2016 La Ronge Don Allen Saskaloppet | Zone4.ca

2016 La Ronge Don Allen Saskaloppet

Date: Mar 5, 2016
Unofficial  Results
Location: Don Allen Trails, La Ronge
Host Club: La Ronge Ski Club

Obs. Time: 10:00 a.m.
Wind:  S 13 km/hr Trail Cond: Hard packed.
Temp: - 5 C.
Weather: Partly cloudy.

3-km M 18 & under 3 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 17 Graham Farthing Saskatoon 0:16:46  
2 15 Declan Borthwick La Ronge 0:25:58 +9:12
3 30 Alex Bernardin La Ronge 0:26:36 +9:50
4 13 Kale Lemaigre Ile a la Crosse 0:29:38 +12:52
5 8 Jamie Farthing Saskatoon 0:33:58 +17:12
6 14 Howard Haineault Clearwater River 0:34:26 +17:40
7 23 Lachlan Andrews Air Ronge 0:36:06 +19:20
8 41 Karlan Lyons AirRonge 0:37:52 +21:06
9 32 Colm English Saskatoon 0:39:48 +23:02
10 39 Ben Bayda Air Ronge 0:43:59 +27:13
11 19 Frayden Moise Clearwater River 0:47:27 +30:41
12 33 Owen Roberts Grandmother's Bay 0:52:39 +35:53
13 38 Brayden McKenzie Grandmother's Bay 0:52:58 +36:12
14 29 Jaxson Boyer La Ronge 0:54:32 +37:46
15 28 Cohen Galloway Air Ronge 0:55:54 +39:08
16 40 Lindon Hegland Air Ronge 0:57:50 +41:04
17 18 Tyrell Tobin Clearwater River 0:58:39 +41:53
18 11 Kash Murfin Martensville 1:03:29 +46:43
19 7 Carter Morin Bell's Point 1:03:47 +47:01
20 10 Ayden Carlson La Ronge 1:08:54 +52:08
21 12 Oren Levi Air Ronge 1:08:55 +52:09
22 35 Bryson Lemaigre La Loche 1:09:16 +52:30
23 92 Alex Sampson La Ronge 1:12:57 +56:11
24 89 Sam Tonn La Ronge 1:39:23 +1:22:37
25 91 Luke Sampson La Ronge 1:39:37 +1:22:51
26 3 Jayce Roberts Keethanow Elem 1:39:57 +1:23:11
27 2 Baylee Roberts Keethanow Elem 1:40:19 +1:23:33
28 183 Darren Fontaine Clearwater River 1:43:28 +1:26:42
29 164 Leihm Cheecham Clearwater River 1:43:52 +1:27:06
30 1 Todd McKenzie Keethanow Elem 2:38:27 +2:21:41

3-km F 18 & under 3 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 53 Reyonna Montgrand La Loche 0:29:54  
2 63 Martha McGonigle Ile-a-la Crosse 0:30:13 +19
3 60 Criseyde Borthwick La Ronge 0:34:33 +4:39
4 50 Casey Bernardin La Ronge 0:44:17 +14:23
5 48 Rose Halkett Bell's Point 0:45:46 +15:52
6 57 Emery Murfin Martensville 0:47:39 +17:45
7 49 Mackenzie Boyer La Ronge 0:47:54 +18:00
8 59 Lexi Duffy La Ronge 0:47:55 +18:01
9 62 Ciera Haineault Clearwater River 0:50:22 +20:28
10 58 Amelia Putz Air Ronge 1:03:57 +34:03
11 55 Faith Janvier La Loche 1:04:39 +34:45
12 51 Amila Andrews La Ronge 1:26:47 +56:53
13 47 Abigail Clay Bullyea 1:30:56 +1:01:02
14 36 Angel Haineault La Loche 1:31:36 +1:01:42
14 52 Trinity Janvier La Loche 1:31:36 +1:01:42
16 44 Brandy Roberts Keethanow Elem 1:40:20 +1:10:26
17 45 Anne Hardlotte Keethanow Elem 1:40:32 +1:10:38
18 61 Edainya Lemaigre Clearwater River 1:41:46 +1:11:52

3-km M 19 & older 3 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 66 Reid McGonigle Ile-a-la Crosse 0:30:16  
2 65 Lyle Carlson La Ronge 1:08:55 +38:39
3 90 David Sampson La Ronge 1:42:55 +1:12:39

3-km F 19 & older 3 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 69 Erin Layton AirRonge 0:37:53  
2 67 Jody Laliberte La Ronge 0:55:55 +18:02
3 68 Lindsay Fitch Air Ronge 0:57:51 +19:58

10-km M 14 & under 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 120 William McGonigle Ile-a-la Crosse 1:08:32  
2 162 Keithen Petit-Piche Clearwater River 1:09:21 +49
3 106 Colin Starblanket Keethanow Elem 1:21:02 +12:30
4 105 Triven Roberts Keethanow Elem 1:21:04 +12:32
5 103 Tod Starnyski Sucker River 1:24:44 +16:12
6 117 Aiden McKenzie Grandmother's Bay 1:27:38 +19:06
7 114 Ivan Charles-Halkett Sucker River 1:32:16 +23:44
8 119 Gefen Levi Air Ronge 1:36:13 +27:41
9 115 Alistair English Saskatoon 1:37:41 +29:09
10 116 Preston Charles Grandmother's Bay 1:47:44 +39:12
11 102 Hunter Halkett Sucker River 1:51:44 +43:12
12 110 Ronnie Beatty Bell's Point 2:31:04 +1:22:32
13 108 Muhikun Eninew Bell's Point 2:47:10 +1:38:38
14 104 Allen McKenzie Bell's Point 3:19:46 +2:11:14
14 111 Davin Roberts Bell's Point 3:19:46 +2:11:14

10-km F 14 & under 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 141 Kassidy Bouvier-Lemaigre Ile a la Crosse 1:21:24  
2 136 Julia Bourassa Saskatoon 1:21:29 +5
3 137 Phoebe Montgrand La Loche 1:23:20 +1:56
4 122 Paris Charles Sucker River 1:53:09 +31:45
5 140 Ainsley Murfin Martensville 2:02:41 +41:17
6 133 Demi Ahenakew Air Ronge 2:28:24 +1:07:00
7 131 Serena Cook Bell's Point 2:29:17 +1:07:53
8 123 Sierra Cook Bell's Point 2:30:00 +1:08:36
9 132 Helen Merasty Keethanow Elem 2:31:33 +1:10:09
10 121 Charena Naytowhow Keethanow Elem 2:31:47 +1:10:23
10 134 Ruby Harrington La Ronge 2:31:47 +1:10:23
12 124 Alice McKenzie Keethanow Elem 2:38:39 +1:17:15
13 129 Elizabeth McKenzie Keethanow Elem 2:46:00 +1:24:36
14 138 Honee Lemaigre La Loche 3:18:09 +1:56:45
15 139 Elayna Mercredi La Loche 3:18:57 +1:57:33
16 130 Danielle Greve Bell's Point 3:26:16 +2:04:52

10-km M 15 to 18 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 142 Jayce McKenzie Grandmother's Bay 1:36:16  

10-km F 15 to 18 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 143 Morgan Layton La Ronge 1:34:43  

10-km M 19 & older 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 151 Felix merasty Stanley Mission 0:55:34  
2 144 Jimmy Charles Stanley Mission 1:06:27 +10:53
3 150 Jason Kozar Flin Flon 1:26:40 +31:06
4 153 Robert McNair La Ronge 1:34:44 +39:10
5 174 Ken English Saskatoon 1:37:21 +41:47
6 146 Mary Eninew Air Ronge 1:51:51 +56:17
7 152 Corey Nordal Bulyea 2:27:25 +1:31:51
8 154 Wendy Ahenakew Air Ronge 2:29:34 +1:34:00
9 149 Tom Harrington La Ronge 2:30:12 +1:34:38
10 148 Jeff Benjamin Saskatoon 2:30:13 +1:34:39
11 145 Kelly Haydukewich La Ronge 3:17:11 +2:21:37

10-km F 19 & older 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 169 Colleen Clark Air Ronge 1:11:39  
2 172 Nichelle Bedford Flin Flon 1:14:58 +3:19
3 182 Darcie McGonigle Ile-a-la Crosse 1:15:56 +4:17
4 171 Jeannie Coe Saskatoon 1:18:30 +6:51
5 168 Stacey Kemmesies The Pas 1:20:37 +8:58
6 155 Katie Faulkner Air Ronge 1:23:21 +11:42
7 157 Carol Nordal Bulyea 1:30:56 +19:17
8 158 Nicole Helary La Ronge 1:34:55 +23:16
9 118 Alicia Layton La Ronge 1:35:58 +24:19
10 161 Denise Irving Air Ronge 1:36:15 +24:36
11 165 Susan Gaudet Saskatoon 1:37:44 +26:05
12 159 Donna Mirasty La Ronge 1:43:59 +32:20
13 160 Gayle Davidson Rosthern 1:44:55 +33:16
14 170 Jody Watt La Ronge 1:54:03 +42:24
15 166 Bernice Johnson-Laxdal Air Ronge 1:55:06 +43:27
16 156 Sylvia McDermott Keethanow Elem 2:45:28 +1:33:49
17 167 Ashley Kennedy La Ronge 3:00:28 +1:48:49

20-km M 14 & under 20 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 206 Alex Wilson Prince Albert 1:32:15  
2 204 Grady Bedford Flin Flon 1:34:56 +2:41
3 200 Nicholas Charles Sucker River 2:08:57 +36:42
4 202 Griffin Harrington La Ronge 2:09:28 +37:13
5 205 Kaidan Andrews Air Ronge 2:22:35 +50:20
6 101 Timothy Ratt Sucker River 2:23:13 +50:58
7 203 Kees Carriere Air Ronge 2:43:22 +1:11:07
8 201 Luke Harrington La Ronge 3:47:17 +2:15:02

20-km F 14 & under 20 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 207 Taryn Rae Hamilton Air Ronge 3:47:01  
DNF 208 Jessie Kozar Flin Flon *** ***

20-km M 19 & older 20 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 211 David Kemmesies The Pas 1:30:38  
2 214 Gabe Andrews La Ronge 1:43:55 +13:17
3 215 Jonathon Urton Duck Lake 2:05:45 +35:07
4 213 Stephan Bourassa Saskatoon 2:07:42 +37:04
5 216 Nathan Andrews Air Ronge 2:39:16 +1:08:38
6 218 Dean Squires La Ronge 3:08:20 +1:37:42
7 217 Glenn Galloway Melfort 3:41:24 +2:10:46
8 232 Mark Williment la ronge 3:46:51 +2:16:13
DNF 209 Donald Erikson LA Ronge *** ***
DNF 210 Reid Finley La Ronge *** ***

20-km F 19 & older 20 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 230 Dionne Tatlow La Ronge 1:45:01  
2 223 Celia Culley Victoria 2:25:02 +40:01
3 226 Megan Wilson Snowden 2:26:18 +41:17
4 225 Valeri Zink Saskatoon 2:27:28 +42:27
5 221 Johanna Kaiser La Ronge 2:42:18 +57:17
6 224 Alanna Kurytnik Prince Albert 2:49:20 +1:04:19
7 231 Svenja Belaoussoff Prince Albert 2:49:29 +1:04:28
8 219 Sherry Robinson Prince Albert 2:52:16 +1:07:15
9 227 Jane Laxdal Pinehouse Lake 2:53:52 +1:08:51
10 222 Bonnie Werner La Ronge 3:08:20 +1:23:19
11 220 Kandice Harrington La Ronge 3:47:26 +2:02:25
12 229 Roseanne Dery La Ronge 4:20:35 +2:35:34
DNF 228 Theresa Steine Waskesiu *** ***

30-km M 18 & under 30 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 304 Parker Mathews Flin Flon 2:10:58  
2 300 Luke Hepworth Air Ronge 2:20:59 +10:01
DNF 303 Wiley Bromm Saskatoon *** ***

30-km F 18 & under 30 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 305 Jayme Woodhouse Mckenzie Air Ronge 3:02:39  

30-km M 19 to 49 30 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 306 Evan Stryde Air Ronge 2:24:10  
2 326 Aaron Balfour Pinehouse Lake 2:50:46 +26:36
3 308 Ian Rewcastle Herbert 2:52:03 +27:53

30-km F 19 to 49 30 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 310 Joelle Birkham Ile-a-la Crosse 2:17:42  
2 311 Kary Hepworth Air Ronge 2:48:36 +30:54

30-km M 50 & older 30 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 317 Bernie Mazurik Saskatoon 2:27:13  
2 315 Richard Koch Saskatoon 2:37:56 +10:43
3 312 Robert Mackenzie La Ronge 3:17:48 +50:35
4 314 Ted Gaudet Saskatoon 3:24:28 +57:15
5 313 Brad Lefebvre Humboldt 3:26:58 +59:45
6 525 Amund Otterson Shellbrook 3:35:27 +1:08:14
DNF 316 Gene Josephson Regina *** ***

30-km F 50 & older 30 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 319 Hilary Johnstone La Ronge 2:22:58  
2 320 Aileen Flaten Saskatoon 3:08:53 +45:55
3 330 Dorothy Josephson Regina 4:01:32 +1:38:34

45-km M 18 & under 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 301 Ryan Potts Shellbrook 3:47:17  
2 302 Fergus English Saskatoon 4:59:50 +1:12:33

45-km M 19 to 49 45 km. Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 510 Ivan English Saskatoon 2:14:03  
2 505 Ragnar Robinson La Ronge 2:18:21 +4:18
3 501 Matt Mazurik Buffalo Narrows 2:18:59 +4:56
4 508 Brett Unrau Flin Flon 2:20:21 +6:18
5 509 Rick Turnbull Regina 2:32:02 +17:59
6 504 Dylan Stryde Air Ronge 2:35:15 +21:12
7 506 Jason Watt Candle lake 2:44:07 +30:04
8 513 Shayne Burwell Saskatoon 2:55:19 +41:16
9 507 Scott Kurytnik Prince Albert 3:04:16 +50:13
10 511 Derek Birkham Ile-a-la Crosse 3:10:45 +56:42
11 514 Geoff Wilson Prince Albert 3:16:26 +1:02:23
12 503 Jeremy Gaudet Saskatoon 3:23:02 +1:08:59
13 502 Toshio Green Air Ronge 3:28:12 +1:14:09
14 500 Myk Brazier Snowden 5:04:59 +2:50:56

45-km F 19 to 49 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 518 Edith MacHattie Saskatoon 2:37:55  
2 517 Haley Robinson La Ronge 2:53:48 +15:53
3 309 Medbh English Saskatoon 4:29:58 +1:52:03
DNF 515 Ilona Gyapay Canmore *** ***

45-km M 50 & older 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 523 Robin Butler Saskatoon 2:42:43  
2 521 Herbert Urton Duck Lake 3:11:22 +28:39
3 526 Sid Robinson La Ronge 3:28:58 +46:15
4 519 Roger Blum Saskatoon 3:31:40 +48:57
5 522 Russell Mirasty La Ronge 3:38:56 +56:13
6 520 Peter Martin Saskatoon 3:40:35 +57:52

45-km F 50 & older 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 910 Kathy Butler Saskatoon 2:53:49  
2 528 Brenda Urton Duck Lake 3:03:19 +9:30
3 331 Joan Jeffery Shellbrook 3:31:07 +37:18
4 527 Angela Leski Shellbrook 4:18:00 +1:24:11

45-km Kup Lt M 18 & und 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 700 Jordan Comfort Saskatoon 2:45:30 (1) 1:15:26 (1) 4:00:56  

45-km Kup Lt F 18 & und 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 701 Shannon Butler Saskatoon 2:42:45 (1) 1:15:27 (1) 3:58:12  

45-km Kup Lt M 19 & up 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 705 Kieran Conway Saskatoon 3:02:18 (1) 1:30:06 (1) 4:32:24  
2 703 Michael Maggrah La Ronge 3:23:16 (2) 1:34:22 (2) 4:57:38 +25:14
3 704 Brendon Zarazun La Ronge 3:34:20 (4) 1:41:35 (3) 5:15:55 +43:31
4 702 Jeffrey Irvine La Ronge 3:30:31 (3) 1:52:56 (4) 5:23:27 +51:03
5 706 Daryl Sexsmith Saskatoon 3:50:14 (5) 2:14:56 (5) 6:05:10 +1:32:46

45-km Kup Lt F 19 & up 45 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 707 Stephanie Young La Ronge 3:30:30 (1) 1:52:59 (1) 5:23:29  
2 708 Vicky Howse Saskatoon 4:37:46 (2) 3:25:58 (2) 8:03:44 +2:40:15

75-km Kup Mr M 19 & up 75 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 709 Dave Bober Hudson Bay 3:31:53 (1) 6:41:36 (1) 10:13:29  

75-km Kup Mr F 19 & up 75 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 710 Nancy Howse Saskatoon 4:01:56 (1) 6:56:54 (1) 10:58:50  

75-km Kup Sq M 19 & up 75 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name City Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 711 Bill Jeffery Shellbrook 2:32:25 (1) 3:50:52 (1) 6:23:17  
2 714 Robert Howse Saskatoon 2:32:49 (2) 4:48:46 (2) 7:21:35 +58:18
DNF 712 Michael Morrison Prince Albert 4:19:01 (*) *** (*) *** ***
DNF 713 Bryne Kowalchuk Entwistle 2:51:35 (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4