Teck Kootenay Cup #6 | Zone4.ca

Teck Kootenay Cup #6

Date: Feb 11, 2018
StartList
Location: NNSC, 10 km S of Nelson
Host Club: Nelson Nordic Ski Club

Jury
Chief of Competition:  Lauren H. & Jacob M.  
Chief of Course:  George Edney 
Chief of Timing:  Leo DeGroot 
Race Secretary:  Kim Poole 
Obs. Time:
Wind Vel:  Light Wind Dir: N
Air Temp: -5 C Snow Temp:
Weather: Mostly sunny Snow Cond: Old, crust

Bunnies (YOB 2013 and later) - 400 0.4 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
1 Ophelia Mamon   2014 Black Jack 10:05:00
2 Julien Johnson   2012 Nelson Nordic 10:05:00
3 Carmen Tonner   2013 Black Jack 10:05:00

Atom Boys (YOB 2010-2012) - 800 m C 0.8 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
4 Jasper Fergus   2011 Kimberley Nordic 10:15:00
5 Zachary Sevigny   2011 Nelson Nordic 10:15:00
6 elliot davina   2011 Nelson Nordic 10:15:00
7 Sam Rice   2012 Nelson Nordic 10:15:00
8 Padraigh Hawksbee   2010 Valhalla Hills Nordic 10:15:00
9 William Brazeau   2011 Nelson Nordic 10:15:00
10 Linden Chewter   2011 Nelson Nordic 10:15:00
11 Leo Rooney-Frederick   2011 Nelson Nordic 10:15:00
12 Jonah Lytle   2011 Nelson Nordic 10:15:00

Atom Girls (YOB 2010-2012) - 800 m 0.8 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
13 Denali Davis   2010 Nelson Nordic 10:15:00
14 Annika Heale   2012 Black Jack 10:15:00
15 naomi burt   2010 Fernie Nordic 10:15:00
16 Brigita Swanson Banyard   2011 Nelson Nordic 10:15:00

Peewee Girls (YOB 2008-2009) - 1 km 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
17 Raya Kipkie   2009 Valhalla Hills Nordic 10:25:00
18 Suzanna Banyard Swanson   2009 Nelson Nordic 10:25:00
19 Elysha Keyserlingk   2009 Nelson Nordic 10:25:00
20 Maiara Barry Goncalves   2008 Nelson Nordic 10:25:00
21 Hetty Ben David   2009 Nelson Nordic 10:25:00
22 Aleah Smith   2008 Nelson Nordic 10:25:00
23 Keira Badry   2009 Nelson Nordic 10:25:00

Peewee Boys (YOB 2008-2009) - 1 km 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
24 Hayden Rice   2009 Nelson Nordic 10:25:00
25 Tenzin Machado   2009 Nelson Nordic 10:25:00
26 Cameron Etue   2008 Fernie Nordic 10:25:00
27 Alex Heale   2009 Black Jack 10:25:00
28 Tuzo Sevigny   2008 Nelson Nordic 10:25:00
29 Liam Lytle   2009 Nelson Nordic 10:25:00
30 Erik Svenson   2009 Black Jack 10:25:00
31 Eamonn Hawksbee   2008 Valhalla Hills Nordic 10:25:00
32 Elias Pigott   2009 Black Jack 10:25:00
33 Erik White   2008 Nelson Nordic 10:25:00
34 Joseph Brazeau   2008 Nelson Nordic 10:25:00
35 Cedric Chewter   2009 Nelson Nordic 10:25:00
36 Gabriel Janz   2009 Nelson Nordic 10:25:00

Bantam Girls (YOB 2006-2007) - 2 km 2 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
37 Hanna Krampl 38882 2007 Black Jack 10:30:00
38 Ayla Kipkie   2007 Valhalla Hills Nordic 10:30:00
39 Adele Stahl   2007 Fernie Nordic 10:30:00
40 Maeve Hawksbee   2006 Black Jack 10:30:00
41 Cynthia Pigott   2007 Black Jack 10:30:00
42 Maya Krause   2007 Nelson Nordic 10:30:00
43 Ella Svenson   2007 Black Jack 10:30:00
44 Jill O'Hearn-Stone   2006 Black Jack 10:30:00
45 Sofia Maturo 40006 2006 Black Jack 10:30:00
46 Makaela Burt   2007 Fernie Nordic 10:30:00
47 Freya Keyserlingk   2007 Nelson Nordic 10:30:00
48 Anouk Burt   2006 Fernie Nordic 10:30:00
49 Kallie Badry   2007 Nelson Nordic 10:30:00

Bantam Boys (YOB 2006-2007) - 2 km 2 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
50 Keakua Nevarro   2007 Fernie Nordic 10:30:00
51 Kaelum Smith   2006 Nelson Nordic 10:30:00
52 Roan Christie   2006 Kimberley Nordic 10:30:00
53 Oliver Bell 40360 2006 Black Jack 10:30:00
54 Marek Krampl 38881 2006 Black Jack 10:30:00
55 Elijah Fergus   2007 Kimberley Nordic 10:30:00
56 Oliver Mamon   2007 Black Jack 10:30:00
57 Tamuz Ben David   2007 Nelson Nordic 10:30:00
58 Tarn Bazley   2007 Black Jack 10:30:00

Midget Boys (YOB 2004-2005) - 3 km 3 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
59 Xavier Machado   2005 Nelson Nordic 10:40:00
60 Johann Taylor-Gregg 37833 2004 Black Jack 10:40:00
61 Finn Hepher   2005 Fernie Nordic 10:40:00
62 Cullumn Hawksbee   2005 Black Jack 10:40:00
63 Rohan Wink 39948 2004 Black Jack 10:40:00
64 Lukas Pigott 37832 2004 Black Jack 10:40:00
65 Keegan Taylor   2005 Black Jack 10:40:00
66 Radek Krampl 38880 2004 Black Jack 10:40:00
67 Wes Robinson-Shaw   2005 Fernie Nordic 10:40:00

Midget Girls (YOB 2004-2005) - 3 km 3 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
68 Clodagh Dressler   2005 Fernie Nordic 10:40:00
69 Annika Fait   2005 Fernie Nordic 10:40:00
70 Tula Sherkat   2004 Nelson Nordic 10:40:00
71 Natasha Podgurny 40343 2004 Black Jack 10:40:00
72 Abbey McLean 37678 2004 Black Jack 10:40:00
73 Maya Maturo 37782 2004 Black Jack 10:40:00
74 Sadie DeMars   2005 Kimberley Nordic 10:40:00
75 Cedar Wink 39949 2005 Black Jack 10:40:00

Junior Boys (YOB 2000-2001) - 11 km 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
76 Talon Vale   2000 Fernie Nordic 10:50:00
77 Mac Dressler   2001 Fernie Nordic 10:50:00

Junior Men (YOB 1998-1999) - 11 km 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time

Open Men (YOB 1988-1997) - 11 km Cl 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
78 Daniel Merlo 26909 1997 Black Jack 10:50:00
79 Thomas Dodsworth   1988 Nelson Nordic 10:50:00
80 Remi Drolet 33108 2000 Black Jack 10:50:00

Masters A Men (YOB 1968-1987) - 11 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
81 Jared Breneman 4667 1977 Fernie Nordic 10:50:00
82 Johnny Shaw   1973 Fernie Nordic 10:50:00
83 Travis Hauck   1978 Nelson Nordic 10:50:00
84 Leon Pigott   1970 Black Jack 10:50:00
85 Kris Heale 4696 1974 Black Jack 10:50:00
86 Sven Svenson   1975 Black Jack 10:50:00
87 michael hepher   1974 Fernie Nordic 10:50:00
88 Craig DeMars   1970 Kimberley Nordic 10:50:00
89 Aric Bishop   1972 Nelson Nordic 10:50:00
90 Jakob Dulisse   1971 Nelson Nordic 10:50:00
91 Jeff Williams   1975 Fernie Nordic 10:50:00
92 Scott Kipkie   1976 Valhalla Hills Nordic 10:50:00
93 Mathieu Trepanier   1977 Nelson Nordic 10:50:00
94 Matthew Tonner   1981 Black Jack 10:50:00
95 Erik Leslie   1971 Nelson Nordic 10:50:00
96 Kurstun Smith   1976 Nelson Nordic 10:50:00

Masters B Men (YOB 1967 & earlier) 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
97 Greg Andrews   1951 Kimberley Nordic 10:50:00
98 GORDON CRAIG   1955 KIMBERLEY 10:50:00
99 Mark Merlo   1963 Black Jack 10:50:00
100 Matt Nuttall   1966 Nelson Nordic 10:50:00
101 Jay McKimm   1956 Nelson Nordic 10:50:00
102 George Edney   1962 Black Jack 10:50:00
103 Dan Savage   1959 Fernie Nordic 10:50:00
104 Matthieu Corriveau   1952 Fernie Nordic 10:50:00

Junior Girls (YOB 2000-2001) - 11 k 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
105 Sophie Edney 35293 2001 Black Jack 10:55:00

Open Women (YOB 1988-1997) - 11 km 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time

Masters A Women (YOB 1968-1987) - 1 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
106 Anie Hepher   1971 Fernie Nordic 10:55:00
107 Virginia Robinson   1968 Fernie Nordic 10:55:00
108 Naomi Lentz   1982 Fernie Nordic 10:55:00
109 Leanne Douglas   1973 Nelson Nordic 10:55:00
110 veronique roy   1976 Fernie Nordic 10:55:00
111 Lisa Sherk   1968 Nelson Nordic 10:55:00
112 Kerri Holmes   1969 Fernie Nordic 10:55:00

Masters B Women (YOB 1967 & earlier 11 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
113 Petra Lehmann   1958 Nelson Nordic 10:55:00
114 Louise Poole   1956 Nelson Nordic 10:55:00
115 Penny Johnson 5715 1958 Black Jack 10:55:00
116 Micheline Picard   1944 Fernie Nordic 10:55:00
117 Susan Rohn 140703 1966 Fernie Nordic 10:55:00

Junior Women (YOB 1998-1999) - 7.5 7.5 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time

Recreational (2000 & earlier) - 7.5 7.5 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
118 Mike Fergus   1976 Kimberley Nordic 11:00:00
119 Jennie Barron   1969 Nelson Nordic 11:00:00
120 Linda Homeniuk   1961 Nelson Nordic 11:00:00
121 Wanda Machado   1970 Nelson Nordic 11:00:00
122 Carol Wallace   1968 Nelson Nordic 11:00:00
123 Sasha Sherkat   1966 Nelson Nordic 11:00:00
124 Karen Redfern   1965 Nelson Nordic 11:00:00
125 Darcie Quamme   1966 Nelson Nordic 11:00:00
126 Martin Keyserlingk   1971 Nelson Nordic 11:00:00
127 Alain Stahl   1969 Fernie Nordic 11:00:00
128 Jenn Newton   1976 Kimberley Nordic 11:00:00
129 Melissa Keyserlingk   1975 Nelson Nordic 11:00:00
130 Sarah Waterhouse   1976 Nelson Nordic 11:00:00

Juvenile Girls (YOB 2002-2003) - 5 5 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
131 Solange Machado 38015 2003 Nelson Nordic 11:05:00
132 Sabien Edney 37706 2003 Black Jack 11:05:00
133 Tess Nuttall   2003 Nelson Nordic 11:05:00
134 Avie Waterfall 40361 2003 Nelson Nordic 11:05:00

Juvenile Boys (YOB 2002-2003) - 5 k 5 km. Classic Mass Start    
Bib Name CCCLicence DOB Club Start Time
135 Nathan Savage   2003 Fernie Nordic 11:05:00
136 Dylan Gyr 38012 2003 Nelson Nordic 11:05:00
137 Kai Fait   2003 Fernie Nordic 11:05:00
138 Felix Barron 38018 2003 Nelson Nordic 11:05:00


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4