WinSport Frozen Thunder Sprint pb Buff - Qualifier | Zone4.ca

WinSport Frozen Thunder Sprint pb Buff - Qualifier

Date: Oct 24, 2013
Official  Results
Location: Canmore Nordic Center
Host Club: Cross Country Canada

 

Female 1.5 km. Classic    
PL Bib Name Nation Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 6 Sophie Caldwell USA USST / SMS T2 0:01:59.89 (2) 0:02:06.39 (1) 0:04:06.28  
2 2 Katerina Smutna AUT Nationalmannschaft 0:01:59.59 (1) 0:02:07.79 (2) 0:04:07.39 +1.11
3 5 Ida Sargent USA USST / Craftsbury 0:02:00.62 (3) 0:02:10.05 (3) 0:04:10.67 +4.38
4 7 Alysson Marshall CAN AWCA/NST 0:02:01.63 (4) 0:02:15.13 (5) 0:04:16.77 +10.49
5 8 Jennie Bender USA BSF 0:02:03.11 (6) 0:02:14.88 (4) 0:04:17.99 +11.71
6 9 Andrea Dupont CAN Rocky Mountain Racers 0:02:01.91 (5) 0:02:17.91 (11) 0:04:19.82 +13.53
7 10 Elizabeth Stephen USA USST / Burke Mtn 0:02:06.46 (9) 0:02:15.42 (6) 0:04:21.88 +15.59
8 11 Emily Nishikawa CAN AWCA 0:02:06.92 (12) 0:02:16.16 (8) 0:04:23.08 +16.80
9 26 Olivia Bouffard-Nesbitt CAN RMR 0:02:06.29 (8) 0:02:17.80 (10) 0:04:24.09 +17.80
10 13 Amanda Ammar CAN Team Ninja 0:02:08.78 (15) 0:02:16.33 (9) 0:04:25.11 +18.82
11 17 Caitlin Gregg USA MOD/Madshus 0:02:06.53 (10) 0:02:18.64 (13) 0:04:25.18 +18.89
12 27 Annie Pokorny USA SMS T2 0:02:09.91 (19) 0:02:15.80 (7) 0:04:25.72 +19.44
13 1 Chandra Crawford CAN NST Canada 0:02:08.99 (16) 0:02:18.49 (12) 0:04:27.48 +21.19
14 31 Chisa Obayashi JPN Madshus Japan 0:02:08.00 (14) 0:02:19.92 (15) 0:04:27.92 +21.64
15 16 Marlis Kromm CAN AWCA 0:02:06.90 (11) 0:02:21.02 (17) 0:04:27.93 +21.64
16 14 Maya MacIsaac-Jones CAN CNEPH 0:02:05.84 (7) 0:02:22.36 (19) 0:04:28.20 +21.92
17 20 Zoe Roy CAN Team Ninja 0:02:07.49 (13) 0:02:20.78 (16) 0:04:28.28 +22.00
18 18 Dahria Beatty CAN AWCA 0:02:10.15 (20) 0:02:19.24 (14) 0:04:29.40 +23.12
19 15 Alana Thomas CAN Team Ninja 0:02:09.21 (18) 0:02:22.84 (20) 0:04:32.05 +25.76
20 19 Alannah MacLean CAN NDC Thunder Bay 0:02:10.97 (23) 0:02:24.63 (21) 0:04:35.60 +29.32
21 22 Sarah Beaudry CAN BATC 0:02:09.13 (17) 0:02:27.98 (28) 0:04:37.11 +30.82
22 25 Erika Flowers USA SMS T2 0:02:15.13 (28) 0:02:21.98 (18) 0:04:37.12 +30.83
23 39 Katie Weaver CAN Hollyburn Race Team 0:02:10.35 (21) 0:02:27.16 (25) 0:04:37.51 +31.23
24 21 Cendrine Browne CAN CNEPH 0:02:11.86 (24) 0:02:25.88 (23) 0:04:37.75 +31.46
25 28 Katherine Stewart-Jones CAN National Junior Team 0:02:10.89 (22) 0:02:27.25 (26) 0:04:38.14 +31.85
26 23 Frederique Vezina CAN CNEPH 0:02:12.43 (26) 0:02:25.83 (22) 0:04:38.26 +31.98
27 24 Jennifer Jackson CAN NDC Thunder Bay 0:02:12.05 (25) 0:02:26.49 (24) 0:04:38.54 +32.25
28 37 Annah Hanthorn CAN Whitehorse CC 0:02:18.15 (30) 0:02:27.31 (27) 0:04:45.46 +39.17
29 29 Anne-Marie Comeau CAN CNEPH, Equipe nationale junior 0:02:14.97 (27) 0:02:30.72 (29) 0:04:45.70 +39.42
30 30 Lauren Brookes CAN RMR 0:02:18.73 (31) 0:02:31.31 (30) 0:04:50.05 +43.77
31 35 Isabella Howden CAN Team Hardwood 0:02:19.89 (33) 0:02:31.61 (31) 0:04:51.50 +45.21
32 32 Erin Yungblut CAN BATC 0:02:16.87 (29) 0:02:35.68 (33) 0:04:52.55 +46.27
33 36 Ember Large CAN Edmonton Nordic 0:02:19.64 (32) 0:02:33.45 (32) 0:04:53.09 +46.81
34 33 Mia Serratore CAN Big Thunder 0:02:19.97 (34) 0:02:36.28 (34) 0:04:56.25 +49.96
35 34 Sadie White CAN Big Thunder 0:02:26.19 (35) 0:02:38.75 (35) 0:05:04.95 +58.67
36 38 Chloe Selerier CAN BATC/Chelsea Nordiq 0:02:26.88 (36) 0:02:51.04 (36) 0:05:17.93 +1:11.65
DNF 3 Jessica Diggins USA USST / SMS T2 *** (*) *** (*) *** ***
DNF 4 Perianne Jones CAN NST *** (*) *** (*) *** ***
DNF 12 Erin Tribe CAN NDC Thunder Bay *** (*) *** (*) *** ***
DNF 40 Julia Ransom     *** (*) *** (*) *** ***

Male 1.5 km. Classic    
PL Bib Name Nation Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 43 Andrew Newell USA USST / SMS T2 0:01:40.79 (1) 0:01:48.39 (1) 0:03:29.19  
2 48 Skyler Davis USA SMS T2 0:01:41.41 (2) 0:01:50.78 (2) 0:03:32.20 +3.00
3 46 Simeon Hamilton USA USST / SMS T2 0:01:41.63 (3) 0:01:51.82 (3) 0:03:33.45 +4.25
4 47 Dakota Blackhorse-von Jess USA Bend Endurance Academy 0:01:42.74 (4) 0:01:52.13 (4) 0:03:34.88 +5.69
5 45 Philip Widmer CAN AWCA/NST Devo. 0:01:44.55 (7) 0:01:54.86 (5) 0:03:39.41 +10.22
6 58 Simon Lapointe CAN CNEPH/Skinouk 0:01:43.64 (6) 0:01:57.01 (10) 0:03:40.66 +11.47
7 51 Alexis Turgeon CAN CNEPH 0:01:43.29 (5) 0:01:57.84 (15) 0:03:41.13 +11.93
8 52 Patrick Stewart-Jones CAN AWCA 0:01:47.35 (12) 0:01:55.49 (7) 0:03:42.85 +13.66
9 54 Eric Packer USA SMS T2 0:01:47.73 (15) 0:01:55.28 (6) 0:03:43.01 +13.82
10 55 Samuel Naney USA MOD 0:01:45.31 (9) 0:01:58.09 (16) 0:03:43.40 +14.21
11 50 Michael Somppi CAN AWCA/NST 0:01:48.65 (18) 0:01:55.95 (8) 0:03:44.61 +15.41
12 44 Jesse Cockney CAN AWCA 0:01:47.64 (14) 0:01:57.01 (10) 0:03:44.66 +15.47
13 67 Brian McKeever CAN PNST 0:01:47.27 (11) 0:01:57.44 (12) 0:03:44.72 +15.52
14 60 Ben Saxton USA SMS T2 0:01:46.61 (10) 0:01:58.24 (17) 0:03:44.86 +15.67
15 63 Noah Hoffman USA USST / Team Homegrown 0:01:47.86 (17) 0:01:57.68 (13) 0:03:45.54 +16.35
16 59 Sebastien Townsend CAN AWCA 0:01:49.14 (22) 0:01:56.49 (9) 0:03:45.64 +16.44
17 57 Julien Locke CAN Black Jack 0:01:44.93 (8) 0:02:00.98 (22) 0:03:45.91 +16.71
18 49 Andy Shields CAN NDC Thunder Bay 0:01:48.96 (21) 0:01:57.81 (14) 0:03:46.78 +17.58
19 70 Brian Gregg USA MOD/Madshus 0:01:47.83 (16) 0:02:00.29 (21) 0:03:48.12 +18.92
20 53 Sylvan Ellefson USA SSCV Team HomeGrown 0:01:48.82 (20) 0:01:59.70 (20) 0:03:48.53 +19.33
21 69 Sebastien Dandurand CAN CVTC 0:01:50.22 (24) 0:01:58.34 (18) 0:03:48.57 +19.37
22 61 Yannick Lapierre CAN AWCA 0:01:47.51 (13) 0:02:01.97 (25) 0:03:49.48 +20.28
23 62 Bob Thompson CAN NDC Thunder Bay 0:01:48.65 (18) 0:02:03.74 (32) 0:03:52.39 +23.19
24 77 Dominique Moncion-Groulx CAN Equipe du Québec 0:01:50.46 (25) 0:02:02.40 (26) 0:03:52.87 +23.67
25 76 Nick Monette CAN NDC Thunder Bay 0:01:52.16 (29) 0:02:01.29 (24) 0:03:53.46 +24.26
26 78 Matt Liebsch USA BortonVolvoXCunited/TeamStrongHeart 0:01:52.88 (34) 0:02:01.22 (23) 0:03:54.10 +24.91
27 74 Erik Carleton CAN PNST 0:01:51.99 (28) 0:02:02.61 (29) 0:03:54.61 +25.42
28 66 Alex Mahoney CAN AWCA 0:01:49.82 (23) 0:02:05.37 (38) 0:03:55.20 +26.10
29 73 Martin Schrama CAN CVTC 0:01:52.86 (33) 0:02:02.52 (28) 0:03:55.38 +26.19
30 93 Colin Foley CAN CVTC 0:01:52.21 (30) 0:02:03.68 (31) 0:03:55.90 +26.71
31 72 Sam Tarling USA MWSC 0:01:56.39 (47) 0:01:59.69 (19) 0:03:56.08 +26.89
32 65 Kevin Sandau CAN AWCA/NST 0:01:52.80 (32) 0:02:03.36 (30) 0:03:56.16 +26.96
33 88 Sam Morris CAN CVTC 0:01:51.64 (27) 0:02:04.96 (37) 0:03:56.60 +27.41
34 80 Paul Dupuis CAN CVTC 0:01:52.56 (31) 0:02:04.11 (34) 0:03:56.68 +27.48
35 79 Ben Wilkinson-Zan CAN NDC Thunder Bay 0:01:54.41 (38) 0:02:02.47 (27) 0:03:56.89 +27.69
36 89 Angus Foster CAN Big Thunder 0:01:51.43 (26) 0:02:05.54 (39) 0:03:56.97 +27.78
37 82 Matt Saurette CAN Rocky Mountain Racers 0:01:54.95 (40) 0:02:03.80 (33) 0:03:58.75 +29.55
38 81 Scott Hill CAN NDC Thunder Bay 0:01:53.17 (35) 0:02:05.59 (40) 0:03:58.76 +29.57
39 64 Chris Hamilton CAN AWCA 0:01:55.11 (42) 0:02:04.38 (35) 0:03:59.50 +30.30
40 86 Victor Hopper CAN Big Thunder 0:01:53.80 (36) 0:02:06.21 (41) 0:04:00.01 +30.82
41 85 David Palmer CAN Black Jack 0:01:55.85 (44) 0:02:04.89 (36) 0:04:00.74 +31.55
42 71 Colin Ferrie CAN Black Jack 0:01:54.54 (39) 0:02:08.43 (46) 0:04:02.97 +33.78
43 68 Geoffrey Richards CAN CVTC 0:01:56.38 (46) 0:02:06.77 (42) 0:04:03.16 +33.96
44 83 Andrew Brisbin CAN RMR 0:01:56.09 (45) 0:02:07.13 (44) 0:04:03.22 +34.30
45 87 Evan Palmer-Charrette CAN NDC Thunder Bay 0:01:55.31 (43) 0:02:08.06 (45) 0:04:03.38 +34.18
46 75 Kieran Baird CAN RMR 0:01:57.27 (48) 0:02:08.48 (47) 0:04:05.75 +36.56
47 84 Jack Carlyle CAN NDC Thunder Bay 0:01:59.15 (49) 0:02:07.06 (43) 0:04:06.22 +37.30
48 90 Andrew Chisholm CAN BATC 0:01:55.02 (41) 0:02:13.47 (51) 0:04:08.50 +39.31
49 94 Andrew Avis CAN CVTC 0:01:59.27 (50) 0:02:10.79 (48) 0:04:10.06 +40.86
50 91 Benjamin Osorio CAN CVTC 0:02:00.20 (51) 0:02:10.96 (49) 0:04:11.17 +41.97
51 95 Eric Byram CAN NTS 0:01:54.00 (37) 0:02:17.71 (52) 0:04:11.72 +42.53
52 92 Liam Patterson CAN CVTC 0:02:00.85 (52) 0:02:12.01 (50) 0:04:12.87 +43.67
53 98 Paul Moore CAN Fast Trax 0:02:11.15 (53) 0:02:25.47 (53) 0:04:36.62 +1:07.43
54 97 Jack Cook CAN Fast Trax 0:02:13.28 (54) 0:02:28.53 (54) 0:04:41.81 +1:12.62
DNF 56 Graeme Killick CAN AWCA *** (*) *** (*) *** ***
DNF 96 Matthew Strum CAN CNSC *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4