NorAm Cup #2 - Sprint | Zone4.ca



NorAm Cup #2 - Sprint

Date: Dec 6, 2014
StartList
Location: Canmore, Alberta
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  10:00 
End Time:  11:50 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Women 7.5 km. Sprint    
Bib Name Prov Club P S Start Time
1 Kelsey DICKINSON ME Maine Winter Sports Center 3 1 10:00:20.0
2 Jessica PATERSON AB Edmonton Nordic 0 1 10:00:40.0
3 Katrina HOWE NH Maine Winter Sports Center 2 3 10:01:00.0
4 Melanie SCHULTZ AB Canmore Nordic 0 1 10:01:20.0
5 Erin YUNGBLUT AB BATC/Biathlon Ontario 0 3 10:01:40.0
6 Emma LUNDER AB BATC 2 1 10:02:00.0
7 Clare EGAN VT USBA/Craftsbury GRP 0 3 10:02:20.0
8 Jenny PATERSON AB Edmonton Nordic 2 2 10:02:40.0
9 Julia RANSOM AB BATC 1 1 10:03:00.0

Junior Women 7.5 km. Sprint    
Bib Name Prov Club P S Start Time
10 Alexandria HYNDS QC Chelsea Nordiq - ACBQ 1 2 10:04:00.0
11 Leilani TAM VON BURG AB BATC 0 1 10:04:20.0
12 Daniella BURKE ON Camrose Vikings 1 3 10:04:40.0
13 Sarah GAUDETTE ON Biathlon Ontario 0 4 10:05:00.0
14 Maddie PHANEUF NY USBA/MWSC 0 2 10:05:20.0
15 Sarah BEAUDRY AB BATC 0 0 10:05:40.0

Youth Women 7.5 km. Sprint    
Bib Name Prov Club P S Start Time
16 Keira NIEMI ON Biathlon Ontario 2 3 10:10:00.0
17 Sarah POISSON-GRÉGOIRE QC ACBQ 0 1 10:10:20.0
18 Caitlin CAMPBELL PE Biathlon PEI 3 2 10:10:40.0
19 Ashley RUNNALLS AB Calgary Biathlon Racers 3 3 10:11:00.0
20 Jennah SMAILES BC Telemark Biathlon 3 1 10:11:20.0
21 Reagan CHICOINE AB Foothills Nordic 1 2 10:11:40.0
22 Leah CLOTHIER SK Saskatoon Bullzi 2 1 10:12:00.0
23 Kayla HARTLEY SK Biathlon Saskatchewan 3 0 10:12:20.0
24 Kirsten CHICOINE AB Foothills Nordic 3 1 10:12:40.0
25 Emma DONOVAN SK Regina Biathlon Club 3 4 10:13:00.0
26 Siena ELLINGSON MN Ginger Biathlon/LNR/Mt. Itsca 4 1 10:13:20.0
27 Katrine GILLETT AB Canmore Nordic 4 2 10:13:40.0
28 Sydney NOTSCHAELE SK Biathlon Saskatchewan 3 2 10:14:00.0
29 Rachael WOODMAN PE Biathlon PEI 2 2 10:14:20.0
30 Elise PUTNAM WA National Guard Biathlon 0 3 10:14:40.0
31 Madison ROLL BC Cariboo Ski Touring Club 1 1 10:15:00.0
32 Kendall CHONG AB BATC/Foothills Nordic 0 3 10:15:20.0
33 Jasmin TUHKASAARI ON Biathlon Ontario 3 4 10:15:40.0
34 Charlotte HAMEL QC ACBQ 1 0 10:16:00.0
35 Jordyn LEIGHTON ON Biathlon Ontario 2 1 10:16:20.0
36 Bryn ROBERTSON AB Foothills Nordic 1 3 10:16:40.0
37 Mackenzie SAVILL ON Biathlon Ontario 1 3 10:17:00.0
38 Megan BANKES AB Foothills Nordic 1 3 10:17:20.0
39 Kathleen ALEXANDER AB Wapiti Nordic 0 0 10:17:40.0
40 Claire LAPOINTE BC Caledonia Nordic Ski Club 2 0 10:18:00.0
41 Gillian GOWLING AB Rocky Mountain Racers 0 3 10:18:20.0
42 Makenna WEIR SK Biathlon Saskatchewan 2 3 10:18:40.0
43 Hanne STADNYK SK Biathlon Saskatchewan 1 2 10:19:00.0
44 Chloe BARGEN SK Biathlon Saskatchewan 1 3 10:19:20.0
45 Heather BOYLE SK Biathlon Saskatchewan 4 3 10:19:40.0
46 Tekarra BANSER BC Telemark Biathlon 1 0 10:20:00.0
47 Nadia MOSER YT Biathlon Yukon 1 0 10:20:20.0
48 Mackenzie TURNER ON Biathlon Ontario 1 0 10:20:40.0
49 Claire WAICHLER WA Methow Valley Biathlon 4 2 10:21:00.0
50 Darya SEPANDJ AB Foothills Nordic 0 2 10:21:20.0
51 Kyra TEETZEN BC Cariboo Ski Touring Club 0 3 10:21:40.0
119 Emily DICKSON BC Caledonia Nordic Ski Club 1 0 10:22:00.0

Men 10 km. Sprint    
Bib Name Prov Club P S Start Time
52 Macx DAVIES AB National Team 2 0 10:25:00.0
53 Matthew NEUMANN AB Caledonia Nordic Ski Club 0 2 10:25:20.0
54 Michael GIBSON VT CGRP 2 1 10:25:40.0
55 Jacob DALBERG MN National Guard Biathlon 2 0 10:26:00.0
56 Casey SMITH WA Maine Winter Sports Center 2 1 10:26:20.0
57 Sean DOHERTY NH USBA/X Team 2 0 10:26:40.0
58 Jasper MACKENZIE AB Winsport 1 1 10:27:00.0
59 Beau THOMPSON AB Rocky Mountain Racers 2 2 10:27:20.0
60 Andrew CHISHOLM AB BATC/Canmore Nordic 2 2 10:27:40.0
61 Christian GOW AB National Team 2 0 10:28:00.0
62 Max DURTSCHI NY USBA X-Team 4 2 10:28:20.0
63 Patick COTE AB Foothills Nordic 0 0 10:28:40.0
64 Eric SCHRYER ON Biathlon Ontario/Chelsea 2 3 10:29:00.0
65 Nathan UNDERWOOD ON Biathlon Ontario/Chelsea 2 3 10:29:20.0
66 Vincent BLAIS QC ACBQ 1 3 10:29:40.0
67 Scott GOW AB National Team 0 3 10:30:00.0
68 William POFFENROTH NL Rocky Mountain Racers 1 1 10:30:20.0
69 Grant NOVAK AB Rocky Mountain Racers 0 1 10:30:40.0
70 Ethan DRAISSIGACKER VT CGRP 0 2 10:31:00.0
71 Guillaume BERTRAND QC Rocky Mountain Racers/ACBQ 2 1 10:31:20.0
72 Patrick JOHNSON CA USBA/Far West Elite Team 2 2 10:31:40.0
73 Kai SKINSTAD AB Rocky Mountain Racers 2 4 10:32:00.0

Junior Men 10 km. Sprint    
Bib Name Prov Club P S Start Time
74 Alexandre DUPUIS AB BATC 0 0 10:35:00.0
75 Jordan MCELROY CA National Guard Biathlon 0 2 10:35:20.0
76 Stuart HARDEN AB Rocky Mountain Racers 0 1 10:35:40.0
77 Ben CURRY BC Camrose Vikings 5 5 10:36:00.0
78 Tadhg NAKADA AK National Guard Biathlon 3 3 10:36:20.0
79 Nicholas SVAIKAUSKAS ON Biathlon Ontario 2 3 10:36:40.0
80 Matt STRUM AB BATC/Canmore Nordic 0 2 10:37:00.0
81 Matthew HUDEC SK BATC/Biathlon Saskatchewan 0 3 10:37:20.0
82 Isaac SHOULDICE ON Biathlon Ontario 2 2 10:37:40.0
83 Nate GERWING AB Rocky Mountain Racers 1 3 10:38:00.0
84 Aidan MILLAR AB BATC/Canmore Nordic 3 2 10:38:20.0
85 Sasha ECCLESTON AB Camrose Vikings 0 3 10:38:40.0
86 Arthur ROOTS AB BATC/Caledonia Nordic 1 3 10:39:00.0
87 Félix HAMEL QC ACBQ 1 2 10:39:20.0
88 Seamus BOYD-PORTER NL Avalon Biathlon Club 4 1 10:39:40.0
89 Carsen CAMPBELL PE BATC/Biathlon PEI 2 1 10:40:00.0
90 Reid CREASY AB Camrose Vikings 2 2 10:40:20.0
91 Jakob ELLINGSON MN Mt. Itasca Biathlon 4 2 10:40:40.0
92 Brian HALLIGAN NY Maine Winter Sports Ctr/USBA 4 1 10:41:00.0
93 Félix BÉRUBÉ-LAROCHELLE QC ACBQ 1 2 10:41:20.0
94 Zean BAKER MN NNW 2 2 10:41:40.0

Youth Men 10 km. Sprint    
Bib Name Prov Club P S Start Time
95 Wesley MUNRO AB Calgary Biathlon Racers 3 2 10:45:00.0
96 Trevor KIERS ON Biathlon Ontario 3 1 10:45:20.0
97 Jarod ALGRA BC West Coast Nordics 2 1 10:45:40.0
98 Andrew LIRETTE NT Team NWT Biathlon 1 3 10:46:00.0
99 Lucas FABBRI AB Canmore Nordic 0 2 10:46:20.0
100 Ben CHURCHILL AB Calgary Biathlon Racers 0 0 10:46:40.0
101 Michio GREEN SK Biathlon Saskatchewan 3 1 10:47:00.0
102 Joseph PASCUZZO ON Biathlon Ontario 0 1 10:47:20.0
103 Logan SHERBA BC Caledonia Nordic Ski Club 2 1 10:47:40.0
104 Charles PÉPIN QC La Poursuite 2 3 10:48:00.0
105 Chad BERLING AB Calgary Biathlon Racers 1 1 10:48:20.0
106 Thomas HULSMAN AB Foothills Nordic 1 2 10:48:40.0
107 Emile VOGEL AB Camrose Vikings 4 1 10:49:00.0
108 Jason REIMER SK Biathlon Saskatchewan 2 2 10:49:20.0
109 David SHOULDICE ON Biathlon Ontario 0 4 10:49:40.0
110 Tobias QUINN ON Biathlon Ontario 3 3 10:50:00.0
111 Connor EGAN AB Calgary Biathlon Racers 2 3 10:50:20.0
112 Brad SAUNDERS AB Foothills Nordic 1 2 10:50:40.0
113 Clell CROOK NT Hay River Ski Club 1 2 10:51:00.0
114 Sergey BOCHKARNIKOV AB Calgary Biathlon Racers 0 3 10:51:20.0
115 Paul EVERETT WA Methow Valley Biathlon 4 0 10:51:40.0
116 Dalton HERTZ ON Biathlon Ontario 5 2 10:52:00.0
117 Bobby KREITZ BC Caledonia Nordic Ski Club 0 3 10:52:20.0
118 Jason LAWTON ON Biathlon Ontario 2 2 10:52:40.0
120 Andre BOUDREAU PE Biathlon PEI 3 1 10:53:20.0
121 Josh RICHARD PE Biathlon PEI 1 4 10:53:40.0
122 Zachari BOLDUC QC ACBQ 2 0 10:54:00.0
123 Curtis MACDONELL AB Foothills Nordic 3 1 10:54:20.0
124 Teo SANCHEZ QC ACBQ/Chelsea Nordic 1 3 10:54:40.0
125 Angus TWEEDIE BC Bulkley Valley 2 2 10:55:00.0
126 Pearce HANNA AB Rocky Mountain Racers 1 1 10:55:20.0
127 Adam RUNNALLS AB Calgary Biathlon Racers 0 3 10:55:40.0
128 Jules BURNOTTE QC ACBQ/Biathlon Estrie 4 2 10:56:00.0
129 Nicholas ALTWASSER AB Foothills Nordic 2 1 10:56:20.0
130 Colton MAC DOUGALL BC Caledonia Nordic Ski Club 4 2 10:56:40.0
131 Branden NOTSCHAELE SK Biathlon Saskatchewan 0 3 10:57:00.0
132 Jakob CHAMBERS AB Calgary Biathlon Racers 1 3 10:57:20.0
133 Liam HAWES SK Blue Mountain 2 2 10:57:40.0
134 Kyrilo GNYP SK Saskatchewan 0 3 10:58:00.0
135 Lucas BOUDREAU PE Biathlon PEI 0 0 10:58:20.0
136 Kjel CROOK NT Hay River Ski Club 3 5 10:58:40.0
137 Colin RIEGER SK Biathlon Saskatchewan 2 3 10:59:00.0
138 Stephane BRIAND AB Hinton Nordic 0 3 10:59:20.0
139 Félix TREMBLAY QC La Poursuite 2 0 10:59:40.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4