Atlantic Cup #1/NB Championships 2017 | Zone4.ca

Atlantic Cup #1/NB Championships 2017

Date: Jan 7, 2017
Final  Results
Location: Charlo
Host Club: Les Aventuriers

Race Info
Start Time:  1000 
End Time:  1115 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men 10 km. Sprint  3x3.4 km BLUE  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff
1 2 MILLS Reagan PEI 1 1 0:45:02.9  
2 1 ROSSITER Jan NB 4 2 0:45:57.9 +55.0

Junior Men 10 km. Sprint  3x3.4 km BLUE  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff

Youth Men 7.5 km. Sprint  3x2.5 km GREEN  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff
1 5 NILES Collin NB 3 2 0:35:32.6  
2 6 VAUTOUR Michael NB 3 3 0:41:19.9 +5:47.3
3 4 DAIGLE Raphael NB 3 5 0:48:55.5 +13:22.9
4 3 SPICER Andrew NB 4 1 0:57:15.8 +21:43.2

Youth Women 6 km. Sprint  3x2 km RED  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff
1 7 MARTIN Lauren NB 1 2 0:42:19.4  
DNF 8 SEPTON Emma NB 0 0 *** ***

Senior Girls 6 km. Sprint  3x2 km RED  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff
1 9 DAIGLE Camille NB 3 4 0:56:22.7  
DNF 10 MARTIN Julie NB 0 0 *** ***
DNF 11 CZERWINSKI Emily NB 0 0 *** ***

Senior Boys 6 km. Sprint  3x2 km RED  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff
1 13 COTE Félix NB 1 4 0:32:20.7  
2 12 MULHERIN Linus NS 3 5 0:42:42.6 +10:21.9

Master Women 6 km. Sprint  3x2 km RED MUST CARRY  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff
1 14 BERUBE Dolores NB 1 3 0:38:31.2  
2 16 LEVESQUE Annick QC 2 4 0:41:25.0 +2:53.8
3 18 MALTAIS Claudette NB 2 4 0:41:52.4 +3:21.2
4 19 BENOIT LEBLANC Anne NB 1 3 0:42:04.8 +3:33.6
5 15 JONES Alexandra NB 1 1 0:54:53.8 +16:22.6
6 17 HEPPELL Marion NB 3 3 0:55:45.4 +17:14.2

Master Men 6 km. Sprint  3x2 km RED MUST CARRY  
PL Bib LastName FirstName Team P S Time Diff
1 23 KETTERLING Jim NB 2 2 0:33:45.7  
2 20 LEBLANC Eugene NB 4 3 0:35:16.5 +1:30.8
3 22 ARENDZ Johan PEI 4 2 0:39:02.3 +5:16.6
4 21 HEPPELL Ronald NB 2 4 0:40:01.7 +6:16.0
5 24 CORBIN Jean NB 5 3 0:41:25.6 +7:39.9
6 25 MACDONALD Ward NS 5 5 1:00:53.0 +27:07.3

Junior Girls 4 km. Sprint  3x1.3 km BROWN  
PL Bib LastName FirstName Team P P Time Diff
1 30 MARTIN Alexandra NS 4 5 0:30:58.3  
2 28 MCCARTHY Laken NB 5 4 0:38:33.9 +7:35.6
3 27 LEBLOND Maude NB 4 5 0:38:37.1 +7:38.8
4 29 COSTAIN Megan NB 4 5 0:39:30.3 +8:32.0
5 26 MACDONALD Aria NS 3 3 0:47:28.2 +16:29.9
Jury Decisions
Bib: 28 Time: 0:00:-52.0 Notes: Sharing Rifle

Junior Boys 4 km. Sprint  3x1.3 km BROWN  
PL Bib LastName FirstName Team P P Time Diff
1 34 ELLIS Liam PEI 1 1 0:25:22.8  
2 33 HALE Simon PEI 0 3 0:27:22.6 +1:59.8
3 31 COMEAU Alexandre NB 2 4 0:34:20.8 +8:58.0
4 32 TOWER Dominic NB 5 5 0:37:32.6 +12:09.8


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4