Biathlon - Alberta Winter Games - Individual | Zone4.ca



Biathlon - Alberta Winter Games - Individual

Date: Feb 14, 2016
Final  Results
Location: Medicine Hat, Alberta
 

Race Info
Start Time:  13:30:00 
End Time:  15:40:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Air 2 Boys 2 km. Individual    
PL Bib Name Zone P P P T Time Diff
1 108 Ronan TEW 5 0 3 0 3 0:06:21.3  
2 107 Lance SEKORA 5 0 1 0 1 0:06:21.9 +0.6
3 104 Henrik QUINTILIO 5 0 2 3 5 0:06:38.8 +17.5
4 103 Samuel BOSSE 6 0 0 0 0 0:06:41.0 +19.7
5 113 Jacob LOSEY 6 2 0 2 4 0:06:50.7 +29.4
6 109 Euan MCCORKINDALE 3 2 1 2 5 0:07:03.1 +41.8
7 114 Francois GAUTHIER 3 2 2 3 7 0:08:06.8 +1:45.5
8 105 Felix CLEMENT 2 1 1 1 3 0:08:21.8 +2:00.5
9 110 Tyson HAY 8 2 3 1 6 0:08:27.1 +2:05.8
10 111 Bjorn BAERGEN 2 1 0 3 4 0:08:32.7 +2:11.4
11 101 Reid PETTEPLACE 8 3 3 2 8 0:09:30.3 +3:09.0
12 102 Marcus SKARSGARD 2 3 3 3 9 0:09:49.7 +3:28.4
13 106 Callum CROSS 2 3 4 4 11 0:11:22.5 +5:01.2
DSQ 112 Jack PAUL 2 4 2 0 6 *** ***
Jury Decisions
Bib: 112 Notes: Rule 5.6.i - Deiviated From Marked Course (Not Enough Loops)

Air 2 Girls 2 km. Individual    
PL Bib Name Zone P P P T Time Diff
1 124 Helena LINKLATER 6 0 0 0 0 0:05:11.8  
2 117 Desiree PARADIS 3 1 0 1 2 0:06:47.6 +1:35.8
3 119 Taylor FULTON 6 1 0 1 2 0:07:00.5 +1:48.7
4 125 Dani BREWSTER 5 0 0 1 1 0:07:18.0 +2:06.2
5 123 Cassidy BREWSTER 5 2 0 1 3 0:07:34.9 +2:23.1
6 122 Holly MOORES 2 2 1 2 5 0:07:56.8 +2:45.0
7 121 Aria KLOTZ 3 2 0 2 4 0:08:01.5 +2:49.7
8 120 Alexandra HULSHOF 3 3 3 2 8 0:08:30.1 +3:18.3
9 115 Paige LEVASSEUR 5 4 4 1 9 0:08:48.0 +3:36.2
10 118 Anya KLAFKI 3 4 4 4 12 0:10:39.9 +5:28.1
11 116 Annie FORBES 8 5 3 2 10 0:10:57.7 +5:45.9

Dev 2 Boys 2.5 km. Individual    
PL Bib Name Zone P P P P T Time Diff
1 128 Jake TAYLOR 7 1 0 3 2 6 0:16:29.5  
2 132 Nicolas GERWING 6 2 0 1 0 3 0:16:35.8 +6.3
2 134 Erik SKARSGARD 2 1 1 2 2 6 0:16:35.8 +6.3
4 130 Reid LOVSTROM 3 2 1 2 2 7 0:17:07.1 +37.6
5 135 Lance HOLLAND 2 1 2 2 2 7 0:17:34.1 +1:04.6
6 127 Gareth EYRE 3 5 0 1 2 8 0:17:54.8 +1:25.3
7 136 Devin SAUNDERS 4 2 2 3 2 9 0:19:05.6 +2:36.1
8 129 Joseph MILLS 3 1 0 0 3 4 0:19:11.1 +2:41.6
9 133 Logan MCBRIDE 3 1 3 4 4 12 0:19:17.2 +2:47.7
10 131 Jesper SORENSEN 8 3 1 2 3 9 0:19:44.3 +3:14.8
11 137 Samuel MALKINSON 3 4 3 3 3 13 0:20:41.6 +4:12.1
12 126 Lyndon BROUGH 8 3 1 1 4 9 0:20:56.2 +4:26.7
Jury Decisions
Bib: 128 Time: 0:00:-6.0 Notes: Range Credit - Target Reset

Dev 2 Girls 2.5 km. Individual    
PL Bib Name Zone P P P P T Time Diff
1 146 Jenna SHERRINGTON 3 3 2 1 1 7 0:16:33.0  
2 147 Pascale PARADIS 3 2 2 1 1 6 0:17:00.9 +27.9
3 150 Kaitlyn ALTWASSER 3 2 2 1 0 5 0:17:43.0 +1:10.0
4 141 Gabrielle BOUCHER 3 1 1 1 2 5 0:18:34.7 +2:01.7
5 138 Emma PACZKOWSKI 2 1 1 1 1 4 0:19:00.2 +2:27.2
6 139 Alexia CHAMBERS 3 1 5 4 2 12 0:20:04.9 +3:31.9
7 144 Emma OSNESS 3 2 3 4 3 12 0:20:17.1 +3:44.1
8 148 Fiona LINKLATER 6 3 2 3 2 10 0:20:58.7 +4:25.7
9 142 Anna MINARIK 6 3 3 2 3 11 0:21:01.4 +4:28.4
10 149 Attie FORBES 8 2 3 1 3 9 0:21:09.5 +4:36.5
11 143 Karly COYNE 2 4 4 3 4 15 0:22:00.5 +5:27.5
12 151 Sarah LAFLAMME 2 4 3 0 5 12 0:22:28.1 +5:55.1
13 140 Odessa BAUER 6 1 1 3 2 7 0:23:32.1 +6:59.1
DNS 145 Megan ORVIG 2 0 0 0 0   *** ***

Dev 1 Boys 2 km. Individual    
PL Bib Name Zone P P P T Time Diff
1 161 Oliver BRINDLE 2 2 1 0 3 0:11:31.8  
2 156 Noah CRAMER 3 0 1 0 1 0:12:03.8 +32.0
3 155 Ethan CAMPBELL 1 1 0 1 2 0:12:31.0 +59.2
4 152 Callum LINKLATER 6 3 1 3 7 0:12:33.5 +1:01.7
5 168 Michael SCHROEDER 4 1 0 1 2 0:12:47.1 +1:15.3
6 153 Matthew GILLETT 2 0 2 3 5 0:12:51.1 +1:19.3
7 158 Simon GAUTHIER 3 2 2 2 6 0:12:51.7 +1:19.9
8 169 Graeme COLE 3 1 3 2 6 0:13:21.8 +1:50.0
9 166 Findlay EYRE 3 2 3 0 5 0:13:22.7 +1:50.9
10 160 Colby JOHNSON 6 2 5 1 8 0:14:00.6 +2:28.8
11 167 Matt ROBINSON 1 2 1 0 3 0:14:01.0 +2:29.2
12 164 Alexandre BOUCHER 3 2 2 3 7 0:14:09.0 +2:37.2
13 170 Noah HOLASH 3 2 4 2 8 0:14:11.3 +2:39.5
14 159 Avry NIVEN 4 2 1 1 4 0:14:28.2 +2:56.4
15 157 Jesse KERTESZ-KNIGHT 5 3 3 1 7 0:14:39.5 +3:07.7
16 165 Donovan WALLACE 8 4 1 3 8 0:14:57.2 +3:25.4
17 154 Same MOSES 3 2 2 4 8 0:15:04.2 +3:32.4
18 163 Liam GIROUARD 8 3 0 0 3 0:15:47.3 +4:15.5
DNS 162 Justin PIANOSI HOUDEN 2 0 0 0   *** ***

Dev 1 Girls 2 km. Individual    
PL Bib Name Zone P P P T Time Diff
1 172 Naomi WALCH 3 1 0 1 2 0:11:56.8  
2 176 Anna MARINO 2 2 2 1 5 0:12:52.0 +55.2
3 178 Abigail BROWN 6 3 0 1 4 0:14:38.8 +2:42.0
4 177 Anika JENSEN 2 3 2 1 6 0:15:26.7 +3:29.9
5 174 Sage GILLILAND 3 4 3 3 10 0:16:13.4 +4:16.6
6 171 Liv JENSEN 2 1 0 1 2 0:16:22.7 +4:25.9
7 173 Solomia BOBIER 6 2 4 5 11 0:17:38.9 +5:42.1
8 175 Miranda HOPKINS 8 5 2 4 11 0:20:29.0 +8:32.2


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4