2014 Haywood NorAm/Buff Sprints CL Heats Final | Zone4.ca



 2014 Haywood NorAm/Buff Sprints CL Heats Final

Date: Dec 19, 2014
Official  Results
Location: Sovereign Lake
Host Club: Callaghan Valley and Sovereign Lake

Jury
Technical Delegate:  Ken Hewitt 
Asst. Technical Delegate  Sherryl Yeager 
Chief of Competition  Sharon Clarke 
Jury  Dave Dyer 
Jury  Troy Hudson 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Senior Men 1.4 km. Classic  comp_30_bf_2014.bsl  
PL Bib Name YOB CCCL FISL Club Team Round QualifyTime
1 301 Patrick Stewart-Jones 1991 14471 3100222 Nakkertok AWCA A Final 0:03:47.36
2 306 Bob Thompson 1991 14312 3100227 Hardwood NDC TBay A Final 0:03:49.89
3 303 Raphaël Couturier 1993 18415 3100185 Skibec CNEPH-NST A Final 0:03:48.76
4 310 Andy Shields 1991 14504 3100232 Lappe NDC TBay A Final 0:03:52.06
5 307 Graham Nishikawa 1983 12673 3100034 Whitehorse NPNST A Final 0:03:50.24
6 309 Scott Hill 1994 19642 3100296 Hardwood NDC TBay A Final 0:03:51.67
7 313 Dominique Moncion-Groulx 1993 19561 3100251 Nakkertok CNEPH B Final 0:03:53.03
8 308 Yannick Lapierre 1992 14579 3100202 Nakkertok AWCA B Final 0:03:51.27
9 312 Simon Lapointe 1993 19621 3100267 Skinouk QCST B Final 0:03:53.02
10 314 Colin Ferrie 1993 19558 3100293 Kimberley BCST B Final 0:03:53.42
11 318 Russell Kennedy 1991 25625 3100268 Canmore AWCA B Final 0:03:57.41
12 315 Evan PALMER-CHARRETTE 1994 22598 3100283 Lappe NST B Final 0:03:55.18
13 302 Knute Johnsgaard 1992 21623 3100217 Whitehorse Yukon Elite Quarterfinal 0:03:48.54
14 305 Alexis Turgeon 1993 19686 3100234 Skinouk CNEPH Quarterfinal 0:03:49.40
15 311 Michael Somppi 1988 13526 3100160 Lappe AWCA-NST Quarterfinal 0:03:52.78
16 317 Benjamin Wilkinson-Zan 1994 21479 3100325 Nakkertok NDC TBay Quarterfinal 0:03:56.14
17 304 Colin Abbott 1990 14227 3100191 Whitehorse Yukon Elite Quarterfinal 0:03:49.22
18 320 Alexis Morin 1993 24486 3100297 Skibec QCST Quarterfinal 0:03:58.25
19 322 Alex Mahoney 1992 14608 3100250 RMR UAA Quarterfinal 0:04:00.05
20 325 Jack Carlyle 1993 19782 3100266 Soo Finnish AWCA Quarterfinal 0:04:04.17
21 316 Julien Locke 1993 21432 3100248 Black Jack   Quarterfinal 0:03:56.00
22 321 Thomsen D'Hont 1988 12916 3100122 Yellowknife NWTST Quarterfinal 0:03:59.07
23 324 Scott Fraser 1993 18509   Black Jack SKST Quarterfinal 0:04:03.38
24 328 David Palmer 1993 18506 3100292 Black Jack   Quarterfinal 0:04:07.63
25 329 Sebastien Boehmler-Dandurand 1993 28197 3100310 Canmore CNEPH Quarterfinal 0:04:08.81
26 319 Geoffrey Richards 1992 18425 3100260 Black Jack CVTC Quarterfinal 0:03:58.22
27 323 Stuart  Harden 1994 21549   RMR   Quarterfinal 0:04:01.53
28 326 Julien Lamoureux 1994 21454 3100301 Montériski CNEPH Quarterfinal 0:04:05.59
29 327 Nicholas Monette 1993 19580 3100252 Hardwood NDC TBay Quarterfinal 0:04:07.47
30 330 Alexander McDonald 1996 26929 3100358 Overlander CVTC Quarterfinal 0:04:09.12
31   Andrew Brisbin 1990 14594 3100300 RMR RMR Qualification 0:04:11.65
32   Gareth Williams 1997 25705 3100351 Telemark BCST Qualification 0:04:12.86
33   David Walker 1997 27091   Telemark BC Ski Team Qualification 0:04:14.70
34   Andrew POHL 1989   3410005 Waiorau New Zealand Ski Team Qualification 0:04:18.11
35   William Poffenroth 1993 27088   RMR   Qualification 0:04:19.05
36   Kieran Lumb 1998 29457   Hollyburn BCDS Qualification 0:04:26.51
37   Alexander Corbett 1997 28638   Larch Hills BC Ski Team Qualification 0:04:39.45
38   Guillaume Bertrand 1992     RMR Rocky Mountain Racers Qualification 0:04:43.58
39   Kevin Durkee 1993 20518   Yellowknife Nipissing Qualification 0:04:47.03
40   Grant Novak 1993 31012   RMR RMR Qualification 0:05:08.16
41   Ryan Olson 1976 31434 3100334 Nordic Racers   Qualification 0:05:57.07


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4