NorAm Cup #2 - Sprint | Zone4.ca



NorAm Cup #2 - Sprint

Date: Dec 6, 2014
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  10:00 
End Time:  11:50 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex NorAM
1 9 Julia RANSOM BATC 1 1 2 0:23:14.1   50 60
2 7 Clare EGAN USBA/Craftsbury GRP 0 3 3 0:23:52.5 +38.4 46 56
3 6 Emma LUNDER BATC 2 1 3 0:24:15.0 +1:00.9 43 53
4 5 Erin YUNGBLUT BATC/Biathlon Ontario 0 3 3 0:25:08.3 +1:54.2 40 50
5 3 Katrina HOWE Maine Winter Sports Center 2 3 5 0:25:15.2 +2:01.1 37 47
6 1 Kelsey DICKINSON Maine Winter Sports Center 3 1 4 0:25:54.6 +2:40.5 34 44
7 4 Melanie SCHULTZ Canmore Nordic 0 1 1 0:25:56.4 +2:42.3 32 42
8 2 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 0 1 1 0:27:07.1 +3:53.0 30 40
9 8 Jenny PATERSON Edmonton Nordic 2 2 4 0:31:16.9 +8:02.8 28 38

Junior Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex NorAM
1 15 Sarah BEAUDRY BATC 0 0 0 0:22:50.0   50 60
2 14 Maddie PHANEUF USBA/MWSC 0 2 2 0:24:38.8 +1:48.8 46 56
3 11 Leilani TAM VON BURG BATC 0 1 1 0:24:56.0 +2:06.0 43 53
4 10 Alexandria HYNDS Chelsea Nordiq - ACBQ 1 2 3 0:30:19.4 +7:29.4 40 50
5 13 Sarah GAUDETTE Biathlon Ontario 0 4 4 0:37:37.5 +14:47.5 37 47
6 12 Daniella BURKE Camrose Vikings 1 3 4 0:48:12.0 +25:22.0 34 44

Youth Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex NorAM
1 119 Emily DICKSON Caledonia Nordic Ski Club 1 0 1 0:24:37.4   50 60
2 47 Nadia MOSER Biathlon Yukon 1 0 1 0:25:43.7 +1:06.3 46 56
3 50 Darya SEPANDJ Foothills Nordic 0 2 2 0:26:31.6 +1:54.2 43 53
4 38 Megan BANKES Foothills Nordic 1 3 4 0:26:37.1 +1:59.7 40 50
5 17 Sarah POISSON-GRÉGOIRE ACBQ 0 1 1 0:27:06.6 +2:29.2 37 47
6 46 Tekarra BANSER Telemark Biathlon 1 0 1 0:27:22.7 +2:45.3 34 44
7 26 Siena ELLINGSON Ginger Biathlon/LNR/Mt. Itsca 4 1 5 0:27:29.8 +2:52.4 32 42
8 34 Charlotte HAMEL ACBQ 1 0 1 0:27:33.6 +2:56.2 30 40
9 32 Kendall CHONG BATC/Foothills Nordic 0 3 3 0:27:57.9 +3:20.5 28 38
10 36 Bryn ROBERTSON Foothills Nordic 1 3 4 0:28:02.8 +3:25.4 26 36
11 41 Gillian GOWLING Rocky Mountain Racers 0 3 3 0:28:18.1 +3:40.7 24 34
12 40 Claire LAPOINTE Caledonia Nordic Ski Club 2 0 2 0:28:22.0 +3:44.6 22 32
13 24 Kirsten CHICOINE Foothills Nordic 3 1 4 0:28:34.6 +3:57.2 20 30
14 20 Jennah SMAILES Telemark Biathlon 3 1 4 0:29:02.1 +4:24.7 18 28
15 21 Reagan CHICOINE Foothills Nordic 1 2 3 0:29:11.5 +4:34.1 16 26
16 35 Jordyn LEIGHTON Biathlon Ontario 2 1 3 0:29:19.2 +4:41.8 15 25
17 30 Elise PUTNAM National Guard Biathlon 0 3 3 0:29:37.2 +4:59.8 14 24
18 18 Caitlin CAMPBELL Biathlon PEI 3 2 5 0:30:04.6 +5:27.2 13 23
19 49 Claire WAICHLER Methow Valley Biathlon 4 2 6 0:30:25.6 +5:48.2 12 22
20 51 Kyra TEETZEN Cariboo Ski Touring Club 0 3 3 0:30:31.2 +5:53.8 10 21
21 27 Katrine GILLETT Canmore Nordic 4 2 6 0:30:41.0 +6:03.6 8 20
22 48 Mackenzie TURNER Biathlon Ontario 1 0 1 0:31:04.6 +6:27.2 7 19
23 22 Leah CLOTHIER Saskatoon Bullzi 2 1 3 0:31:17.9 +6:40.5 6 18
24 29 Rachael WOODMAN Biathlon PEI 2 2 4 0:31:48.2 +7:10.8 5 17
25 44 Chloe BARGEN Biathlon Saskatchewan 1 3 4 0:32:04.9 +7:27.5 4 16
26 31 Madison ROLL Cariboo Ski Touring Club 1 1 2 0:32:08.4 +7:31.0 3 15
27 37 Mackenzie SAVILL Biathlon Ontario 1 3 4 0:32:11.4 +7:34.0 2 14
28 19 Ashley RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 3 3 6 0:32:25.9 +7:48.5 1 13
29 43 Hanne STADNYK Biathlon Saskatchewan 1 2 3 0:33:20.9 +8:43.5   12
30 28 Sydney NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 3 2 5 0:33:29.4 +8:52.0   11
31 39 Kathleen ALEXANDER Wapiti Nordic 0 0 0 0:33:44.5 +9:07.1   10
32 16 Keira NIEMI Biathlon Ontario 2 3 5 0:33:50.0 +9:12.6   9
33 33 Jasmin TUHKASAARI Biathlon Ontario 3 4 7 0:34:05.8 +9:28.4   8
34 25 Emma DONOVAN Regina Biathlon Club 3 4 7 0:34:58.1 +10:20.7   7
35 23 Kayla HARTLEY Biathlon Saskatchewan 3 0 3 0:36:26.8 +11:49.4   6
36 42 Makenna WEIR Biathlon Saskatchewan 2 3 5 0:37:25.8 +12:48.4   4
37 45 Heather BOYLE Biathlon Saskatchewan 4 3 7 0:41:49.8 +17:12.4   3

Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex NorAM
1 52 Macx DAVIES National Team 2 0 2 0:26:16.5   50 60
2 61 Christian GOW National Team 2 0 2 0:26:36.0 +19.5 46 56
3 53 Matthew NEUMANN Caledonia Nordic Ski Club 0 2 2 0:27:54.7 +1:38.2 43 53
4 56 Casey SMITH Maine Winter Sports Center 2 1 3 0:27:57.0 +1:40.5 40 50
5 72 Patrick JOHNSON USBA/Far West Elite Team 2 2 4 0:27:58.7 +1:42.2 37 47
6 54 Michael GIBSON CGRP 2 1 3 0:28:13.8 +1:57.3 34 44
7 71 Guillaume BERTRAND Rocky Mountain Racers/ACBQ 2 1 3 0:28:25.3 +2:08.8 32 42
8 57 Sean DOHERTY USBA/X Team 2 0 2 0:28:33.9 +2:17.4 30 40
9 55 Jacob DALBERG National Guard Biathlon 2 0 2 0:28:50.0 +2:33.5 28 38
10 68 William POFFENROTH Rocky Mountain Racers 1 1 2 0:28:53.5 +2:37.0 26 36
11 70 Ethan DRAISSIGACKER CGRP 0 2 2 0:29:13.6 +2:57.1 24 34
12 66 Vincent BLAIS ACBQ 1 3 4 0:29:27.1 +3:10.6 22 32
13 58 Jasper MACKENZIE Winsport 1 1 2 0:29:53.1 +3:36.6 20 30
14 62 Max DURTSCHI USBA X-Team 4 2 6 0:30:34.0 +4:17.5 18 28
15 59 Beau THOMPSON Rocky Mountain Racers 2 2 4 0:31:01.8 +4:45.3 16 26
16 60 Andrew CHISHOLM BATC/Canmore Nordic 2 2 4 0:31:12.7 +4:56.2 15 25
17 73 Kai SKINSTAD Rocky Mountain Racers 2 4 6 0:31:15.8 +4:59.3 14 24
18 64 Eric SCHRYER Biathlon Ontario/Chelsea 2 3 5 0:32:41.5 +6:25.0 13 23
19 65 Nathan UNDERWOOD Biathlon Ontario/Chelsea 2 3 5 0:33:08.5 +6:52.0 12 22
20 69 Grant NOVAK Rocky Mountain Racers 0 1 1 0:33:37.7 +7:21.2 10 21
DSQ 67 Scott GOW National Team 0 3 3 *** ***    
DNS 63 Patick COTE Foothills Nordic 0 0   *** ***    

Junior Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex NorAM
1 74 Alexandre DUPUIS BATC 0 0 0 0:27:58.4   50 60
2 76 Stuart HARDEN Rocky Mountain Racers 0 1 1 0:28:10.1 +11.7 46 56
3 89 Carsen CAMPBELL BATC/Biathlon PEI 2 1 3 0:28:13.0 +14.6 43 53
4 81 Matthew HUDEC BATC/Biathlon Saskatchewan 0 3 3 0:28:25.5 +27.1 40 50
5 75 Jordan MCELROY National Guard Biathlon 0 2 2 0:29:12.6 +1:14.2 37 47
6 80 Matt STRUM BATC/Canmore Nordic 0 2 2 0:29:19.6 +1:21.2 34 44
7 84 Aidan MILLAR BATC/Canmore Nordic 3 2 5 0:29:41.3 +1:42.9 32 42
8 86 Arthur ROOTS BATC/Caledonia Nordic 1 3 4 0:29:53.3 +1:54.9 30 40
9 92 Brian HALLIGAN Maine Winter Sports Ctr/USBA 4 1 5 0:30:09.1 +2:10.7 28 38
10 91 Jakob ELLINGSON Mt. Itasca Biathlon 4 2 6 0:30:26.3 +2:27.9 26 36
11 94 Zean BAKER NNW 2 2 4 0:30:48.7 +2:50.3 24 34
12 88 Seamus BOYD-PORTER Avalon Biathlon Club 4 1 5 0:31:25.1 +3:26.7 22 32
13 93 Félix BÉRUBÉ-LAROCHELLE ACBQ 1 2 3 0:31:25.6 +3:27.2 20 30
14 83 Nate GERWING Rocky Mountain Racers 1 3 4 0:32:43.7 +4:45.3 18 28
15 87 Félix HAMEL ACBQ 1 2 3 0:33:37.0 +5:38.6 16 26
16 85 Sasha ECCLESTON Camrose Vikings 0 3 3 0:33:40.0 +5:41.6 15 25
17 90 Reid CREASY Camrose Vikings 2 2 4 0:34:16.6 +6:18.2 14 24
18 79 Nicholas SVAIKAUSKAS Biathlon Ontario 2 3 5 0:34:25.1 +6:26.7 13 23
19 78 Tadhg NAKADA National Guard Biathlon 3 3 6 0:34:29.5 +6:31.1 12 22
20 82 Isaac SHOULDICE Biathlon Ontario 2 2 4 0:35:32.3 +7:33.9 10 21
21 77 Ben CURRY Camrose Vikings 5 5 10 0:52:19.0 +24:20.6 8 20
Jury Decisions - Time Adjustments
Bib: 77 Penalty: 0:04:00.0 Reason: 5.5-A: Two missed penalty loops.

Youth Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex NorAM
1 126 Pearce HANNA Rocky Mountain Racers 1 1 2 0:29:48.8   50 60
2 128 Jules BURNOTTE ACBQ/Biathlon Estrie 4 2 6 0:30:16.0 +27.2 46 56
3 115 Paul EVERETT Methow Valley Biathlon 4 0 4 0:31:05.0 +1:16.2 43 53
4 127 Adam RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 0 3 3 0:31:16.9 +1:28.1 40 50
5 124 Teo SANCHEZ ACBQ/Chelsea Nordic 1 3 4 0:31:27.8 +1:39.0 37 47
6 122 Zachari BOLDUC ACBQ 2 0 2 0:31:40.5 +1:51.7 34 44
7 118 Jason LAWTON Biathlon Ontario 2 2 4 0:31:40.7 +1:51.9 32 42
8 114 Sergey BOCHKARNIKOV Calgary Biathlon Racers 0 3 3 0:31:44.3 +1:55.5 30 40
9 135 Lucas BOUDREAU Biathlon PEI 0 0 0 0:31:57.8 +2:09.0 28 38
10 105 Chad BERLING Calgary Biathlon Racers 1 1 2 0:32:13.3 +2:24.5 26 36
11 96 Trevor KIERS Biathlon Ontario 3 1 4 0:32:17.6 +2:28.8 24 34
12 139 Félix TREMBLAY La Poursuite 2 0 2 0:32:21.1 +2:32.3 22 32
13 132 Jakob CHAMBERS Calgary Biathlon Racers 1 3 4 0:32:24.6 +2:35.8 20 30
14 104 Charles PÉPIN La Poursuite 2 3 5 0:32:30.7 +2:41.9 18 28
15 97 Jarod ALGRA West Coast Nordics 2 1 3 0:32:36.7 +2:47.9 16 26
16 106 Thomas HULSMAN Foothills Nordic 1 2 3 0:32:45.9 +2:57.1 15 25
17 110 Tobias QUINN Biathlon Ontario 3 3 6 0:33:15.0 +3:26.2 14 24
18 120 Andre BOUDREAU Biathlon PEI 3 1 4 0:33:21.0 +3:32.2 13 23
19 108 Jason REIMER Biathlon Saskatchewan 2 2 4 0:33:43.4 +3:54.6 12 22
20 129 Nicholas ALTWASSER Foothills Nordic 2 1 3 0:33:50.6 +4:01.8 10 21
21 117 Bobby KREITZ Caledonia Nordic Ski Club 0 3 3 0:34:08.2 +4:19.4 8 20
22 99 Lucas FABBRI Canmore Nordic 0 2 2 0:34:11.6 +4:22.8 7 19
23 107 Emile VOGEL Camrose Vikings 4 1 5 0:34:14.2 +4:25.4 6 18
24 103 Logan SHERBA Caledonia Nordic Ski Club 2 1 3 0:34:38.7 +4:49.9 5 17
25 121 Josh RICHARD Biathlon PEI 1 4 5 0:35:13.9 +5:25.1 4 16
26 102 Joseph PASCUZZO Biathlon Ontario 0 1 1 0:35:41.2 +5:52.4 3 15
27 95 Wesley MUNRO Calgary Biathlon Racers 3 2 5 0:35:43.8 +5:55.0 2 14
28 131 Branden NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 0 3 3 0:35:47.3 +5:58.5 1 13
29 112 Brad SAUNDERS Foothills Nordic 1 2 3 0:35:57.7 +6:08.9   12
30 101 Michio GREEN Biathlon Saskatchewan 3 1 4 0:36:12.0 +6:23.2   11
31 111 Connor EGAN Calgary Biathlon Racers 2 3 5 0:36:31.3 +6:42.5   10
32 137 Colin RIEGER Biathlon Saskatchewan 2 3 5 0:36:32.3 +6:43.5   9
33 98 Andrew LIRETTE Team NWT Biathlon 1 3 4 0:37:14.6 +7:25.8   8
34 134 Kyrilo GNYP Saskatchewan 0 3 3 0:37:20.0 +7:31.2   7
35 125 Angus TWEEDIE Bulkley Valley 2 2 4 0:37:33.4 +7:44.6   6
36 109 David SHOULDICE Biathlon Ontario 0 4 4 0:38:05.8 +8:17.0   4
37 138 Stephane BRIAND Hinton Nordic 0 3 3 0:38:13.3 +8:24.5   3
38 130 Colton MAC DOUGALL Caledonia Nordic Ski Club 4 2 6 0:40:33.8 +10:45.0   2
39 123 Curtis MACDONELL Foothills Nordic 3 1 4 0:40:36.5 +10:47.7   1
40 133 Liam HAWES Blue Mountain 2 2 4 0:43:52.1 +14:03.3    
41 113 Clell CROOK Hay River Ski Club 1 2 3 0:45:23.3 +15:34.5    
42 136 Kjel CROOK Hay River Ski Club 3 5 8 0:49:19.8 +19:31.0    
DSQ 116 Dalton HERTZ Biathlon Ontario 5 2 7 *** ***    
DNS 100 Ben CHURCHILL Calgary Biathlon Racers 0 0   *** ***    
Jury Decisions - Time Adjustments
Bib: 136 Penalty: 0:02:00.0 Reason: 5.5-A: One missed penalty loop.


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4