Jeux du Québec 2017 | Zone4.ca

Jeux du Québec 2017

Date: Feb 28, 2015
StartList
Location: Alma
Club hôte:  Club de ski de fond Dorval

Jury
Delegue Technique  Francine Bisson 
Chef de pise  Daniel Bellerose et Mario Gagnon 
Chef controleur  Daniel Bellerose 
Chef de plateau  Yvon Bisson et Luc Ouellet 
Chronométreur chef  Frédéric Cantin 
Chronométreur  Marie-Claude Rainville 
Météo: nuageux
Cond. neige: Durcie
Température: -2 Vent: Fort

H-12 ans 2.5 km. Free    
Bib Name Region Assigned Start
1 Mika Comaniuk Lac St-Louis 11:00:00.0
2 JEAN-SIMON LAJOIE Côte-Nord 11:00:15.0
3 Nathan Lozier Lanaudière 11:00:30.0
4 Henri Cavanagh Rive-Sud 11:00:45.0
5 Ulysse Deschênes Richelieu-Yamaska 11:01:00.0
6 Tye Whitehouse Laurentides 11:01:15.0
7 Ivan Jensen Outaouais 11:01:30.0
8 Jacob Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 11:01:45.0
9 Émile Regnault  Estrie 11:02:00.0
10 William Gagné-Duplisea Est-du-Québec 11:02:15.0
11 Maxence Malo Laval 11:02:30.0
12 Victor Roy Centre-du-Québec 11:02:45.0
13 Jérémy Lantz Mauricie 11:03:00.0
14 Gabriel Poulin Montréal 11:03:15.0
15 Thomas Paradis Capitale-Nationale 11:03:30.0
16 Jérôme Lafrenière Chaudière-Appalaches 11:03:45.0
17 Pack William Abitibi-Témiscamingue 11:04:00.0
18 Solstice Lanoix Abitibi-Témiscamingue 11:04:15.0
19 Thomas Allard-Vertriest Laurentides 11:04:30.0
20 Étienne Lambert Saguenay-Lac St-Jean 11:04:45.0
21 Laurent Tétreault Centre-du-Québec 11:05:00.0
22 François-Étienne Gauthier Côte-Nord 11:05:15.0
23 Mathis Cormier Est-du-Québec 11:05:30.0
24 Alexandre Ouellette Richelieu-Yamaska 11:05:45.0
25 Xavier Normandeau Rive-Sud 11:06:00.0
26 Charles-Olivier Lachance Chaudière-Appalaches 11:06:15.0
27 Philippe Joly Montréal 11:06:30.0
28 Ry Prior Outaouais 11:06:45.0
29 Maxime St-Onge Estrie 11:07:00.0
30 Loïc Grandchamp Lac St-Louis 11:07:15.0
31 Rémi Boilard Capitale-Nationale 11:07:30.0

F-12 ans 2.5 km. Free    
Bib Name Region Assigned Start
32 Romy  Sinotte  Capitale-Nationale 11:10:00.0
33 Elie-Anne Tremblay Chaudière-Appalaches 11:10:15.0
34 Marick Dufresne Rive-Sud 11:10:30.0
35 Naomie Gagnon Côte-Nord 11:10:45.0
36 Anne-Sophie Roy Laval 11:11:00.0
37 Rosémy Pin-Jodoin Lanaudière 11:11:15.0
38 Catherine Truffer Mauricie 11:11:30.0
39 Béatrice Fortin Outaouais 11:11:45.0
40 Alexandra Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 11:12:00.0
41 Alizé Meloche Laurentides 11:12:15.0
42 Frédérique Caron Lac St-Louis 11:12:30.0
43 Félicia Arguin Centre-du-Québec 11:12:45.0
44 Rose-Marie Simard Est-du-Québec 11:13:00.0
45 Camille Doyon Estrie 11:13:15.0
46 Magalie Trempe Chaudière-Appalaches 11:13:30.0
47 Virginie Magnan Capitale-Nationale 11:13:45.0
48 Élodie Chartier Mauricie 11:14:00.0
49 Laurence Marcoux Côte-Nord 11:14:15.0
50 Lilya Charron Laurentides 11:14:30.0
51 Laurie  Séguin  Laval 11:14:45.0
52 Aurélie Doucet Est-du-Québec 11:15:00.0
53 emie robert Lanaudière 11:15:15.0
54 Marie-Fay St-Onge Estrie 11:15:30.0
55 Stella Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 11:15:45.0
56 Jena Price Lac St-Louis 11:16:00.0
57 Stella McElligott Outaouais 11:16:15.0

F-13 ans 2.5 km. Free    
Bib Name Region Assigned Start
83 Laurie Boisvert Richelieu-Yamaska 11:20:00.0
84 Anaève Buell Chaudière-Appalaches 11:20:15.0
85 Clara Barrington Craggs Lac St-Louis 11:20:30.0
86 Florence Gélinas Abitibi-Témiscamingue 11:20:45.0
87 Noémie Thériault Est-du-Québec 11:21:00.0
88 Coralie Levesque Rive-Sud 11:21:15.0
89 Anaïs Côté Saguenay-Lac St-Jean 11:21:30.0
90 Marion Poirier-Pigeon Côte-Nord 11:21:45.0
91 Morgan St-Martin Estrie 11:22:00.0
92 ÉLODIE MONTEMBEAULT Mauricie 11:22:15.0
93 Corinne Mélançon Montréal 11:22:30.0
94 Émilie St-Pierre Laurentides 11:22:45.0
95 Lorie-Ann Drolet Capitale-Nationale 11:23:00.0
96 Sienna Brennan-Raab Outaouais 11:23:15.0
97 Léa Drouin Capitale-Nationale 11:23:30.0
98 Mallory Williams Outaouais 11:23:45.0
99 Laurence Pouliot Saguenay-Lac St-Jean 11:24:00.0
100 Anne-Sophie Didier Est-du-Québec 11:24:15.0
101 Mathilde St-Jean Perron Estrie 11:24:30.0
102 Amy Gingras Chaudière-Appalaches 11:24:45.0
103 Geneviève Scopelleti Laurentides 11:25:00.0

H-14 ans 5 km. Free    
Bib Name Region Assigned Start
104 Charles Landry Côte-Nord 11:30:00.0
105 Félix-Olivier Moreau Capitale-Nationale 11:30:15.0
106 Nicolas Léveillé  Estrie 11:30:30.0
107 Olivier Deschênes Est-du-Québec 11:30:45.0
108 Mathis Desbaumes Lac St-Louis 11:31:00.0
109 Vincent Pouliot Saguenay-Lac St-Jean 11:31:15.0
110 Jérémie La Grenade Outaouais 11:31:30.0
111 Émile Tétreault Centre-du-Québec 11:31:45.0
112 Anthony Truffer Mauricie 11:32:00.0
113 Hugo Barette Lanaudière 11:32:15.0
114 Jeremy Ricard Laurentides 11:32:30.0
115 Sacha Parenteau-Laurin Rive-Sud 11:32:45.0
116 TREVOR AITKEN Montréal 11:33:00.0
117 Éloi Charest Est-du-Québec 11:33:15.0
118 Alexis Delplace Lac St-Louis 11:33:30.0
119 Florent Banos Laurentides 11:33:45.0
120 Marc-Antoine TRemblay Saguenay-Lac St-Jean 11:34:00.0
121 Liam Varin-Grégoire Lanaudière 11:34:15.0
122 William  Bérubé Outaouais 11:34:30.0
123 simon Lantz Mauricie 11:34:45.0
124 Arthur Petelle Rive-Sud 11:35:00.0
125 Léo Roy Centre-du-Québec 11:35:15.0
126 Marc-Antoine Berthiaume Capitale-Nationale 11:35:30.0
127 Hubert Fiset-Renaud Montréal 11:35:45.0

H-13 ans 5 km. Free    
Bib Name Region Assigned Start
58 Xavier Gagnon Estrie 11:50:00.0
59 Antoine Beaudoin Est-du-Québec 11:50:15.0
60 Alexandre Bourque Rive-Sud 11:50:30.0
61 Antoine Nicol Laurentides 11:50:45.0
62 Olivier Soucy Chaudière-Appalaches 11:51:00.0
63 Matisse Julien Laval 11:51:15.0
64 Mathieu  Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 11:51:30.0
65 Alexandre Leblanc Lac St-Louis 11:51:45.0
66 Anthony Pin-Jodoin Lanaudière 11:52:00.0
67 Nicolas Syrros Outaouais 11:52:15.0
68 JÉRÉMY MARQUIS Mauricie 11:52:30.0
69 Justin Genest Capitale-Nationale 11:52:45.0
70 Justin Landry Côte-Nord 11:53:00.0
71 Félix Toulouse Montréal 11:53:15.0
72 Jules Saint-Jean Montréal 11:53:30.0
73 Etiène Dugré-Arcand Mauricie 11:53:45.0
74 Emmanuel Cheff Outaouais 11:54:00.0
75 Benjamin Paradis Laurentides 11:54:15.0
76 Aimé Perreault Chaudière-Appalaches 11:54:30.0
77 Victor Chamberland-Trudel Est-du-Québec 11:54:45.0
78 Vincent-Alexis Grégoire Lanaudière 11:55:00.0
79 Aidan Raynor Lac St-Louis 11:55:15.0
80 Philippe Bégin Capitale-Nationale 11:55:30.0
81 Émile Marquis Côte-Nord 11:55:45.0
82 Olivier Guertin Rive-Sud 11:56:00.0

F-14 ans 5 km. Free    
Bib Name Region Assigned Start
128 Marie-Pier Cormier Est-du-Québec 12:10:00.0
129 Abigail Paquin-Breault Laurentides 12:10:15.0
130 Alison Gagnon Côte-Nord 12:10:30.0
131 Mathilde Inkel Abitibi-Témiscamingue 12:10:45.0
132 Anaïs Paradis Capitale-Nationale 12:11:00.0
133 Magalie Daoust Outaouais 12:11:15.0
134 Marie-Pierre Dufresne Mauricie 12:11:30.0
135 Anne-Sophie Ratté Chaudière-Appalaches 12:11:45.0
136 Alexia Grenon Lanaudière 12:12:00.0
137 Rosalie Hogue Saguenay-Lac St-Jean 12:12:15.0
138 Rose d'Auteuil-Legault Montréal 12:12:30.0
139 Zoé Normandeau Rive-Sud 12:12:45.0
140 Ariane Caron Lac St-Louis 12:13:00.0
141 Isabel Izquierdo-Bernier Lac St-Louis 12:13:15.0
142 Jasmine Gratton Est-du-Québec 12:13:30.0
143 Juliane Jolicoeur Laurentides 12:13:45.0
144 Cloé Perreault Saguenay-Lac St-Jean 12:14:00.0
145 Gabrielle Gingras Chaudière-Appalaches 12:14:15.0
146 Stella Duncan Outaouais 12:14:30.0
147 Rosalie Sylvestre Lanaudière 12:14:45.0
148 Camille Lamothe Abitibi-Témiscamingue 12:15:00.0
149 Liliane Gagnon Capitale-Nationale 12:15:15.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4