Biathlon - NorAm/Calforex Cup #1 PM Sprint | Zone4.ca



Biathlon - NorAm/Calforex Cup #1 PM Sprint

Date: Dec 3, 2016
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  14:00:00 
End Time:  15:40:00 
 

Senior Girls 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff CFX pts
1 9 Pascale PARADIS Foothills Nordic 2 1 3 0:22:26.4   50
2 23 Jenna SHERRINGTON Foothills Nordic 0 1 1 0:23:13.8 +47.4 46
3 24 Élise SAUVÉ Foothills Nordic 1 2 3 0:24:04.9 +1:38.5 43
4 28 Pauline GRANDBOIS Biathlon Estrie 0 2 2 0:24:25.7 +1:59.3 40
5 27 Claire HOILETT Canmore Nordic 0 3 3 0:24:32.4 +2:06.0 37
6 19 Naomi WALCH Foothills Nordic 1 1 2 0:24:34.3 +2:07.9 34
7 12 Natalie BENOIT Telemark Biathlon Club 0 2 2 0:24:46.6 +2:20.2 32
8 25 Megan ORVIG Canmore Nordic 3 0 3 0:25:00.5 +2:34.1 30
9 8 Annika KLOTZ Foothills Nordic 3 2 5 0:25:28.2 +3:01.8 28
10 16 Benita PEIFFER Sea to Sky Nordic 4 3 7 0:25:59.6 +3:33.2 26
11 2 Emma PACZKOWSKI Canmore Nordic 2 2 4 0:26:01.1 +3:34.7 24
12 14 Hannah SKELTON Biathlon Ontario 1 2 3 0:26:06.5 +3:40.1 22
13 26 Emma OSNESS Foothills Nordic 1 2 3 0:26:14.6 +3:48.2 20
14 22 Linnea MOUTRAY Nechako Nordics 4 0 4 0:27:22.5 +4:56.1 18
15 3 Gabrielle BOUCHER Foothills Nordic 2 3 5 0:28:05.9 +5:39.5 16
16 5 Kaitlin URIBE PAWLOWSKI Sea to Sky Nordic 1 2 3 0:28:19.9 +5:53.5 15
17 20 Abigail BROWN Edmonton Nordic 1 4 5 0:28:28.3 +6:01.9 14
18 17 Sol BOBIER Edmonton Nordic 4 2 6 0:28:39.2 +6:12.8 13
19 10 Katya DITTRICH Foothills Nordic 3 2 5 0:28:45.4 +6:19.0 12
20 1 Danica ARIANO Sovereign Lake 1 5 6 0:29:02.7 +6:36.3 10
21 15 Kaitlyn ALTWASSER Foothills Nordic 3 3 6 0:29:10.5 +6:44.1 8
22 13 Lexi CHAMBERS Foothills Nordic 4 4 8 0:30:04.3 +7:37.9 7
23 6 Natasia VARIEUR Biathlon Ontario 4 3 7 0:30:15.7 +7:49.3 6
24 18 Oranne TROUILLOT Canmore Nordic 4 5 9 0:30:34.9 +8:08.5 5
25 11 Sakura KAWANO Sea to Sky Nordic 3 4 7 0:31:04.0 +8:37.6 4
26 21 Sorsha HENNING Sea to Sky Nordic 1 2 3 0:31:45.1 +9:18.7 3
27 7 Sarah LAFLAMME Foothills Nordic 2 3 5 0:31:49.6 +9:23.2 2
DNS 4 Fiona LINKLATER Edmonton Nordic 0 0   *** ***  
Jury Decisions
Bib: 16 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop

Dev 1 - Boys 3 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff CFX pts
1 39 Marcus SKARSGARD Foothills Nordic 2 1 3 0:11:40.0   50
2 35 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon Club 3 0 3 0:11:42.5 +2.5 46
3 34 Avry NIVEN Camrose Vikings 1 0 1 0:11:45.8 +5.8 43
4 50 Michael SCHROEDER Camrose Vikings 2 0 2 0:11:46.6 +6.6 40
5 49 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 2 0 2 0:12:31.5 +51.5 37
6 41 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 3 1 4 0:13:15.7 +1:35.7 34
7 47 Aidan LATIMER Foothills Nordic 1 3 4 0:13:17.7 +1:37.7 32
8 32 Bjorn BAERGEN Canmore Nordic 1 3 4 0:13:44.3 +2:04.3 30
9 44 François GAUTHIER Foothills Nordic 3 4 7 0:13:46.7 +2:06.7 28
10 46 Jasper FLEMING Edmonton Nordic 2 1 3 0:14:04.3 +2:24.3 26
11 31 Seth HEWIE Canmore Nordic 3 3 6 0:14:13.8 +2:33.8 24
12 36 Ethan SORATHIA Foothills Nordic 2 2 4 0:14:16.2 +2:36.2 22
13 33 Callum CROSS Canmore Nordic 2 3 5 0:14:16.3 +2:36.3 20
14 45 Theo FRADETTE Foothills Nordic 3 3 6 0:14:17.7 +2:37.7 18
15 38 Felix CLEMENT Canmore Nordic 3 3 6 0:14:20.2 +2:40.2 16
16 29 Willem DEJONG Foothills Nordic 4 1 5 0:14:43.3 +3:03.3 15
17 30 John PLUNKETT Foothills Nordic 2 3 5 0:14:55.1 +3:15.1 14
18 37 Will BRINDLE Foothills Nordic 3 2 5 0:14:55.9 +3:15.9 13
19 48 Matus CHLEPKO Foothills Nordic 2 2 4 0:15:09.7 +3:29.7 12
20 43 Jack PAUL Canmore Nordic 3 2 5 0:15:25.5 +3:45.5 10
21 42 Thomas PAUL Canmore Nordic 3 3 6 0:19:15.7 +7:35.7 8
DNS 40 Alex ROGANS Foothills Nordic 0 0   *** ***  

Master Men (35+) 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff CFX pts
1 51 Pierre DUFLON Sea to Sky Nordic 1 0 1 0:26:07.0   50
2 62 Bruce STEPHEN Foothills Nordic 3 3 6 0:26:53.9 +46.9 46
3 52 Brian BORGLUM Foothills Nordic 1 4 5 0:27:30.5 +1:23.5 43
4 54 James PROUDFOOT Wapiti Nordic 3 3 6 0:27:31.3 +1:24.3 40
5 58 Chris ELDEN Cariboo 3 4 7 0:27:37.5 +1:30.5 37
6 60 Andrew SKARSGARD Foothills Nordic 2 4 6 0:28:53.4 +2:46.4 34
7 56 Richard BLANCHET Sea to Sky Nordic 2 2 4 0:29:28.4 +3:21.4 32
8 59 Douglas FORER Edmonton Nordic 4 5 9 0:31:43.2 +5:36.2 30
9 53 Michael SWAN Auburn Ski Club 2 5 7 0:35:37.0 +9:30.0 28
10 55 Aric FLEMING Edmonton Nordic 4 4 8 0:42:53.8 +16:46.8 26
DNS 57 Ian BEALES Fast and Fossil 0 0   *** ***  
DNS 61 Scott TINKLER Foothills Nordic 0 0   *** ***  

Dev 1 - Girls 3 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff CFX pts
1 70 Anna MARINO Canmore Nordic 0 1 1 0:12:03.6   50
2 71 Ema CHLEPKOVA Foothills Nordic 3 2 5 0:12:25.3 +21.7 46
3 75 Clara NEANDER Foothills Nordic 0 0 0 0:12:26.8 +23.2 43
4 63 Cassidy BREWSTER Devon Nordic Bears 1 0 1 0:12:35.1 +31.5 40
5 73 Paige LEVASSEUR Devon Nordic Bears 0 0 0 0:12:53.2 +49.6 37
6 68 Holly MOORES Foothills Nordic 4 0 4 0:13:02.0 +58.4 34
7 72 Desiree PARADIS Foothills Nordic 2 2 4 0:13:34.6 +1:31.0 32
8 77 Sophia ALGRA West Coast Nordic 0 1 1 0:13:41.5 +1:37.9 30
9 69 Allyson THAIN Camrose Vikings 2 2 4 0:13:50.8 +1:47.2 28
10 67 Alexandra HULSHOF Foothills Nordic 3 2 5 0:14:36.5 +2:32.9 26
11 64 Anya KLAFKI Foothills Nordic 0 3 3 0:14:54.3 +2:50.7 24
12 65 Isabel MCLURG Canmore Nordic 2 3 5 0:14:54.8 +2:51.2 22
13 66 Liv JENSEN Fast and Fossil 3 0 3 0:16:00.2 +3:56.6 20
14 76 Skye PAUL Canmore Nordic 4 2 6 0:22:03.4 +9:59.8 18
DNS 74 Anna PERRY Foothills Nordic 0 0   *** ***  

Master Women (35+) 6 km. Sprint    
PL Bib Name Club P S T Time Diff CFX pts
1 86 Deborah HALL Foothills Nordic 1 2 3 0:29:37.2   50
2 81 SJ SHEPPARD Altius 1 3 4 0:30:24.0 +46.8 46
3 82 Callie LANCASTER Bulkley Valley Biathlon 4 2 6 0:31:24.1 +1:46.9 43
4 84 Jacqueline HUTCHISON Fast and Fossil 3 4 7 0:31:35.2 +1:58.0 40
5 85 Marie ST-PIERRE Sea to Sky Nordic 1 0 1 0:32:15.3 +2:38.1 37
6 87 Penny LONGWORTH Fast and Fossil 4 4 8 0:34:00.0 +4:22.8 34
7 83 Lynette MACCULLOCH Foothills Nordic 1 4 5 0:35:52.7 +6:15.5 32
8 79 Petra GIER Sea to Sky Nordic 2 3 5 0:36:15.4 +6:38.2 30

Dev 2 - Boys 3.75 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff CFX pts
1 100 Eric KANIA Canmore Nordic 1 0 1 0:14:18.0   50
2 92 Simon GAUTHIER Foothills Nordic 4 3 7 0:14:24.4 +6.4 46
3 90 Graeme COLE Foothills Nordic 1 3 4 0:15:08.6 +50.6 43
4 95 Simon HALE Biathlon PEI 1 1 2 0:15:15.0 +57.0 40
5 91 Beau WALKER Bridger Biathlon Club 1 2 3 0:15:16.1 +58.1 37
6 89 Oliver BRINDLE Foothills Nordic 2 1 3 0:15:23.3 +1:05.3 34
7 103 Alexandre BOUCHER Foothills Nordic 3 1 4 0:15:23.5 +1:05.5 32
8 105 Findlay EYRE Foothills Nordic 3 2 5 0:16:04.7 +1:46.7 30
9 88 Sam MOSES Foothills Nordic 1 3 4 0:16:10.5 +1:52.5 28
10 93 Noah CRAMER Foothills Nordic 4 3 7 0:16:13.5 +1:55.5 26
11 99 Liam ELLIS Biathlon PEI 2 2 4 0:16:19.2 +2:01.2 24
12 97 Sean BENSON Sea to Sky Nordic 3 1 4 0:16:27.3 +2:09.3 22
13 98 Cale WOODS Bridger Biathlon Club 3 3 6 0:17:00.5 +2:42.5 20
14 102 Thoreson SHEPPARD Altius 3 2 5 0:17:06.2 +2:48.2 18
15 106 Derek ZAPLOTINSKY Edmonton Nordic 0 1 1 0:17:37.6 +3:19.6 16
16 94 Rory HAY Telemark Biathlon Club 4 2 6 0:18:41.2 +4:23.2 15
17 104 Noah HOLASH Foothills Nordic 2 5 7 0:18:54.5 +4:36.5 14
18 96 Nicholas SHERWIN Foothills Nordic 3 4 7 0:19:11.0 +4:53.0 13
19 101 Raphaël GASC Sea to Sky Nordic 3 3 6 0:19:53.6 +5:35.6 12
Jury Decisions
Bib: 98 Time: 0:01:00.0 Notes: Annex F-4: One missed penalty loop.
Bib: 101 Time: 0:03:00.0 Notes: Annex F-4: Three missed penalty loops.

Dev 2 - Girls 3.75 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff CFX pts
1 113 Sabine LOVE Bridger Biathlon Club 0 0 0 0:14:03.7   50
2 114 Skye BLEAKLEY Altius 1 3 4 0:15:20.4 +1:16.7 46
3 108 Claire NGUYEN-CAO Foothills Nordic 2 1 3 0:16:19.2 +2:15.5 43
4 109 Helena LINKLATER Edmonton Nordic 1 1 2 0:16:46.4 +2:42.7 40
5 107 Zoe HANCOCK Methow Valley Biathlon 3 4 7 0:18:42.4 +4:38.7 37
6 110 Kate HARROP Calgary Biathlon Racers 2 3 5 0:19:33.2 +5:29.5 34
7 117 Anika JENSEN Fast and Fossil 2 4 6 0:20:05.1 +6:01.4 32
8 111 Danika BURKE Canmore Nordic 3 4 7 0:20:12.9 +6:09.2 30
9 116 Ana GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 3 4 7 0:21:23.1 +7:19.4 28
DNS 112 Claire ELDEN Cariboo 0 0   *** ***  
DNS 118 Sage GILLILAND Foothills Nordic 0 0   *** ***  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4