2014 Haywood NorAm Interval Free Trials | Zone4.ca



 2014 Haywood NorAm Interval Free Trials

Date: Dec 20, 2014
StartList
Location: Sovereign Lake, B.C
Host Club: Callaghan Valley and Sovereign Lake

Jury
Technical Delegate:  Ken Hewitt 
Asst Technical Delegate  Sherryl Yeager 
Chief of Competition  Sharon Clarke 
Natl Race Director  Dave Dyer 
Obs. Time: 09:30
Wind Vel:  14.5 Wind Dir: SE
Air Temp:  -4.2 C Snow Temp:  -3.7 C
Weather: light snow Snow Cond: soft

Junior Male 10K 10 km. Free   (2 X 5 km)  
Bib Name SubCategory DOB CCC Pts Seed Club Team Start Time
101 Eric Embleton Junior Boys 1998 67.24 1 SLN   11:45:30.0
102 Rowan Morris Junior Boys 1997 71.53 1 Hollyburn   11:46:00.0
103 Daniel Merlo Junior  Men 1997 76.24 1 Black Jack Black Jack 11:46:30.0
104 Amund Wirstad Junior  Men 1997 0 1 Hollyburn   11:47:00.0
105 Nate Gerwing Junior  Men 1995 70.87 1 RMR RMR 11:47:30.0
106 Nelson Kleer Junior Boys 1998 70.39 1 Larch Hills   11:48:00.0
107 Kayden Sim Junior Boys 1997 78.03 1 Hollyburn BCDS 11:48:30.0
108 Eric Byram Junior  Men 1996 72.52 1 Canmore Nordic WinSport 11:49:00.0
109 Cam Fitzmaurice Junior Boys 1998 70.71 1 Hollyburn   11:49:30.0
110 James Hardy Junior Boys 1998 69.27 1 Larch Hills   11:50:00.0
111 Andrew Nash Junior Boys 1998 76.4 1 Larch Hills BCST 11:50:30.0
112 Kieran Lumb Junior Boys 1998 74.77 1 Hollyburn BCDS 11:51:00.0
113 Seth Van Varseveld Junior Boys 1998 75.12 1 Larch Hills BC Ski Team 11:51:30.0
114 Alec Stapff Junior  Men 1996 77.04 1 Strathcona Nordic BCST 11:52:00.0
115 David Walker Junior  Men 1997 80.24 2 Telemark BC Ski Team 11:52:30.0
116 Julian Smith Junior  Men 1996 83.54 2 Georgian Bay NDC TBay 11:53:00.0
117 Angus Foster Junior  Men 1995 82.36 2 Big Thunder Lakehead 11:53:30.0
118 Alex McDonald Junior  Men 1996 78.29 2 Overlander CVTC 11:54:00.0
119 Marcus Deuling Junior  Men 1997 82.42 2 Whitehorse YTST 11:54:30.0
120 Anders Cowper Junior  Men 1996 83.4 2 St. Albert CRTG 11:55:00.0
121 Caelan McLean Junior  Men 1997 83.22 2 Whitehorse YTST 11:55:30.0
122 Alexander Corbett Junior Boys 1997 81.1 2 Larch Hills BC Ski Team 11:56:00.0
123 Michael Macisaac-Jones Junior Boys 1997 79.18 2 RMR   11:56:30.0
124 Tate Macdonald Junior  Men 1996 83.12 2 Edmonton AST 11:57:00.0
125 Thomas Hardy Junior  Men 1995 82.54 2 Larch Hills   11:57:30.0
126 Luke Gerwing Junior Boys 1997 78.08 2 Edmonton AST 11:58:00.0
127 Pearce Hanna Junior  Men 1996 81.33 2 RMR RMR 11:58:30.0
128 Sam Greer Junior  Men 1996 83.98 3 Highland Trailblazer NDC TBay 11:59:00.0
129 Philippe Boucher Junior  Men 1997 87.17 3 C.N.E.P.H CNEPH-NST 11:59:30.0
130 Edouard Reed-Metayer Junior  Men 1996 84.4 3 Skibec   12:00:00.0
131 Gareth Williams Junior  Men 1997 83.98 3 Telemark BCST 12:00:30.0
132 David Askwith Junior  Men 1995 84.67 3 Georgian Bay NDC TBay 12:01:00.0
133 Zachary Cristofanilli Junior  Men 1996 87.08 3 Orford CNEPH-NST 12:01:30.0
134 Joey Foster Junior  Men 1996 85.64 3 Team Hardwood   12:02:00.0
135 Antoine Briand Junior  Men 1995 85.4 3 Skibec QCST 12:02:30.0
136 Olivier Hamel Junior  Men 1996 87.31 3 Skibec CNEPH-NST 12:03:00.0
137 Nicholas Pigeon Junior  Men 1995 88.69 3 Skinouk Equipe du Quebec 12:03:30.0
138 Ricardo Izquierdo-Bernier Junior  Men 1995 87.88 3 Fondeurs-Laurentides NST 12:04:00.0
139 Alexis Dumas Junior  Men 1995 89.85 3 Skibec QCST 12:04:30.0
140 Peter Hicks Junior  Men 1996 84.18 3 Canmore   12:05:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4