2ème tranche Demers - Les Sentiers du Moulin 2017 | Zone4.ca

2ème tranche Demers - Les Sentiers du Moulin 2017

Date: Jan 21, 2017
StartList
Location: Lac-Beauport
Host Club: Club Nordique du Moulin

Jury
Délégué Technique  Michel Grenier 
Directeur épreuve  Caronile Letarte 
Chef Stade  Louis Turenne 
Chef Chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire épreuve  Suzanne Bergeron 
Chef Controleur  Maryse Brouilette 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 1.2 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
2 Charles Rioux Atome G1 2010-2011 Club Nordique du Moulin N 10:00:15.0
3 Mathis Lessard Atome G2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:00:30.0
4 Victor Morin-Boily Atome G1 2010-2011 Club Nordique du Moulin N 10:00:45.0
5 Louis Simard Atome G2 2009 Hus-Ski N 10:01:00.0
6 Victor Turenne Atome G3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:01:15.0
7 Kevin Marmen Atome G2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:01:30.0
8 Noah Boily Atome G3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:01:45.0
9 Charles-Antoine Brillant Atome G2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:02:00.0
10 Théodore OTIS Atome G3 2008 Léviski-La Balade S 10:02:15.0
11 Justin Paris Atome G3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:02:30.0
12 Cédrik Soucy Atome G3 2008 Léviski-La Balade S 10:02:45.0
13 Beauchamp Henrik Atome G2 2009 Club Nordique MSA N 10:03:00.0
14 Mathias Harvey Atome G2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:03:15.0
15 Elliot St-Laurent Atome G3 2008 Castor-Kanik N 10:03:30.0
16 Félix Sanfaçon Atome G3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:03:45.0
17 Arnaud Laverdière Atome G1 2010-2011 Club Nordique du Moulin N 10:04:00.0
18 Julien Bergeron Atome G2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:04:15.0
19 Jacob Labrie Atome G3 2008 Club Nordique MSA N 10:04:30.0

Atome F 1.2 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
20 Maeve Lanouette Atome F1 2010-2011 Hus-Ski N 10:05:15.0
21 Camille Rochon Atome F3 2008 Castor-Kanik N 10:05:30.0
22 Florence Flamand Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:05:45.0
23 Clémence LOBEL Atome F3 2008 Léviski-La Balade N 10:06:00.0
24 Juliette Gagnon Atome F1 2010-2011 Castor-Kanik N 10:06:15.0
25 Lydia Lebuis Atome F2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:06:30.0
26 Jeanne Saint-Jacques Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:06:45.0
27 Florence Dupuis Atome F1 2010-2011 Hus-Ski N 10:07:00.0
28 Flavie Laverdière Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:07:15.0
29 Alexia Béland Atome F1 2010-2011 Club Nordique MSA N 10:07:30.0
30 Noémie Levasseur Atome F1 2010-2011 Léviski-La Balade S 10:07:45.0
31 Alicia Poulin Atome F2 2009 Léviski-La Balade S 10:08:00.0
32 Clara Blais Atome F1 2010-2011 Club Nordique du Moulin N 10:08:15.0
33 Lénaelle Perny Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:08:30.0
34 Éloïse Bégin Atome F3 2008 Castor-Kanik N 10:08:45.0
35 Clara Flamand Atome F1 2010-2011 Club Nordique du Moulin N 10:09:00.0
36 Rosalie Gagnon Atome F1 2010-2011 Castor-Kanik N 10:09:15.0
37 Noalie Dubois Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:09:30.0
38 Juliette Brisson Atome F2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:09:45.0
39 Matilda Marie Dupuis Atome F3 2008 Léviski-La Balade N 10:10:00.0
40 Marie Pelletier Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:10:15.0
41 Èva-Rose Duchesne Atome F2 2009 Club Nordique du Moulin N 10:10:30.0
42 Marilou Lyonnais Atome F3 2008 Hus-Ski N 10:10:45.0
43 Catherine Farrell Atome F3 2008 Castor-Kanik N 10:11:00.0
44 Noémie Souveton Atome F1 2010-2011 Club Nordique MSA N 10:11:15.0
45 Marine Caron Atome F3 2008 Castor-Kanik N 10:11:30.0
46 Elodie Blais Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin N 10:11:45.0
47 Sarah Trudel Atome F2 2009 Club Nordique MSA N 10:12:00.0

Peewee G 2.2 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
48 Félix Duhaime Pewee G2 2005 Léviski-La Balade S 10:17:15.0
49 carl truffer Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA A 10:17:30.0
50 Louis-Philippe Gervais Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:17:45.0
51 Louis-Philippe Labbe Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:18:00.0
52 Édouard Drolet Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:18:15.0
53 Nathan Guérin Pewee G2 2005 Club Nordique du Moulin N 10:18:30.0
54 Félix Olivier Pewee G2 2005 Club Nordique du Moulin N 10:18:45.0
55 Antoine Descarreaux Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik N 10:19:00.0
56 Maxime Harvey Pewee G2 2005 Club Nordique du Moulin N 10:19:15.0
57 Camille DEROME Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:19:30.0
58 Guillaume Labonté Pewee G2 2005 Léviski-La Balade S 10:19:45.0
59 Mathieu LOBEL Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade N 10:20:00.0
60 Édouard Castonguay Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:20:15.0
61 Manu Rivard Marcoux Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade N 10:20:30.0
62 Frédéric Audet Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:20:45.0
63 Alexandre Fournier Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:21:00.0
64 Joseph Perreault Pewee G2 2005 Léviski-La Balade S 10:21:15.0
65 Albert Raymond Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:21:30.0
66 Samuel Jacques Dupuis Pewee G2 2005 Léviski-La-Balade N 10:21:45.0
67 Tristan Soucy Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:22:00.0
68 Jules Lapointe Pewee G2 2005 Léviski-La Balade S 10:22:15.0
69 Éliott Robichaud Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik N 10:22:30.0
70 Kaleb Knister Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:22:45.0
71 Tristan Grandmont Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:23:00.0
72 Nathan Levasseur Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:23:15.0
73 Xavier Normandin Pewee G2 2005 Léviski-La Balade N 10:23:30.0
74 Justin Gosselin Pewee G2 2005 Léviski-La Balade S 10:23:45.0
75 Mathias Bégin Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik N 10:24:00.0
76 Alexandre Arsenault Pewee G2 2005 Castor-Kanik N 10:24:15.0
77 Zachary Turgeon Pewee G2 2005 Club Nordique du Moulin N 10:24:30.0
78 Dérek Paris Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:24:45.0
79 Thomas Béland Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:25:00.0
80 Éliot Bonnier Vermette Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:25:15.0
81 Renaud Trudel Pewee G2 2005 Léviski-La Balade N 10:25:30.0
82 Thierry Olivier Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:25:45.0
83 Nicolas Claveau-Laviolette Pewee G2 2005 Léviski-La Balade S 10:26:00.0
84 Amawal Guibert Peewee G1 2006-2007 Club Sportif les Appalaches A 10:26:15.0
85 Augustin OTIS Pewee G2 2005 Léviski-La Balade S 10:26:30.0
86 Julien Rochon Pewee G2 2005 Castor-Kanik N 10:26:45.0
87 Adrien Ampleman Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade N 10:27:00.0
88 Félix-Arthur Morin-Boily Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:27:15.0
89 Arnaud Lapointe Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:27:30.0
90 Jules Ampleman Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade N 10:27:45.0

Peewee F 2.2 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
91 Annabelle Héroux Peewee F2 2005 Léviski-La Balade S 10:29:15.0
92 Drouin Anabelle Peewee F2 2005 Club Nordique MSA N 10:29:30.0
93 Éloise St-Pierre Peewee F2 2005 Club  Sportif les Appalaches A 10:29:45.0
94 Élyse Bergeron Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:30:00.0
95 Clara Giguere Peewee F2 2005 Club Nordique du Moulin N 10:30:15.0
96 Juliane Dorval Peewee F2 2005 Club Nordique MSA N 10:30:30.0
97 Marianne Héroux Peewee F2 2005 Léviski-La Balade S 10:30:45.0
98 Anasoleil Dubois Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:31:00.0
99 Frédérique Guérin Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:31:15.0
100 Laurie Gagnon Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik N 10:31:30.0
101 Roxanne Farrell Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik N 10:31:45.0
102 Jessica Trudel Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:32:00.0
103 Juliette Tanguay Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:32:15.0
104 Catherine Arsenault Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik N 10:32:30.0
105 Mégan Lebel Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:32:45.0
106 Laïla Brochu Peewee F2 2005 Castor-Kanik N 10:33:00.0
107 Juliette Raymond Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:33:15.0
108 Béatrice Blanchard Peewee F2 2005 Club Nordique du Moulin N 10:33:30.0
109 Marie Dubois Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:33:45.0
110 Emmanuelle Moreau Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:34:00.0
111 Béatrice Côté Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:34:15.0
112 Sara Boily Peewee F2 2005 Castor-Kanik N 10:34:30.0
113 Florence Harrisson Peewee F2 2005 Club Nordique du Moulin N 10:34:45.0
115 Beatrice Landry Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:35:00.0
116 Élya Étienne Peewee F2 2005 Léviski-La Balade N 10:35:15.0
117 Daphné Soucy Peewee F2 2005 Léviski-La Balade S 10:35:30.0
118 Cassandre Baillargeon Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:35:45.0
119 Charlotte Thiffeault Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:36:00.0
120 Marie-Eve Simard Peewee F1 2006-2007 Hus-Ski N 10:36:15.0
121 Maelle Souveton Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA N 10:36:30.0
122 Cybil Deshaies Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik N 10:36:45.0
123 Emma Pelletier Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:37:00.0
124 Lauriane Flamand Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:37:15.0
125 Alix Lachance Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:37:30.0
126 vanessa truffer Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA A 10:37:45.0
127 Florence Duchesne Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:38:00.0
128 Victoria Savary Peewee F2 2005 Léviski-La Balade S 10:38:15.0
129 Léa Laflammne Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade S 10:38:30.0
130 Marianne Brillant Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:38:45.0
131 Logane Lemire Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin N 10:39:00.0
132 Annabelle Savary Peewee F2 2005 Léviski-La Balade S 10:39:15.0

Midget G 3.75 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
133 Charles-Olivier Lachance Midget G1 2004 Léviski-La Balade S 10:49:15.0
134 Simon Maurice Midget G2 2003 Club Sportif les Appalaches A 10:49:30.0
135 Thomas Paradis Midget G1 2004 Club Nordique MSA N 10:49:45.0
136 Francois Quenneville Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin N 10:50:00.0
137 Aimé Perreault Midget G2 2003 Léviski-La Balade S 10:50:15.0
139 Olivier Bonin Midget G1 2004 Léviski-La Balade S 10:50:30.0
140 JUSTIN GENEST Midget G2 2003 Club Nordique MSA N 10:50:45.0
141 Benjamin Cossette Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin N 10:51:00.0
142 Alexis Ermel Midget G1 2004 Club Nordique MSA N 10:51:15.0
143 Nicolas Boily Midget G2 2003 Castor-Kanik N 10:51:30.0
144 Nicolas Laflamme Midget G1 2004 Léviski-La Balade S 10:51:45.0
145 jerome lafreniere Midget G1 2004 Léviski-La Balade S 10:52:00.0
146 Philippe Bégin Midget G2 2003 Castor-Kanik N 10:52:15.0
147 Colin Chénard Midget G2 2003 Club Sportif les Appalaches A 10:52:30.0
148 Olivier Soucy Midget G2 2003 Léviski-La Balade S 10:52:45.0
149 Philippe Bouchard Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin N 10:53:00.0
150 Alexis Quintin Midget G1 2004 Club Nordique MSA N 10:53:15.0
151 Ismael Thomas Midget G1 2004 Léviski-La Balade S 10:53:30.0
152 Bastien Lemire Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin N 10:53:45.0
153 Thomas Boutet Midget G1 2004 Club Nordique MSA A 10:54:00.0
154 Léandre Fournier Midget G2 2003 Léviski-La Balade S 10:54:15.0
155 Zacharie Côté-Santerre Midget G2 2003 Club Nordique du Moulin N 10:54:30.0
156 Olivier Gervais Midget G2 2003 Léviski-La Balade S 10:54:45.0
157 Loic Paris Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin N 10:55:00.0
158 Jérémy Bernier Midget G1 2004 Club Sportif les Appalaches A 10:55:15.0
159 Rémi Boilard Midget G1 2004 Hus-Ski N 10:55:30.0
160 Raphael Côté Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin N 10:55:45.0

Midget F 3.75 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
161 Charlie Soulier Midget F2 2003 Club Nordique du Moulin N 10:57:15.0
162 Annabel Côté Midget F2 2003 Léviski-La Balade S 10:57:30.0
163 Anaeve Buell Midget F2 2003 Léviski-La Balade S 10:57:45.0
164 Charlotte Guay Julien Midget F1 2004 Léviski-La Balade S 10:58:00.0
165 Elie-Anne Tremblay Midget F1 2004 Léviski-La Balade S 10:58:15.0
166 Emy Dubois Midget F2 2003 Club Nordique du Moulin N 10:58:30.0
167 Virginie Magnan Midget F1 2004 Hus-Ski N 10:58:45.0
168 Juliette Jamet Midget F1 2004 Hus-Ski N 10:59:00.0
169 Lorie-Ann Drolet Midget F2 2003 Club Nordique MSA N 10:59:15.0
170 Juliette Caron Midget F2 2003 Léviski-La Balade S 10:59:30.0
171 Juliette Fiset Midget F2 2003 Club Nordique MSA N 10:59:45.0
172 Drouin Léa Midget F2 2003 Club Nordique MSA N 11:00:00.0
174 Océane Caron Midget F1 2004 Castor-Kanik N 11:00:15.0
175 Sofia Beaudet Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin N 11:00:30.0
176 Romy Sinotte Midget F1 2004 Léviski-La Balade N 11:00:45.0
177 Florence Duhaime Midget F2 2003 Léviski-La Balade S 11:01:00.0
178 Jade Bernard Midget F1 2004 Club Sportif les Appalaches A 11:01:15.0
179 Amy Gingras Midget F2 2003 Léviski-La Balade S 11:01:30.0
180 Juliette Turenne Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin N 11:01:45.0
181 Magalie Trempe Midget F1 2004 Léviski-La Balade S 11:02:00.0
182 Florence Morin-Boily Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin N 11:02:15.0
183 Ophélie Grandmont Midget F1 2004 Club Nordique MSA N 11:02:30.0
184 Julia Gosselin Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin N 11:02:45.0
185 amelya pouliot Midget F2 2003 Léviski-La Balade S 11:03:00.0
186 Sophie Audet Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin N 11:03:15.0

Juvenile G 7.5 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
187 Jérémie Giguère Juvenile G2 2001 Club Nordique MSA N 11:08:15.0
188 Laurent Fortin Lacroix Juvenile G1 2002 Hus-Ski N 11:08:30.0
189 mathis dansereau Juvenile G1 2002 Club Nordique MSA N 11:08:45.0
190 Marc-Antoine Berthiaume Juvenile G1 2002 Castor-Kanik N 11:09:00.0
191 Elliot Fiset Juvenile G1 2002 Club Nordique MSA N 11:09:15.0
192 Jérémie Cossette Juvenile G1 2002 Club Nordique du Moulin N 11:09:30.0
193 Maxime Dorval Juvenile G1 2002 Club Nordique MSA N 11:09:45.0
194 Fabrice Lemieux Juvenile G1 2002 Club Nordique du Moulin N 11:10:00.0
195 Félix-Olivier Moreau Juvenile G1 2002 Club Nordique MSA N 11:10:15.0
196 Felix Dubois Juvenile G2 2001 Club Nordique MSA N 11:10:30.0
197 Émilien Juneau Juvenile G1 2002 Léviski-La Balade S 11:10:45.0
198 Alexandre Mathieu Juvenile G1 2002 Club Nordique du Moulin N 11:11:00.0
199 Edward Laforte Juvenile G1 2002 Hus-Ski N 11:11:15.0
201 Hugo Vermette Juvenile G1 2002 Club Nordique MSA N 11:11:30.0
202 Alec Charbonneau Juvenile G1 2002 Club Nordique MSA N 11:11:45.0

Juvenile F 7.5 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
203 chloé Landry Juvenile F2 2001 Club Nordique MSA N 11:13:15.0
204 Marie Audet Juvenile F1 2002 Club Nordique du Moulin N 11:13:30.0
205 Anne-Marie Petitclerc Juvenile F2 2001 Club Nordique MSA N 11:13:45.0
206 Marie-Philippe Huot Juvenile F2 2001 Club Nordique MSA N 11:14:00.0
207 Amelie Lachance Juvenile F1 2002 Club Nordique MSA N 11:14:15.0
208 Anne-Sophie Ratte Juvenile F1 2002 Léviski-La Balade S 11:14:30.0
209 Gabrielle Gingras Juvenile F1 2002 Léviski-La Balade S 11:14:45.0
210 Liliane Gagnon Juvenile F1 2002 Léviski-La Balade N 11:15:00.0
211 Maé Sinotte Juvenile F1 2002 Léviski-La Balade N 11:15:15.0
212 Mahée Brochu Juvenile F2 2001 Castor-Kanik N 11:15:30.0
213 Manon Bissonnette Juvenile F2 2001 Castor-Kanik N 11:15:45.0
214 Anaïs Paradis Juvenile F1 2002 Club Nordique MSA N 11:16:00.0
215 Emmanuelle Simard Juvenile F1 2002 Hus-Ski N 11:16:15.0
216 Fannie Blais Juvenile F1 2002 Léviski-La Balade N 11:16:30.0
217 stephanie bégin-dion Juvenile F2 2001 Club Nordique MSA N 11:16:45.0
218 Mathilde Laroche Juvenile F1 2002 Hus-Ski N 11:17:00.0
219 Zoé Laflamme Juvenile F1 2002 Castor-Kanik N 11:17:15.0
220 Marion Turenne Juvenile F1 2002 Club Nordique du Moulin N 11:17:30.0

Junior BH 11.25 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
221 Alexandre Boily Junior B H1 2000 Castor-Kanik N 11:19:15.0
222 Emile Chamard Junior B H2 1999 Club Nordique du Moulin N 11:19:30.0
223 Vincent Landry Junior B H2 1999 Léviski-La Balade S 11:19:45.0
224 Charles Duhaime Junior B H1 2000 Léviski-La Balade S 11:20:00.0

Junior BF 7.5 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
226 Roxane Vermette Junior B F1 2000 Club Nordique MSA N 0:00:00.0
225 Flora Handfield Junior B F2 1999 Castor-Kanik N 11:21:15.0
227 Élisabeth Petitclerc Junior B F2 1999 Club Nordique MSA N 11:21:45.0
228 Leya Masson Junior B F2 1999 Club Nordique MSA N 11:22:00.0

Junior AH 11.25 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
229 Laurent Dansereau Junior A H1 1998 Club Nordique MSA N 11:23:15.0
230 Félix Longpré Junior A H1 1998 Club Nordique MSA N 11:23:30.0

Junior AF 7.5 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
231 Marianne Scherrer Junior A F1 1998 Léviski-La Balade S 11:23:45.0

Open H 15 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
232 Frédéric Touchette Senior H Club Nordique MSA N 11:24:15.0
233 François Bussières Senior H Le Blizzard N 11:24:30.0
234 Jean-Pascal Cloutier Senior H Castor-Kanik N 11:24:45.0

Open F 11.25 km. Classic    
Bib Name SubCategory Club Division Start Time
235 Jade Cyr Senior F Club Nordique du Moulin N 11:26:15.0
236 Claude Godbout Senior F Indépendant N 11:26:30.0
237 Marianne St-Louis-Morneau Senior U23 F Léviski-La Balade S 11:26:45.0
238 Gabrielle Petitclerc Senior U23 F Club Nordique MSA N 11:27:00.0
239 Alexia Rancourt Senior F Indépendant N 11:27:15.0

Maitre H 31-40 15 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
240 Jean-François Gagnon Castor-Kanik N 11:29:15.0
241 Yohann Deshaies Castor-Kanik N 11:29:30.0
242 Vincent Ruel Blizzard de Québec N 11:29:45.0
243 Hugo Duchesne Club Nordique du Moulin N 11:30:00.0
244 Jean-Sébastien Lapointe Léviski-La Balade S 11:30:15.0
245 Govinda St-Pierre La vie sportive N 11:30:30.0

Maitre H 41-50 15 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
246 Louis Turenne Club Nordique du moulin N 11:30:45.0
247 Vincent Bonneau Castor-Kanik N 11:31:00.0
248 Patrick Béland Club Nordique MSA N 11:31:15.0
249 Patrick Mathieu Club Nordique du Moulin N 11:31:30.0
250 Christian Chénard Club Sportif les Appalaches A 11:31:45.0
251 Claude Gauvin Léviski-La Balade S 11:32:00.0
252 Gabriel Babin La Vie Sportive - Primo Isolation N 11:32:15.0
253 Christian Fournier Club Nordique du Moulin N 11:32:30.0
254 Marc Lemieux Club Nordique du Moulin N 11:32:45.0
255 Dominic Raby Léviski-La Balade S 11:33:00.0
256 René Goulet Castor-Kanik N 11:33:15.0
257 Dave Brisson Club Nordique du Moulin A 11:33:30.0
258 Pascal Normandin Léviski-La Balade N 11:33:45.0
259 Dominique Fiset Indépendant S 11:34:00.0
260 Francois Piuze Indépendant N 11:34:15.0
261 Pierrot Bernier Castor-Kanik N 11:34:30.0

Maitre H 51-60 15 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
262 Pierre Harvey Club Nordique MSA N 11:34:45.0
263 Claude Lapierre Club Nordique du Moulin N 11:35:00.0
264 marc belhumeur Indépendant N 11:35:15.0
265 Nelson Allard Castor-Kanik N 11:35:30.0
266 Gilbert Bissonnette Castor-Kanik N 11:35:45.0
267 michel leblanc Primo Isolation S 11:36:00.0
268 Charles-André Guay Indépendant S 11:36:15.0
269 Pierre Laflamme Castor-Kanik N 11:36:30.0
270 Stéphane Croft Club Nordique du Moulin N 11:36:45.0
271 André Gauvin Club Nordique du Moulin N 11:37:00.0
272 Marc Sinotte Léviski-La Balade N 11:37:15.0
273 François Boily Club Nordique du Moulin N 11:37:30.0
274 claude chaput Indépendant N 11:37:45.0
275 Bertrand Normand Indépendant N 11:38:00.0

Maitre H 61-70 15 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
276 François Thériault Primo Isolation A 11:38:15.0
277 Yvon Breton Indépendant S 11:38:30.0
278 Gaetan Beaulieu Skibec N 11:38:45.0

Maitre F 31-40 11.25 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
279 Catherine  Deschênes Club Nordique MSA N 11:40:15.0
280 Marie-Hélène Boucher Club Nordique du Moulin N 11:40:30.0
281 Sonia Magny Skimau N 11:40:45.0
282 Pascale Rousseau Club Nordique du Moulin N 11:41:00.0
283 Nadia Chénard Indépendant S 11:41:15.0

Maitre F 41-50 11.25 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
284 Manon Gaudreault Castor-Kanik N 11:41:30.0
285 Carole Roth Club Nordique du Moulin N 11:41:45.0

Maitre F 51-60 11.25 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
286 Nathalie Duguay Skimau A 11:42:00.0
287 mylene fortier Indépendant N 11:42:15.0
288 anne labbé Indépendant A 11:42:30.0
289 Nancy Tremblay Club Nordique du Moulin N 11:42:45.0
290 Nathalie Godbout Club Nordique MSA N 11:43:00.0
292 Louise  Martineau     11:43:15.0

Maitre F 61-70 11.25 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time

Maitre H 71+ 11.25 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time
291 Jean-Yves Babin Primo Isolation N 11:43:30.0

Maitre F 71+ 7.5 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time

Participation H 3.75 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time

Participation F 3.75 km. Classic    
Bib Name Club Division Start Time


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4