Calforex Cup #2 AM Sprint | Zone4.ca



Calforex Cup #2 AM Sprint

Date: Jan 7, 2017
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: FNSC/CBR/RMR/CNSC

Race Info
Start Time:  11:00 
End Time:  12:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Senior Girls 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 15 Karly COYNE Canmore Nordic 1 2 3 0:22:45.4   50
2 19 Naomi WALCH Foothills Nordic 1 0 1 0:24:23.3 +1:37.9 46
3 1 Megan ORVIG Canmore Nordic 2 1 3 0:25:50.3 +3:04.9 43
4 13 Emma OSNESS Foothills Nordic 1 3 4 0:25:50.4 +3:05.0 40
5 18 Erin BENNETT Edmonton Nordic 1 5 6 0:26:10.4 +3:25.0 37
6 8 Bronwyn GOODWIN-WILLIAMS Biathlon Yukon 0 0 0 0:26:22.6 +3:37.2 34
7 21 Sol BOBIER Edmonton Nordic 2 2 4 0:26:32.3 +3:46.9 32
8 20 Kaylee DEAN Red River Nordic 2 2 4 0:28:23.6 +5:38.2 30
9 2 Kaitlyn ALTWASSER Foothills Nordic 2 3 5 0:28:25.5 +5:40.1 28
10 6 Sarah BARGEN Biathlon Saskatchewan 2 3 5 0:29:51.0 +7:05.6 26
11 7 Fiona LINKLATER Edmonton Nordic 3 4 7 0:29:57.2 +7:11.8 24
12 4 Abigail BROWN Edmonton Nordic 2 4 6 0:30:04.1 +7:18.7 22
13 14 Lexi CHAMBERS Foothills Nordic 5 2 7 0:30:50.6 +8:05.2 20
14 5 Gabrielle BOUCHER Foothills Nordic 3 3 6 0:30:52.9 +8:07.5 18
15 17 Taylor HARRINGTON Biathlon Saskatchewan 4 5 9 0:34:52.4 +12:07.0 16
16 16 Amelie LATOUR Biathlon Yukon 2 3 5 0:34:58.9 +12:13.5 15
17 11 Odessa BAUER Edmonton Nordic 1 4 5 0:41:53.1 +19:07.7 14
DNS 3 Sarah LAFLAMME Foothills Nordic 0 0   *** ***  
DNS 9 Claire NGUYEN-CAO Foothills Nordic 0 0   *** ***  
DNS 10 Emma PACZKOWSKI Canmore Nordic 0 0   *** ***  
DNS 12 Claire HOILETT Canmore Nordic 0 0   *** ***  
Jury Decisions
Bib: 18 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5 A: One missed penalty loop

Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 23 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 1 1 2 0:27:33.2   50
2 22 Jennifer PATERSON Edmonton Nordic 1 1 2 0:35:21.3 +7:48.1 46
3 24 Daniella BURKE Camrose Vikings 1 4 5 0:40:29.6 +12:56.4 43

Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 27 Sasha ECCLESTON Camrose Vikings 2 2 4 0:38:16.5   50
DNS 25 Grant NOVAK Rocky Mountain Racers 0 0   *** ***  
DNS 26 Mark ARENDZ Rocky Mountain Racers 0 0   *** ***  

Junior Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 30 Taij MANN Edmonton Nordic 2 2 4 0:40:38.1   50
2 29 Curtis MACDONELL Foothills Nordic 4 2 6 0:44:54.8 +4:16.7 46
DNS 28 Louis PLAMONDON-DUMONT Courcelette 0 0   *** ***  

Masters Men 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 39 Farley KLOTZ Foothills Nordic 0 3 3 0:21:36.7   50
2 36 Brian BORGLUM Foothills Nordic 1 4 5 0:25:33.3 +3:56.6 46
3 35 Andrei PETROV Edmonton Nordic 1 5 6 0:26:20.6 +4:43.9 43
4 43 Bruce STEPHEN Foothills Nordic 1 4 5 0:26:28.1 +4:51.4 40
5 41 Ryan TEW Hinton Biathlon 2 4 6 0:27:02.3 +5:25.6 37
6 32 Chester DREIMAN Colorado Biathlon Club 2 4 6 0:28:37.2 +7:00.5 34
7 40 Jeannot DESAULNIERS Hinton Biathlon 2 5 7 0:29:03.1 +7:26.4 32
8 33 Douglas FORER Edmonton Nordic 2 3 5 0:29:17.3 +7:40.6 30
9 34 Mark KUDRYK Fast and Fossil 1 4 5 0:35:23.6 +13:46.9 28
10 31 Alan MERKOWSKY Saskatoon Nordic 1 4 5 0:41:26.3 +19:49.6 26
DNS 37 Lester BEREZOWSKI Foothills Nordic 0 0   *** ***  
DNS 38 Duane BANMAN Biathlon Saskatchewan 0 0   *** ***  
DNS 42 Andrew SKARSGARD Foothills Nordic 0 0   *** ***  

Masters Women 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 44 Jacqueline HUTCHISON Fast and Fossil 3 2 5 0:30:34.5   50
2 46 Deborah HALL Foothills Nordic 2 3 5 0:30:55.7 +21.2 46
3 45 Lynette MACCULLOCH Foothills Nordic 3 3 6 0:36:47.8 +6:13.3 43

Youth Women 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 49 Gabrielle HAWKINS Canmore Nordic 1 3 4 0:24:25.1   50
2 53 Ashley DEUCHAR Foothills Nordic 0 1 1 0:25:03.5 +38.4 46
3 47 Hanne STADNYK Biathlon Saskatchewan 0 3 3 0:25:27.2 +1:02.1 43
4 52 Calista BURKE Canmore nordic 0 4 4 0:26:31.7 +2:06.6 40
5 51 Chloe BARGEN Biathlon Saskatchewan 1 1 2 0:27:01.4 +2:36.3 37
6 48 Emily DAVIDSON Birch Mountain Sports 2 4 6 0:31:34.1 +7:09.0 34
7 50 Heather GILLESPIE Biathlon Saskatchewan 3 2 5 0:34:13.0 +9:47.9 32

Youth Men 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 66 Michael PULLISHY Foothills Nordic 1 3 4 0:24:55.3   50
2 61 Jerome GOBEIL Calgary Biathlon Racers 1 1 2 0:25:24.5 +29.2 46
3 63 Michio GREEN Biathlon Saskatchewan 2 2 4 0:27:12.5 +2:17.2 43
4 62 Wynn LINKLATER Edmonton Nordic 3 1 4 0:28:23.5 +3:28.2 40
5 60 Will NEUHAUS Canmore Nordic 2 1 3 0:28:47.8 +3:52.5 37
6 55 Nolan ROYER Biathlon Saskatchewan 1 1 2 0:28:56.1 +4:00.8 34
7 54 Nathan KUNTZ Biathlon Saskatchewan 4 2 6 0:30:06.0 +5:10.7 32
8 59 Liam ADEL Biathlon Yukon 2 4 6 0:30:33.9 +5:38.6 30
9 57 Francis REID Biathlon Yukon 3 1 4 0:31:00.2 +6:04.9 28
10 65 Ian MITCHELL Red River Nordic 2 4 6 0:31:35.8 +6:40.5 26
11 58 Jakub STEPAN Camrose Vikings 2 5 7 0:33:21.4 +8:26.1 24
12 56 Bowen LEMAY Red River Nordic 1 5 6 0:35:29.4 +10:34.1 22
DNS 64 Olivier GERVAIS Biathlon Ontario 0 0   *** ***  

Senior Boys 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff Calforex
1 84 Jake DRAPER Biathlon Yukon 2 1 3 0:20:21.9   50
2 75 Finn BERG Calgary Biathlon Racers 0 2 2 0:20:24.7 +2.8 46
3 71 Cory ROGANS Foothills Nordic 3 1 4 0:21:13.1 +51.2 43
4 86 Logan LUMBY Foothills Nordic 2 4 6 0:21:19.6 +57.7 40
5 93 Logan PLETZ Biathlon Saskatchewan 3 4 7 0:21:45.0 +1:23.1 37
6 69 Joseph MILLS Foothills Nordic 0 2 2 0:21:49.9 +1:28.0 34
7 94 Reid LOVSTROM Foothills Nordic 3 3 6 0:22:02.6 +1:40.7 32
8 89 Xavier CHAMPAGNE Calgary Biathlon Racers 3 0 3 0:22:09.5 +1:47.6 30
9 77 Brett DOWN Biathlon Saskatchewan 2 4 6 0:22:14.3 +1:52.4 28
10 80 Devin SAUNDERS Camrose Vikings 1 3 4 0:22:51.4 +2:29.5 26
11 90 Simon GAUTHIER Foothills Nordic 2 4 6 0:22:59.3 +2:37.4 24
12 91 Aron BARGEN Biathlon Saskatchewan 1 2 3 0:23:09.3 +2:47.4 22
13 92 Garrett ROMANZIN Calgary Biathlon Racers 1 3 4 0:23:16.9 +2:55.0 20
14 68 Lance HOLLAND Canmore Nordic 0 4 4 0:23:22.2 +3:00.3 18
15 85 Kieran KELLY Calgary Biathlon Racers 3 3 6 0:23:30.3 +3:08.4 16
16 76 Gareth EYRE Foothills Nordic 2 2 4 0:23:41.2 +3:19.3 15
17 72 Sam MALKINSON Foothills Nordic 1 1 2 0:23:47.4 +3:25.5 14
18 81 Tynan THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 1 1 2 0:24:26.6 +4:04.7 13
19 74 Callum LINKLATER Edmonton Nordic 1 1 2 0:24:45.1 +4:23.2 12
20 88 Cameron MERKOWSKY Saskatoon Nordic 2 3 5 0:25:41.9 +5:20.0 10
21 70 Aidan ADEL Biathlon Yukon 3 3 6 0:25:54.4 +5:32.5 8
22 67 Jake TAYLOR Edmonton Nordic 4 4 8 0:26:31.2 +6:09.3 7
23 83 Will GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 3 3 6 0:27:03.6 +6:41.7 6
24 78 Brady WINDSOR Biathlon Saskatchewan 2 4 6 0:27:26.6 +7:04.7 5
25 82 Jesse EHMAN Biathlon Saskatchewan 2 2 4 0:30:37.3 +10:15.4 4
26 73 Henry FORER Edmonton Nordic 2 5 7 0:32:35.4 +12:13.5 3
DNS 79 Colton CUTHILL Foothills Nordic 0 0   *** ***  
DNS 87 Mathew VIIKERI Lake Superior Biathlon 0 0   *** ***  
Jury Decisions
Bib: 73 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5 A: One missed penalty loop


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4