Grey Mtn Lions - Don Sumanik Free | Zone4.ca

Grey Mtn Lions - Don Sumanik Free

Date: Dec 3, 2016
Official  Results
Location: MMRC, Whitehorse, Yukon
Host Club: Whitehorse Cross Country Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Claude Chabot 
Chief of Competition:  Kyle Power 
Chief of Course:  Scott Puskas 
Coach:  Alain Masson 
Obs. Time: 12:00
Wind Vel: 25 kph Wind Dir: N
Air Temp:  -15 C 
Weather: light snow Snow Cond: fresh cold

Pee-Wee Boys 2 km. Free  1 x 2 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 211 Felix Masson 2006 0:05:43.5  
2 209 Simon Connell 2006 0:06:07.5 +24.0
3 208 Misa Svoboda 2006 0:06:12.4 +28.9
4 203 Daniel Phillips-Freedman 2006 0:06:18.3 +34.8
5 206 Finnegan Roberts 2005 0:06:41.0 +57.5
6 204 Jonah McConnell 2007 0:07:23.5 +1:40.0
7 213 Myles Terry 2005 0:07:28.0 +1:44.5
8 205 Colin Diamond 2007 0:07:30.4 +1:46.9
9 201 Mathias Frostad 2006 0:07:36.7 +1:53.2
10 212 Jan Zumer-Brewis 2007 0:08:47.7 +3:04.2
DNS 202 Chris McCarron 2007 *** ***
DNS 207 Benjamin Perreault 2006 *** ***
DNS 210 Ryan O'Farrell 2006 *** ***

Pee-Wee Girls 2 km. Free  1 x 2 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 218 Constance Lapointe 2005 0:06:13.8  
2 226 Abigail Jirousek 2005 0:06:26.1 +12.3
3 221 Sophie Molgat 2006 0:07:10.2 +56.4
4 220 Tess Cairns-McDowell 2006 0:07:48.2 +1:34.4
5 217 Callah MacGillivary 2007 0:07:49.0 +1:35.2
5 225 Lucy Baxter 2006 0:07:49.0 +1:35.2
7 223 Ella Bradford 2006 0:07:50.4 +1:36.6
8 229 Aniela Hanley 2006 0:08:03.8 +1:50.0
9 222 Stella Mueller 2006 0:08:04.0 +1:50.2
10 227 Menna Zanger 2005 0:08:06.4 +1:52.6
11 230 Robyn Mueller 2006 0:08:06.8 +1:53.0
12 224 Marin Lewis 2006 0:08:19.2 +2:05.4
13 216 Sadie Cairns-McDowell 2006 0:08:23.0 +2:09.2
14 219 Kalia Graham 2006 0:08:24.6 +2:10.8
15 228 Mia Terry 2005 0:08:28.0 +2:14.2
16 214 Sylvie Sandiford 2006 0:09:07.4 +2:53.6
DNS 215 Phoenix Haughton Locke 2006 *** ***

Atom Boys 1 km. Free  1 x 1 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 231 Finegand Bradford 2008 0:06:00.2  
2 232 Nicholas Connell 2008 0:07:27.3 +1:27.1
3 236 Reid Sandiford 2008 0:08:07.7 +2:07.5
4 233 Oscar Wolosewich 2008 0:08:08.3 +2:08.1
5 237 Finnian Hanley 2008 0:08:30.6 +2:30.4
6 235 Johna Irving-Staley 2008 0:08:37.8 +2:37.6
7 234 Noah Bradford 2008 0:10:42.7 +4:42.5

Atom Girls 1 km. Free  1 x 1 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 240 Sarah Svoboda 2008 0:07:22.3  
2 239 Aramintha Bradford 2008 0:07:24.6 +2.3
3 241 Juliet Crowe 2008 0:07:46.3 +24.0
4 238 Eva Zanger 2008 0:10:28.6 +3:06.3
5 298 Emily Kralisch-Seguin 2010 0:14:04.5 +6:42.2

Midget Boys 3.75 km. Free  1 x 3.75 km  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 243 Curtis Cash 2003 0:15:04.8  
2 242 Isidore Champagne 2004 0:16:54.6 +1:49.8
3 246 Noah Connell 2004 0:18:03.5 +2:58.7
4 244 Robin Elliot 2004 0:18:59.3 +3:54.5
5 250 Mettias Schmidt 2004 0:19:16.2 +4:11.4
6 249 Ross Sennett 2004 0:19:45.4 +4:40.6
DNF 247 Oscar Setterington 2003 *** ***
DNS 245 Anakin Gibson 2003 *** ***
DNS 248 Aleix Toews 2003 *** ***

Midget Girls 3.75 km. Free  1 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 252 Kate Mason 2004 0:17:23.6  
2 256 Veronica Porter 2003 0:18:23.1 +59.5
3 253 Isla Hupe 2004 0:19:43.9 +2:20.3
4 251 Maude Molgat 2004 0:19:50.1 +2:26.5
5 254 Annie Cable 2004 0:22:40.5 +5:16.9
DNS 255 Ava Irving-Staley 2004 *** ***

Open Men 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 257 Colin Abbott 1990 0:22:54.4  
2 259 David Greer 1989 0:24:05.1 +1:10.7
3 258 John Parry 1988 0:27:07.1 +4:12.7

Junior Male 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
DNS 260 Caelan McLean 1997 *** ***

Junior Boys 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 262 Michael Kishchuk 1999 0:26:44.8  
2 263 Liam Adel 1999 0:29:46.8 +3:02.0
3 261 Daniel Sennett 1999 0:32:51.9 +6:07.1
DNS 264 Jake Draper 2000 *** ***

Juvenile Boys 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 268 Derek Deuling 2002 0:25:52.2  
2 265 Nichollis Schmidt 2001 0:27:18.1 +1:25.9
3 274 Victor-Emile Thibeault 2002 0:28:18.3 +2:26.1
4 269 Sasha Masson 2002 0:28:22.0 +2:29.8
5 267 Ben Puskas 2002 0:29:08.2 +3:16.0
6 271 Romeo Champagne 2002 0:29:50.2 +3:58.0
7 272 Jamie Phillips-Freedman 2001 0:32:19.1 +6:26.9
8 270 Aiden Adel 2001 0:32:35.8 +6:43.6
9 273 Jude Slater 2001 0:33:08.6 +7:16.4
10 266 Aidan Hupe 2002 0:36:12.6 +10:20.4

Masters Men 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 278 Dominic Bradford 1972 0:26:41.0  
2 276 Brian Healy 1972 0:28:08.7 +1:27.7
3 279 Bill Parry 1955 0:29:24.5 +2:43.5
4 275 Jean-Paul Molgat 1968 0:29:54.6 +3:13.6
DNS 277 Simon Lapointe 1976 *** ***

Open Women 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 280 Marit Rjabov 1988 0:29:42.0  

Junior Girls 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 284 Amanda Thomson 2000 0:29:56.7  
2 283 Mira Mason 1999 0:30:03.9 +7.2
3 281 Hannah Jirousek 2000 0:32:14.4 +2:17.7
4 282 Regan Fuerstner 2000 0:33:07.3 +3:10.6
DNF 285 Micah Hildes 2000 *** ***

Juvenile Girls 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 290 Sonjaa Schmidt 2002 0:30:59.5  
2 293 Dahlia Lapointe 2002 0:33:56.9 +2:57.4
3 294 Sophia Bond 2001 0:34:37.8 +3:38.3
4 287 Emma Marnik 2002 0:38:00.5 +7:01.0
5 291 Mary Londero 2001 0:40:50.3 +9:50.8
6 288 Dana Sellars 2001 0:41:18.1 +10:18.6
7 292 Alliya Thomson 2002 0:41:45.0 +10:45.5
DNF 286 Bronwyn Goodwin 2001 *** ***
DNF 289 Amelie  Latour 2001 *** ***

Masters Women 7.5 km. Free  2 x 3.75  
PL Bib Name YOB Time Diff
1 295 Laura Salmon 1970 0:35:22.7  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4