Jeux du Québec 2017 | Zone4.ca

Jeux du Québec 2017

Date: Feb 28, 2015
Unofficial  Results
Location: Alma
Club hôte:  Club de ski de fond Dorval

Jury
Delegue Technique  Francine Bisson 
Chef de pise  Daniel Bellerose et Mario Gagnon 
Chef controleur  Daniel Bellerose 
Chef de plateau  Yvon Bisson et Luc Ouellet 
Chronométreur chef  Frédéric Cantin 
Chronométreur  Marie-Claude Rainville 
Météo: nuageux
Cond. neige: Durcie
Température: -2 Vent: Fort

H-12 ans 2.5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 19 Thomas Allard-Vertriest Laurentides 0:06:36.7  
2 14 Gabriel Poulin Montréal 0:06:50.4 +13.7
3 28 Ry Prior Outaouais 0:07:07.0 +30.3
4 31 Rémi Boilard Capitale-Nationale 0:07:07.8 +31.1
5 15 Thomas Paradis Capitale-Nationale 0:07:08.8 +32.1
6 13 Jérémy Lantz Mauricie 0:07:18.3 +41.6
7 8 Jacob Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 0:07:18.8 +42.1
8 27 Philippe Joly Montréal 0:07:19.1 +42.4
9 25 Xavier Normandeau Rive-Sud 0:07:20.9 +44.2
10 30 Loïc Grandchamp Lac St-Louis 0:07:22.6 +45.9
11 26 Charles-Olivier Lachance Chaudière-Appalaches 0:07:31.1 +54.4
12 20 Étienne Lambert Saguenay-Lac St-Jean 0:07:33.2 +56.5
13 6 Tye Whitehouse Laurentides 0:07:35.3 +58.6
14 18 Solstice Lanoix Abitibi-Témiscamingue 0:07:35.4 +58.7
15 2 JEAN-SIMON LAJOIE Côte-Nord 0:07:36.6 +59.9
16 4 Henri Cavanagh Rive-Sud 0:07:43.0 +1:06.3
17 12 Victor Roy Centre-du-Québec 0:07:44.6 +1:07.9
18 16 Jérôme Lafrenière Chaudière-Appalaches 0:07:45.6 +1:08.9
19 1 Mika Comaniuk Lac St-Louis 0:07:50.3 +1:13.6
20 7 Ivan Jensen Outaouais 0:07:52.2 +1:15.5
21 11 Maxence Malo Laval 0:08:00.5 +1:23.8
22 22 François-Étienne Gauthier Côte-Nord 0:08:02.8 +1:26.1
23 9 Émile Regnault  Estrie 0:08:08.8 +1:32.1
24 5 Ulysse Deschênes Richelieu-Yamaska 0:08:17.1 +1:40.4
25 29 Maxime St-Onge Estrie 0:08:20.5 +1:43.8
26 24 Alexandre Ouellette Richelieu-Yamaska 0:08:20.8 +1:44.1
27 3 Nathan Lozier Lanaudière 0:08:31.8 +1:55.1
28 23 Mathis Cormier Est-du-Québec 0:08:34.3 +1:57.6
29 10 William Gagné-Duplisea Est-du-Québec 0:08:35.9 +1:59.2
30 17 Pack William Abitibi-Témiscamingue 0:08:36.8 +2:00.1
31 21 Laurent Tétreault Centre-du-Québec 0:08:46.9 +2:10.2

F-12 ans 2.5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 47 Virginie Magnan Capitale-Nationale 0:06:53.2  
2 57 Stella McElligott Outaouais 0:07:20.3 +27.1
3 46 Magalie Trempe Chaudière-Appalaches 0:07:22.8 +29.6
4 50 Lilya Charron Laurentides 0:07:27.3 +34.1
5 38 Catherine Truffer Mauricie 0:07:29.1 +35.9
6 33 Elie-Anne Tremblay Chaudière-Appalaches 0:07:30.8 +37.6
7 41 Alizé Meloche Laurentides 0:07:37.0 +43.8
8 32 Romy  Sinotte  Capitale-Nationale 0:07:44.1 +50.9
9 42 Frédérique Caron Lac St-Louis 0:07:45.4 +52.2
10 39 Béatrice Fortin Outaouais 0:07:53.6 +1:00.4
11 53 emie robert Lanaudière 0:08:08.8 +1:15.6
12 48 Élodie Chartier Mauricie 0:08:21.9 +1:28.7
13 56 Jena Price Lac St-Louis 0:08:24.2 +1:31.0
14 51 Laurie  Séguin  Laval 0:08:27.2 +1:34.0
15 49 Laurence Marcoux Côte-Nord 0:08:28.9 +1:35.7
16 34 Marick Dufresne Rive-Sud 0:08:32.8 +1:39.6
17 44 Rose-Marie Simard Est-du-Québec 0:08:38.7 +1:45.5
18 55 Stella Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 0:08:38.8 +1:45.6
19 40 Alexandra Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 0:08:54.5 +2:01.3
20 54 Marie-Fay St-Onge Estrie 0:09:10.3 +2:17.1
21 43 Félicia Arguin Centre-du-Québec 0:09:20.5 +2:27.3
22 36 Anne-Sophie Roy Laval 0:09:31.8 +2:38.6
23 45 Camille Doyon Estrie 0:09:58.8 +3:05.6
24 52 Aurélie Doucet Est-du-Québec 0:09:59.4 +3:06.2
25 37 Rosémy Pin-Jodoin Lanaudière 0:10:10.5 +3:17.3
26 35 Naomie Gagnon Côte-Nord 0:12:05.0 +5:11.8

F-13 ans 2.5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 89 Anaïs Côté Saguenay-Lac St-Jean 0:06:55.2  
2 96 Sienna Brennan-Raab Outaouais 0:06:58.1 +2.9
3 98 Mallory Williams Outaouais 0:06:59.9 +4.7
4 93 Corinne Mélançon Montréal 0:07:02.8 +7.6
5 85 Clara Barrington Craggs Lac St-Louis 0:07:07.6 +12.4
6 88 Coralie Levesque Rive-Sud 0:07:07.7 +12.5
7 87 Noémie Thériault Est-du-Québec 0:07:33.0 +37.8
8 84 Anaève Buell Chaudière-Appalaches 0:07:46.7 +51.5
9 94 Émilie St-Pierre Laurentides 0:07:50.9 +55.7
10 95 Lorie-Ann Drolet Capitale-Nationale 0:07:54.6 +59.4
11 101 Mathilde St-Jean Perron Estrie 0:08:02.1 +1:06.9
12 91 Morgan St-Martin Estrie 0:08:05.7 +1:10.5
13 97 Léa Drouin Capitale-Nationale 0:08:06.9 +1:11.7
14 86 Florence Gélinas Abitibi-Témiscamingue 0:08:11.2 +1:16.0
15 103 Geneviève Scopelleti Laurentides 0:08:11.4 +1:16.2
16 83 Laurie Boisvert Richelieu-Yamaska 0:08:17.9 +1:22.7
17 102 Amy Gingras Chaudière-Appalaches 0:08:24.0 +1:28.8
18 99 Laurence Pouliot Saguenay-Lac St-Jean 0:08:28.0 +1:32.8
19 90 Marion Poirier-Pigeon Côte-Nord 0:08:40.1 +1:44.9
20 100 Anne-Sophie Didier Est-du-Québec 0:08:41.1 +1:45.9
21 92 ÉLODIE MONTEMBEAULT Mauricie 0:09:51.1 +2:55.9


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4