2018 Teck Northern Cup #3 |
||
Date: Jan 20, 2018 | Location: Vanderhoof Host Club: Nechako Nordics Ski Club |
|
|
Atom Boys 7 & under 0.75k 0.75 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
1 | 6 | Damien Hutchinson | Nechako Nordics | 0:04:57.3 | |
2 | 1 | Aaron Rehmann | Nechako | 0:06:02.6 | +1:05.3 |
3 | 2 | Ronald Hutchinson | Nechako Nordics | 0:07:00.2 | +2:02.9 |
4 | 3 | Sam Brown | Nechako | 0:07:17.8 | +2:20.5 |
5 | 5 | Owen Page | Nechako | 0:07:29.9 | +2:32.6 |
6 | 4 | Liam Woods | Nechako | 0:09:51.7 | +4:54.4 |
Atom Girls 7 & under 0.75k 0.75 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
1 | 19 | Skye Cadell | Caledonia Nordic | 0:02:56.1 | |
2 | 16 | Maisie Hoehn | Caledonia Nordic | 0:03:21.7 | +25.6 |
3 | 20 | Brenna McCleary | Nechako | 0:03:37.5 | +41.4 |
4 | 13 | Isla Witso | Caledonia Nordic | 0:03:40.7 | +44.6 |
5 | 15 | Kavita Dhillon | Nechako Nordics | 0:03:57.6 | +1:01.5 |
6 | 18 | Isabel Simoes | Independent | 0:04:18.9 | +1:22.8 |
7 | 12 | Keirstyn Bohme | Cariboo Ski Touring | 0:04:20.1 | +1:24.0 |
8 | 17 | Ella Brown | Nechako | 0:04:40.4 | +1:44.3 |
9 | 8 | Lucy Simoes | Nechako | 0:05:41.6 | +2:45.5 |
10 | 11 | Levi Rehmann | Nechako | 0:06:14.8 | +3:18.7 |
11 | 10 | Amelia Simoes | Independent | 0:07:09.2 | +4:13.1 |
12 | 7 | Samara Dhillon | Nechako Nordics | 0:07:29.4 | +4:33.3 |
13 | 9 | Kimora Beliveau | Caledonia Nordic | 0:07:38.7 | +4:42.6 |
14 | 14 | Annelise Rehmann | Nechako | 0:08:36.8 | +5:40.7 |
Pee Wee Boys 1.5 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 25 | Torrin Foster | Pee Wee Boys 1 1.5k | 1/5 | Caledonia Nordic | 0:05:30.2 | |
2 | 22 | Owen McConkey | Pee Wee Boys 1 1.5k | 2/5 | Caledonia Nordic | 0:07:58.7 | +2:28.5 |
3 | 23 | Josh( Zhuoxi) Wu | Pee Wee Boys 2 1.5k | 1/4 | Nechako Nordics | 0:08:38.4 | +3:08.2 |
4 | 28 | Jimmy Reed | Pee Wee Boys 2 1.5k | 2/4 | Nechako | 0:08:46.9 | +3:16.7 |
5 | 85 | Nathaneal Dean | Pee Wee Boys 2 1.5k | 3/4 | Caledonia Nordics | 0:09:03.9 | +3:33.7 |
6 | 27 | Gabriel vanGeloven | Pee Wee Boys 2 1.5k | 4/4 | Caledonia Nordic | 0:09:04.1 | +3:33.9 |
7 | 24 | Carter Bohme | Pee Wee Boys 1 1.5k | 3/5 | Cariboo Ski Touring | 0:11:04.9 | +5:34.7 |
8 | 21 | Stephen Woods | Pee Wee Boys 1 1.5k | 4/5 | Nechako | 0:15:14.0 | +9:43.8 |
9 | 29 | Michael Newman | Pee Wee Boys 1 1.5k | 5/5 | Nechako Nordics | 0:18:12.5 | +12:42.3 |
DNF | 26 | Tommy Reed | Pee Wee Boys 1 1.5k | * | Nechako | *** | *** |
Pee Wee Girls 1.5 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 33 | Isla Cadell | Pee Wee Girls 2 1.5k | 1/4 | Caledonia Nordic | 0:06:48.0 | |
2 | 35 | Nadia wallin | Pee Wee Girls 2 1.5k | 2/4 | Williams Lake Ski Club | 0:07:13.1 | +25.1 |
3 | 31 | Natalie Hoehn | Pee Wee Girls 1 1.5k | 1/2 | Caledonia Nordic | 0:07:41.0 | +53.0 |
4 | 34 | Mika Beliveau | Pee Wee Girls 2 1.5k | 3/4 | Caledonia Nordic | 0:11:44.3 | +4:56.3 |
5 | 30 | Anya Dhillon | Pee Wee Girls 1 1.5k | 2/2 | Nechako Nordics | 0:12:38.8 | +5:50.8 |
6 | 32 | Kalleigh Page | Pee Wee Girls 2 1.5k | 4/4 | Nechako | 0:16:27.6 | +9:39.6 |
Bantam Boys 2.5 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 43 | Odin Witso | Bantam Boys 2 2.5k | 1/4 | Caledonia Nordic | 0:08:37.9 | |
2 | 44 | Andrew Blackburn | Bantam Boys 1 2.5k | 1/6 | Caledonia Nordic | 0:09:05.9 | +28.0 |
3 | 45 | Connel Foster | Bantam Boys 2 2.5k | 2/4 | Caledonia Nordic | 0:09:25.4 | +47.5 |
4 | 42 | Aidan Cotter | Bantam Boys 1 2.5k | 2/6 | Caledonia Nordic | 0:09:27.5 | +49.6 |
5 | 41 | Jake Sutton | Bantam Boys 2 2.5k | 3/4 | Williams Lake Ski Club | 0:09:43.6 | +1:05.7 |
6 | 38 | Ari Rath Jenne | Bantam Boys 2 2.5k | 4/4 | Bulkley Valley | 0:09:45.5 | +1:07.6 |
7 | 37 | Tanner McConkey | Bantam Boys 1 2.5k | 3/6 | Caledonia Nordic | 0:09:51.9 | +1:14.0 |
8 | 40 | Landon Aaslie | Bantam Boys 1 2.5k | 4/6 | Cariboo Ski Touring | 0:09:59.7 | +1:21.8 |
9 | 39 | Liam Reusch | Bantam Boys 1 2.5k | 5/6 | Caledonia Nordic | 0:10:20.4 | +1:42.5 |
10 | 36 | Sebastian Botten | Bantam Boys 1 2.5k | 6/6 | Caledonia Nordic | 0:11:39.5 | +3:01.6 |
Bantam Girls 2.5 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 53 | Anika Wallin | Bantam Girls 2 2.5k | 1/5 | Williams Lake Ski Club | 0:08:41.7 | |
2 | 47 | Chloe Witso | Bantam Girls 1 2.5k | 1/4 | Caledonia Nordic | 0:09:18.2 | +36.5 |
3 | 48 | Payton Sinclair | Bantam Girls 2 2.5k | 2/5 | Caledonia Nordic | 0:09:21.9 | +40.2 |
4 | 52 | Iona Cadell | Bantam Girls 2 2.5k | 3/5 | Caledonia Nordic | 0:09:22.6 | +40.9 |
5 | 55 | Jessabelle Atkinson-Trelenberg | Bantam Girls 1 2.5k | 2/4 | Williams Lake Ski Club | 0:09:32.9 | +51.2 |
6 | 51 | Mya Friesen | Bantam Girls 1 2.5k | 3/4 | Caledonia Nordic | 0:10:58.0 | +2:16.3 |
7 | 54 | Chloe Bialuski | Bantam Girls 2 2.5k | 4/5 | Caledonia Nordic | 0:11:08.5 | +2:26.8 |
8 | 49 | Cléo Giroux | Bantam Girls 1 2.5k | 4/4 | Caledonia Nordic | 0:12:02.2 | +3:20.5 |
9 | 50 | Alexandra Hutchinson | Bantam Girls 2 2.5k | 5/5 | Nechako Nordics | 0:21:31.6 | +12:49.9 |
Midget Boys 3.3 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 59 | Liam Williamson | Midget Boys 1 3.3k | 1/5 | Caledonia Nordic | 0:11:28.6 | |
2 | 58 | Euan Murray | Midget Boys 2 3.3k | 1/2 | Caledonia Nordic | 0:11:47.3 | +18.7 |
3 | 60 | Lukas Nolli | Midget Boys 1 3.3k | 2/5 | Caledonia Nordic | 0:12:31.8 | +1:03.2 |
4 | 62 | Quinn Friesen | Midget Boys 2 3.3k | 2/2 | Caledonia Nordic | 0:13:05.7 | +1:37.1 |
5 | 57 | Cale McConkey | Midget Boys 1 3.3k | 3/5 | Caledonia Nordic | 0:13:44.5 | +2:15.9 |
6 | 56 | Bjorn van Geloven | Midget Boys 1 3.3k | 4/5 | Caledonia Nordic | 0:14:12.6 | +2:44.0 |
7 | 61 | Liam Sinclair | Midget Boys 1 3.3k | 5/5 | Caledonia Nordic | 0:14:19.3 | +2:50.7 |
Midget Girls 3.3 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 63 | Maddison Philip | Midget Girls 1 3.3k | 1/1 | Omineca Ski Club | 0:18:01.7 |
Juvenile Boys 6.6 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 66 | Liam Connon | Juvenile Boys 2 6.6k | 1/2 | Caledonia Nordic | 0:20:33.5 | |
2 | 65 | Nolan McCleary | Juvenile Boys 2 6.6k | 2/2 | Nechako | 0:21:33.6 | +1:00.1 |
3 | 67 | Cole Wankling | Juvenile Boys 1 6.6k | 1/1 | Caledonia Nordic | 0:26:42.2 | +6:08.7 |
Juvenile Girls 6.6 km. Free |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | Club | Time | Diff |
1 | 68 | Ashley Philip | Juvenile Girls 1 6.6k | 1/1 | Omineca Ski Club | 0:34:30.7 |
Junior Boys 10k 10 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
1 | 69 | Cole Bender | Omineca Ski Club | 0:29:34.4 |
Junior Girls 6.6k 6.6 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
Open Women 10k 10 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
1 | 71 | Kajsa Heyes | Caledonia Nordic | 0:32:01.7 | |
2 | 73 | Emily Ertel | Telemark | 0:36:00.0 | +3:58.3 |
3 | 72 | Cirisse Stephen | Caledonia Nordia Ski Club | 1:00:54.8 | +28:53.1 |
Masters Women 10k 10 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
1 | 74 | Sara Cotter | Caledonia Nordic | 0:48:50.1 | |
2 | 76 | Jacqueline Dockray | Caledonia Nordic | 0:50:52.9 | +2:02.8 |
3 | 75 | Susanne Williamson | Caledonia Nordic | 0:58:19.3 | +9:29.2 |
Open Men 10k 10 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
1 | 77 | Thomsen D'Hont | Yellowknife Ski Club | 0:28:08.0 |
Masters Men 10k 10 km. Free |
PL | Bib | Name | Club | Time | Diff |
1 | 80 | Shayne Hoehn | Caledonia Nordic | 0:30:25.5 | |
2 | 84 | Cory Williamson | Caledonia Nordic | 0:33:30.9 | +3:05.4 |
3 | 78 | Cam McNamara | Caledonia Nordic | 0:34:21.9 | +3:56.4 |
4 | 81 | Will Cadell | Caledonia Nordic | 0:36:16.0 | +5:50.5 |
5 | 83 | Peter Witso | Caledonia Nordic | 0:37:04.2 | +6:38.7 |
6 | 79 | John Nolli | Caledonia Nordic | 0:40:50.7 | +10:25.2 |
7 | 82 | Trevor McConkey | Caledonia Nordic | 0:42:50.3 | +12:24.8 |