Stride&Glide Sports - Spirit of the Rivers Loppet | Zone4.ca



Stride&Glide Sports - Spirit of the Rivers Loppet

Date: Mar 8, 2015
Official  Results
Location: Otway Nordic Centre
Host Club: Caledonia Nordic 

Jury
Chief of Competition:  Bill Warner 
Chief of Course:  Bob Dewhirst 
Obs. Time:
Wind Vel:  0 Wind Dir:
Air Temp: -1 Snow Temp:
Weather: Overcast Snow Cond: Hard packed 

Bunny on Skis 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 13 Andrew Blackburn Caledonia Nordic 0:12:33.4  
2 17 Isla Cadell Caledonia Nordic 0:13:08.0 +34.6
3 6 Katie LeBlanc Caledonia Nordic 0:17:49.0 +5:15.6
4 4 Eden Dunbar Caledonia Nordic 0:20:56.4 +8:23.0
5 3 Oliver Williams Caledonia Nordic 0:21:50.6 +9:17.2
6 8 Natalie Hoehn Caledonia Nordic 0:21:58.5 +9:25.1
7 15 Kaeden Paulsen Caledonia Nordic 0:24:02.4 +11:29.0
8 20 Adley Paulsen Caledonia Nordic 0:24:03.8 +11:30.4
9 5 Ella Williams Caledonia Nordic 0:24:30.4 +11:57.0
10 7 Jenna Foreman Caledonia Nordic 0:30:15.8 +17:42.4
11 11 Gavin Hall Caledonia Nordic 0:31:08.9 +18:35.5
12 19 Maisie Hoehn Caledonia Nordic 0:33:23.4 +20:50.0
13 10 Kai Pettersen Caledonia Nordic 0:33:29.6 +20:56.2
14 16 Max Pettersen Caledonia Nordic 0:33:29.8 +20:56.4
15 14 Skye Cadell Caledonia Nordic 0:39:58.4 +27:25.0
DNF 18 Charlie Mullins Caledonia Nordic *** ***
DNS 1 Reid Hall Caledonia Nordic *** ***
DNS 2 Louise Griesbauer Caledonia Nordic *** ***
DNS 9 Mya Friesen Caledonia Nordic *** ***
DNS 12 Maria Griesbauer Caledonia Nordic *** ***

Skier w/ Chariot 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 21 Phil Mullins Caledonia Nordic 0:16:00.5  
2 22 Eric Paulsen Caledonia Nordic 0:24:04.4 +8:03.9
3 23 Ryan Hall Caledonia Nordic 0:31:09.6 +15:09.1

Skier with a Bunny 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 32 Chelton Van Geloven Caledonia Nordic 0:13:07.3  
2 27 Morgen Watts Caledonia Nordic 0:21:01.7 +7:54.4
3 26 Ann Collard   0:21:59.0 +8:51.7
4 25 Shannon Burbee Caledonia Nordic 0:31:10.6 +18:03.3
5 31 Shayne Hoehn Caledonia Nordic 0:33:26.1 +20:18.8
6 30 Jacqui Pettersen Caledonia Nordic 0:33:30.4 +20:23.1
7 29 Tara Klassen Caledonia Nordic 0:34:25.5 +21:18.2
8 28 Moira Snadden Caledonia Nordic 0:39:59.0 +26:51.7
DNS 24 Gretchen Prystawik Caledonia Nordic *** ***

Male 10 and under 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 33 Bjorn Van Geloven Caledonia Nordic 0:21:19.4  

Female 10 and under 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 36 Aliah Turner Caledonia Nordic 0:13:23.0  
2 37 Chloe Bialuski Caledonia Nordic 0:13:55.9 +32.9
3 38 Stefania Bidner Caledonia Nordic 0:18:33.7 +5:10.7

Male 13 and under 7.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 46 Jordan Bax Caledonia Nordic 0:20:18.1  
2 47 Charlie Williams Caledonia Nordic 0:24:13.3 +3:55.2
3 44 Joshua Fiala Caledonia Nordic 0:26:54.1 +6:36.0
4 34 Matthew Rice Caledonia Nordic 0:27:27.6 +7:09.5
5 39 Quinn Friesen Caledonia Nordic 0:29:53.5 +9:35.4
6 40 Caedmon Dunbar Caledonia Nordic 0:31:39.6 +11:21.5
7 42 Aidan Cotter Caledonia Nordic 1:04:35.9 +44:17.8
8 43 Brendan Charlston Caledonia Nordic 1:05:04.0 +44:45.9
9 45 Owen Cotter Caledonia Nordic 1:24:01.7 +1:03:43.6
DNS 41 Liam Williamson Caledonia Nordic *** ***

Female 13 and under 7.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 49 Danika Fiala Caledonia Nordic 0:22:46.2  
2 58 Mackenzie Connon Caledonia Nordic 0:25:52.6 +3:06.4
3 48 Lia Huggett Caledonia Nordic 0:27:45.8 +4:59.6
4 51 Mya Blackburn Caledonia Nordic 0:28:12.3 +5:26.1
5 56 Iona Cadell Caledonia Nordic 0:31:56.1 +9:09.9
6 52 Stephanie Horning Caledonia Nordic 0:37:42.2 +14:56.0
7 35 Erika LeBlanc Caledonia Nordic 0:41:19.5 +18:33.3
8 54 Anja Nesset Caledonia Nordic 0:44:56.5 +22:10.3
9 57 Cara Nesset Caledonia Nordic 0:45:02.2 +22:16.0
10 53 Ailis McCleary Nechako Nordics 0:51:11.9 +28:25.7
11 50 Gabby Hoehn Caledonia Nordic 0:57:46.1 +34:59.9
12 55 Ashley Charlston Caledonia Nordic 1:05:03.5 +42:17.3

Male Rec. 7.5km 7.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 61 Nick Veeken   0:37:52.5  
2 63 Peder Nesset Caledonia Nordic 0:45:00.1 +7:07.6
3 59 Kevin Charlston Caledonia Nordic 1:04:10.1 +26:17.6
DNS 62 Andrew Snaden Caledonia Nordic *** ***

Female Rec. 7.5km 7.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 67 Kaia Andal Caledonia Nordic 0:19:43.8  
2 71 Pippa Roots Caledonia Nordic 0:21:24.8 +1:41.0
3 64 Belinda Hanlon Caledonia Nordic 0:28:14.3 +8:30.5
4 79 Jennifer Schulz Caledonia Nordic 0:29:43.8 +10:00.0
5 72 Andrea Dunbar Caledonia Nordic 0:31:09.9 +11:26.1
6 70 Ali Cadell Caledonia Nordic 0:31:56.0 +12:12.2
7 68 Suzanne Sharp Caledonia Nordic 0:32:38.4 +12:54.6
8 76 Marliese Veeken Caledonia Nordic 0:33:14.2 +13:30.4
9 69 Darcy Russell Caledonia Nordic 0:33:53.0 +14:09.2
10 65 Kim Lawyer Caledonia Nordic 0:41:33.5 +21:49.7
11 73 Tuppy Hoehn Caledonia Nordic 0:57:46.5 +38:02.7
12 77 Alena Charlston Caledonia Nordic 1:04:09.5 +44:25.7
13 74 Leah Paulsen Caledonia Nordic 1:06:48.7 +47:04.9
14 75 Beryl Nesbit Caledonia Nordic 1:18:38.5 +58:54.7
15 78 Sara Cotter Caledonia Nordic 1:24:03.3 +1:04:19.5
DNS 66 Mary Snaden Caledonia Nordic *** ***

Male Rec. 15km 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 92 Matt Brown Caledonia Nordic 0:44:30.1  
2 89 Ben Pelto Caledonia Nordic 0:50:04.2 +5:34.1
3 81 Philip Rice Caledonia Nordic 0:56:56.1 +12:26.0
4 86 Paul Schuetz Caledonia Nordic 0:58:10.6 +13:40.5
5 80 Lee Hill Caledonia Nordic 0:59:03.1 +14:33.0
6 85 Robbie Dunbar Caledonia Nordic 1:00:15.5 +15:45.4
7 88 Erik Jensen Caledonia Nordic 1:00:16.1 +15:46.0
8 84 Davide Loro Whiskey Jack 1:03:57.0 +19:26.9
9 82 Jason McCleary Nechako Nordics 1:13:54.0 +29:23.9
10 90 Connel Foster Caledonia Nordic 1:32:39.1 +48:09.0
11 91 Trevor Foster Caledonia Nordic 1:32:40.2 +48:10.1
DNF 87 Dmitri Zanozin Caledonia Nordic *** ***
DNS 83 Nicholas Veeken Caledonia Nordic *** ***

Female Rec. 15km 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 106 Lynda Foreman Caledonia Nordic 0:50:00.3  
2 96 Emily Osmond Caledonia Nordic 0:54:59.6 +4:59.3
3 97 Natalie Vogt Caledonia Nordic 0:55:22.4 +5:22.1
4 94 Cheryl Moors Caledonia Nordic 0:57:14.7 +7:14.4
5 105 Kyla MacDonald Caledonia Nordic 1:01:15.9 +11:15.6
6 98 Julia Gerlach Whitehorse 1:01:28.6 +11:28.3
7 99 Elisabeth Veeken Caledonia Nordic 1:04:14.2 +14:13.9
8 95 Breanne Reinheimer Caledonia Nordic 1:04:49.6 +14:49.3
9 102 Holly Workman Caledonia Nordic 1:05:47.1 +15:46.8
10 168 Isobel Hartley Caledonia Nordic 1:10:12.6 +20:12.3
11 104 Nadine Caron Caledonia Nordic 1:14:29.0 +24:28.7
12 103 Heidi Evensen Caledonia Nordic 1:18:35.2 +28:34.9
13 93 Ann Godon Caledonia Nordic 1:26:56.0 +36:55.7
DNS 100 Maizie Bernard Caledonia Nordic *** ***
DNS 101 Wanda Nemethy Nechako Nordics *** ***

Male 17 and under 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 110 Damian Georgyev Caledonia Nordic 0:52:26.2  
2 113 Bhavish Parshotam Caledonia Nordic 1:00:30.6 +8:04.4
3 111 Liam Tone Nechako Nordics 1:07:34.0 +15:07.8
4 107 Nolan McCleary Nechako Nordics 1:09:16.5 +16:50.3
5 112 Stuart Hartley Caledonia Nordic 1:09:18.2 +16:52.0
6 109 Glenn Hartley Caledonia Nordic 1:36:08.5 +43:42.3
DNS 108 Martin Williamson Caledonia Nordic *** ***

Female 17 and under 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 114 Sadie Bialuski Caledonia Nordic 0:52:59.9  
DNS 115 Erica Kreitz Caledonia Nordic *** ***

Male Cl. Open 15Km 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 117 Gordon Horning Caledonia Nordic 1:08:37.6  
2 118 Roger Wheate   1:28:27.4 +19:49.8
DNS 116 Ian Hartley Caledonia Nordic *** ***

Female Cl. Open 15km 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 121 Terra Young Caledonia Nordic 1:15:55.2  
2 120 Lanita Horning Caledonia Nordic 1:16:07.2 +12.0
3 119 Laurel McKirdy Caledonia Nordic 1:36:07.6 +20:12.4

Male Cl. Open 30km 30 km. Classic Mass Start  2 x 15km  
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Time Diff
1 123 Willard Andal Caledonia Nordic 0:50:25.7 (1) 1:45:31.6  
2 122 Chris Wagner Caledonia Nordic 0:58:32.1 (2) 2:00:01.4 +14:29.8
3 124 Tim Antill Caledonia Nordic 0:59:58.8 (3) 2:06:17.0 +20:45.4

Male Open 30km 30 km. Free Mass Start  2 x 15km  
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Time Diff
1 134 Alexander Nemethy Nechako Nordics 0:40:42.9 (1) 1:21:51.7  
2 131 Mike Smith Caledonia Nordic 0:41:55.3 (3) 1:25:09.1 +3:17.4
3 132 Kris Yip Caledonia Nordic 0:41:52.0 (2) 1:25:10.0 +3:18.3
4 141 Tom Skinner Caledonia Nordic 0:43:22.8 (4) 1:28:28.0 +6:36.3
5 130 Barry Nakahara Caledonia Nordic 0:45:34.3 (5) 1:31:42.6 +9:50.9
6 129 Rob Vogt Caledonia Nordic 0:45:50.6 (6) 1:33:07.8 +11:16.1
7 133 Ryan McMaster Caledonia Nordic 0:46:36.9 (7) 1:33:13.8 +11:22.1
8 127 Cam McNamara Caledonia Nordic 0:48:57.4 (9) 1:40:03.7 +18:12.0
9 137 Jeffrey Hoff   0:48:56.0 (8) 1:41:25.4 +19:33.7
10 125 Theo Mlynowski Caledonia Nordic 0:50:37.5 (11) 1:44:38.4 +22:46.7
11 126 Mike Trepanier Caledonia Nordic 0:50:18.0 (10) 1:44:39.1 +22:47.4
12 128 Will Cadell Caledonia Nordic 0:50:56.6 (13) 1:44:41.6 +22:49.9
13 138 Conor Sproull Caledonia Nordic 0:50:45.1 (12) 1:44:56.3 +23:04.6
14 139 Kristian Jensen-Leblanc Caledonia Nordic 0:51:08.1 (14) 1:45:10.5 +23:18.8
15 136 Elliot Andal Caledonia Nordic 0:53:12.5 (15) 1:48:16.1 +26:24.4
16 140 Jonathan Taylor Caledonia Nordic 0:55:00.6 (16) 1:48:39.8 +26:48.1
17 143 Carter Bloom   0:55:46.9 (17) 1:54:16.5 +32:24.8
18 135 Liam Connon Caledonia Nordic 0:59:00.3 (18) 2:01:32.4 +39:40.7
DNS 142 Chris Paulson Omineca *** (*) *** ***

Male 40-59 30 km. Free Mass Start  2 x 15km  
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Time Diff
1 147 Tony Fiala Caledonia Nordic 0:40:42.8 (1) 1:21:51.2  
2 148 Scott Forrest Caledonia Nordic 0:44:44.1 (2) 1:31:02.1 +9:10.9
2 158 Patrick Turner Caledonia Nordic 0:44:44.6 (3) 1:31:02.1 +9:10.9
4 157 Greg Tone Nechako Nordics 0:45:08.9 (4) 1:32:51.4 +11:00.2
5 156 Stein Fladmark Caledonia Nordic 0:46:39.9 (7) 1:34:43.8 +12:52.6
6 151 Brad Kreitz Caledonia Nordic 0:46:23.4 (5) 1:34:53.7 +13:02.5
7 160 Greg Blackburn Caledonia Nordic 0:46:25.2 (6) 1:35:43.3 +13:52.1
8 152 Matthew Thomson Caledonia Nordic 0:47:01.3 (8) 1:38:25.0 +16:33.8
9 153 Tim Roots Caledonia Nordic 0:51:11.6 (9) 1:45:00.8 +23:09.6
10 144 Scott Roberts Caledonia Nordic 0:54:24.2 (11) 1:50:55.8 +29:04.6
11 146 Ted Clarke Caledonia Nordic 0:54:51.3 (12) 1:51:08.0 +29:16.8
12 150 Pat Cotter Caledonia Nordic 0:54:02.1 (10) 1:51:41.6 +29:50.4
13 149 Chris Lapointe Caledonia Nordic 0:57:45.1 (13) 1:57:30.9 +35:39.7
14 154 Simon Earl Caledonia Nordic 0:57:47.8 (14) 1:57:31.0 +35:39.8
15 145 Luc St-Denis Caledonia Nordic 0:59:02.0 (15) 2:01:38.8 +39:47.6
16 155 Dennis Straussfogel Caledonia Nordic 1:04:31.4 (16) 2:15:33.9 +53:42.7
DNS 159 Cory Williamson Caledonia Nordic *** (*) *** ***

Male 60+ 30 km. Free Mass Start  2 x 15km  
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Time Diff
1 162 Lauri Karjaluoto Caledonia Nordic 0:46:23.7 (1) 1:33:13.9  
2 163 Bob Dewhirst Caledonia Nordic 0:50:08.7 (2) 1:43:15.7 +10:01.8
3 161 David Snadden Caledonia Nordic 0:53:40.5 (3) 1:46:59.7 +13:45.8

Female Open 30km 30 km. Free Mass Start  2 x 15km  
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Time Diff
1 165 Nikki Kassel Caledonia Nordic 0:42:18.6 (1) 1:25:34.2  
2 166 Sharleen Balogh Caledonia Nordic 0:43:21.8 (2) 1:28:25.9 +2:51.7
3 164 Kathleen Cunniffe   0:55:21.4 (3) 1:48:58.6 +23:24.4

Female 40-59 30 km. Free Mass Start  2 x 15km  
PL Bib Name Club Lap1 Rnk Time Diff
1 174 Angela Wheeler Nechako Nordics 0:47:37.4 (1) 1:37:22.1  
2 173 Gillian Recknell Caledonia Nordic 0:50:07.9 (2) 1:42:51.2 +5:29.1
3 169 Wendy Fiala Caledonia Nordic 0:51:07.2 (3) 1:45:34.6 +8:12.5
4 170 Esther Grondalen Omineca 0:52:17.8 (4) 1:46:08.4 +8:46.3
5 171 Carolyn Bax Caledonia Nordic 0:54:59.4 (5) 1:48:51.6 +11:29.5
6 167 Iris Unger Omineca 0:57:22.0 (6) 2:00:05.5 +22:43.4
7 172 Diane Bloom   1:00:16.5 (7) 2:02:06.4 +24:44.3


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4