CHAMPIONNAT JEUNESSE NORAM 2015 | Zone4.ca



CHAMPIONNAT JEUNESSE NORAM 2015

Date: Feb 16, 2015
StartList
Lieu: St-Gabriel-de-Brandon
Club hôte: Clun Défi T-M

Jury
Déléguée technique:  Françine Bisson-Larfoce 
Directeur d'épreuve:  Daniel Bellerose 
Chef de stade:  Éric Varin 
Chef de parcours:  Joël Grégoire 
Chef chrono:  Sébastien Bolduc 
Secrétaire d'épreuve:  Carole Provencale 
Temps observé: Ensoleillé
Vent:
Température: -18 Type de neige: Durcie

M01-13 ans / Gars 4 km. Classic Pursuit  Style classique  
Bib Name Province Club Start Time
1 Matthew Moreau ME NENSA - Stratton Mountain School 11:00:00.0
2 Oliver Holder QC Chelsea Nordiq 11:00:00.0
3 Mats Halvorsen QC Nakkertok 11:00:00.0
4 Olivier Léveillé QC Orford 11:00:00.0
5 Carter Saunders ON Nakkertok 11:00:00.0
6 Tayo Chalifour QC Mont-Climont 11:00:00.0
7 Cameron Pouw ON Nakkertok 11:00:00.0
8 Aidan Westdal  ON Nakkertok  11:00:00.0
9 Tristan Poulin QC Montériski 11:00:00.0
10 Tyler Allan ON Nakkertok 11:00:00.0
11 Erikson Moore QC Fondeurs-Laurentides 11:00:00.0
12 William Lépine QC Défi T.M. 11:00:00.0
13 Parker Courte Rathwell QC Tremblant Nordique 11:00:00.0
14 Sam Lyon ON Nakkertok 11:00:00.0
15 Marc-Olivier Lozier QC Défi T.M. 11:00:00.0
16 Jérémie Giguère QC Club Nordique MSA 11:00:00.0
17 Ludovic Pelletier QC Skibec 11:00:00.0
18 Alexis Pellerin QC Fondeurs-Laurentides 11:00:00.0
19 Fabrice Gendron QC Fondeurs-Laurentides 11:00:00.0
20 Xavier Martin QC Fondeurs-Laurentides 11:00:00.0
21 Jean-Samuel Lapointe QC Skinouk 11:00:00.0
22 Xavier Bourbeau QC Montériski 11:00:00.0
23 Charles Grenier QC Club Nordique MSA 11:00:00.0
24 François Leclair NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:00:00.0
25 Colin Parent QC Fondeurs-Laurentides 11:00:00.0
26 Andrew Luiker NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:00:00.0
27 Émile Breault QC Défi T.M. 11:00:00.0
29 Charles Séguin QC Fondeurs-Laurentides 11:00:00.0
30 Sédrick Francoeur QC Mont-Climont 11:00:00.0
31 Étienne Coulombe-Lamarche QC Mont-Climont 11:00:00.0
32 Theo Mallett ON Chelsea Nordiq 11:00:00.0
33 philippe lafreniere QC Skibec 11:00:00.0
34 Félix Dubois QC Club Nordique MSA 11:00:00.0
35 Holt Bigelow VT NENSA West River Nordic 11:00:00.0
36 jérémy Forget QC Montériski 11:00:00.0
37 Lutfy Francis QC Fondeurs-Laurentides 11:00:00.0
38 Alanzo Sanchez QC Chelsea Nordiq 11:00:00.0
40 Thomas Pelchat ON Pembroke Nordic 11:00:00.0

M02-12 ans / Gars 4 km. Classic Pursuit  Style classique  
Bib Name Province Club Start Time
42 Mathias Guillemette QC Mauriski 11:05:00.0
43 Samuel  Vandenberg QC Chelsea Nordiq 11:22:00.0
44 Guillaume  Pelchat ON Pembroke Nordic 11:05:00.0
46 Raphael Guerout ON Pembroke Nordic 11:05:00.0
51 Félix-Olivier Moreau QC Club Nordique MSA 11:05:00.0
52 Will Koch VT NENSA - Stratton Mountain School 11:05:00.0
53 Marc-Antoine Berthiaume QC Skibec 11:05:00.0
55 Arthur Petelle QC Montériski 11:05:00.0
56 Gabriel Lamothe QC Chelsea Nordiq 11:05:00.0
57 Dominique Townsend QC Chelsea Nordiq 11:05:00.0
58 Damien Vialaret ON Skinouk 11:05:00.0
59 Anthony Truffer QC Mauriski 11:05:00.0
60 Benjamin Croteau QC Nakkertok  11:05:00.0
61 Jeremy Leigh NB Équipe de ski NB - NB Ski Team  11:05:00.0
62 Florent Banos QC Fondeurs-Laurentides 11:05:00.0
63 Edward Laforte QC Skibec 11:05:00.0
64 Léo Roy QC Skiomax 11:05:00.0
65 Olivier Jacob  Godin NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:05:00.0
66 Adam Sanger ON Chelsea Nordiq 11:05:00.0
67 Christoph Lohmann QC Chelsea Nordiq 11:05:00.0
68 Simon Lantz QC Mauriski 11:05:00.0
69 Benjamin Harrington ON Nakkertok 11:05:00.0
70 Thomas Larocque QC Fondeurs-Laurentides 11:05:00.0
71 Eric Chaput ON Skinouk 11:05:00.0
72 William Bérubé QC Nakkertok 11:05:00.0
73 Theo McElligott QC Chelsea Nordiq 11:05:00.0
74 Liam Varin-Grégoire QC Défi T.M. 11:05:00.0
75 Hugo Barrette QC Défi T.M. 11:05:00.0
77 Fabrice Arguin QC Skiomax 11:05:00.0
78 Matthew Richeson ON Nakkertok 11:05:00.0
79 Alec Charbonneau QC Club Nordique MSA 11:05:00.0
80 Callum Saravanamuttoo ON Nakkertok 11:05:00.0
81 Mathis Desbaumes QC Fondeurs-Laurentides 11:05:00.0
82 Jérémy Ricard QC Fondeurs-Laurentides 11:05:00.0
83 Maxim Nicolle ON Nakkertok 11:05:00.0
84 Éloi Charest QC Mont-Climont 11:05:00.0
85 Pierrick Forge QC Skinouk 11:05:00.0
86 Theodore Woodford ON Nakkertok 11:05:00.0
87 Hugo Vermette QC Club Nordique MSA 11:05:00.0
88 Guillaume Chartier QC Mauriski 11:05:00.0
89 Simon Leclair QC Chelsea Nordiq 11:05:00.0
90 Élliot Fiset QC Club Nordique MSA 11:05:00.0
91 Willem Jacobson ON Nakkertok 11:05:00.0
93 Anthony Rondeau QC Défi T.M. 11:05:00.0
94 Laurent Fortier QC Skinouk 11:05:00.0
95 Thomas Cormier-Lebrun NS Martock Nordic Ski Club 11:05:00.0
96 Trevor Aitken QC Orford 11:05:00.0
97 Maxime Dorval QC Club Nordique MSA 11:05:00.0
98 Alexis Delplace QC Orford 11:05:00.0
99 Fabrice Lemieux QC Skibec 11:05:00.0
100 Alexandre Mathieu QC Skibec 11:05:00.0
101 Laurent Fortin Lacroix QC Skibec 11:05:00.0
102 Hubert Fiset-Renaud QC Montériski 11:05:00.0

M01-13 ans / Fille 4 km. Classic Pursuit  Style classique  
Bib Name Province Club Start Time
201 Anna Lehmann VT NENSA - Stratton Mountain School 11:45:00.0
202 Anne-Marie Petitclerc QC Club Nordique MSA 11:45:00.0
203 Carly Little QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
204 Justine Browne QC Fondeurs-Laurentides 11:45:00.0
205 Charlotte Ogden VT NENSA - Stratton Mountain School 11:45:00.0
206 Kate Mason ON Nakkertok 11:45:00.0
207 Sophia Jensen QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
208 Jenna  McClure ON Nakkertok 11:45:00.0
209 Frédérique Pérusse QC Skibec 11:45:00.0
210 Laurie-Jeanne Sauvé-Chevalier QC Fondeurs-Laurentides 11:45:00.0
211 Stephanie Begin-dion QC Club Nordique MSA 11:45:00.0
212 Teagan Shapansky ON Nakkertok 11:45:00.0
213 Leveille Sandrine QC Montériski 11:45:00.0
214 Ellicyane Paradis QC Fondeurs-Laurentides 11:45:00.0
215 Rachel Hornung ON Nakkertok 11:45:00.0
216 Maeve Prior QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
217 Mahée Brochu QC Skibec 11:45:00.0
218 Anne-Florence Boutin QC Fondeurs-Laurentides 11:45:00.0
219 Sarah Macintosh ON Nakkertok 11:45:00.0
220 Lena Kirkham ON Nakkertok 11:45:00.0
221 Taeyun Moon QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
222 Zoé Fichault QC Fondeurs-Laurentides 11:45:00.0
223 Noémie Wolfe QC Fondeurs-Laurentides 11:45:00.0
224 chloé landry QC Skibec 11:45:00.0
225 Alexandra Sproule ON Nakkertok 11:45:00.0
226 Ella Barney ON Nakkertok 11:45:00.0
227 Chloé Duchesne NB Équipe de ski NB - NB Ski Team  11:45:00.0
228 Nicola van der Westhuizen QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
229 Mélodie Landry NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:45:00.0
230 Karina Carlson QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
231 Emma Gay-Guérin QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
232 Emilie Lum ON Nakkertok 11:45:00.0
233 Caitlyn Stowe ON Nakkertok 11:45:00.0
234 Alexandra Galarneau QC Fondeurs-Laurentides 11:45:00.0
235 Charlotte St-Jean Perron QC Orford 11:45:00.0
236 Julia Ahern QC Skibec 11:45:00.0
237 Madeleine Côte QC Chelsea Nordiq 11:45:00.0
238 Mélanie Landry NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:45:00.0
239 Amanda Dunn ON Nakkertok 11:45:00.0
240 Léa Delambre QC Montériski 11:45:00.0
241 Manon Bissonnette QC Skibec 11:45:00.0
242 Anabelle Martineau QC Montériski 11:45:00.0
243 Jillian Beedell ON Nakkertok 11:45:00.0
244 Marie-Pier Verreault QC Skinouk 11:45:00.0
245 Kesha McInnes ON Nakkertok 11:45:00.0
246 Léa-Lou Charest QC Mont-Climont 11:45:00.0
247 Lyne Marie Bilodeau QC Orford 11:45:00.0

M02-12 ans / Fille 4 km. Classic Pursuit  Style classique  
Bib Name Province Club Start Time
48 Zoe Kallio QC Chelsea Nordiq 12:12:58.9
49 Sophie Levasseur ON Pembroke Nordic 11:50:00.0
251 Ariane Caron QC Montériski 11:50:00.0
252 Magalie Daoust QC Skinouk 11:50:00.0
253 Liliane Gagnon QC Skibec 11:50:00.0
254 Stella Duncan QC Chelsea Nordiq 11:50:00.0
255 Rose D'auteuil-Legault QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
256 Gabrielle Gingras QC Skibec 11:50:00.0
257 Léa Domingue QC Mauriski 11:50:00.0
258 Emmanuelle Simard QC Skibec 11:50:00.0
259 Maelle Dugas NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:50:00.0
260 Julianne Sarrazin QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
261 Malia  Hodges VT NENSA - Stratton Mountain School 11:50:00.0
263 Andreanne Powers QC Club Nordique MSA 11:50:00.0
264 Kéliane Johnston QC Skinouk 11:50:00.0
265 Anna Bowman ON Nakkertok 11:50:00.0
266 Fannie Blais QC Skibec 11:50:00.0
267 Marion Turenne QC Skibec 11:50:00.0
268 Frances Wright NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:50:00.0
269 Marie-Pierre Dufresne QC Mauriski 11:50:00.0
270 Madeleine Stymiest ON Nakkertok 11:50:00.0
271 Juliette Charbonneau-Morin QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
272 Mathilde  Laroche  QC Skibec 11:50:00.0
273 Isabel Izquierdo-Bernier QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
274 Anaïs Paradis QC Club Nordique MSA  11:50:00.0
275 Myriam Côté NB Équipe de ski NB - NB Ski Team 11:50:00.0
276 Juliane Jolicoeur QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
277 Rachel Morris ON Nakkertok 11:50:00.0
278 Jasmine Lyons ON Nakkertok 11:50:00.0
279 Marie Audet QC Skibec 11:50:00.0
280 Simone Gosselin QC Skibec 11:50:00.0
281 Danaë Waterbury QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
282 Rosalie Sylvestre QC Défi T.M. 11:50:00.0
283 Sarah Rab ON Nakkertok 11:50:00.0
284 Léa Giguère QC Skibec 11:50:00.0
285 Maddie Norman ON Nakkertok 11:50:00.0
286 Maé Sinotte QC Skibec 11:50:00.0
287 Gabrielle Brais QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
288 Zoé Normandeau QC Montériski 11:50:00.0
289 Catherine Girard QC Skinouk 11:50:00.0
290 Alexia Grenon QC Défi T.M. 11:50:00.0
291 Brennan Harris VT NENSA West River Nordic 11:50:00.0
292 Daphnée Bertrand QC Défi T.M. 11:50:00.0
293 Victoria Simard QC Skibec 11:50:00.0
294 Joëlle Houde QC Défi T.M. 11:50:00.0
295 Frédérique Lavallée QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
296 Emma Cartier-Watchorn QC Fondeurs-Laurentides 11:50:00.0
297 Anne-Sophie Ratté QC Skibec 11:50:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4