Coupe NB Cup #1, 2017 | Zone4.ca

Coupe NB Cup #1, 2017

Date: Jan 14, 2017
StartList
Location: Charlo
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course:  Greg Schlosser 
Chief of timing   Rhéal Laviolette 
Coach:  Manon Losier 
Zone 4 Tech  Carole Daigle 
Obs. Time: 14:00
Wind Vel:  20 km/h Wind Dir:
Air Temp: -16 Snow Temp:
Weather: Sunny / Soleil Snow Cond: Hard pack Icy

Atome Garçon/Boys 1 km. Free  Brun / Brown  
Bib Name Club Start Time
68 Olivier Sonier Le Sureau Blanc 0:00:30.0
69 enzo martel Husky 0:01:00.0
70 danik caron Husky 0:01:30.0
71 Jacob Olivier Haché Le Sureau Blanc 0:02:00.0
72 Frédéric Kenny Le Sureau Blanc 0:02:30.0

Atome Fille/Girls 1 km. Free  Brun / Brown  
Bib Name Club Start Time
73 Emily Breau Le Sureau Blanc 0:03:00.0
74 Lorianne Basque Le Sureau Blanc 0:03:30.0
75 lorence Bourque Codiac 0:04:00.0
76 LisaMarie Coulombe Husky 0:04:30.0

Mini-Atome Fille/Girls 1 km. Free  Brun / Brown  
Bib Name Club Start Time
77 Annabelle Kenny Le Sureau Blanc 0:05:00.0

Mini-Atome Garçon/Boys 1 km. Free  Brun / Brown  
Bib Name Club Start Time
78 Louis Allain Ourse des Neiges 0:05:30.0
79 Nicolas Haché Le Sureau Blanc 0:06:00.0

Participation Homme/Men 4 km. Free  Rouge/Red (Losange/Diamond)+Vert/Green (Triangle/Triangle)  
Bib Name Club Start Time
1 Adrien Pelletier Les Aventuriers 0:16:30.0

Participation Femme/Women 4 km. Free  Rouge/Red (Losange/Diamond)+Vert/Green (Triangle/Triangle)  
Bib Name Club Start Time
2 Liane Jean Husky 0:17:00.0
3 mireille caron Husky 0:17:30.0
4 Dolores Berube Les Aventuriers 0:18:00.0

Pee Wee Garçon/Boys 1.5 km. Free  Vert/Green (Triangle/Triangle)  
Bib Name Club Start Time
5 Theo Simard Le Sureau Blanc 0:18:30.0
6 Karel Godin Boules de Neige 0:19:00.0
7 Loik Coulombe Husky 0:19:30.0
8 Nathael Benoit Codiac 0:20:00.0

Pee Wee Fille/Girls 1.5 km. Free  Vert/Green (Triangle/Triangle)  
Bib Name Club Start Time
9 Mikaya Hoyt-Hogan Wostawea 0:20:30.0
10 Marie-Chantal Leger Le Sureau Blanc 0:21:00.0
11 Katie Bower Wostawea 0:21:30.0
12 Léa McLaughlin Le Sureau Blanc 0:22:00.0
13 Malika Allain Ourse des Neiges 0:22:30.0
14 Valérie Haché Le Sureau Blanc 0:23:00.0
15 Madeleine Horsley Wostawea 0:23:30.0
16 jordane lebreton Le Sureau Blanc 0:24:00.0
17 Mélodie Chiasson Le Sureau Blanc 0:24:30.0

Para-Nordic Stand (mini-atom to Sen 2.5 km. Free  Rouge/Red (Losange/Diamond)  
Bib Name Club Start Time
18 Céline Kavanaugh Kahoutek 0:25:00.0

Ouvert Homme/Open Men 10 km. Free  Rouge/Red (4X)  
Bib Name Club Start Time
19 Kevin Heppell Les Aventuriers 0:27:30.0
20 Jan Rossiter Les Aventuriers 0:28:00.0
21 Vincent Leclair Les Aventuriers 0:28:30.0

Maîtres Homme/Masters Men 10 km. Free  Rouge/Red (4X)  
Bib Name Club Start Time
22 Dave Moore Codiac 0:29:00.0
23 John Ball Wostawea 0:29:30.0
24 Robert Lang Erbs Cove 0:30:00.0
25 Wade Minaker Codiac 0:30:30.0
26 Donald Wright Wostawea 0:31:00.0
27 Jean-Philippe Levesque Les Aventuriers 0:31:30.0
28 Jim Currie Codiac 0:32:00.0
29 Fernand Arseneau Codiac 0:32:30.0
30 Andrew McNair Wostawea 0:33:00.0
31 sebastien duke Ourse des Neiges 0:33:30.0
32 Jean Corbin Les Aventuriers 0:34:00.0

Maîtres Femme/Masters Women 6.5 km. Free  Rouge/Red (2X) + Vert/Green  
Bib Name Club Start Time
33 Julie Daigle Ourse des Neiges 0:37:30.0
34 Marnie Schwarz Wostawea 0:38:00.0
35 Fran Robinson Wostawea 0:38:30.0
36 Claudette Maltais Les Aventuriers 0:39:00.0

Junior Garçon/Boys 7.5 km. Free  Rouge/Red (3X)  
Bib Name Club Start Time
37 Dominic Brassard Les Elites du Nord Roi 0:42:30.0
38 Maxime Savoie Boules de Neige 0:43:00.0
39 Alexandre Leclair Les Aventuriers 0:43:30.0
40 Lars Schwarz Wostawea 0:44:00.0

Junior Fille/Girls 6.25 km. Free  Rouge/Red (2) +Vert/Green  
Bib Name Club Start Time
41 Juliana Luiker Wostawea 0:44:30.0
42 Michelle Landry Boules de Neige 0:45:00.0

Juvenile Garçon/Boys 6.25 km. Free  Rouge/Red (2) +Vert/Green  
Bib Name Club Start Time
43 Jeremy Leigh Les Aventuriers 0:47:30.0
44 François Leclair Les Aventuriers 0:48:00.0
45 Andrew Luiker Wostawea 0:48:30.0
46 Olivier Jacob Godin Le Sureau Blanc 0:49:00.0

Juvenile Fille/Girls 5 km. Free  Rouge/Red (2X)  
Bib Name Club Start Time
47 Chloe Duchesne Ourse des Neiges 0:49:30.0
48 Frances Wright Wostawea 0:50:00.0

Midget Garçon/Boys 5 km. Free  Rouge/Red (2X)  
Bib Name Club Start Time
49 jeffrey labrecque Husky 0:53:30.0
50 Simon Xavier Godin Le Sureau Blanc 0:54:00.0

Midget Fille/Girls 3.75 km. Free  Rouge/Red (2) +Vert/Green  
Bib Name Club Start Time
51 Leila Cartier Codiac 0:54:30.0
52 Gabrielle Cote Boules de Neige 0:55:00.0
53 Anika Leigh Les Aventuriers 0:55:30.0
54 Marissa Curry Le Sureau Blanc 0:56:00.0
55 Florence Levesque Codiac 0:56:30.0
56 Ariane Austin Le Sureau Blanc 0:57:00.0

Mini-Midget Garçon/Boys 2.5 km. Free  Rouge/Red  
Bib Name Club Start Time
57 Jack Toner Wostawea 0:59:30.0
58 leezack caron Husky 1:00:00.0
59 Samuel Basque Le Sureau Blanc 1:00:30.0
60 alex levesque Husky 1:01:00.0
61 Hugo Austin Le Sureau Blanc 1:01:30.0
62 Mathias Michaud Les Aventuriers 1:02:00.0
63 Kaj Jones Wostawea 1:02:30.0
64 Philippe Robitaille Codiac 1:03:00.0

Mini-Midget Fille/Girls 2.5 km. Free  Rouge/Red  
Bib Name Club Start Time
65 Maude Benoit Codiac 1:03:30.0
66 Mattea McNair Wostawea 1:04:00.0
67 anaelle martel Husky 1:04:30.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4