2014 Haywood NorAm Interval Free Trials | Zone4.ca



 2014 Haywood NorAm Interval Free Trials

Date: Dec 20, 2014
Official  Results
Location: Sovereign Lake, B.C
Host Club: Callaghan Valley and Sovereign Lake

Jury
Technical Delegate:  Ken Hewitt 
Asst Technical Delegate  Sherryl Yeager 
Chief of Competition  Sharon Clarke 
Natl Race Director  Dave Dyer 
Obs. Time: 09:30
Wind Vel:  14.5 Wind Dir: SE
Air Temp:  -4.2 C Snow Temp:  -3.7 C
Weather: light snow Snow Cond: soft

Juvenile Girls 5 km. Free   (2 X 2.5 km)  
PL Bib Name YOB CCCL FISL Club Team Lap1 Rnk Lap2 Time Diff
1 261 India McIsaac 2000 31036   RMR   0:08:04.4 (1) 0:08:59.2 0:17:03.6  
2 266 Aleksandra Petrova 2000 31407   Foothills   0:09:32.0 (8) 0:07:56.6 0:17:28.6 +25.0
3 252 Gillian Gowling 1999     Rocky Mountain Racers National Jr. Team 0:08:39.1 (2) 0:09:28.3 0:18:07.4 +1:03.8
4 273 Benita Peiffer 2000 31032   Whistler   0:08:49.7 (3) 0:09:34.3 0:18:24.1 +1:20.5
5 264 Anna Macisaac-Jones 2001 30884   RMR   0:09:02.2 (4) 0:09:27.8 0:18:30.0 +1:26.4
6 275 Maxine Forder 2000 31009   Hollyburn   0:09:28.2 (6) 0:10:00.9 0:19:29.1 +2:25.5
7 274 Madeleine Guimond 1999 29311   Strathcona Nordic   0:09:31.9 (7) 0:09:58.3 0:19:30.3 +2:26.7
8 259 Sally Haaheim 2001 33726   Telemark   0:09:22.7 (5) 0:10:27.7 0:19:50.5 +2:46.9
9 255 Emmy Stapff 2002     Strathcona Nordic   0:09:36.1 (9) 0:10:24.4 0:20:00.5 +2:56.9
10 270 Kelsey Truran 1999 31421   Hollyburn   0:09:46.4 (10) 0:10:15.1 0:20:01.5 +2:57.9
11 269 Jenna Horembala 1999 31048   Hollyburn   0:09:55.8 (11) 0:10:36.5 0:20:32.4 +3:28.8
12 265 Sarah Burns 2000 33394   Hollyburn   0:10:02.3 (15) 0:10:33.5 0:20:35.8 +3:32.2
13 262 Katia Lumb 2000 33390   Hollyburn   0:10:01.4 (13) 0:10:35.9 0:20:37.3 +3:33.7
14 267 Emma Smedley 1999 31435   SLN BCDS 0:09:59.4 (12) 0:10:52.7 0:20:52.1 +3:48.5
15 253 Michelle Kraetzer 2001     Telemark   0:10:09.1 (16) 0:10:55.0 0:21:04.2 +4:00.6
16 260 Clara Hardy 2001 33386   SLN SLNC 0:10:27.9 (23) 0:10:38.9 0:21:06.8 +4:03.2
17 257 Maggie Beckner 2002     Larch Hills Nordic   0:10:12.7 (17) 0:11:04.6 0:21:17.4 +4:13.8
18 254 Julia Long 1999     Whistler Nordic   0:10:18.9 (19) 0:11:03.5 0:21:22.4 +4:18.8
19 271 Alisa Feuz 2000 32910   Spud Valley   0:10:19.9 (20) 0:11:04.7 0:21:24.6 +4:21.0
20 272 Maya Swift 1999 29313   Strathcona Nordic   0:10:14.0 (18) 0:11:12.3 0:21:26.4 +4:22.8
21 268 Bronwyn Moore 1999 29309   Black Jack   0:10:27.4 (22) 0:10:59.4 0:21:26.9 +4:23.3
22 263 Kaede Kawano 1999 33410   Spud Valley   0:10:01.6 (14) 0:11:33.9 0:21:35.5 +4:31.9
23 258 Keeya Corbett 2002 33392   Larch Hills   0:10:29.2 (24) 0:11:21.8 0:21:51.1 +4:47.5
24 251 Sophie Edney 2001     Black Jack Ski Club Black jack 0:10:21.2 (21) 0:11:37.5 0:21:58.7 +4:55.1
25 256 Alexandra Apedaile 2002     Strathcona Nordic Junior racers 0:13:16.1 (25) 0:15:54.1 0:29:10.3 +12:06.7


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4