Biathlon - Alberta Winter Games 2016 - Sprint | Zone4.ca



Biathlon - Alberta Winter Games 2016 - Sprint

Date: Feb 14, 2016
Final  Results
Location: Medicine Hat, Alberta
 

Race Info
Start Time:  09:45:00 
End Time:  12:25:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Air 2 Girls 1.2 km. Sprint    
PL Bib Name Zone P P T Time Diff
1 7 Helena Linklater Zone 6 0 0 0 0:04:05.68  
2 11 Desiree Paradis Zone 3 1 0 1 0:04:34.64 +28.96
3 1 Taylor Fulton Zone 6 1 0 1 0:04:52.54 +46.86
4 4 Alexandra Hulshof Zone 3 3 2 5 0:04:53.98 +48.30
5 3 Cassidy Brewster Zone 5 1 1 2 0:05:07.25 +1:01.57
6 6 Paige Levasseur Zone 5 3 4 7 0:05:24.59 +1:18.91
7 9 Anya Klafki Zone 3 3 3 6 0:05:37.86 +1:32.18
8 10 Holly Moores Zone 2 4 3 7 0:05:53.03 +1:47.35
9 5 Aria Klotz Zone 3 5 2 7 0:06:10.92 +2:05.24
10 2 Dani Brewster Zone 5 2 2 4 0:06:16.95 +2:11.27
11 8 Annie Forbes Zone 8 3 3 6 0:06:47.36 +2:41.68
Jury Decisions
Bib: 1 Time: 0:00:-10.00 Notes: Time Credit - Ran Extra Penalty Loop Do To Target Malfuction

Air 2 Boys 1.2 km. Sprint    
PL Bib Name Zone P P T Time Diff
1 15 Henrik Quintilio Zone 5 1 3 4 0:04:00.72  
2 24 Tyson Hay Zone 8 0 1 1 0:04:18.64 +17.92
3 14 Francois Gauthier Zone 3 2 2 4 0:04:24.67 +23.95
4 23 Euan McCorkindale Zone 3 2 2 4 0:04:28.65 +27.93
5 12 Samuel Bosse Zone 6 1 0 1 0:04:44.26 +43.54
6 19 Marcus Skarsgard Zone 2 1 3 4 0:04:51.88 +51.16
7 17 Jacob Losey Zone 6 2 2 4 0:04:53.97 +53.25
8 20 Bjorn Baergen Zone 2 1 1 2 0:04:59.89 +59.17
9 21 Ronan Tew Zone 5 3 2 5 0:05:03.58 +1:02.86
10 22 Felix Clement Zone 2 1 0 1 0:05:05.16 +1:04.44
11 25 Lance Sekora Zone 5 3 1 4 0:05:05.21 +1:04.49
12 13 Reid Petteplace Zone 8 3 3 6 0:05:24.89 +1:24.17
13 18 Callum Cross Zone 2 0 2 2 0:06:15.77 +2:15.05
14 16 Jack Paul Zone 2 0 1 1 0:06:19.89 +2:19.17

Dev 2 Girls 1.5 km. Sprint    
PL Bib Name Zone P P T Time Diff
1 28 Jenna Sherrington Zone 3 1 2 3 0:08:29.02  
2 26 Pascale Paradis Zone 3 3 2 5 0:08:50.64 +21.62
3 31 Kaitlyn Altwasser Zone 3 2 2 4 0:09:19.86 +50.84
4 32 Emma Osness Zone 3 2 1 3 0:09:22.78 +53.76
5 34 Karly Coyne Zone 2 3 3 6 0:09:45.39 +1:16.37
6 39 Emma Paczkowski Zone 2 4 2 6 0:10:01.91 +1:32.89
7 38 Alexia Chambers Zone 3 5 3 8 0:10:31.77 +2:02.75
8 36 Megan Orvig Zone 2 1 3 4 0:10:36.46 +2:07.44
9 27 Gabrielle Boucher Zone 3 4 3 7 0:10:44.56 +2:15.54
10 37 Fiona Linklater Zone 6 3 4 7 0:10:46.26 +2:17.24
11 33 Anna Minarik Zone 6 2 3 5 0:10:49.85 +2:20.83
12 30 Attie Forbes Zone 8 2 2 4 0:10:54.95 +2:25.93
13 35 Sarah Laflamme Zone 2 3 3 6 0:11:25.03 +2:56.01
14 29 Odessa Bauer Zone 6 3 1 4 0:12:23.79 +3:54.77
Jury Decisions
Bib: 36 Time: 0:00:-5.00 Notes: Time Credit - Target Reset

Dev 2 Boys 1.5 km. Sprint    
PL Bib Name Zone P P T Time Diff
1 51 Erik Skarsgard Zone 2 1 1 2 0:07:50.84  
2 40 Reid Lovstrom Zone 3 3 2 5 0:08:32.28 +41.44
3 47 Gareth Eyre Zone 3 3 3 6 0:08:38.92 +48.08
4 49 Jake Taylor Zone 7 2 3 5 0:08:46.42 +55.58
5 45 Lance Holland Zone 2 5 1 6 0:08:46.48 +55.64
6 48 Devin Saunders Zone 4 1 2 3 0:08:49.41 +58.57
7 46 Joseph Mills Zone 3 1 1 2 0:09:06.96 +1:16.12
8 41 Logan Mcbride Zone 3 3 3 6 0:09:29.95 +1:39.11
9 42 Nicolas Gerwing Zone 6 3 5 8 0:09:35.75 +1:44.91
10 43 Samuel Malkinson Zone 3 4 2 6 0:09:45.24 +1:54.40
11 50 Jesper Sorensen Zone 8 4 3 7 0:09:59.55 +2:08.71
12 44 Lyndon Brough Zone 8 3 2 5 0:10:26.05 +2:35.21

Dev 1 Girls 1.2 km. Sprint    
PL Bib Name Zone P P T Time Diff
1 54 Naomi Walch Zone 3 1 2 3 0:08:11.31  
2 57 Anna Marino Zone 2 1 2 3 0:08:54.27 +42.96
3 52 Solomia Bobier Zone 6 4 4 8 0:09:40.61 +1:29.30
4 59 Anika Jensen Zone 2 3 0 3 0:09:58.64 +1:47.33
5 56 Sage Gilliland Zone 3 2 3 5 0:10:37.33 +2:26.02
6 53 Abigail Brown Zone 6 4 2 6 0:11:00.01 +2:48.70
7 55 Liv Jensen Zone 2 4 1 5 0:12:21.39 +4:10.08
8 58 Miranda Hopkins Zone 8 4 4 8 0:14:03.98 +5:52.67

Dev 1 Boys 1.2 km. Sprint    
PL Bib Name Zone P P T Time Diff
1 61 Oliver Brindle Zone 2 1 2 3 0:07:51.10  
2 73 Simon Gauthier Zone 3 2 1 3 0:08:00.67 +9.57
3 76 Matthew Gillett Zone 2 2 1 3 0:08:07.03 +15.93
4 77 Graeme Cole Zone 3 4 1 5 0:08:24.14 +33.04
5 62 Callum Linklater Zone 6 1 5 6 0:08:24.83 +33.73
6 63 Ethan Campbell Zone 1 0 1 1 0:08:36.26 +45.16
7 78 Colby Johnson Zone 6 3 0 3 0:08:37.65 +46.55
8 64 Noah Cramer Zone 3 2 0 2 0:08:45.52 +54.42
9 65 Avry Niven Zone 4 0 2 2 0:08:50.25 +59.15
10 68 Noah Holash Zone 3 3 3 6 0:08:58.15 +1:07.05
11 60 Findlay Eyre Zone 3 2 3 5 0:09:05.74 +1:14.64
12 66 Jesse Kertesz-Knight Zone 5 2 0 2 0:09:06.75 +1:15.65
13 67 Same Moses Zone 3 1 3 4 0:09:28.88 +1:37.78
14 74 Alexandre Boucher Zone 3 3 3 6 0:09:30.76 +1:39.66
15 70 Donovan Wallace Zone 8 3 3 6 0:09:41.68 +1:50.58
16 71 Matt Robinson Zone 1 2 5 7 0:10:25.15 +2:34.05
17 69 Liam Girouard Zone 8 4 1 5 0:11:28.99 +3:37.89
DNS 72 Michael Schroeder Zone 4 0 0   *** ***
DNS 75 Justin Pianosi Houden Zone 2 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 66 Time: 0:00:-5.00 Notes: Range Credit - Waiting For Target Reset


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4