5ème tranche Demers - Castor-Kanik Valcartier 2017 | Zone4.ca

5ème tranche Demers - Castor-Kanik Valcartier 2017

Date: Mar 12, 2017
StartList
Location: Centre Castor Base Valcartier
Host Club: Castor-Kanik

Jury
Délégué Technique  Martin Morin 
Directeur épreuve  Loius St-Laurent 
Chef Stade  Louis St-Laurent 
Chef Chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire épreuve  Gilles Tardif 
Chef Controleur   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 0.9 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
2 Victor Turenne Atome G3 2008 Club Nordique du Moulin 12:00:00.0
3 Henrik Beauchamp Atome G2 2009 Club Nordique MSA 12:00:00.0
4 Théodore OTIS Atome G3 2008 Léviski-La Balade 12:00:00.0
5 Cédrik Soucy Atome G3 2008 Léviski-La Balade 12:00:00.0
6 Louis Simard Atome G2 2009 Hus-ski 12:00:00.0
7 Jacob Labrie Atome G3 2008 Club Nordique MSA 12:00:00.0
8 Charles-Antoine Brillant Atome G2 2009 Club Nordique du Moulin 12:00:00.0
9 Philippe  Marcotte Atome G3 2008 Castor-Kanik 12:00:00.0
10 Elliot St-Laurent Atome G3 2008 Castor-Kanik 12:00:00.0
11 Gabriel Gervais Atome G3 2008 Léviski-La Balade 12:00:00.0
12 Ismaël Hardy Atome G1 2010-2011 Castor-Kanik 12:00:00.0
13 maverick Sirois-dompierre Atome G1 2010-2011 Castor-Kanik 12:00:00.0
14 Simon Berthiaume Atome G3 2008 Blizzard de Québec 12:00:00.0
15 Yan Guillemette Atome G1 2010-2011 Club Nordique du Moulin 12:00:00.0
16 Zachari Moreau Atome G2 2009 Club Nordique MSA 12:00:00.0
17 Christophe St-Arnauld Atome G2 2009 Hus-ski 12:00:00.0
18 Muylaert Laurent Atome G3 2008 Castor-Kanik 12:00:00.0
19 Émile Gervais Atome G1 2010-2011 Léviski-La Balade 12:00:00.0
20 Charlie Sévigny Atome G2 2009 Hus-ski 12:00:00.0
21 Généreux Thomas Atome G2 2009 Castor-Kanik 12:00:00.0
22 Muylaert Christophe Atome G1 2010-2011 Castor-Kanik 12:00:00.0
23 William Pearson Atome G2 2009 Castor-Kanik 12:00:00.0
24 Philippe Beaudet Atome G1 2010-2011 Castor-Kanik 12:00:00.0

Atome F 0.9 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
25 Éloïse Bégin Atome F3 2008 Castor-Kanik 12:05:00.0
26 Noalie Dubois Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin 12:05:00.0
27 Marilou Lyonnais Atome F3 2008 Hus-ski 12:05:00.0
28 Clémence LOBEL Atome F3 2008 Léviski-La Balade 12:05:00.0
29 Juliette Gagnon Atome F1 2010-2011 Castor-Kanik 12:05:00.0
30 Rosalie Gagnon Atome F1 2010-2011 Castor-Kanik 12:05:00.0
31 Juliette Brisson Atome F2 2009 Club Nordique du Moulin 12:05:00.0
32 Alexia Beland Atome F1 2010-2011 Club Nordique MSA 12:05:00.0
33 Florence Flamand Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin 12:05:00.0
34 Camille Rochon Atome F3 2008 Castor-Kanik 12:05:00.0
35 Marine Caron Atome F3 2008 Castor-Kanik 12:05:00.0
36 Justine Thériault Atome F3 2008 Club Nordique MSA 12:05:00.0
37 maryon Sirois-dompierre Atome F3 2008 Castor-Kanik 12:05:00.0
38 Geraldine Deshaies Atome F3 2008 Castor-Kanik 12:05:00.0
39 Annette Côté Atome F2 2009 Castor-Kanik 12:05:00.0
40 Marie Pelletier Atome F3 2008 Club Nordique du Moulin 12:05:00.0
41 Frédérique Fontaine Atome F3 2008 Castor-Kanik 12:05:00.0
207 Sarah Trudel Atome F2 2009 Club Nordique MSA 12:05:00.0

Peewee G 2.5 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
42 Joseph perreault Pewee G2 2005 Léviski-La Balade 12:15:00.0
43 Julien Rochon Pewee G2 2005 Castor-Kanik 12:15:00.0
44 Jules Lapointe Pewee G2 2005 Léviski-La Balade 12:15:00.0
45 carl truffer Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:15:00.0
46 Xavier Normandin Pewee G2 2005 Léviski-La Balade 12:15:00.0
47 Albert Raymond Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0
48 Thierry Olivier Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0
49 Félix Olivier Pewee G2 2005 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0
50 Arnaud Lapointe Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
51 Frédéric  Audet Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0
52 Augustin OTIS Pewee G2 2005 Léviski-La Balade 12:15:00.0
53 Thomas Beland Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:15:00.0
54 Édouard Drolet Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:15:00.0
55 Laurent  Marcotte Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik 12:15:00.0
56 Dominic Charrois Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik 12:15:00.0
57 Louis-Philippe Labbe Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
58 Alexandre Arsenault Pewee G2 2005 Castor-Kanik 12:15:00.0
59 Alexandre St-Arnauld Peewee G1 2006-2007 Hus-ski 12:15:00.0
60 Éliot Bonnier Vermette Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
61 Félix-Arthur Morin-Boily Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0
62 Nicolas Berthiaume Peewee G1 2006-2007 Blizzard de Québec 12:15:00.0
63 Alexis Lavoie Pewee G2 2005 Blizzard de Québec 12:15:00.0
64 Vincent Déry Peewee G1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0
65 Louis-Philippe Gervais Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
66 Mathieu LOBEL Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
67 Tristan Grandmont Peewee G1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:15:00.0
68 Hubert Duval Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik 12:15:00.0
69 Louis BERNARD Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik 12:15:00.0
70 Robichaud Eliott Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik 12:15:00.0
71 Émil Lavoie-Leullier Pewee G2 2005 Castor-Kanik 12:15:00.0
72 Nathan Levasseur Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
73 Mathias Bégin Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik 12:15:00.0
74 Léo Hardy Peewee G1 2006-2007 Castor-Kanik 12:15:00.0
75 Tristan Soucy Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
76 Nathan Guérin Pewee G2 2005 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0
77 Félix Duhaime Pewee G2 2005 Léviski-La Balade 12:15:00.0
78 Édouard Castonguay Peewee G1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:15:00.0
206 Zachary Turgeon Pewee G2 2005 Club Nordique du Moulin 12:15:00.0

Peewee F 2.5 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
79 Clara Giguère Peewee F2 2005 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
80 Juliane Dorval Peewee F2 2005 Club Nordique MSA 12:25:00.0
81 Florence Harrisson Peewee F2 2005 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
82 vanessa truffer Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:25:00.0
83 Emmanuelle Moreau Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:25:00.0
84 Mégan Lebel Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
85 Béatrice Blanchard Peewee F2 2005 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
86 Beatrice Landry Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:25:00.0
87 Marie Dubois Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:25:00.0
88 Béatrice Côté Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:25:00.0
89 Juliette Raymond Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
90 Alix Lachance Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:25:00.0
91 Anabelle Drouin Peewee F2 2005 Club Nordique MSA 12:25:00.0
92 Marie-Eve Simard Peewee F1 2006-2007 Hus-ski 12:25:00.0
93 Marianne Héroux Peewee F2 2005 Léviski-La Balade 12:25:00.0
94 Sara Boily Peewee F2 2005 Castor-Kanik 12:25:00.0
95 Marianne Brillant Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
96 Madeleine Côté Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik 12:25:00.0
97 Laïla Brochu Peewee F2 2005 Castor-Kanik 12:25:00.0
98 Logane Lemire Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
99 Annabelle Héroux Peewee F2 2005 Léviski-La Balade 12:25:00.0
100 Emma Pelletier Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
101 Maelle Souveton Peewee F1 2006-2007 Club Nordique MSA 12:25:00.0
102 Béatrice Charrois Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik 12:25:00.0
103 Élyse Bergeron Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
104 Laurie Gagnon Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik 12:25:00.0
105 Lauriane Flamand Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
106 Juliette Tanguay Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:25:00.0
107 Léa Laflammne Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:25:00.0
108 Frédérique Guérin Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
109 Kim Boucher Peewee F1 2006-2007 Léviski-La Balade 12:25:00.0
110 Rosalie Fontaine Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik 12:25:00.0
111 Catherine Arsenault Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik 12:25:00.0
112 Cybil Deshaies Peewee F1 2006-2007 Castor-Kanik 12:25:00.0
113 Anasoleil Dubois Peewee F1 2006-2007 Club Nordique du Moulin 12:25:00.0
114 Eva Sévigny Peewee F1 2006-2007 Hus-ski 12:25:00.0
115 Daphné Soucy Peewee F2 2005 Léviski-La Balade 12:25:00.0

Midget G 4 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
116 Aimé Perreault Midget G2 2003 Léviski-La Balade 12:30:00.0
117 Charles-Olivier Lachance Midget G1 2004 Léviski-La Balade 12:30:00.0
118 Rémi Boilard Midget G1 2004 Hus-ski 12:30:00.0
119 Philippe Bégin Midget G2 2003 Castor-Kanik 12:30:00.0
120 Jerome Lafreniere Midget G1 2004 Léviski-La Balade 12:30:00.0
121 Raphaël Côté Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin 12:30:00.0
122 Nicolas Laflamme Midget G1 2004 Léviski-La Balade 12:30:00.0
123 JUSTIN GENEST Midget G2 2003 Club Nordique MSA 12:30:00.0
124 Olivier Gervais Midget G2 2003 Léviski-La Balade 12:30:00.0
125 Thomas Boutet Midget G1 2004 Club Nordique MSA 12:30:00.0
126 Olivier Bonin Midget G1 2004 Léviski-La Balade 12:30:00.0
127 Olivier Soucy Midget G2 2003 Léviski-La Balade 12:30:00.0
128 Nicolas Boily Midget G2 2003 Castor-Kanik 12:30:00.0
129 Alexis Quintin Midget G1 2004 Club Nordique MSA 12:30:00.0
130 Bastien Lemire Midget G1 2004 Club Nordique du Moulin 12:30:00.0
131 Louis Bibeau Midget G1 2004 Hus-ski 12:30:00.0
132 Renaud Huot Midget G1 2004 Castor-Kanik 12:30:00.0

Midget F 4 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
133 Virginie Magnan Midget F1 2004 Hus-ski 12:35:00.0
134 Anaeve Buell Midget F2 2003 Léviski-La Balade 12:35:00.0
135 Elie-Anne Tremblay Midget F1 2004 Léviski-La Balade 12:35:00.0
136 Sophie Audet Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin 12:35:00.0
137 Lorie-Ann Drolet Midget F2 2003 Club Nordique MSA 12:35:00.0
138 amelya pouliot Midget F2 2003 Léviski-La Balade 12:35:00.0
139 Juliette Turenne Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin 12:35:00.0
140 Juliette Caron Midget F2 2003 Léviski-La Balade 12:35:00.0
141 catherine truffer Midget F1 2004 Club Nordique MSA 12:35:00.0
142 Magalie Trempe Midget F1 2004 Léviski-La Balade 12:35:00.0
143 Romy Sinotte Midget F1 2004 Léviski-La Balade 12:35:00.0
144 Léa Drouin Midget F2 2003 Club Nordique MSA 12:35:00.0
145 Charlotte Guay Julien Midget F1 2004 Léviski-La Balade 12:35:00.0
146 Florence Morin-Boily Midget F1 2004 Club Nordique du Moulin 12:35:00.0
147 Annabel Côté Midget F2 2003 Léviski-La Balade 12:35:00.0
148 Julia Gosselin Midget F1 2004 Club Nordique MSA 12:35:00.0
149 Ophélie Grandmont Midget F1 2004 Club Nordique MSA 12:35:00.0
150 Océane Caron Midget F1 2004 Castor-Kanik 12:35:00.0

Juvenile G 5 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
151 Felix Dubois Juvenile G2 2001 Club Nordique MSA 12:40:00.0

Juvenile F 5 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
152 Amélie Lachance Juvenile F1 2002 Club Nordique MSA 12:40:00.0
153 Mathilde Laroche Juvenile F1 2002 Hus-ski 12:40:00.0
154 Marie Audet Juvenile F1 2002 Club Nordique du Moulin 12:40:00.0
155 Maé Sinotte Juvenile F1 2002 Léviski-La Balade 12:40:00.0
156 Zoé Laflamme Juvenile F1 2002 Castor-Kanik 12:40:00.0
157 Anne-Sophie Ratte Juvenile F1 2002 Léviski-La Balade 12:40:00.0
158 Élizabeth Laroche Juvenile F2 2001 Castor-Kanik 12:40:00.0
159 Maggie Auger Juvenile F1 2002 Castor-Kanik 12:40:00.0

Junior BH 10 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time

Junior BF 5 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
160 CLARA GENEST Junior B F1 2000 Club Nordique MSA 12:40:00.0

Junior AH 10 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time

Junior AF 5 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time

Open H 15 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
161 Francois Bussière Senior H   12:45:00.0
162 William Goodfellow Senior H Indépendant 12:45:00.0
163 Aidan Lennie Senior H Opticite-Coureur nordique 12:45:00.0

Open F 10 km. Free Mass Start    
Bib Name SubCategory Club Start Time
164 Alexe Tremblay Senior U23 F Léviski-La Balade 12:45:00.0
165 Jade Cyr Senior F Club Nordique du Moulin 12:45:00.0
166 Leya Masson Senior U23 F Club Nordique MSA 12:45:00.0
167 Marie-Pier Lamontagne Senior U23 F Club Nordique du Moulin 12:45:00.0
168 Claude Godbout Senior F Indépendant 12:45:00.0

Maitre H 31-40 15 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time
169 Philippe Asselin Castor-Kanik 12:50:00.0
170 Olivier Bégin Castor-Kanik 12:50:00.0
171 Erik Baker Castor-Kanik 12:50:00.0
172 Jean-Sébastien Woerly Castor-Kanik 12:50:00.0
173 Yohann Deshaies Castor-Kanik 12:50:00.0
174 Bruno Turcotte Isolation primo 12:50:00.0
175 Jean-François Gagnon Castor-Kanik 12:50:00.0
176 Guillaume Raymond Indépendant 12:50:00.0
177 Francois Beaudet Castor-Kanik 12:50:00.0
178 Patrick Levasseur Léviski-La Balade 12:50:00.0
179 Vincent Ruel Blizzard de Québec 12:50:00.0

Maitre H 41-50 15 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time
180 Pascal Normandin Léviski-La Balade 12:50:00.0
181 Patrick Beland Club Nordique MSA 12:50:00.0
182 Germain Hebert Indépendant 12:50:00.0
183 Guy Boucher Léviski-La Balade 12:50:00.0
184 Sylvain Poitras Castor-Kanik 12:50:00.0
185 Dave Brisson Club Nordique du Moulin 12:50:00.0
186 Dominic Raby Léviski-La Balade 12:50:00.0
187 Vincent Bonneau Castor-Kanik 12:50:00.0
188 Pierre Arsenault Castor-Kanik 12:50:00.0

Maitre H 51-60 15 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time
189 Pierre Laflamme Castor-Kanik 12:55:00.0
190 Charles-André Guay Indépendant 12:55:00.0
191 alain beaudoin Léviski-La Balade 12:55:00.0
192 Daniel Bélanger Indépendant 12:55:00.0
193 Nelson Allard Castor-Kanik 12:55:00.0
194 Marc Sinotte Léviski-La Balade 12:55:00.0
195 François Boily Club Nordique du Moulin 12:55:00.0
196 claude chaput Indépendant 12:55:00.0

Maitre H 61-70 15 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time
197 Mario Brochu Castor-Kanik 12:55:00.0
198 Gaetan Beaulieu Isolation primo 12:55:00.0

Maitre F 31-40 10 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time
199 Geneviève Savard Castor-Kanik 13:00:00.0
200 Isabelle Dumais Club Nordique du Moulin 13:00:00.0

Maitre F 41-50 10 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time
201 Julie Grenier Léviski-La Balade 13:00:00.0
202 Manon Gaudreault Castor-Kanik 13:00:00.0
203 Mélanie Costa Castor-Kanik 13:00:00.0
204 Jacqueline Delage Castor-Kanik 13:00:00.0

Maitre F 51-60 10 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time
205 Linda Jacques Léviski-La Balade 13:00:00.0

Maitre F 61-70 10 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time

Maitre H 71+ 10 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time

Maitre F 71+ 10 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time

Participation H 5 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time

Participation F 5 km. Free Mass Start    
Bib Name Club Start Time


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4