2014 Haywood NorAm/Buff Sprints CL Heats Final | Zone4.ca



 2014 Haywood NorAm/Buff Sprints CL Heats Final

Date: Dec 19, 2014
Official  Results
Location: Sovereign Lake
Host Club: Callaghan Valley and Sovereign Lake

Jury
Technical Delegate:  Ken Hewitt 
Asst. Technical Delegate  Sherryl Yeager 
Chief of Competition  Sharon Clarke 
Jury  Dave Dyer 
Jury  Troy Hudson 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Junior Men 1.4 km. Classic  comp_30_bf_2014.bsl  
PL Bib Name YOB CCCL FISL Club Team Round QualifyTime
1 204 Ricardo Izquierdo-Bernier 1995 24467 3100287 Fond-Laur NST A Final 0:03:59.82
2 201 Angus Foster 1995 23596 3100242 Big Thunder Lakehead A Final 0:03:56.51
3 206 Philippe Boucher 1997 27362 3100331 C.N.E.P.H CNEPH-NST A Final 0:04:02.59
4 207 Olivier Hamel 1996 25623 3100316 Skibec CNEPH-NST A Final 0:04:04.03
5 205 Julian Smith 1996 25614 3100332 Georgian B NDC TBay A Final 0:04:01.96
6 203 Alexis Dumas 1995 23580 3100321 Skibec QCST A Final 0:03:59.17
7 209 David Askwith 1995 25804 3100336 Georgian B NDC TBay B Final 0:04:06.08
8 211 Edouard Reed-Métayer 1996 25622 3100303 Skibec   B Final 0:04:09.34
9 210 Zachary Cristofanilli 1996 25576 3100291 Orford CNEPH-NST B Final 0:04:06.71
10 202 Joey Foster 1996 28653 3100344 Hardwood   B Final 0:03:58.79
11 213 Peter Hicks 1996 25580 3100354 Canmore   B Final 0:04:10.35
12 220 Pearce Hanna 1996 25684 3100362 RMR RMR Semifinal 0:04:16.26
13 208 Nicholas Pigeon 1995 24518 3100298 Skinouk E de Que Quarterfinal 0:04:05.99
14 214 Eric Byram 1996 23720 3100311 Canmore WinSport Quarterfinal 0:04:10.82
15 216 Tate Macdonald 1996 25740 3100363 Edmonton AST Quarterfinal 0:04:11.98
16 219 Amund Wirstad 1997 33757 3423092 Hollyburn   Quarterfinal 0:04:15.05
17 212 Marcus Deuling 1997 24900   Whitehorse YTST Quarterfinal 0:04:09.38
18 215 Caelan McLean 1997 24898 3100367 Whitehorse YTST Quarterfinal 0:04:10.85
19 217 Samuel Greer 1996 25709 3100360 Highland T NDC TBay Quarterfinal 0:04:14.36
20 218 Anders Cowper 1996 25607 3100329 St. Albert CRTG Quarterfinal 0:04:14.63
21 221 Luke Gerwing 1997 26914   Edmonton AST Quarterfinal 0:04:18.05
22 222 Andrew Nash 1998 29285   Larch Hills BCST Quarterfinal 0:04:21.44
23 224 Daniel Merlo 1997 26909   Black Jack Black Jack Quarterfinal 0:04:23.73
24 225 Timothy Austen 1996 26342   Nakkertok WinSport Quarterfinal 0:04:36.00
25 226 Alec Stapff 1996 25610 3100361 Strathcona BCST Quarterfinal 0:04:38.88
26 227 Nate Gerwing 1995 25741   RMR RMR Quarterfinal 0:04:51.15
27 223 Antoine Briand 1995 23624 3100314 Skibec QCST Quarterfinal 0:04:23.30


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4