Coupe Ski à roulette NB RollerCup 2016 | Zone4.ca

Coupe Ski à roulette NB RollerCup 2016 

Date: Nov 30, 2016
Official  Results
Location: Parc national Kouchibouguac National Park
Host Club: Le Club Boules de Neige

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Janic Bernard  
Chief of Course:  Dave Moore 
Coach:  Manon Losier 
Chief Timing  Carole Daigle 
Obs. Time: 0900hrs
Wind Vel:  5 Wind Dir:
Air Temp: 0.9 Snow Temp: NA
Weather: Overcast Snow Cond: NA

Atom Boys/Garçon 1 km. Free  1 X 1 km  
PL Bib Name Time Diff
1 6 Frédéric Kenny 0:03:55  
2 5 Jacob Olivier Haché 0:04:12 +17
3 4 Matis Thériault 0:04:41 +46
4 1 Enzo Martel 0:05:21 +1:26
5 2 Danik Caron 0:09:19 +5:24
6 3 Emile Hebert 0:11:24 +7:29

Atom Girls/Filles 1 km. Free  1 X 1 km  
PL Bib Name Time Diff
1 7 Lorianne Basque 0:04:23  
2 8 LisaMarie Coulombe 0:06:28 +2:05

Pee Wee Boys/Garcon 2 km. Free  1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 12 Théo Simard 0:07:09  
2 10 Nathael Benoit 0:07:43 +34
3 13 Karel Godin 0:08:20 +1:11
4 9 Loïk Coulombe 0:08:36 +1:27
DNS 11 Samuel Comeau *** ***

Pee Wee Girls/Filles 2 km. Free  1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 14 Marie-Chantal Leger 0:09:49  
2 15 jordane lebreton 0:10:13 +24

Mini-Midget Boys/Garcon 2 km. Free  1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 18 Samuel Basque 0:06:05  
2 21 Hugo Austin 0:06:49 +44
3 20 Mathias Michaud 0:06:58 +53
4 17 Philippe Robitaille 0:07:51 +1:46
5 19 Leezack Caron 0:08:08 +2:03
6 16 Eliot Hebert 0:12:39 +6:34

Mini-Midget Girls/Filles 2 km. Free  1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 23 Maude Benoit 0:07:06  
2 22 Anaelle Martel 0:10:21 +3:15

Midget Boys/Garcon 6 km. Free  1X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 24 Simon Xavier Godin 0:18:09  

Midget Girls/Filles 6 km. Free  1X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 30 Ariane Austin 0:19:41  
2 28 Marissa Curry 0:20:18 +37
3 27 Florence Levesque 0:20:53 +1:12
4 29 Gabrielle Côté 0:21:17 +1:36
5 26 Leila Cartier 0:22:22 +2:41

Juvenile Boys/Garcon 6 km. Free  1X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 31 Olivier Jacob Godin 0:17:22  
2 32 François Leclair 0:19:02 +1:40

Juvenile Girls/Filles 6 km. Free  1X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 33 Chloe Duchesne 0:21:51  

Junior Boys/Garcon 10 km. Free  2 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 35 Maxime Savoie 0:32:22  
2 34 Dominic Brassard 0:32:42 +20

Junior Girls/Filles 10 km. Free  2 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 36 Michelle Landry 0:33:28  

Junior Men/Homme 10 km. Free  2 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 37 Michael Vautour 0:34:17  

Open Men/Homme 10 km. Free  2 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 38 Kevin Heppell 0:23:56  
2 39 Jan Rossiter 0:28:10 +4:14

Masters Men/Homme 10 km. Free  2 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 42 Hugues Benoit 0:34:06  
2 40 Herman Mclaughlin 0:35:57 +1:51
3 41 Dave Moore 0:36:07 +2:01
4 25 Daniel Alain 0:38:17 +4:11

Masters Women/Femme 10 km. Free  2 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 44 Julie Daigle 0:35:34  
2 43 Sandrine Caron 0:35:48 +14
3 45 Denise Savage 0:49:46 +14:12

Participation Women/Femme 6 km. Free  1 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 46 Jennifer Maltais 0:22:00  

Participation Men/Homme 6 km. Free  1 X 4.0 km + 1 X 2 km  
PL Bib Name Time Diff
1 47 Eric Hebert 0:19:58  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4