2017 Calforex Cup #2 PM Sprint | Zone4.ca



2017 Calforex Cup #2 PM Sprint

Date: Jan 7, 2017
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: FNSC/CBR/RMR/CNSC

Race Info
Start Time:  14:00 
End Time:  15:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Dev 1 - Girls 3 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 2 Desiree PARADIS Foothills Nordic 1 0 1 0:15:43.7  
2 7 Aria KLOTZ Foothills Nordic 1 0 1 0:15:52.9 +9.2
3 10 Isabel MCLURG Canmore Nordic 0 0 0 0:16:10.3 +26.6
4 4 Ema CHLEPKOVA Foothills Nordic 4 4 8 0:17:17.7 +1:34.0
5 11 Allyson THAIN Camrose Vikings 0 3 3 0:17:22.2 +1:38.5
6 8 Paige LEVASSEUR Devon Nordic Bears 1 0 1 0:17:40.9 +1:57.2
7 12 Cassidy BREWSTER Devon Nordic Bears 2 2 4 0:18:09.5 +2:25.8
8 13 Ellie THOMPSON Canmore Nordic 1 0 1 0:18:44.7 +3:01.0
9 14 Keelyn THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 3 0 3 0:18:45.2 +3:01.5
10 5 Charlotte GANTER Canmore Nordic 2 1 3 0:19:41.5 +3:57.8
11 9 Alexandra HULSHOF Foothills Nordic 4 5 9 0:19:45.8 +4:02.1
12 1 Anna PERRY Foothills Nordic 1 4 5 0:20:43.7 +5:00.0
13 15 Clara NEANDER Foothills Nordic 4 5 9 0:22:07.7 +6:24.0
14 6 Anya KLAFKI Foothills Nordic 4 5 9 0:22:50.2 +7:06.5
15 3 Kira SMITH Edmonton Nordic 3 3 6 0:25:34.0 +9:50.3
DNS 16 Anna MARINO Canmore Nordic 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 4 Time: 0:01:00.0 Notes: BA F-4: One missed penalty loop
Bib: 15 Time: 0:02:00.0 Notes: BA F-4: Two missed penalty loops

Air Rifle 1 - Girls 2.25 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 21 Faith VAN MELLE Foothills Nordic 0 1 1 0:06:40.7  
2 23 Wallis SIEMENS Foothills Nordic 0 0 0 0:07:09.2 +28.5
3 20 Nadia KLAFKI Foothills Nordic 1 0 1 0:07:15.7 +35.0
4 22 Annalise MORIN Devon Nordic Bears 0 0 0 0:07:23.2 +42.5
5 19 Clara VAN MELLE Foothills Nordic 2 0 2 0:09:36.5 +2:55.8
6 17 Isabella QUINTILIO Foothills Nordic 0 0 0 0:10:36.7 +3:56.0
7 18 Shayna SORATHIA Foothills Nordic 0 1 1 0:11:02.6 +4:21.9

Dev 1 - Boys 3.75 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 37 Marcus SKARSGARD Foothills Nordic 2 1 3 0:14:09.4  
2 29 Ronan TEW Hinton Biathlon 2 1 3 0:14:10.7 +1.3
3 38 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 0 3 3 0:15:06.6 +57.2
4 34 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 1 2 3 0:15:15.0 +1:05.6
5 28 Avry NIVEN Camrose Vikings 3 1 4 0:15:41.1 +1:31.7
6 41 Alex ROGANS Foothills Nordic 2 1 3 0:15:50.9 +1:41.5
7 26 François GAUTHIER Foothills Nordic 4 5 9 0:16:06.8 +1:57.4
8 39 Theo FRADETTE Foothills Nordic 4 1 5 0:17:14.6 +3:05.2
9 33 Aidan LATIMER Foothills Nordic 1 0 1 0:17:38.9 +3:29.5
10 40 Samuel BOSSÉ Edmonton Nordic 3 3 6 0:20:11.7 +6:02.3
11 32 Bjorn BAERGEN Canmore Nordic 0 1 1 0:21:18.1 +7:08.7
12 24 Felix CLEMENT Canmore Nordic 4 3 7 0:23:55.6 +9:46.2
13 25 Callum CROSS Canmore Nordic 3 5 8 0:25:04.6 +10:55.2
14 31 Willem DEJONG Foothills Nordic 4 5 9 0:31:51.3 +17:41.9
DNF 35 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 3 0   *** ***
DNS 27 John PLUNKETT Foothills Nordic 0 0   *** ***
DNS 30 Ethan SORATHIA Foothills Nordic 0 0   *** ***
DNS 36 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 24 Time: 0:06:00.0 Notes: BA F-13: 3 wrong loops skied
Bib: 25 Time: 0:06:00.0 Notes: BA F-13: 3 wrong loops skied
Bib: 31 Time: 0:07:00.0 Notes: BA F-4: One missed penalty loop BA F-13: 3 wrong loops skied
Bib: 32 Time: 0:06:00.0 Notes: BA F-13: 3 wrong loops skied
Bib: 33 Time: 0:02:00.0 Notes: BA F-13: 1 wrong loops skied
Bib: 40 Time: 0:03:00.0 Notes: BA F-4: One missed penalty loop, BA F-13:1 wrong loops skied

Air Rifle 2 - Girls 3 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 46 Antija QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 0 0 0 0:15:53.8  
2 42 Leanne GARTNER Foothills Nordic 0 1 1 0:17:02.3 +1:08.5
3 44 Dani BREWSTER Devon Nordic Bears 4 0 4 0:18:12.5 +2:18.7
4 47 Grace ELANDER Foothills Nordic 0 0 0 0:18:33.9 +2:40.1
5 43 Aimee-Rae MORIN Devon Nordic Bears 1 2 3 0:19:00.4 +3:06.6
6 45 Caroline LARSON Foothills Nordic 1 1 2 0:22:42.5 +6:48.7

Dev 2 - Girls 3.75 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 48 Emma MARNIK Biathlon Yukon 3 2 5 0:16:36.8  
2 49 Helena LINKLATER Edmonton Nordic 2 2 4 0:17:13.8 +37.0
3 51 Ana GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 1 0 1 0:17:19.1 +42.3
4 52 Sage GILLILAND Foothills Nordic 4 3 7 0:18:06.9 +1:30.1
5 54 Kate HARROP Calgary Biathlon Racers 3 2 5 0:19:07.9 +2:31.1
6 53 Danik BURKE Canmore Nordic 2 4 6 0:20:01.7 +3:24.9
DNS 50 Skye BLEAKLEY Altius 0 0   *** ***

Air Rifle 2 - Boys 3 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 59 Ethan ELANDER Foothills Nordic 0 1 1 0:13:27.7  
2 63 Will BRINDLE Foothills Nordic 2 0 2 0:14:37.1 +1:09.4
3 60 Tomas QUINTILIO Foothills Nordic 1 0 1 0:15:57.2 +2:29.5
4 56 Peter ROJKOVSKI Foothills Nordic 0 3 3 0:17:00.2 +3:32.5
5 62 Soma CSONKA Foothills Nordic 1 2 3 0:17:25.3 +3:57.6
6 58 Mason LUMBY Foothills Nordic 2 3 5 0:17:53.6 +4:25.9
7 84 Matus CHLEPKO Foothills Nordic 0 4 4 0:17:59.7 +4:32.0
8 55 Massimo CHEN Foothills Nordic 1 0 1 0:18:42.6 +5:14.9
9 57 Maxime BOUCHER Foothills Nordic 4 3 7 0:22:28.7 +9:01.0
DNF 61 Berg ELLIS Foothills Nordic 2 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 59 Time: 0:06:00.0 Notes: BA F-13: 3 wrong loops skied

Dev 2 - Boys 3.75 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 77 Eric KANIA Canmore Nordic 1 1 2 0:12:32.0  
2 66 Matthew GILLETT Canmore Nordic 1 2 3 0:13:52.6 +1:20.6
3 75 Aidan HUPE Biathlon Yukon 1 2 3 0:13:58.5 +1:26.5
4 73 Oliver BRINDLE Foothills Nordic 0 2 2 0:14:40.8 +2:08.8
5 68 Graeme COLE Foothills Nordic 1 4 5 0:15:02.1 +2:30.1
6 65 Noah CRAMER Foothills Nordic 2 3 5 0:15:25.6 +2:53.6
7 70 Sam MOSES Foothills Nordic 4 0 4 0:15:27.3 +2:55.3
8 74 Findlay EYRE Foothills Nordic 5 4 9 0:16:26.6 +3:54.6
9 72 Derek ZAPLOTINSKY Edmonton Nordic 2 1 3 0:17:50.0 +5:18.0
10 71 Ethan CAMPBELL Biathlon Saskatchewan 4 2 6 0:21:02.6 +8:30.6
11 64 Tryton BAIER Devon Nordic Bears 4 2 6 0:21:51.8 +9:19.8
12 67 Matthew ROBINSON Biathlon Saskatchewan 4 2 6 0:22:43.3 +10:11.3
DSQ 76 Noah HOLASH Foothills Nordic 5 2 7 *** ***
DNS 69 Alexandre BOUCHER Foothills Nordic 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 76 Notes: IBU 5.6 - R: Used second magazine

Air Rifle 1 - Boys 2.25 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 87 Dennis ROJKOVSKI Foothills Nordic 0 0 0 0:06:27.0  
2 92 Kase REPP Foothills Nordic 1 2 3 0:07:03.4 +36.4
3 96 Tor MENZIES Canmore Nordic 1 1 2 0:07:09.9 +42.9
4 99 Nathaniel ROSE Foothills Nordic 0 0 0 0:07:12.5 +45.5
5 100 Aaron MAGLIOCCO Foothills Nordic 0 0 0 0:07:20.9 +53.9
6 82 Luke HULSHOF Foothills Nordic 0 3 3 0:07:24.6 +57.6
7 90 Thomas HENGEL Hinton Biathlon 0 0 0 0:07:52.8 +1:25.8
8 95 Nico WIEBE Foothills Nordic 1 0 1 0:08:28.9 +2:01.9
9 94 Eric KOINSKI DA SILVA Foothills Nordic 0 0 0 0:08:53.6 +2:26.6
10 86 Beckett WIEBE Foothills Nordic 1 0 1 0:09:03.4 +2:36.4
11 81 Aidan ANDERSON Foothills Nordic 0 0 0 0:09:17.1 +2:50.1
12 85 Max SIEMENS Foothills Nordic 2 0 2 0:09:39.0 +3:12.0
13 88 Benjamin DREGER Canmore Nordic 3 4 7 0:10:19.1 +3:52.1
14 89 Shane LAFLAMME Foothills Nordic 3 0 3 0:10:44.8 +4:17.8
15 79 Avery BRINDLE Foothills Nordic 1 3 4 0:11:22.8 +4:55.8
16 97 Eli WHITTINGTON Canmore Nordic 5 3 8 0:11:26.3 +4:59.3
17 98 Fraser GLEIG Canmore Nordic 2 4 6 0:11:45.3 +5:18.3
18 93 Thomas MOUSSEAU Foothills Nordic 0 4 4 0:12:51.5 +6:24.5
19 91 Dale MULLIGAN Canmore Nordic 4 4 8 0:13:06.9 +6:39.9
DNS 83 Ben THOMPSON Canmore Nordic 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 79 Time: 0:01:00.0 Notes: BA F-4: One missed penalty loop
Bib: 88 Time: 0:01:00.0 Notes: BA F-4: One missed penalty loop
Bib: 91 Time: 0:02:00.0 Notes: BA F-4: Two missed penalty loops
Bib: 98 Time: 0:03:00.0 Notes: BA F-4: Three missed penalty loops


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4