NorAm Cup #2 - Mass Start | Zone4.ca



NorAm Cup #2 - Mass Start

Date: Dec 7, 2014
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  10:00 
End Time:  12:30 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Youth Men 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff CFX NorAm
1 2 Jules BURNOTTE ACBQ/Biathlon Estrie 2 1 1 2 6 0:29:42.1   50 60
2 5 Teo SANCHEZ ACBQ/Chelsea Nordic 0 1 3 0 4 0:30:35.0 +52.9 46 56
3 4 Adam RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 0 1 1 2 4 0:30:44.9 +1:02.8 43 53
4 3 Paul EVERETT Methow Valley Biathlon 2 2 2 0 6 0:31:13.3 +1:31.2 40 50
5 7 Jason LAWTON Biathlon Ontario 0 2 3 1 6 0:32:11.3 +2:29.2 37 47
6 19 Jason REIMER Biathlon Saskatchewan 1 0 4 0 5 0:32:40.4 +2:58.3 34 44
7 13 Jakob CHAMBERS Calgary Biathlon Racers 0 3 3 2 8 0:32:47.0 +3:04.9 32 42
8 12 Félix TREMBLAY La Poursuite 1 1 1 1 4 0:32:52.6 +3:10.5 30 40
9 17 Tobias QUINN Biathlon Ontario 1 0 3 4 8 0:33:14.8 +3:32.7 28 38
10 6 Zachari BOLDUC ACBQ 0 3 1 1 5 0:33:24.1 +3:42.0 26 36
11 16 Thomas HULSMAN Foothills Nordic 0 3 3 1 7 0:33:26.4 +3:44.3 24 34
12 18 Andre BOUDREAU Biathlon PEI 1 2 1 1 5 0:33:34.4 +3:52.3 22 32
13 10 Chad BERLING Calgary Biathlon Racers 3 1 2 2 8 0:33:58.2 +4:16.1 20 30
14 44 Leo GRANDBOIS ACBQ/Biathlon Estrie 1 2 2 2 7 0:34:23.0 +4:40.9 18 28
15 8 Sergey BOCHKARNIKOV Calgary Biathlon Racers 3 3 2 2 10 0:34:34.1 +4:52.0 16 26
16 15 Jarod ALGRA West Coast Nordics 2 5 0 3 10 0:34:37.4 +4:55.3 15 25
17 23 Emile VOGEL Camrose Vikings 2 4 2 1 9 0:34:39.1 +4:57.0 14 24
18 20 Nicholas ALTWASSER Foothills Nordic 1 0 4 4 9 0:34:40.1 +4:58.0 13 23
19 11 Trevor KIERS Biathlon Ontario 2 3 4 1 10 0:34:44.2 +5:02.1 12 22
20 14 Charles PÉPIN La Poursuite 0 2 5 3 10 0:35:30.2 +5:48.1 10 21
21 9 Lucas BOUDREAU Biathlon PEI 1 3 4 0 8 0:35:34.7 +5:52.6 8 20
22 31 Connor EGAN Calgary Biathlon Racers 4 3 1 0 8 0:35:52.5 +6:10.4 7 19
23 22 Lucas FABBRI Canmore Nordic 0 2 3 2 7 0:36:02.5 +6:20.4 6 18
24 45 Emrik AUGER ACBQ/Biathlon Estrie 1 2 3 2 8 0:36:03.6 +6:21.5 5 17
25 28 Branden NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 0 3 2 1 6 0:36:04.1 +6:22.0 4 16
26 29 Brad SAUNDERS Foothills Nordic 4 1 1 2 8 0:36:04.2 +6:22.1 3 15
27 32 Colin RIEGER Biathlon Saskatchewan 0 3 2 2 7 0:36:05.1 +6:23.0 2 14
28 25 Josh RICHARD Biathlon PEI 2 3 3 2 10 0:36:20.5 +6:38.4 1 13
29 35 Angus TWEEDIE Bulkley Valley 1 1 0 3 5 0:36:36.6 +6:54.5   12
30 21 Bobby KREITZ Caledonia Nordic Ski Club 4 3 2 1 10 0:36:39.8 +6:57.7   11
31 27 Wesley MUNRO Calgary Biathlon Racers 4 2 2 2 10 0:37:20.9 +7:38.8   10
32 30 Michio GREEN Biathlon Saskatchewan 1 2 3 3 9 0:37:27.2 +7:45.1   9
33 33 Andrew LIRETTE Team NWT Biathlon 2 2 2 2 8 0:37:53.0 +8:10.9   8
34 34 Kyrilo GNYP Saskatchewan 1 1 5 1 8 0:38:04.5 +8:22.4   7
35 26 Joseph PASCUZZO Biathlon Ontario 0 4 2 0 6 0:38:13.7 +8:31.6   6
36 24 Logan SHERBA Caledonia Nordic Ski Club 3 1 4 5 13 0:38:41.6 +8:59.5   4
37 37 Stephane BRIAND Hinton Nordic 1 0 3 2 6 0:38:47.3 +9:05.2   3
38 43 Dalton HERTZ Biathlon Ontario 3 0 2 2 7 0:38:58.1 +9:16.0   2
39 36 David SHOULDICE Biathlon Ontario 3 2 2 3 10 0:40:25.6 +10:43.5   1
40 39 Curtis MACDONELL Foothills Nordic 3 1 2 4 10 0:41:34.6 +11:52.5    
41 38 Colton MAC DOUGALL Caledonia Nordic Ski Club 4 2 1 4 11 0:43:31.3 +13:49.2    
42 40 Liam HAWES Blue Mountain 3 4 2 5 14 0:47:27.8 +17:45.7    
43 42 Kjel CROOK Hay River Ski Club 2 1 5 4 12 0:49:05.2 +19:23.1    
44 41 Clell CROOK Hay River Ski Club 2 3 4 3 12 0:49:32.1 +19:50.0    
DNS 1 Pearce HANNA Rocky Mountain Racers 0 0 0 0   *** ***    
Jury Decisions - Time Adjustments
Bib: 14 Penalty: 0:02:00.0 Reason: 5.5-A: One missed penalty loop.

Men 15 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff CFX NorAm
1 51 Sean DOHERTY USBA/X Team 2 2 0 1 5 0:40:52.6   50 60
2 47 Casey SMITH Maine Winter Sports Center 2 0 0 1 3 0:40:56.5 +3.9 46 56
3 50 Guillaume BERTRAND Rocky Mountain Racers/ACBQ 2 0 1 0 3 0:41:24.9 +32.3 43 53
4 46 Matthew NEUMANN Caledonia Nordic Ski Club 1 2 0 2 5 0:41:29.7 +37.1 40 50
5 55 Vincent BLAIS ACBQ 1 1 0 2 4 0:42:09.7 +1:17.1 37 47
6 52 Jacob DALBERG National Guard Biathlon 0 2 1 1 4 0:42:46.6 +1:54.0 34 44
7 49 Michael GIBSON CGRP 2 1 2 2 7 0:43:12.4 +2:19.8 32 42
8 54 Ethan DRAISSIGACKER CGRP 2 1 1 2 6 0:43:19.6 +2:27.0 30 40
9 53 William POFFENROTH Rocky Mountain Racers 2 3 1 1 7 0:43:20.2 +2:27.6 28 38
10 59 Andrew CHISHOLM BATC/Canmore Nordic 0 0 1 1 2 0:43:40.8 +2:48.2 26 36
11 57 Max DURTSCHI USBA X-Team 2 2 3 2 9 0:44:08.8 +3:16.2 24 34
12 48 Patrick JOHNSON USBA/Far West Elite Team 2 3 3 2 10 0:44:26.8 +3:34.2 22 32
13 60 Kai SKINSTAD Rocky Mountain Racers 0 2 3 1 6 0:44:40.6 +3:48.0 20 30
14 56 Jasper MACKENZIE Winsport 3 3 1 1 8 0:46:18.5 +5:25.9 18 28
15 58 Beau THOMPSON Rocky Mountain Racers 2 0 1 2 5 0:47:56.9 +7:04.3 16 26
16 61 Eric SCHRYER Biathlon Ontario/Chelsea 1 0 2 1 4 0:47:59.6 +7:07.0 15 25
17 63 Grant NOVAK Rocky Mountain Racers 0 1 0 3 4 0:51:28.8 +10:36.2 14 24
18 62 Nathan UNDERWOOD Biathlon Ontario/Chelsea 1 2 5 4 12 0:52:43.1 +11:50.5 13 23

Junior Men 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff CFX NorAm
1 65 Stuart HARDEN Rocky Mountain Racers 0 0 0 3 3 0:28:27.0   50 60
2 68 Matt STRUM BATC/Canmore Nordic 0 1 2 2 5 0:29:37.6 +1:10.6 46 56
3 66 Matthew HUDEC BATC/Biathlon Saskatchewan 0 1 2 3 6 0:29:48.5 +1:21.5 43 53
4 69 Aidan MILLAR BATC/Canmore Nordic 2 1 2 2 7 0:30:25.7 +1:58.7 40 50
5 70 Arthur ROOTS BATC/Caledonia Nordic 1 0 3 2 6 0:30:30.4 +2:03.4 37 47
6 64 Alexandre DUPUIS BATC 1 2 0 2 5 0:30:34.7 +2:07.7 34 44
7 67 Jordan MCELROY National Guard Biathlon 1 3 3 0 7 0:31:01.2 +2:34.2 32 42
8 71 Brian HALLIGAN Maine Winter Sports Ctr/USBA 3 1 4 2 10 0:31:40.3 +3:13.3 30 40
9 74 Félix BÉRUBÉ-LAROCHELLE ACBQ 2 1 2 2 7 0:32:42.1 +4:15.1 28 38
10 73 Seamus BOYD-PORTER Avalon Biathlon Club 2 2 2 2 8 0:32:49.3 +4:22.3 26 36
11 75 Nate GERWING Rocky Mountain Racers 2 1 3 0 6 0:33:06.1 +4:39.1 24 34
12 72 Zean BAKER NNW 3 2 2 2 9 0:34:04.2 +5:37.2 22 32
13 79 Nicholas SVAIKAUSKAS Biathlon Ontario 1 2 3 1 7 0:35:26.7 +6:59.7 20 30
14 80 Tadhg NAKADA National Guard Biathlon 3 2 2 2 9 0:35:40.8 +7:13.8 18 28
15 78 Reid CREASY Camrose Vikings 2 3 1 3 9 0:36:37.2 +8:10.2 16 26
16 77 Sasha ECCLESTON Camrose Vikings 2 2 3 2 9 0:37:13.3 +8:46.3 15 25
17 81 Isaac SHOULDICE Biathlon Ontario 3 2 2 2 9 0:39:11.2 +10:44.2 14 24
18 82 Ben CURRY Camrose Vikings 4 3 2 2 11 0:46:49.3 +18:22.3 13 23
DNS 76 Félix HAMEL ACBQ 0 0 0 0   *** ***    

Youth Women 7.5 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff CFX NorAm
1 92 Bryn ROBERTSON Foothills Nordic 1 0 1 2 4 0:30:21.0   50 60
2 89 Siena ELLINGSON Ginger Biathlon/LNR/Mt. Itsca 1 1 2 1 5 0:30:32.5 +11.5 46 56
3 83 Emily DICKSON Caledonia Nordic Ski Club 0 2 2 4 8 0:31:22.7 +1:01.7 43 53
4 90 Charlotte HAMEL ACBQ 0 1 1 0 2 0:31:33.2 +1:12.2 40 50
5 87 Sarah POISSON-GRÉGOIRE ACBQ 0 0 2 2 4 0:31:37.4 +1:16.4 37 47
6 88 Tekarra BANSER Telemark Biathlon 0 1 1 1 3 0:31:42.2 +1:21.2 34 44
7 84 Nadia MOSER Biathlon Yukon 2 2 2 2 8 0:32:10.1 +1:49.1 32 42
8 85 Darya SEPANDJ Foothills Nordic 0 2 2 3 7 0:32:37.0 +2:16.0 30 40
9 86 Megan BANKES Foothills Nordic 4 0 2 3 9 0:32:49.5 +2:28.5 28 38
10 94 Claire LAPOINTE Caledonia Nordic Ski Club 1 1 2 1 5 0:33:16.9 +2:55.9 26 36
11 100 Caitlin CAMPBELL Biathlon PEI 1 0 3 1 5 0:33:56.1 +3:35.1 24 34
12 101 Claire WAICHLER Methow Valley Biathlon 4 2 1 1 8 0:33:58.0 +3:37.0 22 32
13 96 Jennah SMAILES Telemark Biathlon 3 1 1 2 7 0:34:19.8 +3:58.8 20 30
14 98 Jordyn LEIGHTON Biathlon Ontario 4 2 0 0 6 0:35:01.5 +4:40.5 18 28
15 99 Elise PUTNAM National Guard Biathlon 2 3 2 1 8 0:35:05.5 +4:44.5 16 26
16 95 Kirsten CHICOINE Foothills Nordic 1 3 2 4 10 0:35:14.1 +4:53.1 15 25
17 91 Kendall CHONG BATC/Foothills Nordic 3 2 3 4 12 0:35:42.4 +5:21.4 14 24
18 103 Katrine GILLETT Canmore Nordic 3 2 2 2 9 0:35:46.3 +5:25.3 13 23
19 109 Mackenzie SAVILL Biathlon Ontario 2 0 2 1 5 0:35:57.1 +5:36.1 12 22
20 97 Reagan CHICOINE Foothills Nordic 1 2 5 1 9 0:35:58.6 +5:37.6 10 21
21 112 Sydney NOTSCHAELE Biathlon Saskatchewan 0 2 2 2 6 0:36:26.3 +6:05.3 8 20
22 120 Ingvild HOYMORK Edmonton Nordic 3 2 3 4 12 0:36:31.6 +6:10.6 7 19
23 111 Hanne STADNYK Biathlon Saskatchewan 2 2 1 0 5 0:36:35.8 +6:14.8 6 18
24 105 Leah CLOTHIER Saskatoon Bullzi 1 3 0 2 6 0:36:47.9 +6:26.9 5 17
25 106 Rachael WOODMAN Biathlon PEI 3 1 2 1 7 0:37:03.0 +6:42.0 4 16
26 93 Gillian GOWLING Rocky Mountain Racers 1 2 3 4 10 0:37:18.7 +6:57.7 3 15
27 114 Keira NIEMI Biathlon Ontario 1 2 1 1 5 0:37:55.6 +7:34.6 2 14
28 104 Mackenzie TURNER Biathlon Ontario 1 2 2 1 6 0:38:00.4 +7:39.4 1 13
29 117 Kayla HARTLEY Biathlon Saskatchewan 1 0 0 0 1 0:38:08.4 +7:47.4   12
30 115 Jasmin TUHKASAARI Biathlon Ontario 1 1 3 2 7 0:38:43.7 +8:22.7   11
31 102 Kyra TEETZEN Cariboo Ski Touring Club 3 2 2 4 11 0:38:49.6 +8:28.6   10
32 107 Chloe BARGEN Biathlon Saskatchewan 4 2 2 2 10 0:40:09.4 +9:48.4   9
33 110 Ashley RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 2 3 4 4 13 0:40:36.7 +10:15.7   8
34 118 Makenna WEIR Biathlon Saskatchewan 1 3 0 2 6 0:41:31.2 +11:10.2   7
35 108 Madison ROLL Cariboo Ski Touring Club 4 3 3 2 12 0:41:42.6 +11:21.6   6
36 116 Emma DONOVAN Regina Biathlon Club 4 2 5 1 12 0:41:49.4 +11:28.4   4
37 119 Heather BOYLE Biathlon Saskatchewan 2 4 4 4 14 0:50:13.0 +19:52.0   3
DNS 113 Kathleen ALEXANDER Wapiti Nordic 0 0 0 0   *** ***    
Jury Decisions - Time Adjustments
Bib: 96 Penalty: 0:00:-28.0 Reason: Range credit

Junior Women 7.5 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff CFX NorAm
1 121 Maddie PHANEUF USBA/MWSC 1 0 3 2 6 0:29:30.7   50 60
2 122 Leilani TAM VON BURG BATC 0 1 3 1 5 0:30:06.8 +36.1 46 56
3 123 Alexandria HYNDS Chelsea Nordiq - ACBQ 3 1 0 0 4 0:35:37.0 +6:06.3 43 53
4 125 Daniella BURKE Camrose Vikings 1 1 3 3 8 0:46:27.6 +16:56.9 40 50
5 124 Sarah GAUDETTE Biathlon Ontario 3 2 3 4 12 0:47:58.4 +18:27.7 37 47

Women 12.5 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff CFX NorAm
1 126 Clare EGAN USBA/Craftsbury GRP 0 0 2 2 4 0:40:05.9   50 60
2 128 Katrina HOWE Maine Winter Sports Center 1 1 2 1 5 0:42:40.3 +2:34.4 46 56
3 127 Erin YUNGBLUT BATC/Biathlon Ontario 1 2 2 0 5 0:44:16.9 +4:11.0 43 53
4 130 Melanie SCHULTZ Canmore Nordic 1 0 0 0 1 0:45:07.6 +5:01.7 40 50
5 129 Kelsey DICKINSON Maine Winter Sports Center 2 1 3 2 8 0:45:23.3 +5:17.4 37 47
6 131 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 2 0 0 1 3 0:47:14.2 +7:08.3 34 44
7 133 Keely MACCULLOCH Fast & Fossil 2 1 1 2 6 0:49:49.5 +9:43.6 32 42
8 132 Jenny PATERSON Edmonton Nordic 1 0 2 3 6 0:53:59.1 +13:53.2 30 40


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4