Maritime Cup 2017 Day 2 | Zone4.ca

Maritime Cup 2017 Day 2

Date: Jan 22, 2017
StartList
Location: Killarney Lake, Fredericton, NB
Host Club: Wostawea

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  David Cameron 
Chief of Course:  Nick Russon 
Chief of Stad/Chief of Timing  Eric Hadley/Peter Toner 
Coach:  Manon Losier 
Zone 4 Tech  Carole Daigle 
Obs. Time: 10:00 am
Wind Vel:  13 Wind Dir: North
Air Temp: 0.0 Snow Temp: -1.0
Weather: Cloudy Snow Cond: Machine Groomed

Para_Nordic Stand B 5.5 km. Classic Mass Start  Orange (Bowl)  
Bib Name Province Club Assigned Start
1 Céline Kavanaugh NB Not Applicable 0:01:00.0

Mini-Atom Boy/Gars 0.6 km. Classic Mass Start  Light Green (half moon)  
Bib Name Province Club Assigned Start
2 Louis Allain NB Ours des neiges / Snow Bears 0:03:00.0
3 Kai Poirier NB Wostawea 0:03:00.0
4 Seamus Peters NB Wostawea 0:03:00.0
5 Tate Hoyt-Hogan NB Wostawea 0:03:00.0

Mini-Atom Girl/Fille 0.6 km. Classic Mass Start  Light Green (half moon)  
Bib Name Province Club Assigned Start
6 Annabelle Kenny NB Sureau Blanc 0:03:00.0
8 Ashelin Stevens NB Wostawea 0:03:00.0
9 Rosalie Sinclair NB Wostawea 0:03:00.0
10 Anna Poirier NB Wostawea 0:03:00.0
122 Elise Breau NB Sureau Blanc 0:03:00.0

Atom Boy/Gars 1.2 km. Classic Mass Start  2 X Light Green (half moon)  
Bib Name Province Club Assigned Start
11 Jacob Olivier Haché NB Sureau Blanc 0:05:00.0
12 Frédéric Kenny NB Sureau Blanc 0:05:00.0
13 Enzo Martel NB Husky 0:05:00.0
14 Harry Toner NB Wostawea 0:05:00.0
15 Zavier Poirier NB Wostawea 0:05:00.0
16 Danik Caron NB Husky 0:05:00.0

Atom Girl/Fille 1.2 km. Classic Mass Start  2 X Light Green (half moon)  
Bib Name Province Club Assigned Start
17 Léonie Duguay-Primeau NB Sureau Blanc 0:06:00.0
18 Lorianne Basque NB Sureau Blanc 0:06:00.0
19 Lorence Bourque NB Codiac Ski Club 0:06:00.0
20 LisaMarie Coulombe NB Husky 0:06:00.0
21 Emily Breau NB Sureau Blanc 0:06:00.0
22 Beatrice Sinclair NB Wostawea 0:06:00.0
23 Maïla Godin NB Boules de Neige 0:06:00.0
24 Joséphine Horsley NB Wostawea 0:06:00.0

Pee Wee Boy/Gars 2 km. Classic Mass Start  Orange Bowl  
Bib Name Province Club Assigned Start
25 Nathael Benoit NB Codiac Ski Club 0:11:00.0
26 Théo Simard NB Sureau Blanc 0:11:00.0
27 Joshua Pellerin NB Codiac Ski Club 0:11:00.0
28 Karel Godin NB Boules de Neige 0:11:00.0
29 Pierre-Alexandre Levesque NB Codiac Ski Club 0:11:00.0
30 Loik Coulombe NB Husky 0:11:00.0
31 Olivier Arseneau NB Wostawea 0:11:00.0

Pee Wee Girl/Fille 2 km. Classic Mass Start  Orange Bowl  
Bib Name Province Club Assigned Start
32 Madeleine Horsley NB Wostawea 0:13:00.0
33 Malika Allain NB Ours des neiges / Snow Bears 0:13:00.0
34 Mathilde Benoit NB Codiac Ski Club 0:13:00.0
35 Katie Bower NB Wostawea 0:13:00.0
36 Mikaya Hoyt-Hogan NB Wostawea 0:13:00.0
37 Marie-Chantal Leger NB Sureau Blanc 0:13:00.0
38 Valérie Haché NB Sureau Blanc 0:13:00.0
39 Mélodie Chiasson NB Sureau Blanc 0:13:00.0
40 Maisie Peters NB Wostawea 0:13:00.0

Mini-Midget Boy/Gars 2.8 km. Classic Mass Start  Red (Circle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
41 Samuel Daniel Basque NB Sureau Blanc 0:15:00.0
42 Hugo Austin NB Sureau Blanc 0:15:00.0
43 Jack Toner NB Wostawea 0:15:00.0
44 Mathias Michaud NB Aventuriers 0:15:00.0
45 Philippe Robitaille NB Codiac Ski Club 0:15:00.0
46 Kaj Jones NB Wostawea 0:15:00.0
47 Leezack Caron NB Husky 0:15:00.0
48 Samuel Amirault NS Not Applicable 0:15:00.0

Mini-Midget Girl/Fille 2.8 km. Classic Mass Start  Red (Circle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
49 Mattea McNair NB Wostawea 0:17:00.0
50 Anaelle Martel NB Husky 0:17:00.0
51 Maude Benoit NB Codiac Ski Club 0:17:00.0

Midget Boys/Gars 6 km. Classic Mass Start  Yellow (Diamond)  
Bib Name Province Club Assigned Start
52 Simon Xavier Godin NB Sureau Blanc 0:19:00.0
53 Ogen newcomb NS Not Applicable 0:19:00.0
54 Jeffrey Labrecque NB Husky 0:19:00.0
55 Oscar Green NS Not Applicable 0:19:00.0
56 Remi Walhain NB Wostawea 0:19:00.0

Midget Girl/Fille 6 km. Classic Mass Start  Yellow (Diamond)  
Bib Name Province Club Assigned Start
57 Ariane Austin NB Sureau Blanc 0:21:00.0
58 Gabrielle Cote NB Boules de Neige 0:21:00.0
59 Anika Leigh NB Aventuriers 0:21:00.0
60 Marissa Curry NB Sureau Blanc 0:21:00.0
61 Fiona McClure NS Not Applicable 0:21:00.0
62 Caden Macleod NS Not Applicable 0:21:00.0
63 Florence Levesque NB Codiac Ski Club 0:21:00.0
64 Precious MacKinnon NS Not Applicable 0:21:00.0
65 Azélie Jenkins NB Codiac Ski Club 0:21:00.0

Junior Boy/Gars 9 km. Classic Mass Start  Green (Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
66 Thierry Dugas NB Elites du Nord-Roi 0:23:00.0
67 Alexandre Leclair NB Aventuriers 0:23:00.0
68 Lars Schwarz NB Wostawea 0:23:00.0
69 Maxime Savoie NB Boules de Neige 0:23:00.0
70 Dominic Brassard NB Elites du Nord-Roi 0:23:00.0

Juvenile Boy/Gars 9 km. Classic Mass Start  Green (Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
71 Jeremy Leigh NB Aventuriers 0:23:00.0
72 Olivier Jacob Godin NB Sureau Blanc 0:23:00.0
73 François Leclair NB Aventuriers 0:23:00.0
74 Andrew Luiker NB Wostawea 0:23:00.0

Junior Girl/Fille 7.5 km. Classic Mass Start  2 X Blue ( Square)  
Bib Name Province Club Assigned Start
75 Michelle Landry NB Boules de Neige 0:25:00.0
76 Harriet Wright NB Wostawea 0:25:00.0
77 Juliana Luiker NB Wostawea 0:25:00.0

Juvenile Girl/Fille 7.5 km. Classic Mass Start  2 X Blue (Square)  
Bib Name Province Club Assigned Start
78 Chloe Duchesne NB Ours des neiges / Snow Bears 0:25:00.0
79 Frances Wright NB Wostawea 0:25:00.0
80 Maelle Dugas NB Elites du Nord-Roi 0:25:00.0
81 Isabella Lemaire NB Codiac Ski Club 0:25:00.0

Open Women/Femme 13 km. Classic Mass Start  Blue (Square) + Green ( Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
82 Jill Maepea NB Wostawea 0:27:00.0

Masters Women/Femme 13 km. Classic Mass Start  Blue (Square) + Green ( Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
83 Anna Healy NB Wostawea 0:27:00.0
84 Wanda Dixon NB Wostawea 0:27:00.0
85 Julie Daigle NB Ours des neiges / Snow Bears 0:27:00.0
86 Susan McClure NS Not Applicable 0:27:00.0
87 Fran Robinson NB Wostawea 0:27:00.0
88 Heather Olmstead NB Wostawea 0:27:00.0
89 Mary Luiker NB Wostawea 0:27:00.0

Master 60 Women/Femme 9 km. Classic Mass Start   Green ( Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
90 Claudette Maltais NB Aventuriers 0:27:00.0

Open Men/Homme 15 km. Classic Mass Start  yellow (Diamond) + Green ( Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
91 Kevin Heppell NB Aventuriers 0:30:00.0
92 Jan Rossiter NB Aventuriers 0:30:00.0
93 Vincent Leclair NB Aventuriers 0:30:00.0
94 Jonah Hudec NS Not Applicable 0:30:00.0
95 Jeff Hoyt NB Wostawea 0:30:00.0

Masters Men/Homme 15 km. Classic Mass Start  yellow (Diamond) + Green ( Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
96 Daniel Murray NS Not Applicable 0:30:00.0
97 Shawn Amirault NS Not Applicable 0:30:00.0
98 Robert Lang NB Erbs Cove Ski Club 0:30:00.0
99 Peter Dyker NB Erbs Cove Ski Club 0:30:00.0
100 Louis Fortin NB Wostawea 0:30:00.0
101 Nicholas Russon NB Wostawea 0:30:00.0
102 James Currie NB Codiac Ski Club 0:30:00.0
103 Fernand Arseneau NB Codiac Ski Club 0:30:00.0
104 John Cameron NS Not Applicable 0:30:00.0
105 Jim Ketterling NB Wostawea 0:30:00.0
106 Jonathan Simard NB Sureau Blanc 0:30:00.0
107 John Ball NB Wostawea 0:30:00.0
108 Andrew McNair NB Wostawea 0:30:00.0
109 Eric Luiker NB Wostawea 0:30:00.0
110 Donald Wright NB Wostawea 0:30:00.0
111 Etienne Dupuis NB Wostawea 0:30:00.0

Master 60 Men/Homme 9 km. Classic Mass Start   Green ( Triangle)  
Bib Name Province Club Assigned Start
112 Jean Corbin NB Aventuriers 0:30:00.0
113 Paul Wright PE Aventuriers 0:30:00.0
114 Dave Moore NB Codiac Ski Club 0:30:00.0

Participation W/F 6 km. Classic Mass Start  Yellow ( Diamond)  
Bib Name Province Club Assigned Start
115 Jennifer Maltais NB Codiac Ski Club 0:32:00.0
116 Sandrine Caron NB Sureau Blanc 0:32:00.0
117 Mariline Dube NB Husky 0:32:00.0
118 Wendy Houde NB Wostawea 0:32:00.0
119 Majorie Duguay NB Sureau Blanc 0:32:00.0

Participation M/H 6 km. Classic Mass Start  Yellow ( Diamond)  
Bib Name Province Club Assigned Start
120 Jacques Haché NB Sureau Blanc 0:32:00.0
121 Daniel Basque NB Sureau Blanc 0:32:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4