2017 Calforex Cup #2 Sunday AB Pursuit AM | Zone4.ca



2017 Calforex Cup #2 Sunday AB Pursuit AM

Date: Jan 8, 2017
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: FNSC/CBR/RMR/CNSC

Race Info
Start Time:  11:30 
End Time:  1:15 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men 12.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 1 Sasha ECCLESTON Camrose Vikings 1 3 2 4 10 0:50:16.2  

Junior Men 12.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 2 Taij MANN Edmonton Nordic 4 2 4 3 13 0:53:00.1  
2 3 Curtis MACDONELL Foothills Nordic 3 2 4 1 10 0:55:23.0 +2:22.9

Senior Girls 6.25 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 4 Karly COYNE Canmore Nordic 1 1 2 3 7 0:26:34.3  
2 11 Kaylee DEAN Red River Nordic 0 0 1 1 2 0:27:34.3 +1:00.0
3 5 Naomi WALCH Foothills Nordic 2 1 1 1 5 0:27:36.9 +1:02.6
4 8 Erin BENNETT Edmonton Nordic 3 2 2 3 10 0:28:46.9 +2:12.6
5 6 Megan ORVIG Canmore Nordic 2 2 2 2 8 0:29:51.5 +3:17.2
6 7 Emma OSNESS Foothills Nordic 4 2 3 4 13 0:32:28.8 +5:54.5
7 9 Bronwyn GOODWIN-WILLIAMS Biathlon Yukon 0 1 3 2 6 0:32:40.4 +6:06.1
8 12 Kaitlyn ALTWASSER Foothills Nordic 2 2 2 4 10 0:33:01.2 +6:26.9
9 10 Sol BOBIER Edmonton Nordic 3 1 4 2 10 0:33:02.8 +6:28.5
10 13 Sarah BARGEN Biathlon Saskatchewan 0 2 4 1 7 0:33:58.0 +7:23.7
11 17 Gabrielle BOUCHER Foothills Nordic 4 3 1 1 9 0:34:34.5 +8:00.2
12 15 Abigail BROWN Edmonton Nordic 3 1 3 3 10 0:35:16.5 +8:42.2
13 14 Fiona LINKLATER Edmonton Nordic 4 5 3 4 16 0:37:51.4 +11:17.1
14 18 Taylor HARRINGTON Biathlon Saskatchewan 3 2 5 4 14 0:39:55.6 +13:21.3
DNF 19 Amelie LATOUR Biathlon Yukon 4 0 0 0   *** ***
DNS 16 Lexi CHAMBERS Foothills Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 20 Odessa BAUER Edmonton Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 21 Claire HOILETT Canmore Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 22 Sarah LAFLAMME Foothills Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 23 Claire NGUYEN-CAO Foothills Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 24 Emma PACZKOWSKI Canmore Nordic 0 0 0 0   *** ***

Masters Women 6.25 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 25 Deborah HALL Foothills Nordic 4 4 2 4 14 0:39:11.1  
2 26 Lynette MACCULLOCH Foothills Nordic 3 3 2 4 12 0:42:39.0 +3:27.9

Youth Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 30 Calista BURKE Canmore nordic 1 2 1 0 4 0:35:27.0  
2 27 Gabrielle HAWKINS Canmore Nordic 2 3 2 2 9 0:35:41.9 +14.9
3 31 Chloe BARGEN Biathlon Saskatchewan 2 1 2 3 8 0:38:15.5 +2:48.5
4 29 Hanne STADNYK Biathlon Saskatchewan 2 2 3 3 10 0:38:26.8 +2:59.8
5 28 Ashley DEUCHAR Foothills Nordic 3 0 5 0 8 0:40:21.3 +4:54.3
6 32 Heather GILLESPIE Biathlon Saskatchewan 1 1 2 3 7 0:47:23.9 +11:56.9
Jury Decisions
Bib: 28 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop

Masters Men 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 33 Farley KLOTZ Foothills Nordic 0 2 1 2 5 0:31:44.2  
2 35 Andrei PETROV Edmonton Nordic 1 0 4 2 7 0:35:49.2 +4:05.0
3 34 Brian BORGLUM Foothills Nordic 2 1 2 4 9 0:36:28.6 +4:44.4
4 37 Ryan TEW Hinton Biathlon 3 0 3 2 8 0:37:32.4 +5:48.2
5 39 Jeannot DESAULNIERS Hinton Biathlon 4 1 4 2 11 0:41:04.7 +9:20.5
6 38 Chester DREIMAN Colorado Biathlon Club 2 2 2 2 8 0:42:40.0 +10:55.8
7 40 Douglas FORER Edmonton Nordic 2 3 4 3 12 0:42:59.2 +11:15.0
8 36 Bruce STEPHEN Foothills Nordic 5 5 4 5 19 0:44:10.7 +12:26.5
9 44 Andrew SKARSGARD Foothills Nordic 4 2 5 4 15 0:47:07.7 +15:23.5
10 41 Mark KUDRYK Fast and Fossil 5 3 3 2 13 0:56:47.4 +25:03.2
11 42 Raymond VIVANCO Edmonton Nordic 3 2 2 4 11 1:22:34.2 +50:50.0
DNS 43 Lester BEREZOWSKI Foothills Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 45 Duane BANMAN Biathlon Saskatchewan 0 0 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 33 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop
Bib: 42 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop

Women 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 46 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 3 2 1 1 7 0:40:11.7  
2 47 Jennifer PATERSON Edmonton Nordic 1 0 0 2 3 0:44:56.0 +4:44.3
3 48 Daniella BURKE Camrose Vikings 0 1 4 3 8 0:57:11.6 +16:59.9
4 87 Andrea MOINET Camrose Vikings 2 2 4 3 11 1:07:37.3 +27:25.6
Jury Decisions
Bib: 87 Time: 0:08:00.0 Notes: IBU 5.5-A: Four missed penalty loops

Youth Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 50 Jerome GOBEIL Calgary Biathlon Racers 0 0 2 1 3 0:34:30.3  
2 49 Michael PULLISHY Foothills Nordic 2 1 2 4 9 0:37:15.8 +2:45.5
3 52 Wynn LINKLATER Edmonton Nordic 2 0 3 1 6 0:40:38.6 +6:08.3
4 51 Michio GREEN Biathlon Saskatchewan 1 3 2 5 11 0:41:10.8 +6:40.5
5 57 Francis REID Biathlon Yukon 0 0 1 3 4 0:41:48.5 +7:18.2
6 53 Will NEUHAUS Canmore Nordic 2 3 3 1 9 0:42:34.1 +8:03.8
7 58 Ian MITCHELL Red River Nordic 2 1 3 2 8 0:43:34.7 +9:04.4
8 56 Liam ADEL Biathlon Yukon 3 3 2 2 10 0:43:44.8 +9:14.5
9 55 Nathan KUNTZ Biathlon Saskatchewan 2 1 3 4 10 0:43:56.2 +9:25.9
10 54 Nolan ROYER Biathlon Saskatchewan 2 4 3 2 11 0:45:51.0 +11:20.7
DNS 59 Jakub STEPAN Camrose Vikings 0 0 0 0   *** ***

Senior Boys 6.25 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 60 Jake DRAPER Biathlon Yukon 0 1 2 2 5 0:22:07.9  
2 64 Logan PLETZ Biathlon Saskatchewan 2 2 1 3 8 0:22:44.1 +36.1
3 61 Finn BERG Calgary Biathlon Racers 2 1 0 3 6 0:22:59.1 +51.1
4 63 Logan LUMBY Foothills Nordic 1 3 3 3 10 0:23:56.5 +1:48.6
5 71 Aron BARGEN Biathlon Saskatchewan 0 2 3 0 5 0:24:05.6 +1:57.7
6 67 Xavier CHAMPAGNE Calgary Biathlon Racers 1 1 1 3 6 0:24:19.5 +2:11.6
7 62 Cory ROGANS Foothills Nordic 3 0 2 2 7 0:24:26.9 +2:19.0
8 68 Brett DOWN Biathlon Saskatchewan 2 2 3 2 9 0:24:28.5 +2:20.6
9 66 Reid LOVSTROM Foothills Nordic 2 1 4 2 9 0:25:38.1 +3:30.2
10 69 Devin SAUNDERS Camrose Vikings 1 3 3 1 8 0:25:47.3 +3:39.4
11 73 Lance HOLLAND Canmore Nordic 1 2 3 2 8 0:26:25.0 +4:17.1
12 78 Callum LINKLATER Edmonton Nordic 3 0 2 2 7 0:26:30.6 +4:22.7
13 65 Joseph MILLS Foothills Nordic 3 2 1 2 8 0:26:34.8 +4:26.9
14 70 Simon GAUTHIER Foothills Nordic 1 4 4 4 13 0:27:07.4 +4:59.5
15 77 Tynan THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 0 3 4 2 9 0:27:36.1 +5:28.2
16 76 Sam MALKINSON Foothills Nordic 2 3 3 2 10 0:28:52.6 +6:44.7
17 74 Kieran KELLY Calgary Biathlon Racers 3 3 4 3 13 0:28:54.2 +6:46.3
18 75 Gareth EYRE Foothills Nordic 3 3 3 4 13 0:29:18.7 +7:10.8
19 72 Garrett ROMANZIN Calgary Biathlon Racers 2 3 3 4 12 0:30:19.9 +8:12.0
20 80 Aidan ADEL Biathlon Yukon 4 2 2 4 12 0:30:48.6 +8:40.7
21 79 Cameron MERKOWSKY Saskatoon Nordic 2 2 3 2 9 0:30:59.6 +8:51.7
22 82 Will GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 1 5 5 3 14 0:31:25.7 +9:17.8
23 83 Brady WINDSOR Biathlon Saskatchewan 3 2 3 3 11 0:32:33.6 +10:25.7
24 84 Jesse EHMAN Biathlon Saskatchewan 4 1 2 2 9 0:38:05.8 +15:57.9
DNS 81 Jake TAYLOR Edmonton Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 85 Henry FORER Edmonton Nordic 0 0 0 0   *** ***
DNS 86 Colton CUTHILL Foothills Nordic 0 0 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 62 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop
Bib: 66 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4