2018 Alberta Championships and Calforex #6-SPRINT | Zone4.ca

2018 Alberta Championships and Calforex #6-SPRINT

Date: Mar 11, 2018
Final  Results
Location: Hinton
Host Club: Hinton Nordic

Race Info
Start Time:  10:15 
End Time:  13:15 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Air Rifle 2 Boys 3.25 km. Sprint  Yellow-Yellow-Pink  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 3 Dennis ROJKOVSKI Foothills Nordic 2006 0 1 1 0:13:51.1  
2 6 Thomas HENGEL Hinton Nordic 2005 1 1 2 0:14:25.3 +34.1
3 2 Rory WILSON Foothills Nordic 2006 1 1 2 0:14:31.3 +40.1
4 9 Judah SUTHERLAND Edmonton Nordic 2004 0 1 1 0:14:38.1 +47.0
5 7 Payton BENNEWEIS Edmonton Nordic 2006 1 0 1 0:15:29.9 +1:38.8
6 5 Ethan ELANDER Foothills Nordic 2007 2 3 5 0:15:55.2 +2:04.1
7 1 Salem SUTHERLAND Edmonton Nordic 2006 0 0 0 0:18:09.8 +4:18.7
8 8 Jacob SHANK Edmonton Nordic 2005 2 1 3 0:21:53.6 +8:02.5
9 4 Cole SHANK Edmonton Nordic 2007 1 1 2 0:21:58.9 +8:07.8
Jury Decisions
Bib: 8 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta - Annex F: One missed penalty loop.

Junior/Dev 2 Boys 3.75 km. Sprint  Yellow-Yellow-Yellow  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 20 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 2003 1 1 2 0:13:21.9  
2 21 Liam TINWORTH Wapiti Nordic 2004 1 0 1 0:13:40.5 +18.6
3 15 Gavin KERR Rocky Mountain Racers 2002 3 1 4 0:13:51.4 +29.5
4 13 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 2003 1 1 2 0:14:07.3 +45.4
5 17 Felix CLÉMENT Canmore Nordic 2004 1 1 2 0:14:09.1 +47.2
6 24 Avry NIVEN Camrose Vikings 2004 2 0 2 0:14:22.9 +1:01.0
7 12 Aidan LATIMER Foothills Nordic 2004 2 1 3 0:14:24.2 +1:02.3
8 22 Michael SCHROEDER Camrose Vikings 2002 2 0 2 0:14:51.7 +1:29.8
9 25 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 2003 2 2 4 0:14:56.6 +1:34.7
10 18 Ronan TEW Hinton Nordic 2003 3 3 6 0:15:46.1 +2:24.2
11 14 Willem DEJONG Foothills Nordic 2003 0 1 1 0:15:47.6 +2:25.7
12 16 Tryton BAIER Devon Nordic Bears 2001 1 4 5 0:16:06.5 +2:44.6
13 23 Ariel SUTHERLAND Edmonton Nordic 2002 2 3 5 0:16:27.6 +3:05.7
14 11 Callum CROSS Canmore Nordic 2004 3 3 6 0:16:47.7 +3:25.8
15 19 Theo FRADETTE Foothills Nordic 2004 5 3 8 0:16:49.3 +3:27.4
16 10 Massimo CHEN Foothills Nordic 2004 3 2 5 0:17:36.8 +4:14.9
DNS 26 Bjorn BAERGEN Canmore Nordic 2004 0 0   *** ***

Air Rifle 2 Girls 3.25 km. Sprint  Yellow-Yellow-Pink  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 28 Annalise MORIN Devon Nordic Bears 2009 1 0 1 0:13:33.6  
2 30 Nadia KLAFKI Foothills Nordic 2006 0 1 1 0:15:53.7 +2:20.1
3 27 Faith VAN MELLE Foothills Nordic 2006 0 2 2 0:15:56.2 +2:22.6
4 31 Sara JOHNSTON Hinton Nordic 2006 1 1 2 0:17:15.8 +3:42.2
5 29 Sage TAYLOR Foothills Nordic 2006 2 2 4 0:18:07.9 +4:34.3
Jury Decisions
Bib: 29 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F: One missed penalty loop.

Dev 1 Boys 3.25 km. Sprint  Yellow-Yellow-Pink  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 45 Peter ROJKOVSKI Foothills Nordic 2004 0 1 1 0:12:22.5  
2 46 Jasper FLEMING Edmonton Nordic 2005 1 2 3 0:12:58.3 +35.8
3 32 Matus CHLEPKO Foothills Nordic 2006 0 1 1 0:13:09.5 +47.0
4 37 William BRINDLE Foothills Nordic 2006 2 1 3 0:13:25.0 +1:02.5
5 43 Gustavo GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 2005 0 0 0 0:13:59.4 +1:36.9
6 41 Berg ELLIS Foothills Nordic 2004 2 1 3 0:14:01.6 +1:39.1
7 39 Tomas QUINTILIO Foothills Nordic 2005 0 1 1 0:14:17.8 +1:55.3
8 34 Benjamin DREGER Canmore Nordic 2005 2 3 5 0:14:21.0 +1:58.5
9 38 Bodhi WALKER Hinton Nordic 2004 2 0 2 0:14:21.6 +1:59.1
10 35 Ben THOMPSON Canmore Nordic 2005 3 2 5 0:15:28.8 +3:06.3
11 36 Max CLEMENT Canmore Nordic 2007 2 1 3 0:15:35.3 +3:12.8
12 44 Enzo MARINO Canmore Nordic 2007 2 2 4 0:16:22.3 +3:59.8
13 42 Aaron MAGLIOCCO Foothills Nordic 2005 2 2 4 0:17:04.0 +4:41.5
14 47 Gavin BARRON Edmonton Nordic 2004 2 1 3 0:18:20.0 +5:57.5
15 40 Kyler BAYKO Wapiti Nordic 2003 2 3 5 0:18:22.6 +6:00.1
16 33 Yoshi DREGER Canmore Nordic 2007 3 3 6 0:19:31.3 +7:08.8
Jury Decisions
Bib: 47 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F: One missed penalty loop.

Air Rifle 1 Boys 2.75 km. Sprint  Yellow-Pink-Pink  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 48 Cooper JOHNSTON Hinton Nordic 2008 0 0 0 0:12:53.4  
2 54 Max SIEMENS Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:12:57.7 +4.3
3 53 Simon MATSON Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:13:22.3 +28.9
4 51 Chad SCOBIE Hinton Nordic 2006 0 0 0 0:13:44.6 +51.2
5 49 Avery BRINDLE Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:15:01.9 +2:08.5
6 52 Jameson NELSON Wapiti Nordic 2006 3 0 3 0:15:29.3 +2:35.9
7 56 Connor MCLAUGHLIN Wapiti Nordic 2008 0 0 0 0:18:36.5 +5:43.1
8 50 SCOTT MALONEY Wapiti Nordic 2007 0 0 0 0:19:48.9 +6:55.5
9 55 Rian MCCORKINDALE Foothills Nordic 2007 0 0 0 0:20:23.2 +7:29.8
Jury Decisions
Bib: 52 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F: One missed penalty loop.

Air Rifle 1 Girls 2.75 km. Sprint  Yellow-Pink-Pink  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 57 Isabella QUINTILIO Foothills Nordic 2009 0 0 0 0:14:19.3  
2 58 Clara VAN MELLE Foothills Nordic 2008 0 0 0 0:14:23.2 +3.9

Junior/Dev 2 Girls 3.75 km. Sprint  Yellow-Yellow-Yellow  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 63 Danika BURKE Calgary Biathlon Racers 2003 0 1 1 0:14:26.3  
2 71 Anna MARINO Canmore Nordic 2004 1 2 3 0:14:28.5 +2.2
3 68 Anna PERRY Foothills Nordic 2003 1 1 2 0:15:26.9 +1:00.6
4 64 Desiree PARADIS Foothills Nordic 2004 3 1 4 0:15:33.0 +1:06.7
5 70 Alexandra HULSHOF Foothills Nordic 2004 3 2 5 0:15:37.0 +1:10.7
6 61 Helena LINKLATER Edmonton Nordic 2004 1 1 2 0:15:44.1 +1:17.8
7 66 Ana GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 2003 1 0 1 0:15:46.9 +1:20.6
8 65 Kate HARROP Calgary Biathlon Racers 2004 2 3 5 0:16:07.5 +1:41.2
9 59 Clara NEANDER Foothills Nordic 2004 1 3 4 0:16:27.6 +2:01.3
10 69 Aria KLOTZ Foothills Nordic 2004 4 4 8 0:16:56.0 +2:29.7
11 62 Anya KLAFKI Foothills Nordic 2004 4 2 6 0:17:10.6 +2:44.3
12 67 Keelyn THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 2004 4 1 5 0:17:37.0 +3:10.7
13 60 Dani BREWSTER Devon Nordic Bears 2004 2 4 6 0:19:18.0 +4:51.7
Jury Decisions
Bib: 60 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F: One missed penalty loop.
Bib: 67 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F: One missed penalty loop.

Dev 1 Girls 3.25 km. Sprint  Yellow-Yellow-Pink  
PL Bib Name Club YoB P P T Time Diff
1 73 Antija QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 2006 0 1 1 0:13:35.5  
2 80 Aimee-Rae MORIN Devon Nordic Bears 2006 2 1 3 0:14:37.4 +1:01.9
3 75 Isabel MCLURG Canmore Nordic 2005 3 2 5 0:15:39.9 +2:04.4
4 77 Grace ELANDER Foothills Nordic 2004 1 5 6 0:16:12.4 +2:36.9
5 72 Anna LESLIE Canmore Nordic 2005 2 3 5 0:16:19.4 +2:43.9
6 79 Caroline LARSON Foothills Nordic 2004 2 2 4 0:16:32.3 +2:56.8
7 76 Amelie BURKINSHAW Hinton Nordic 2004 1 4 5 0:16:41.8 +3:06.3
8 74 Sola LUDERS Canmore Nordic 2006 2 0 2 0:17:00.6 +3:25.1
9 78 Wallis SIEMENS Foothills Nordic 2005 3 3 6 0:17:07.3 +3:31.8

Senior Boys 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 89 Finn BERG Calgary Biathlon Racers 2002 1 0 1 0:22:42.9  
2 87 Raphaël MARCDARGENT Foothills Nordic 2002 0 3 3 0:23:47.1 +1:04.2
3 91 Kieran KELLY Calgary Biathlon Racers 2001 0 2 2 0:23:54.7 +1:11.8
4 88 Jordan LUNDSTROM Wapiti Nordic 2001 4 2 6 0:24:00.4 +1:17.5
5 92 Simon GAUTHIER Foothills Nordic 2002 1 3 4 0:24:01.1 +1:18.2
6 82 Lance HOLLAND Canmore Nordic 2001 1 1 2 0:24:10.2 +1:27.3
7 97 Matthew GILLETT Canmore Nordic 2002 0 1 1 0:24:42.5 +1:59.6
8 85 Will GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 2002 0 0 0 0:25:37.2 +2:54.3
9 84 Xavier CHAMPAGNE Calgary Biathlon Racers 2002 4 0 4 0:25:40.4 +2:57.5
10 96 Oliver BRINDLE Foothills Nordic 2003 2 1 3 0:26:00.9 +3:18.0
11 86 Donovan WALLACE Wapiti Nordic   3 2 5 0:26:15.9 +3:33.0
12 98 Sam MALKINSON Foothills Nordic 2002 1 3 4 0:26:21.4 +3:38.5
13 101 Noah CRAMER Foothills Nordic 2002 0 3 3 0:26:46.1 +4:03.2
14 100 François GAUTHIER Foothills Nordic 2004 2 4 6 0:27:00.9 +4:18.0
15 99 Sam MOSES Foothills Nordic 2002 2 2 4 0:27:06.0 +4:23.1
16 81 Callum LINKLATER Edmonton Nordic 2002 2 2 4 0:27:08.3 +4:25.4
17 83 Findlay EYRE Foothills Nordic 2003 2 5 7 0:27:26.6 +4:43.7
18 94 Tynan THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 2002 1 4 5 0:27:30.7 +4:47.8
19 90 Marcus SKARSGARD Foothills Nordic 2004 2 5 7 0:27:31.9 +4:49.0
20 102 Graeme COLE Foothills Nordic 2002 3 4 7 0:28:49.2 +6:06.3
21 93 Noah HOLASH Foothills Nordic 2003 2 4 6 0:29:24.0 +6:41.1
22 95 Vaughn SCALIA Edmonton Nordic 2002 3 4 7 0:30:15.8 +7:32.9

Master Men 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 108 Farley KLOTZ Foothills Nordic   1 1 2 0:25:04.7  
2 106 Greg POIRIER Wapiti Nordic   0 4 4 0:26:49.8 +1:45.1
3 105 Ryan TEW Hinton Nordic   0 1 1 0:27:11.3 +2:06.6
4 104 James PROUDFOOT Wapiti Nordic   4 0 4 0:29:18.6 +4:13.9
5 109 Jeannot DESAULNIERS Hinton Nordic   3 3 6 0:29:33.4 +4:28.7
6 110 Brian BORGLUM Foothills Nordic   1 4 5 0:31:27.0 +6:22.3
7 112 Andrew SKARSGARD Foothills Nordic   2 3 5 0:32:05.8 +7:01.1
8 103 Stephen MOSES Foothills Nordic   4 0 4 0:33:06.4 +8:01.7
9 111 John HOLASH Foothills Nordic   5 2 7 0:34:17.8 +9:13.1
10 113 Mark KUDRYK Fast & Fossil   4 2 6 0:38:15.7 +13:11.0
DNS 107 Andrei PETROV Edmonton Nordic   0 0   *** ***

Men 10 km. Sprint  Blue-Blue-Green  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 114 Brion HOLLAND Calgary Biathlon Racers 1996 1 0 1 0:33:51.5  

Junior Men 10 km. Sprint  Blue-Blue-Green  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 116 Chad BERLING Calgary Biathlon Racers 1998 0 1 1 0:30:21.3  
2 117 Sergey BOCHKARNIKOV Calgary Biathlon Racers 1998 3 3 6 0:33:51.9 +3:30.6
3 118 Kieran GOLDHAWK Calgary Biathlon Racers 1998 2 0 2 0:34:12.3 +3:51.0
4 115 Curtis MACDONELL Rocky Mountain Racers 1997 2 0 2 0:37:37.2 +7:15.9
DNS 119 Thomas STUSHNOFF Rocky Mountain Racers 1998 0 0   *** ***

Women 7.5 km. Sprint  Green-Green-Green  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 120 Elizabeth LONGWORTH Foothills Nordic 1993 3 4 7 0:40:52.8  

Youth Women 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 125 Calista BURKE Calgary Biathlon Racers 1999 1 0 1 0:26:41.9  
2 124 Claire HOILETT Canmore Nordic 2000 3 3 6 0:29:20.9 +2:39.0
3 122 Anne MIREJOVSKY Camrose Vikings 1999 2 2 4 0:29:25.8 +2:43.9
4 123 Élise SAUVÉ Foothills Nordic 2000 4 1 5 0:29:33.1 +2:51.2
5 121 Katya DITTRICH Foothills Nordic 2001 3 4 7 0:34:44.5 +8:02.6
6 127 Fiona LINKLATER Edmonton Nordic 2000 5 2 7 0:35:03.9 +8:22.0
DNS 126 Megan ORVIG Canmore Nordic 2000 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 127 Time: 0:00:-40.0 Notes: Start credit

Master Women 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 130 Callie LANCASTER Bulkley Valley Biathlon   3 3 6 0:31:17.1  
2 129 Jacqueline HUTCHISON Fast & Fossil   3 2 5 0:32:23.9 +1:06.8
3 132 Deborah HALL Fast & Fossil   2 4 6 0:35:12.7 +3:55.6
4 131 Cori JANES Wapiti Nordic   1 3 4 0:35:43.5 +4:26.4
5 128 Penelope LONGWORTH Fast & Fossil   5 4 9 0:37:35.3 +6:18.2
DSQ 133 Niki WALLACE Wapiti Nordic   0 3 3 *** ***
Jury Decisions
Bib: 133 Notes: IBU 5.6-p: Remained in an incorrect shooting position.

Sport Women 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 135 Andrea MOINET-NICHOLS Camrose Vikings   1 3 4 0:40:18.7  
DNS 134 Odessa BAUER Edmonton Nordic 2000 0 0   *** ***

Youth Men 7.5 km. Sprint  Green-Green-Green  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 139 Haldan BORGLUM Foothills Nordic 1999 0 2 2 0:26:47.2  
2 142 Reid LOVSTROM Foothills Nordic 2000 0 4 4 0:27:03.5 +16.3
3 136 Michael PULLISHY Foothills Nordic 1999 2 1 3 0:27:39.1 +51.9
4 143 Christian PAZDAN Calgary Biathlon Racers 2000 2 1 3 0:28:33.5 +1:46.3
5 140 Devin SAUNDERS Camrose Vikings 2000 1 2 3 0:29:55.5 +3:08.3
6 138 Garrett ROMANZIN Calgary Biathlon Racers 2000 1 3 4 0:31:20.4 +4:33.2
7 137 Ian MITCHELL Camrose Vikings 1999 3 2 5 0:34:47.7 +8:00.5
8 141 Henry FORER Edmonton Nordic 2000 4 4 8 0:36:50.2 +10:03.0

Senior Girls 6 km. Sprint  Red-Red-Red  
PL Bib Name Club YoB P S T Time Diff
1 148 Naomi WALCH Foothills Nordic 2002 0 0 0 0:26:30.9  
2 150 Annika KLOTZ Foothills Nordic 2001 0 2 2 0:27:10.0 +39.1
3 146 Ema CHLEPKOVA Foothills Nordic 2003 1 1 2 0:27:22.0 +51.1
4 147 Emma OSNESS Foothills Nordic 2001 1 1 2 0:27:53.2 +1:22.3
5 151 Claire NGUYEN-CAO Foothills Nordic 2002 2 2 4 0:29:39.4 +3:08.5
6 149 Hannah LUNDSTROM Wapiti Nordic 2002 3 4 7 0:29:55.5 +3:24.6
7 145 Sol BOBIER Edmonton Nordic 2001 2 4 6 0:30:32.0 +4:01.1
8 144 Sage GILLILAND Foothills Nordic 2002 3 1 4 0:35:00.9 +8:30.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4