sr Men/Hom Skinouk CNEPH
75 10:21:15.00 Knute Johnsgaard Sr Men/Hom Whitehorse Yukon Elite
76 10:21:30.00 Andy Shields Sr Men/Hom Lappe NDC TBay
77 10:21:45.00 Graham Nishikawa Sr Men/Hom Whitehorse NST
78 10:22:00.00 Julien Locke Sr Men/Hom Black Jack  
79 10:22:15.00 Sebastien Dandurand Sr Men/Hom Canmore CVTC
80 10:22:30.00 Russell Kennedy Sr Men/Hom Canmore AWCA
81 10:22:45.00 Sébastien Townsend Sr Men/Hom Nakkertok Nordique AWCA
82 10:23:00.00 Patrick Stewart-Jones Sr Men/Hom Nakkertok Nordique AWCA
83 10:23:15.00 Michael Somppi Sr Men/Hom Lappe AWCA-NST
84 10:23:30.00 Ezekiel Williams Sr Men/Hom Nakkertok Nordique AWCA
85 10:23:45.00 Simon Lapointe Sr Men/Hom Skinouk  
86 10:24:00.00 Colin Abbott Sr Men/Hom Whitehorse Yukon Elite
87 10:24:15.00 Erik Carleton Sr Men/Hom RMR RMR
88 10:24:30.00 Alex Mahoney Sr Men/Hom RMR AWCA
89 10:24:45.00 Martin Schrama Sr Men/Hom Whistler CVTC
90 10:25:00.00 Graeme Killick Sr Men/Hom Ptarmigan AWCA-NST
91 10:25:15.00 Dominique Moncion-Groulx Sr Men/Hom Nakkertok Nordique QCST
92 10:25:30.00 Alexis Morin Sr Men/Hom Skibec QCST
93 10:25:45.00 Bob Thompson Sr Men/Hom Team Hardwood  
94 10:26:00.00 Geoffrey Richards Sr Men/Hom Black Jack CVTC
95 10:26:15.00 Harry Seaton Sr Men/Hom Team Hardwood Lakehead
96 10:26:30.00 Matthew Saurette Jr Men/Hom RMR NST
97 10:26:45.00 Kevin Sandau Sr Men/Hom Foothills AWCA-NST
98 10:27:00.00 Colin Ferrie Sr Men/Hom Kimberley  
99 10:27:15.00 Frédéric Touchette Sr Men/Hom Laval Laval
100 10:27:30.00 Paul Dupuis Sr Men/Hom Canmore CVTC
101 10:27:45.00 Vincent Roseberry Sr Men/Hom Laval Laval
102 10:28:00.00 Andrew Brisbin Sr Men/Hom RMR RMR
103 10:28:15.00 Nicholas Monette Sr Men/Hom Team Hardwood NDC TBay
104 10:28:30.00 Colin Foley Jr Men/Hom Nakkertok-ON CVTC
105 10:28:45.00 Ivan Babikov Sr Men/Hom Foothills NST
106 10:29:00.00 Jordan Cascagnette Sr Men/Hom Team Hardwood Nipissing
107 10:29:15.00 Kieran Baird Sr Men/Hom RMR  
108 10:29:30.00 Kai Lukowiak Sr Men/Hom Foothills  
109 10:29:45.00 Christopher Hamilton Sr Men/Hom Big Thunder AWCA
110 10:30:00.00 Jack Carlyle Sr Men/Hom Soo Finnish NDC TBay/Lakehead
111 10:30:15.00 David Palmer Sr Men/Hom Black Jack  
112 10:30:30.00 Scott Fraser Sr Men/Hom Canmore SKST
113 10:30:45.00 Scott Hill Jr Men/Hom Team Hardwood NDC TBay/Lakehead
114 10:31:00.00 Nicholas Pigeon Jr Men/Hom Skinouk  
115 10:31:15.00 Angus Foster Jr Men/Hom Big Thunder  
116 10:31:30.00 David Grégoire Sr Men/Hom Forêt Montmorency Laval
117 10:31:45.00 Olivier Hamel Jr Men/Hom Skibec  
118 10:32:00.00 Benjamin Wilkinson-Zan Jr Men/Hom Nakkertok-ON NDC TBay
119 10:32:15.00 Hugo Fontaine Sr Men/Hom Forêt Montmorency Laval
120 10:32:30.00 Stuart Harden Jr Men/Hom RMR  
121 10:32:45.00 Sam Morris Jr Men/Hom Hollyburn CVTC
122 10:33:00.00 Victor Hopper Jr Men/Hom Big Thunder OST/Lakehead
123 10:33:15.00 Andrew Avis Jr Men/Hom Highland Trailblazer CVTC
124 10:33:30.00 Benjamin Osorio Sr Men/Hom Arrowhead CVTC
125 10:33:45.00 Evan Palmer-Charrette Jr Men/Hom Lappe NST
126 10:34:00.00 Steffan Lloyd Sr Men/Hom Nakkertok Nordique XC Ottawa/Carleton
127 10:34:15.00 André Marchand Sr Men/Hom XC Ottawa XC Ottawa/Carleton
128 10:34:30.00 Antoine Briand Jr Men/Hom Skibec  
129 10:34:45.00 Carrington Pomeroy Sr Men/Hom Nakkertok Nordique Carleton
130 10:35:00.00 Julien Lamoureux Jr Men/Hom Montériski QCST/Cégep Édouard-Montpetit
131 10:35:15.00 Thomas Reed-Métayer Jr Men/Hom Skibec  
132 10:35:30.00 Gavin Shields Jr Men/Hom Lappe  
133 10:35:45.00 Liam Patterson Jr Men/Hom Big Thunder CVTC
134 10:36:00.00 Alexis Dumas Jr Men/Hom Skibec QCST
135 10:36:15.00 Simon Beaudet Sr Men/Hom Skibec  
136 10:36:30.00 Conor Thompson Jr Men/Hom Montériski QCST/Cégep Édouard-Montpetit
137 10:36:45.00 Greg Kilroy Sr Men/Hom Big Thunder Lakehead
138 10:37:00.00 Riel Allain Sr Men/Hom XC Ottawa XC Ottawa
139 10:37:15.00 David Askwith Jr Men/Hom Georgian Bay  
140 10:37:30.00 Leif Lennie Sr Men/Hom Big Thunder Lakehead
141 10:37:45.00 Hughes Bergeron Jr Men/Hom Skibec  
142 10:38:00.00 Ragnar Robinson Sr Men/Hom La Ronge U of A
143 10:38:15.00 Graham Perry Jr Men/Hom Mono  
144 10:38:30.00 Curtis Marchand Jr Men/Hom Skinouk Heritage College
145 10:38:45.00 Nelson Allan Jr Men/Hom Nakkertok-ON Carleton
146 10:39:00.00 Kurt Behnsen Sr Men/Hom Telemark  
147 10:39:15.00 Frédéric Samson Jr Men/Hom Skibec  
148 10:39:30.00 Konrad Wiltmann Sr Men/Hom Georgian Algonquin College
149 10:39:45.00 Cameron Raynor Sr Men/Hom Camrose Augustana
150 10:40:00.00 Isaac Alexander-Cook Jr Men/Hom Nakkertok-ON  
151 10:40:15.00 Eloi Lemay Jr Men/Hom Fondeurs  
152 10:40:30.00 Sean Carter Jr Men/Hom Red River Lakehead
153 10:40:45.00 Matt Strum Jr Men/Hom Canmore AST
154 10:41:00.00 Seamus Boyd-Porter Jr Men/Hom Avalon  
155 10:41:15.00 Kevin Durkee Sr Men/Hom Yellowknife Nipissing
156 10:41:30.00 David Lomas Sr Men/Hom Soo Finnish  
157 10:41:45.00 Gabriël Houde Jr Men/Hom  Défi  
158 10:42:00.00 Frédérick Tessier-Brassard Sr Men/Hom Skibec  
159 10:42:15.00 Willard Andal Jr Men/Hom Caledonia  
160 10:42:30.00 Jonah Hudec Jr Men/Hom North Highlands NSST
161 10:42:45.00 Kevin Heppell Sr Men/Hom Aventurier NBST
162 10:43:00.00 Hans Asfeldt Sr Men/Hom Camrose Augustana
163 10:43:15.00 Ryley Hilker Sr Men/Hom Kawartha Nordic U of G


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4