1ère tranche - Circuit JH Lamontagne Sports | Zone4.ca



1ère tranche - Circuit JH Lamontagne Sports

Date: Jan 11, 2014
StartList
Endroit: Valcartier
Club Hôte: Castor Kanik

Jury
Délégué Technique:  Pierrot Bernier 
Directrice:  Céline Caron  
Chef de stade/pistes:  René Goulet 
Chef Chrono:  Bruno Pedneault 
Secrétaire d'épreuve:  Gilles Tardif 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

AG 0.8 km. Free  Atome Garcon  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
1 Lapointe Jules AG3 2005 La Balade 10:00:15.0
2 Perreault Joseph AG3 2005 La Balade 10:00:30.0
3 Duhaime Félix AG3 2005 La Balade 10:00:45.0
4 Béland Thomas AG1 2007-2008 Club Nordique MSA 10:01:00.0
5 Normandin Xavier AG3 2005 Hus-Ski 10:01:15.0
6 Rochon Julien  AG3 2005 Castor-Kanik 10:01:30.0
7 Bonnier Vermette Eliot AG2 2006 La Balade 10:01:45.0
8 Audet Frédéric AG1 2007-2008 Swix-Fischer du Moulin 10:02:00.0
9 Labbé Louis-Philippe AG2 2006 La Balade 10:02:15.0
10 Levasseur Nathan AG1 2007-2008 La Balade 10:02:30.0

AF 0.8 km. Free  Atome Fille  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
11 Brillant Marianne AF2 2006 Swix-Fischer du Moulin 10:04:15.0
12 Dorval Juliane AF3 2005 Club Nordique MSA 10:04:30.0
13 BOILY Sara AF3 2005 Castor-Kanik 10:04:45.0
14 MOREAU Emmanuelle AF2 2006 Club Nordique MSA 10:05:00.0
15 LABBE EVE AF3 2005 La Balade 10:05:15.0
16 Colgan Genevieve AF3 2005 Indépendant 10:05:30.0
17 Harrisson Florence AF3 2005 Swix-Fischer du Moulin 10:05:45.0
18 Souveton Maelle AF2 2006 Swix-Fischer du Moulin 10:06:00.0
19 Giguere Clara AF3 2005 Swix-Fischer du Moulin 10:06:15.0
20 Laflammne Léa AF1 2007-2008 La Balade 10:06:30.0
21 Lachance Alix AF1 2007-2008 La Balade 10:06:45.0
22 Charbonneau Anna AF2 2006 Club Nordique MSA 10:07:00.0
23 Poirier Marion  AF2 2006 La Balade 10:07:15.0
24 Brochu Laïla AF3 2005 Castor-Kanik 10:07:30.0
25 landry beatrice AF1 2007-2008 La Balade 10:07:45.0

PG 2.15 km. Free  Pee Wee Garçon  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
26 Bégin Philippe PG2 2003 Castor-Kanik 10:10:15.0
27 paris loic PG2 2003 Swix-Fischer du Moulin 10:10:30.0
28 Handfield Liam PG1 2004 Castor-Kanik 10:10:45.0
29 Bouchard Philippe PG1 2004 Swix-Fischer du Moulin 10:11:00.0
30 BOILY Nicolas PG2 2003 Castor-Kanik 10:11:15.0
31 tremblay marc-antoine PG3 2002 Le Norvégien 10:11:30.0
32 Perreault Aimé  PG2 2003 La Balade 10:11:45.0
33 quenneville francois PG1 2004 Swix-Fischer du Moulin 10:12:00.0
34 Paquet Alexis PG2 2003 Hus-Ski 10:12:15.0
35 Fortin Lacroix Laurent PG3 2002 Hus-Ski 10:12:30.0
36 LABBE ANTOINE PG2 2003 La Balade 10:12:45.0
37 Thomas Ismael PG1 2004 La Balade 10:13:00.0
38 Lemieux Fabrice PG3 2002 Swix-Fischer du Moulin 10:13:15.0
39 Charbonneau Alec PG3 2002 Club Nordique MSA 10:13:30.0
40 Mathieu Alexandre PG3 2002 Swix-Fischer du Moulin 10:13:45.0
41 levesque Nicolas PG4 2001 Castor-Kanik 10:14:00.0
42 Genest Justin PG2 2003 Club Nordique MSA 10:14:15.0
43 Lachance Charles-Olivier PG1 2004 La Balade 10:14:30.0
44 Laflamme Nicolas PG1 2004 La Balade 10:14:45.0
45 Vermette Hugo PG3 2002 Club Nordique MSA 10:15:00.0
46 lafreniere philippe PG4 2001 La Balade 10:15:15.0
47 Francoeur Sédrick PG4 2001 Mont-Climont 10:15:30.0
48 Boilard Rémi PG1 2004 Hus-Ski 10:15:45.0
49 Laforte Edward PG3 2002 Hus-Ski 10:16:00.0
50 Chalifour Tayo PG4 2001 Mont-Climont 10:16:15.0
51 lafreniere jerome PG1 2004 La Balade 10:16:30.0
52 Jamet Philippe-Emmanuel PG1 2004 Hus-Ski 10:16:45.0
53 Juneau Émilien PG3 2002 La Balade 10:17:00.0
54 Berthiaume Marc-Antoine PG3 2002 Castor-Kanik 10:17:15.0
55 Martin Christoph PG4 2001 La Balade 10:17:30.0
56 Charest Éloi PG3 2002 Mont-Climont 10:17:45.0
57 Levasseur Simon PG2 2003 Mont-Climont 10:18:00.0
58 Grenier Charles PG4 2001 Club Nordique MSA 10:18:15.0
59 paradis Thomas PG2 2003 Club Nordique MSA 10:18:30.0
60 Moreau Félix-Olivier PG3 2002 Club Nordique MSA 10:18:45.0
61 Dorval Maxime PG3 2002 Club Nordique MSA 10:19:00.0
62 Vaillancourt Joël PG4 2001 Étincelle 10:19:15.0
63 Pelletier Ludovic PG4 2001 La Balade 10:19:30.0
64 Laforte-Levesque Frédéric PG4 2001 Hus-Ski 10:19:45.0

PF 2.15 km. Free  Pee Wee Fille  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
65 Sinotte Maé PF3 2002 La Balade 10:22:15.0
66 Ratté Anne-sophie PF3 2002 La Balade 10:22:30.0
67 Sinotte Romy PF1 2004-2005 La Balade 10:22:45.0
68 Laroche Mathilde PF3 2002 Hus-Ski 10:23:00.0
69 dubois Emy PF2 2003 Swix-Fischer du Moulin 10:23:15.0
70 Magnan Virginie PF1 2004-2005 Hus-Ski 10:23:30.0
71 Gagné Marie PF3 2002 La Balade 10:23:45.0
72 Buell Anaève PF2 2003 La Balade 10:24:00.0
73 Didier Anne-Sophie PF2 2003 Mont-Climont 10:24:15.0
74 Charest Isabeau PF2 2003 Mont-Climont 10:24:30.0
75 St-Cyr Carol-Ann PF2 2003 Club Nordique MSA 10:24:45.0
76 Simard Victoria PF3 2002 Swix-Fischer du Moulin 10:25:00.0
77 Roy Annina PF2 2003 Club Nordique MSA 10:25:15.0
78 Duhaime Florence PF2 2003 La Balade 10:25:30.0
79 Turenne Marion PF3 2002 Swix-Fischer du Moulin 10:25:45.0
80 Levesque Anna  PF1 2004-2005 Castor-Kanik 10:26:00.0
81 Blais Fannie PF3 2002 La Balade 10:26:15.0
82 Beaupré Marguerite PF2 2003 La Balade 10:26:30.0
83 Roy Mia PF2 2003 Club Nordique MSA 10:26:45.0
84 pouliot amélya PF2 2003 Courcelette 10:27:00.0
85 Frechette Rachel PF3 2002 La Balade 10:27:15.0
86 St-Hilaire Audrey PF2 2003 Étincelle 10:27:30.0
87 Gosselin Simone PF3 2002 Swix-Fischer du Moulin 10:27:45.0
88 Thériault Noémie PF2 2003 Mont-Climont 10:28:00.0
89 Jamet Juliette PF1 2004-2005 Hus-Ski 10:28:15.0
90 Brochu Gaëlle PF2 2003 Castor-Kanik 10:28:30.0
91 Turenne Juliette PF1 2004-2005 Swix-Fischer du Moulin 10:28:45.0
92 Powers Andréanne PF3 2002 Club Nordique MSA 10:29:00.0
93 Drolet Lorie-Ann PF2 2003 Club Nordique MSA 10:29:15.0
94 Giguere Léa  PF3 2002 Swix-Fischer du Moulin 10:29:30.0
95 Lefebvre Anaïs PF3 2002 La Balade 10:29:45.0
96 Simard Emmanuelle PF3 2002 Hus-Ski 10:30:00.0
97 Auger Maggie PF3 2002 Castor-Kanik 10:30:15.0
98 Beaupré Béatrice PF3 2002 La Balade 10:30:30.0
99 Audet Sophie PF1 2004-2005 Swix-Fischer du Moulin 10:30:45.0
100 Gosselin Julia PF1 2004-2005 Swix-Fischer du Moulin 10:31:00.0
101 Paradis Anais PF3 2002 Club Nordique MSA 10:31:15.0
102 Audet Marie PF3 2002 Swix-Fischer du Moulin 10:31:30.0
103 Caron Juliette PF2 2003 La Balade 10:31:45.0
104 Gagnon Liliane PF3 2002 Skinergie de la Mauricie 10:32:00.0
105 Guay Julien Charlotte PF1 2004-2005 La Balade 10:32:15.0

MG 3.7 km. Free  Midget Garçon  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
106 BOILY Alexandre MG1 2000-2001 Castor-Kanik 10:37:15.0
107 Ouellet Julieno MG2 1999 La Balade 10:37:30.0
108 Duhaime Charles MG1 2000-2001 La Balade 10:37:45.0
109 Lemire Antoine MG1 2000-2001 Castor-Kanik 10:38:00.0
110 Fournier Étienne MG1 2000-2001 La Balade 10:38:15.0
111 Giguere Jérémie MG1 2000-2001 Club Nordique MSA 10:38:30.0
112 Rochette Alexis MG1 2000-2001 La Balade 10:38:45.0
113 Denault-Lemaire Alexis MG1 2000-2001 La Balade 10:39:00.0
114 Poitras Vincent MG2 1999 Castor-Kanik 10:39:15.0
115 Larochelle Pierre Antoine MG1 2000-2001 Le Norvégien 10:39:30.0

MF 3.7 km. Free  Midget Fille  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
116 Bissonnette Manon MF1 2001-2002 Castor-Kanik 10:40:15.0
117 Vermette Roxanne MF2 2000 Club Nordique MSA 10:40:30.0
118 Tremblay Alice MF2 2000 La Balade 10:40:45.0
119 Boucher Alycia MF2 2000 La Balade 10:41:00.0
120 Ahern Julia MF1 2001-2002 Castor-Kanik 10:41:15.0
121 Hamel Alyssia MF1 2001-2002 La Balade 10:41:30.0
122 Brochu Mahée MF1 2001-2002 Castor-Kanik 10:41:45.0
123 Blais Anne-Catherine MF2 2000 La Balade 10:42:00.0
124 Ringuette Laurence MF1 2001-2002 Le Norvégien 10:42:15.0
125 Laquerre Gabrielle MF2 2000 La Balade 10:42:30.0
126 Harrisson Julianne MF1 2001-2002 Swix-Fischer du Moulin 10:42:45.0
127 St-Cyr Laurie-Eve MF2 2000 Club Nordique MSA 10:43:00.0
128 Doiron Roxane MF2 2000 La Balade 10:43:15.0
129 proulx Mathilde MF2 2000 La Balade 10:43:30.0
130 Bégin-Dion Stephanie MF1 2001-2002 Club Nordique MSA 10:43:45.0
131 landry chloé MF1 2001-2002 La Balade 10:44:00.0
132 Genest Clara MF2 2000 Club Nordique MSA 10:44:15.0
133 Petitclerc Anne-Marie MF1 2001-2002 Club Nordique MSA 10:44:30.0

JAH 9.2 km. Free  Junior A Homme  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
134 Cyr Étienne JAH2 1994 Équipe VO2 10:53:15.0
135 Samson Frédéric JAH1 1995-1996 La Balade 10:53:30.0
136 Bergeron Hughes JAH2 1994 Castor-Kanik 10:53:45.0

JBH 9.2 km. Free  Junior B Homme  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
137 Gourgues William JBH1 1997 La Balade 10:54:15.0
138 Vézina Pierre-Alexandre JBH2 1996 Skibec 10:54:30.0
139 Cyr Ariane JBH2 1996 Skibec 10:54:45.0
140 Boivin-Martel Marc-Antoine  JBH1 1997 Indépendant 10:55:00.0
141 Parent Xavier JBH1 1997 Swix-Fischer du Moulin 10:55:15.0
142 Vézina Félix-Antoine JBH1 1997 Castor-Kanik 10:55:30.0

JVG 4.7 km. Free  Juvénile Garçon  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
143 Martineau Jean-Félix JVG1 1998-1999 Club Nordique MSA 10:56:15.0
144 Côté Pascal JVG1 1998-1999 Le Norvégien 10:56:30.0
145 landry vincent JVG1 1998-1999 La Balade 10:56:45.0
146 Comeau Mathieu JVG1 1998-1999 Club Nordique MSA 10:57:00.0
147 Berthiaume Frédéric JVG1 1998-1999 Castor-Kanik 10:57:15.0
148 Chamard Emile JVG1 1998-1999 Swix-Fischer du Moulin 10:57:30.0
149 Giguere Raphael JVG1 1998-1999 Club Nordique MSA 10:57:45.0
150 Grenier Thomas JVG1 1998-1999 Club Nordique MSA 10:58:00.0
151 Longpré Félix JVG1 1998-1999 Club Nordique MSA 10:58:15.0
152 Laforte Antoine JVG1 1998-1999 Hus-Ski 10:58:30.0

JAF 4.7 km. Free  Junior A Femme  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
153 Tremblay Alexe  JAF2 1994 La Balade 10:59:15.0
154 Bernier Alexandra JAF1 1995-1996 Castor-Kanik 10:59:30.0

JBF 4.7 km. Free  Junior B Fille  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
155 lemay charlotte JBF1 1997-1998 La Balade 11:00:15.0
156 provencher virginie JBF1 1997-1998 La balade 11:00:30.0
157 Vien Amélie JBF1 1997-1998 La Balade 11:00:45.0
158 Petitclerc Gabrielle JBF2 1996 Club Nordique MSA 11:01:00.0
159 St-Louis-Morneau Marianne JBF2 1996 La Balade 11:01:15.0
160 Harvey Sarah JBF1 1997-1998 Castor-Kanik 11:01:30.0

JVF 4.7 km. Free  Juvénile Fille  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
161 Handfield Flora JVF1 1999-2000 Castor-Kanik 11:02:15.0
162 Boilard Marilou JVF2 1998 Hus-Ski 11:02:30.0
163 St-Cyr Karina-Maude JVF1 1999-2000 Club Nordique MSA 11:02:45.0
164 Petitclerc Elizabeth JVF1 1999-2000 Club Nordique MSA 11:03:00.0
165 Reed-Métayer Catherine JVF2 1998 Castor-Kanik 11:03:15.0
166 Mathieu Trottier Julie JVF2 1998 Castor-Kanik 11:03:30.0
167 Masson Leya JVF1 1999-2000 Club Nordique MSA 11:03:45.0
168 Paquet Marie-Philippe JVF2 1998 La Balade 11:04:00.0
169 Scherrer Marianne JVF2 1998 La Balade 11:04:15.0
170 Allard Gaële JVF1 1999-2000 La Balade 11:04:30.0

Senior Homme 13.8 km. Free  Open Homme  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
171 Asselin Philippe Senior H Castor-Kanik 11:19:15.0
172 Perron Benjamin Senior U23 H La Balade 11:19:30.0
173 BOURASSA BRUNO Senior H Équipe VO2 11:19:45.0
174 Blais Antoine Senior U23 H Skibec 11:20:00.0
175 Desgreniers Joel Senior H indépendant 11:20:15.0
176 Ruel Vincent Senior H Opticité 11:20:30.0
177 Lennie Aidan Senior H Nakkertok 11:20:45.0
178 Tessier-Brassard Frédérick Senior U23 H Skibec 11:21:00.0
179 Brochu Frédéric Senior H Castor-Kanik 11:21:15.0
180 Pellerin Jimmy Senior U23 H Skimau 11:21:30.0
181 Pellerin Tommy Senior H Skimau 11:21:45.0

Senior Sport Mixte 9.2 km. Free  Autres Sport Mixte  
Bib LastName FirstName Club Start Time
182 Bédard Patrick Indépendant 11:22:15.0
183 Poulin Pierre-Luc Indépendant 11:22:30.0
184 Bouchard Clément indépendant 11:22:45.0
185 Morency Louis-David indépendant 11:23:00.0
186 Grenier Luc Indépendant 11:23:15.0
187 Beauchesne-Sévigny Genevieve  Indépendant 11:23:30.0

Maître H1 31-40 13.8 km. Free  Maitre H  
Bib LastName FirstName Club Start Time
188 Lefebvre Hugo Castor-Kanik 11:24:15.0
189 Michaud  Francis  Castor-Kanik 11:24:30.0
190 Bégin Frédéric Castor-Kanik 11:24:45.0
191 Guillemette Pascal Swix-Fischer du Moulin 11:25:00.0
192 St-louis Yves Opticité 11:25:15.0
193 Desjardins Pascal Castor-Kanik 11:25:30.0
194 St-Laurent Louis Castor-Kanik 11:25:45.0
195 turcotte bruno Castor-Kanik 11:26:00.0
196 St-Pierre Govinda La vie sportive 11:26:15.0
197 Laflamme Aroussen Indépendant 11:26:30.0
198 Lefebvre Pierre La Balade 11:26:45.0
199 LETARTE NICOLAS Opticité 11:27:00.0
200 Béland Patrick Club Nordique MSA 11:27:15.0
201 Levasseur Patrick La Balade 11:27:30.0
202 Maltais Yannick Équipe VO2 11:27:45.0
203 deshaies yohann Castor-Kanik 11:28:00.0
204 Tremblay Keven Skimau 11:28:15.0

Maître H2 41-50 13.8 km. Free  Maitre H  
Bib LastName FirstName Club Start Time
205 Huot CHARLES Swix-Fischer du Moulin 11:29:15.0
206 Couture Marc indépendant 11:29:30.0
207 Bonneau Vincent Castor-Kanik 11:29:45.0
208 Hamel Eric La Balade 11:30:00.0
209 Huot Michel Castor-Kanik 11:30:15.0
210 GARCEAU JEAN-PHILIPPE indépendant 11:30:30.0
211 Morneau Claude La Balade 11:30:45.0
212 Vézina Jocelyn La vie sportive 11:31:00.0
213 Gosselin Erick Rossignol Canada 11:31:15.0
214 piuze francois Opticité 11:31:30.0
215 Poitras Sylvain Castor-Kanik 11:31:45.0
216 Poirier Martin  La Balade 11:32:00.0
217 Martel Stephane Skimau 11:32:15.0
218 Frechette Dominick La Balade 11:32:30.0
219 GERMAIN GUY Skimau 11:32:45.0
220 Lachance Christian La Balade 11:33:00.0
221 Genest Eric Club Nordique MSA 11:33:15.0
222 Magnan Jean-François Hus-Ski 11:33:30.0
223 MacNeil Bruce Espresso sports 11:33:45.0
224 Lemieux Marc Indépendant 11:34:00.0

Maître H3 51-60 13.8 km. Free  Maitre H  
Bib LastName FirstName Club Start Time
225 Sinotte Marc La Balade 11:35:15.0
226 Beaudoin Alain La Balade 11:35:30.0
227 Lapierre Claude Swix-Fischer du Moulin 11:35:45.0
228 Harvey Pierre Club Nordique MSA 11:36:00.0
229 Thibault Simon Équipe VO2 11:36:15.0
230 Perron Marc La Balade 11:36:30.0
231 chaput claude Indépendant 11:36:45.0
232 Girard Roger Parc Mont-Orford 11:37:00.0
233 Ouimet Rock AMSFQ 11:37:15.0
234 Gauvin André Swix-Fischer du Moulin 11:37:30.0
235 Trottier Alain Castor-Kanik 11:37:45.0
236 Belzile Louis La vie sportive 11:38:00.0
237 Blais Roger Indépendant 11:38:15.0
238 beaulieu Gaétan indépendant 11:38:30.0
239 Bédard Robert Swix-Fischer du Moulin 11:38:45.0
240 Rancourt Jules Club Nordique MSA 11:39:00.0

Maître H4 61-70 13.8 km. Free  Maitre H  
Bib LastName FirstName Club Start Time
241 Carré Bernard Indépendant 11:40:15.0
242 Morel Yvon Skimau 11:40:30.0
243 Levesque Rene Castor-Kanik 11:40:45.0
244 Mireault Normand La vie sportive 11:41:00.0
245 Dufresne Jean Indépendant 11:41:15.0
246 Ethier Pierre Indépendant 11:41:30.0

Maître H5 71 et plus 9.2 km. Free  Maitre H  
Bib LastName FirstName Club Start Time
247 Babin Jean-Yves La vie sportive 11:41:15.0

Senior Femme 9.2 km. Free  Open Femme  
Bib LastName FirstName SubCategory Club Start Time
248 CARRIER ARIANE Senior F Équipe VO2 11:42:15.0
249 Samson Marilie Senior U23 F La Balade 11:42:30.0
250 Fiset Marie-Michèle Senior U23 F La Balade 11:42:45.0
251 Vezina Rosalie Senior U23 F Castor-Kanik 11:43:00.0
252 Cyr Jade Senior U23 F Swix-Fischer du Moulin 11:43:15.0
253 Tremblay-Bugeaud Geneviève Senior F La Balade 11:43:30.0

Maître F1 31-40 9.2 km. Free  Maitre F  
Bib LastName FirstName Club Start Time
254 Latulippe Josée Castor-Kanik 11:44:15.0
255 Martel Rachel Hus-Ski 11:44:30.0
256 Beaulieu Amélie Castor-Kanik 11:44:45.0
257 Brisson Véronique La Balade 11:45:00.0
258 Therrien Julie Swix-Fischer du Moulin 11:45:15.0
259 Dionne Mélanie La Balade 11:45:30.0

Maître F2 41-50 9.2 km. Free  Maitre F  
Bib LastName FirstName Club Start Time
260 Paradis Line La Balade 11:46:15.0
261 Jacques Linda La Balade 11:46:30.0
262 Olivier Lyne Swix-Fischer du Moulin 11:46:45.0
263 Langlois Nathalie Orford 11:47:00.0
264 Dufour  Mireille Indépendant 11:47:15.0

Maître F3 51-60 9.2 km. Free  Maitre F  
Bib LastName FirstName Club Start Time
265 Perron Linda La Balade 11:48:15.0
266 Martineau Louise XC-ZONE/Rossignol/Mont-Orford 11:48:30.0

Maître F4 61-70 9.2 km. Free  Maitre F  
Bib LastName FirstName Club Start Time

Maître F5 71 et plus 9.2 km. Free  Maitre F  
Bib LastName FirstName Club Start Time


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4