WinSport Frozen Thunder Classic, presented by Buff | Zone4.ca



WinSport Frozen Thunder Classic, presented by Buff

Date: Oct 26, 2012
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Cross Country Canada

 

Male 1.5 km. Classic    
PL Bib Name Team Nation Time Diff
1 1 Andrew Newell USST / Stratton T2 USA 0:03:36.47  
2 4 Philip Widmer AWCA CAN 0:03:45.57 +9.90
3 2 Devon Kershaw NATIONAL SKI TEAM CAN 0:03:45.58 +9.10
4 10 Skyler Davis USST / Stratton T2 USA 0:03:46.35 +9.88
5 6 Michael Sinnott Sun Valley Gold USA 0:03:48.06 +11.58
6 11 Kris Freeman USST / MWSC USA 0:03:49.13 +12.66
7 15 Patrick O'Brien CGRP USA 0:03:49.44 +12.97
8 13 Eric Packer SMST2 USA 0:03:49.79 +13.32
9 5 Jesse Cockney Foothills Nordic Ski Club CAN 0:03:50.06 +13.58
10 3 Simeon Hamilton USST / SVSEF USA 0:03:50.48 +14.00
11 8 Brent McMurtry NST/AWCA CAN 0:03:50.65 +14.17
12 22 Gerard Garnier Canmore Nordic CAN 0:03:50.73 +14.25
13 27 Patrick Stewart-Jones Alberta World Cup Academy CAN 0:03:50.89 +14.41
14 25 Doug DeBold CXC USA 0:03:53.59 +17.12
15 28 Bob Thompson NDC Thunder Bay CAN 0:03:54.89 +18.42
16 17 Michael Somppi Alberta World Cup Academy/NSDT CAN 0:03:54.98 +18.51
17 24 Noah Hoffman USST / SSCV USA 0:03:55.26 +18.78
18 9 Tim Reynolds CGRP USA 0:03:55.57 +19.10
19 20 Andy Shields NDC - Thunder Bay CAN 0:03:55.63 +19.16
20 18 Kevin Sandau NST - AWCA CAN 0:03:55.94 +19.46
20 7 Graham Nishikawa NST/AWCA CAN 0:03:55.94 +19.46
22 16 Graeme Killick Banff Ski Runners CAN 0:03:57.26 +20.78
23 14 Matthew Gelso Sun Valley Gold Team USA 0:03:57.61 +21.14
24 36 Ian Murray Rocky Mountain Racers CAN 0:04:00.32 +23.85
25 23 Thomsen D'Hont NWT Ski Team CAN 0:04:01.41 +24.94
26 32 Patrick Johnson SVSEF Gold Team USA 0:04:01.43 +24.96
27 31 Jordan Cascagnette NDC Thunder Bay CAN 0:04:01.87 +25.39
27 30 Chris Hamilton Alberta World Cup Academy CAN 0:04:01.87 +25.39
29 37 Russell Kennedy NDC CAN 0:04:03.34 +26.87
30 40 Scott Hill NDC Thunder Bay CAN 0:04:03.44 +26.96
31 33 Alex Mahoney RMR CAN 0:04:03.58 +27.10
32 34 Matteo Rezzonico Canmore Nordic Ski Club Suisse CHE 0:04:04.53 +28.50
33 19 Dylan McGuffin CGRP USA 0:04:05.77 +29.30
34 42 Matthew Vrielink RMR CAN 0:04:08.09 +31.62
35 35 Nick Monette NDC Thunder Bay CAN 0:04:08.34 +31.87
36 29 Pate Neumann Canmore Nordic Ski Club CAN 0:04:09.05 +32.57
37 39 Jimmy Gunka NDC Tbay CAN 0:04:11.25 +34.78
38 45 Jack Carlyle NDC TBAY CAN 0:04:12.27 +35.79
39 43 Andrew Chisholm Canmore Nordic Ski Club / BATC CAN 0:04:14.02 +37.54
40 41 Evan Palmer-Charrette NDC thunder Bay CAN 0:04:14.99 +38.52
41 38 Greg Kilroy Big Thunder Nordic Ski Team CAN 0:04:18.30 +41.82
42 44 Anders Cowper Rocky Mountain Racers CAN 0:04:20.49 +44.20
43 47 Wesley Savill Altius Nordic Ski Club CAN 0:04:23.35 +46.88
44 46 Christopher Mallory CMRT USA 0:04:31.71 +55.24
45 12 Matt Wylie AWCA CAN 0:20:03.34 +16:26.87
DNF 21 Frederic Touchette NATIONAL SKI TEAM CAN *** ***
DNS 26 Eric Wolcott CXC Team USA *** ***

Female 1.5 km. Classic    
PL Bib Name Team Nation Time Diff
1 103 Perianne Jones NATIONAL SKI TEAM CAN 0:04:15.88  
2 101 Chandra Crawford NATIONAL SKI TEAM CAN 0:04:19.23 +3.35
3 104 Alysson Marshall AWCA/NST CAN 0:04:22.14 +6.25
4 105 Ida Sargent USST / Green Team USA 0:04:24.71 +8.83
5 108 Elizabeth Stephen USST / Burke USA 0:04:25.15 +9.26
6 109 Esther Bottomley BNSC AUS 0:04:27.52 +11.64
7 102 Jessica Diggins USST / Stratton T2 USA 0:04:28.97 +13.80
8 107 Heidi Widmer Alberta World Cup Academy CAN 0:04:30.91 +15.20
9 123 Sophie Caldwell SMST2 USA 0:04:31.08 +15.19
10 118 Dahria Beatty AWCA CAN 0:04:33.58 +17.69
11 106 Andrea Dupont Rocky Mountain Racers CAN 0:04:33.67 +17.78
12 110 Marlis Kromm AWCA CAN 0:04:33.79 +17.91
13 126 Annie Hart SMST2 USA 0:04:37.57 +21.69
14 125 Chelsea Holmes SVSEF USA 0:04:39.37 +23.48
15 127 Brittany Webster Foothills Nordic CAN 0:04:41.10 +25.21
16 115 Amanda Ammar Track n Trail CAN 0:04:43.72 +27.83
17 128 Erika Flowers SMST2 USA 0:04:43.93 +28.50
18 124 Caitlin Patterson CGRP USA 0:04:44.08 +28.19
19 119 Annika Hicks AWCA CAN 0:04:44.32 +28.44
20 113 Erin Tribe NDC Thunder Bay CAN 0:04:47.33 +31.44
21 117 Andrea Lee NDC Thunder Bay CAN 0:04:48.99 +33.10
22 121 Alannah MacLean NDC Thunder Bay CAN 0:04:49.18 +33.29
23 120 Zoe Roy Rocky Mountain Racers CAN 0:04:49.36 +33.47
24 129 Julia Ransom BATC CAN 0:04:53.74 +37.85
25 130 Brittany Evans Alberta World Cup Academy CAN 0:05:11.10 +55.21
DNF 111 Alana Thomas Nakkertok/AWCA CAN *** ***
DNF 114 Rebecca Reid AWCA CAN *** ***
DNF 116 Maya MacIsaac-Jones Rocky Mountain Racers CAN *** ***
DNF 131 Betsy Mawdsley Rocky mountain racers CAN *** ***
DNS 112 Kate Brennan AWCA CAN *** ***
DNS 122 Suzanne Stevenson AWCA CAN *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4