Biathlon - NorAm/Calforex Cup #1 - AM | Zone4.ca



Biathlon - NorAm/Calforex Cup #1 - AM

Date: Dec 12, 2015
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: FNSC/CNSC/RMR/CBR

Race Info
Start Time:  10:00:00 
End Time:  11:45:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men 10 km. Sprint  Blue-Blue-Blue  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 2 Alexander HOWE Craftsbury Green Racing Project 1 0 0:26:09.2   50 60
2 12 Wynn ROBERTS National Guard Biathlon 0 2 0:26:19.4 +10.2 46 56
3 18 Max DURTSCHI USBA X-Team 2 0 0:26:24.8 +15.6 43 53
4 13 Matthew HUDEC BATC/Biathlon Sask 0 2 0:26:44.8 +35.6 40 50
5 4 Paul SCHOMMER Moose Nordic BD - USA 1 0 0:26:50.9 +41.7 37 47
6 14 Casey SMITH Craftsbury Green Racing Project 0 2 0:27:26.3 +1:17.1 34 44
7 15 Mark ARENDZ Rocky Mountain Racers 0 1 0:27:44.9 +1:35.7 32 42
8 9 Michael GIBSON Craftsbury Green Racing Project 3 2 0:27:51.4 +1:42.2 30 40
9 8 Patrick JOHNSON Auburn Ski Club/USBA 2 4 0:27:52.5 +1:43.3 28 38
10 7 Ethan DREISSIGACKER Craftsbury Green Racing Project 2 1 0:28:04.4 +1:55.2 26 36
11 16 Jakob ELLINGSON Mt. Itasca/LNR - USA 2 1 0:28:10.5 +2:01.3 24 34
12 11 Arthur ROOTS BATC/Caledonia Nordic 2 0 0:28:36.6 +2:27.4 22 32
13 5 Jasper MACKENZIE Winsport 2 3 0:29:04.6 +2:55.4 20 30
14 3 Guillaume BERTRAND RMR/Biathlon Estrie 4 1 0:29:08.6 +2:59.4 18 28
15 10 Kai SKINSTAD Winsport 0 3 0:29:26.8 +3:17.6 16 26
16 17 Jacob DALBERG National Guard Biathlon 2 1 0:30:06.5 +3:57.3 15 25
17 6 Evan GIRARD Rocky Mountain Racers 0 3 0:32:20.9 +6:11.7 14 24
18 1 Tadhg NAKADA National Guard Biathlon 4 1 0:33:14.9 +7:05.7 13 23
Jury Decisions
Bib: 8 Notes: Reprimand - Failure to have skis checked

Junior Men 10 km. Sprint  Blue-Blue-Blue  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 21 Alexandre DUPUIS BATC 0 1 0:27:12.1   50 60
2 19 Aidan MILLAR BATC/Canmore Nordic 3 0 0:27:45.5 +33.4 46 56
3 24 Matt STRUM BATC/Canmore Nordic 2 1 0:28:32.8 +1:20.7 43 53
4 25 Félix BÉRUBÉ-LAROCHELLE Biathlon Québec 0 1 0:29:46.7 +2:34.6 40 50
5 20 Adam RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 1 3 0:29:47.5 +2:35.4 37 47
6 27 Travis COOPER National Guard Biathlon 2 2 0:29:49.9 +2:37.8 34 44
7 22 Charles PÉPIN Biathlon Québec 0 3 0:29:52.0 +2:39.9 32 42
8 26 Brian HALLIGAN Maine Winter Sports 0 3 0:30:11.6 +2:59.5 30 40
9 28 Chad BERLING Calgary Biathlon Racers 3 1 0:30:57.4 +3:45.3 28 38
10 30 Sergey BOCHKARNIKOV Calgary Biathlon Racers 0 2 0:31:03.4 +3:51.3 26 36
11 23 Nate GERWING Rocky Mountain Racers 4 2 0:31:18.0 +4:05.9 24 34
12 31 Tristan MCKENZIE Rocky Mountain Racers 3 1 0:31:51.8 +4:39.7 22 32
13 29 Dominique DRUWE Canmore Nordic 3 4 0:36:28.3 +9:16.2 20 30
Jury Decisions
Bib: 25 Notes: Reprimand - Failure to have skis checked

Youth Men 7.5 km. Sprint  Green-Green-Green  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 33 Teo SANCHEZ Biathlon Québec 1 0 0:20:39.8   50 60
2 41 Peter CARROLL Auburn Ski Club 1 1 0:21:15.9 +36.1 46 56
3 32 Zachari BOLDUC Biathlon Québec 1 2 0:21:32.2 +52.4 43 53
4 48 Bobby KREITZ BC - Caledonia Nordic 0 2 0:21:58.4 +1:18.6 40 50
5 49 Jacob PEARSON Casper Mountain Biathlon Club 0 1 0:22:02.9 +1:23.1 37 47
6 57 André BOUDREAU Biathlon PEI 1 1 0:22:06.8 +1:27.0 34 44
7 47 Emmanuel MERCIER Biathlon Québec 0 3 0:22:09.6 +1:29.8 32 42
8 38 Trevor KIERS Biathlon Ontario 1 3 0:22:30.8 +1:51.0 30 40
9 51 Lucas BOUDREAU Biathlon PEI 2 0 0:22:42.2 +2:02.4 28 38
10 52 Jarod ALGRA BC - West Coast Nordic 2 1 0:22:48.7 +2:08.9 26 36
11 45 Thomas STUSHNOFF Rocky Mountain Racers 0 3 0:22:52.7 +2:12.9 24 34
12 54 Mark SINGLETON Edmonton Nordic 4 1 0:23:59.1 +3:19.3 22 32
13 43 Mark HARTLEY BC - Caledonia Nordic 2 1 0:24:08.0 +3:28.2 20 30
14 44 Taij MANN Edmonton Nordic 2 1 0:24:12.2 +3:32.4 18 28
15 35 Logan SHERBA BC - Caledonia Nordic 1 2 0:24:19.7 +3:39.9 16 26
16 50 Emrik AUGER Biathlon Québec 2 1 0:24:35.7 +3:55.9 15 25
17 34 Angus TWEEDIE BC - Bulkley Valley 2 1 0:24:43.8 +4:04.0 14 24
18 58 Kieran GOLDHAWK Calgary Biathlon Racers 1 1 0:24:47.1 +4:07.3 13 23
19 56 Olivier GERVAIS Biathlon Ontario 3 3 0:24:49.3 +4:09.5 12 22
20 46 Tobias QUINN Biathlon Ontario - Lake Superior 1 4 0:25:57.3 +5:17.5 10 21
21 37 Bruce WILSON Biathlon Yukon 2 1 0:26:26.6 +5:46.8 8 20
22 36 Colton MAC DOUGALL BC - Caledonia Nordic 4 1 0:27:07.5 +6:27.7 7 19
23 55 Curtis MACDONELL Foothills Nordic 4 2 0:27:07.8 +6:28.0 6 18
24 40 Will NEUHAUS Canmore Nordic 4 2 0:27:36.9 +6:57.1 5 17
25 39 Wynn LINKLATER Edmonton Nordic 2 3 0:28:36.6 +7:56.8 4 16
26 42 Travis LUCKERT Edmonton Nordic 4 2 0:29:52.3 +9:12.5 3 15
Jury Decisions
Bib: 42 Notes: Reprimand - skied too far
Bib: 46 Time: 0:02:00.0 Notes: Rule 5.5.a - Missed Penalty Loop
Bib: 55 Time: 0:-1:-30.0 Notes: Range Time Credit

Senior Boys 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 65 Thomas HULSMAN Foothills Nordic 0 1 0:17:11.7   50 60
2 63 Leo GRANDBOIS Biathlon Québec 1 1 0:17:37.1 +25.4 46 56
3 62 Christian PAZDAN Foothills Nordic 1 1 0:18:21.0 +1:09.3 43 53
4 76 Eli NIELSEN Methow Valley Biathlon 1 1 0:18:24.4 +1:12.7 40 50
5 74 Eric PADGHAM Foothills Nordic 1 1 0:18:33.7 +1:22.0 37 47
6 86 Ben WALCH Foothills Nordic 1 2 0:18:40.2 +1:28.5 34 44
7 83 Lucas SMITH Red River Nordic 1 2 0:18:49.9 +1:38.2 32 42
8 81 Rory GILLILAND Foothills Nordic 2 2 0:18:58.9 +1:47.2 30 40
9 92 Jake DRAPER Biathlon Yukon 0 2 0:19:11.9 +2:00.2 28 38
10 84 Ryan ELDEN BC - Cariboo Ski Touring Club 2 2 0:19:23.4 +2:11.7 26 36
11 91 Seton KRIESE BC - Bulkley Valley 2 2 0:19:28.2 +2:16.5 24 34
12 60 Nicholas ALTWASSER Foothills Nordic 3 2 0:19:30.5 +2:18.8 22 32
13 72 Daniel SENNETT Biathlon Yukon 0 2 0:19:39.0 +2:27.3 20 30
14 89 Haldan BORGLUM Foothills Nordic 2 3 0:19:39.6 +2:27.9 18 28
15 67 Liam ADEL Biathlon Yukon 2 1 0:19:45.1 +2:33.4 16 26
16 82 Sean HARROP Calgary Biathlon Racers 3 1 0:19:53.0 +2:41.3 15 25
17 71 Ethan ALGRA BC - West Coast Nordic 0 2 0:19:59.7 +2:48.0 14 24
18 88 Keegan TREMBLAY Biathlon Ontario 1 3 0:20:04.8 +2:53.1 13 23
19 90 Quinlan SMITH Calgary Biathlon Racers 1 2 0:20:13.7 +3:02.0 12 22
20 75 Jerome GOBEIL Calgary Biathlon Racers 2 3 0:20:15.6 +3:03.9 10 21
21 61 Xavier CHAMPAGNE Calgary Biathlon Racers 2 0 0:20:27.5 +3:15.8 8 20
22 59 Devin SAUNDERS Foothills Nordic 2 5 0:20:52.6 +3:40.9 7 19
23 85 Sean MCLEAN Foothills Nordic 3 3 0:21:01.4 +3:49.7 6 18
24 66 Keiran MARCHAND BC - Blackjack 2 2 0:21:26.4 +4:14.7 5 17
25 80 Finn BERG Calgary Biathlon Racers 1 3 0:21:27.3 +4:15.6 4 16
26 87 Colton CUTHILL Foothills Nordic 2 3 0:21:34.2 +4:22.5 3 15
27 77 Lance HOLLAND Canmore Nordic 0 4 0:21:42.6 +4:30.9 2 14
28 69 Andrei SECU BC - West Coast Nordic 2 4 0:21:52.2 +4:40.5 1 13
29 78 Kieran KELLY Calgary Biathlon Racers 2 5 0:22:13.6 +5:01.9   12
30 73 Jakub STEPAN Camrose Vikings 1 5 0:22:39.4 +5:27.7   11
31 53 Liam HAWES Blue Mountain 1 1 0:22:47.5 +5:35.8   10
32 64 Ian MITCHELL Red River Nordic 3 3 0:24:09.0 +6:57.3   9
33 70 Hayden NEIL BC - Caledonia Nordic 2 1 0:24:30.6 +7:18.9   8
34 93 Liam PELLETIER Biathlon Ontario 2 5 0:25:35.1 +8:23.4   7
35 79 Jesper SORENSEN Wapiti Nordic 3 2 0:26:29.8 +9:18.1   6
DNS 68 Michael PULLISHY Foothills Nordic 0 0 *** ***    
Jury Decisions
Bib: 70 Notes: Reprimand - Skied Penalty Loop Incorrectly
Bib: 92 Notes: Reprimand - Unsafe Rifle Handling
Bib: 93 Time: 0:02:00.0 Notes: Rule 5.5.a Missed Penalty Loop

Women 7.5 km. Sprint  Green-Green-Green  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 97 Emily DREISSIGACKER Craftsbury Green Racing Project 0 1 0:22:24.4   50 60
2 95 Maddie PHANEUF Maine Winter Sports 3 3 0:24:14.9 +1:50.5 46 56
3 99 Siena ELLINGSON Mt. Itasca/Ginger Biathlon - USA 2 1 0:24:46.6 +2:22.2 43 53
4 94 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 1 0 0:25:02.8 +2:38.4 40 50
5 100 Brittany HUDAK Rocky Mountain Racers 0 1 0:26:13.5 +3:49.1 37 47
6 96 Jennifer PATERSON Edmonton Nordic 0 3 0:29:28.1 +7:03.7 34 44
7 98 Daniella BURKE Camrose Vikings 0 2 0:33:32.7 +11:08.3 32 42

Junior Women 7.5 km. Sprint  Green-Green-Green  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 102 Kendall CHONG BATC/Foothills Nordic 0 1 0:24:34.0   50 60
2 103 Charlotte HAMEL Biathlon Québec 1 0 0:26:08.1 +1:34.1 46 56
3 104 Caitlin CAMPBELL Biathlon PEI 2 0 0:26:30.6 +1:56.6 43 53
4 101 Ashley RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 3 2 0:29:50.0 +5:16.0 40 50

Youth Women 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 106 Megan BANKES BATC/Foothills Nordic 2 1 0:18:16.4   50 60
2 115 Darya SEPANDJ BATC/Foothills Nordic 0 2 0:18:53.0 +36.6 46 56
3 108 Nadia MOSER BATC/Biathlon Yukon 1 2 0:19:05.2 +48.8 43 53
4 107 India MCISAAC Rocky Mountain Racers 2 2 0:19:16.9 +1:00.5 40 50
5 109 Emily DICKSON BATC 1 1 0:19:21.6 +1:05.2 37 47
6 112 Jordyn LEIGHTON Biathlon Ontario - Chelsea Nordic 0 0 0:19:47.5 +1:31.1 34 44
7 111 Sarah POISSON-GRÉGOIRE Biathlon Québec 2 1 0:20:03.8 +1:47.4 32 42
8 118 Tekarra BANSER BC - Telemark Biathlon 0 1 0:20:23.8 +2:07.4 30 40
9 114 Claire WAICHLER Methow Valley Biathlon 2 3 0:20:53.3 +2:36.9 28 38
10 117 Maria PETERS Biathlon Yukon 1 1 0:21:36.9 +3:20.5 26 36
11 113 Amelia KOVACHIK Canmore Nordic 1 1 0:22:46.4 +4:30.0 24 34
12 110 Kerstin WICHERS Camrose Vikings 0 1 0:23:55.0 +5:38.6 22 32
13 120 Mackenzie TURNER Biathlon Ontario 3 2 0:24:19.9 +6:03.5 20 30
14 119 Katrine GILLETT Canmore Nordic 4 5 0:24:56.2 +6:39.8 18 28
15 116 Jasmin TUHKASAARI Biathlon Ontario 1 4 0:26:12.5 +7:56.1 16 26
DNS 105 Gillian GOWLING Rocky Mountain Racers 0 0 *** ***    

Senior Girls 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club P S Time Diff CFX NorAM
1 135 Annika KLOTZ Foothills Nordic 1 0 0:20:17.3   50 60
2 123 Rylie GARNER Casper Mountain Biathlon Club 1 0 0:20:35.9 +18.6 46 56
3 125 Sydney NOTSCHAELE Qu'Appelle Valley Nordic 0 1 0:21:19.5 +1:02.2 43 53
4 124 Anna SELLERS Canmore Nordic 3 1 0:21:49.6 +1:32.3 40 50
5 133 Karly COYNE Canmore Nordic 2 3 0:22:12.1 +1:54.8 37 47
6 134 Anne MIREJOVSKY Camrose Vikings 0 3 0:22:21.7 +2:04.4 34 44
7 132 Ariana WOODS Bridger Biathlon Club 2 3 0:22:27.5 +2:10.2 32 42
8 131 Claire HOILETT Canmore Nordic 1 3 0:22:35.2 +2:17.9 30 40
9 128 Anni KURTA BC - Cariboo Ski Touring Club 1 1 0:23:06.5 +2:49.2 28 38
10 130 Tatiana TILLEY Foothills Nordic 2 0 0:23:08.5 +2:51.2 26 36
11 121 Megan ORVIG Canmore Nordic 2 2 0:23:12.4 +2:55.1 24 34
12 122 Élise SAUVÉ Foothills Nordic 2 2 0:23:27.5 +3:10.2 22 32
13 129 Ashley DEUCHAR Foothills Nordic 1 3 0:23:28.3 +3:11.0 20 30
14 136 Emma PACZKOWSKI Canmore Nordic 2 3 0:24:02.9 +3:45.6 18 28
15 127 Makenna WEIR Qu'Appelle Valley Nordic 3 1 0:25:31.4 +5:14.1 16 26
16 126 Katya DITTRICH Foothills Nordic 1 5 0:28:10.3 +7:53.0 15 25


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4